Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplyvox - Jak podbić głośność dzwonka w domofonie ?

maciek1024 23 Sty 2015 13:00 2700 5
  • #1 23 Sty 2015 13:00
    maciek1024
    Poziom 10  

Bardzo proszę o pomoc, jak skutecznie podbić dźwięk sygnału dzwoniącego w domofonie.
    Chodzi o to iż słuchawka "dzwoni" za cicho i teściowa nie daje mi spokoju. (po prostu nie słyszy jak ktoś dzwoni)

Myślałem o wysterowaniu przekaźnika i załączeniu zewnętrznego dzwonka/gongu.

Tylko że na głośniczek przychodzi zmodulowany sygnał ...?

Jakieś pomysły ?

Amplyvox - Jak podbić głośność dzwonka w domofonie ?

0 5
  • Relpol
  • #2 23 Sty 2015 13:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Można samemu coś zbudować. Chodzi o nieduży przekaźnik, który zadziała od wywołania. Potem do jego styków dowolny sygnalizator z własną bateryjka.
    Robiłem kilka lat temu takie coś znajomemu. Jednak tam wykorzystałem zasilanie sieciowe, bo w pobliżu miał transformator dzwonkowy który był cały czas pod napięciem.

Co prawda można kupić taki moduł ale nie wiem czy będzie on współpracował z tym unifonem. Link

0
  • Relpol
  • #3 23 Sty 2015 13:42
    maciek1024
    Poziom 10  

Czyli mogę podłączyć bezpośrednio do zacisków głośniczka przekaźnik o niskim poborze prądu ? (na jakie napięcie ?)

Nie będzie on zakłócał całej pracy domofonu, lub wyzwalał przekaźnika w trakcie rozmowy ?

0
  • #4 23 Sty 2015 14:18
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

maciek1024 napisał:
    Czyli mogę podłączyć bezpośrednio do zacisków głośniczka przekaźnik o niskim poborze prądu ? (na jakie napięcie ?)

Nie będzie on zakłócał całej pracy domofonu, lub wyzwalał przekaźnika w trakcie rozmowy ?

Nikt nigdzie ci nie sugerował aby podłączyć przekaźnik pod słuchawkę. Należy sygnał pobrać z żyły wywołania. Po podniesieniu słuchawki z wieszaka obwód wywołania zostanie wyłączony i przekaźnik już nie zadziała.
    Wątpię aby sam przekaźnik zadziałał od sygnału wywołania. Ja stosowałem wzmacniacz na jednym tranzystorze i kilku elementach dodatkowych. Użyłem przekaźnika na napięcie jakie miałem z dodatkowego, zewnętrznego zasilacza.

Zatem wspomniany układ z przekaźnikiem podłączasz pod O (masa) i E (wywołanie).
    Nigdy nie próbowałem stosować w tym miejscu transoptora ale myślę, że też by zadziałał. Oczywiście po stronie "pierwotnej" jakiś szeregowy rezystor a po "wtórnej" własne zasilanie z układu dodatkowego sygnalizatora.

Kiedyś ktoś tu doradzał, że można zastosować dodatkowy, prosty wzmacniacz. Oczywiście też z własnym zasilaniem. Podpięcie pod linie wywołania przez kondensator no i oczywiście do masy.

1
  • #5 23 Sty 2015 14:47
    maciek1024
    Poziom 10  

I już coś wiem w temacie :-)

Dziękuję za pomoc, będę kombinował.

0
  • #6 24 Sty 2015 14:31
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak ja budowałem dodatkowy dzwonek a ściślej mówiąc układ sterujący przekaźnikiem, to na warsztacie miałem do dyspozycji "centralkę" domofonu i sam wysyłałem sobie wywołanie. Elementy tak dobrałem aby nie obciążać linii wywołania a tylko pobrać informację o tym fakcie. W sumie to nawet gdybyś obciążył nieco linię, to i tak to obciążenie działa tylko przez czas naciskania przycisku. Potem nie ma żadnego wpływu na linię, bo przycisk w kasecie jest na izolacji (przerwie).

0