Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowe Studio - Warianty tanim kosztem.

23 Sty 2015 20:31 1086 19
  • Poziom 5  
    Witam! Przejrzałem sobie 'małe domowe studia' i nasunęło mi się pare pomysłów aczkolwiek potrzebna będzie porada specjalistów :).
    Tak więc pokrótce: w salonie (4x3xh2,40) przez niego idzie komin 35cm/110cm..
    Tworzy to 'wnęke' o szerokości 109cm i długość na ok2m. (po planowanej zabudowie), na tej ścianie mają stać od zewnątrz meble i wejście.
    Wewnątrz natomiast "studia" trzeba będzie określić budulec na ściany.

Ciężko będzie z murem pustak-cegła, bo na podłodze jest drewno które chciałbym zostawić.. Wyciszenie na niewielką moc (śpiew,gitara : 75/100db) tak więc pierwszym pomysłem było :

1: Drewniane obicie + brakujące ścianki deski+wata mineralna+deski+maty wygłuszające od środka.

2. Ścianki karton-GIps na stelażach+wata+ścianka z dykt+maty od środka.

-Do tego podwieszany sufit 10-20cm wyłożony np wełną.
    -+40cm od podłogi, będzie to platforma z pustką na niższe tony..

Widze to a'la wielka szafa dobudówka, wyłożona od środka i wyciszona, wewnątrz mikrofon, laptop, słuchawki, przesuwanee drzwi.
    Chodzi o to by piętro niżej nie było słychać śpiewu (śpi wujek z rodziną)

Potrzebna mi pomoc w rozłożeniu tej 'budowy' cenowo i planowo może ktoś kto się na tym zna, osobiście ścianki takiej jeszcze nie montowałem i co o tym myślicie ogl :) ?
    Aha budżet planowany to 500zł aczkolwiek w razie potrzeb do tysiączka ;)
    pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Czyli rozumiem, że chcesz zabudować ścianą pewną norkę, która ma Ci posłużyć jako pomieszczenie do nagrywania, a celem jest izolacja akustyczna.

Przede wszystkim już od początku myśl o wentylacji. Ja się kiedyś władowałem w niezły syf. Tak pochłoneło mnie myślenie o wyciszeniu i odizolowanie pomieszczenia od świata, że pozbawiłem wokaliste możliwości oddychania. Niby pomysłałem - dobra to przecież aż parenaście metrów sześciennych więc tlenu powinno z powodzeniem starczyć na parę godzin.
    Życie jednak pokazało, że nie da się pracować w takim pomieszczeniu wcale, gorąco, duszno, każdy po parunastuminutach śpiewu - spocony. Cierpi na tym jakość głosu.
    Pamiętaj, że jeżeli pomieszczenie nie będzie "oddychało" to prędzej czy później pojawi się wilgoć i nieprzyjemny zapach.

Druga sprawa - oświetlenie. Musi być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Ściany powinny być takie żeby światło miało się jak odbijać - czyli nie popularne czarne/szare gąbki na ściane - to błąd. W takich warunkach męczą się oczy i pracuje nie komfortowo.

Więc jeżeli nie popełnisz dwóch najważniejszych błędów, będziesz mógł oddychać i coś widzieć to sprawę masz po części załatwioną.

Pamiętaj, że do pomieszczenia należy również zapewnić jakieś wejście. Ja u mnie realizuje to przez hmm cztery kurtyny z bardzo grubych kocy. Drzwi klasyczne i gąbka / wełna sprawuje się gorzej. Lepszej klasy drzwi - np antywłamaniowe lub antyogniowe są pod względem akustycznym ok, ale nie przepuszczają powietrza.

Do wyścielenia wnętrza zastosuj 2-3 warstwy gąbki (1-2cm warstwa) różnej gęstości. Od strony wewnętrznej pokokju zastosuj gąbke mająca na celu rozproszyć dźwięk - np piramidki czy coś takiego. Ostatnią warstwę - rozpraszająco zastosuj nie wszędzie - myślę że 30-50% wolnego miejsca w zupełności wystarczy. Piankę mocuj na klej polimierowy - kup go dużo, bo nie chce się skubany rozprowadzać za dobrze po gąbce, cienką warstwe trudno uzyskać. Zewnętrzne warstwy aby uniknąć, z punktu widzenia estetyki, zabrudzeń kleju przymocuj za pomocą szpilek krawieckich i gdzie nie gdzie wbij malutkie ale długie gwożdziki (nie bedzie ich widać bo łebki wejdą w gąbke).

Ściankę do zabudowy wykonaj z wełny akustycznej (np akumata - wpisz do googli). Stelarz wykonaj z listewek, w środek 10-20 cm wełny lekko ubitej. Tak przygotowany stelarz pokryj grubym płutnem i zaszyj szczelnie - żeby wełna nie wychodziła. Uważaj na wełne ponieważ lubi wejśc do oka i je dobrze podrażnić. Od strony wewnętrznej oczywiście te same warstwy gąbki jak pisałem wcześniej.

Sufit ok, może być podwieszany. Jak ktoś nad Tobą mieszka i robi hałas to i tak będzie on szedł po ścianie nośnej, tego nie wyeliminujesz bez wykonania tzw "pływających ścian". Ale masz za mało miejsca by o tym myśleć.

Na podłodze proponuje również wykonać stelarz podobny do proponowanej przezemnie ściany, musi być bardziej wytrzymały. Od góry można płyte drewnianą położyć wiórówka. Na to - zastosuj watoline - 3-5 cm (i tak się ubije - nie bedzie jej czuć), na to z kolei prponuje - jak u mnie 2/3 wartwy filcu 5mm (bardzo poprawia komfort wokalisty - jak dyktuje sobie rytm śpiewu uderzając stopą - nic nie słychać, ponadto jest bardzo mięciutko).

Tyle.
  • Poziom 5  
    HEJ!Bardzo mozolnie idzie praca ale staram się ciąć koszta bo czeka mnie naprawa interfejsu Audiolink.
    Co do mieszkania na dole jest tylko wujek z ciotką i dziećmi .. co oznacza ciszę nocną, są drewniane okna i drzwi balkonowe w tym salonie, dodaje obrazek miejsca w którym to będzie (fioletowe to podłoga).
    Warianty wejścia.
    1. Wejście do studia z plastikowych drzwi dźwiękoszczelnych przeszklonych tzn. widać wokalistę np siedząc na kanapie poza studiem.
    2. Wstawić te drzwi plastikowe zamiast balkonowych,bo będzie wtedy cieplej a wejście do studia przez szafę i jakieś maty :). hmm.. xd

Ok to mam na ten moment.. -12płyt karton-gips 2.6x1.2(za ok100zł) ze stelażami +narzędzia.
    -drzwi dźwiękoszczelne- 120wytłaczanek stożkowych bez dziur .

Co do tej podłogi, będą jakieś basstrapy i filc-polećcie jakiś dobry i tani ? Może na złomowiskach poszukać :)
    http://www.elektrodor.pl/mata-filcowa-boll-50-cm-x-50cm.html
    mata-wygluszajaca-filcowa-filc-poroso-200x100
    Takie Ci chodzi?
    Najważniejsze to wyciszyć podłogę bo na górze jest strych.. Aha jeszcze jedno komin - ta wnęka jest dzięki kominowi i można w nim zrobić od razu wentylacje z klapką :) tylko czy nie będzie szło wtedy na dół kominem? Bo po rurach wszystko słychać. Pozdro

Domowe Studio - Warianty tanim kosztem.

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 23  
    Nie ładuj się w materiały, z marketingowym napisem wskazującym na zastosowanie akustyczne. Filc dobierz w sklepie z dodatkami krawieckimi, gąbke również możesz odpowiednią tam dobrać. Cenowo wyjdzie 50% taniej a różnica będzie się sprowadzać do napisu na fakturze.
    Stosuj dużo warstw różnych gęstościowo materiałów ogólnie rzecz ujmując.

"120wytłaczanek stożkowych bez dziur "

co to jest "wytłaczanka stożkowa bez dziur" ?
  • Poziom 5  
    No zwykła wytłaczanka w sumie :D
  • Poziom 23  
    Taka po jajkach? Jeśli tak to wyrzuć to od razu bo to nic dobrego nie wprowadza. Każdy bardziej obeznany to powie, w każdej książce o akustyce jaką czytałem obalają mit o tekturowych "jajkotrzymaczach".
  • Poziom 5  
    Tak taka po jajkach bez dziur, są właśnie skrajne opinie. A nie ma na to dowodów słyszałem, że wytłaczanki dobrze zamontowane rozpraszają fale dźwiękowe ze względu na swój kształt.
  • Poziom 31  
    arsaurin napisał:
    słyszałem,że wytłaczanki dobrze zamontowane rozpraszają fale dźwiękowe ze względu na swój kształt

Tyle że słyszałeś że rozpraszają , ale nie pochłaniają i nie tłumią .
  • Poziom 23  
    @arsaurin mało tego - wpadają w rezonans przy wysokich czestotliwościach przez co charakterystyka pomieszczenia staje się bardzo nieczytelna, zresztą nie trudno sobie to wyobrazić.

Jak chcesz dobrze to wywalaj od razu,
    jak chcesz zrobic karykature czegos dobrego - to stosuj.
  • Poziom 41  
    @b00l3r Przy jakich to częstotliwościach wpadają w rezonans i dlaczego?
  • Poziom 23  
    Z tego co widziałem na pomiarach u mnie w lab pojawiały się peaki przy 3,5 kHz i 8 kHz. Dlaczego? Polecić Ci książkę czy mam Ci ją przepisać? Masa, sztywność, materiał - proste.
  • Poziom 41  
    @b00l3r Słucham, dlaczego?

Dodano po 20 [sekundy]:

Albo przedstaw metodologię pomiaru.
  • Poziom 23  
    Nie jest to temat tej rozmowy. Zapraszam na politechnikę Łódzką, celem pozyskania odpowiedniej wiedzy, chłopaki z tej uczelni robili pomiary.
  • Poziom 41  
    @b00l3r Jest, bo w temacie, dobieramy czym poprawić właściwości akustyczne pomieszczenia.
  • Poziom 23  
    No to napisałem czym i dlaczego nie wytłoczkami. Tutaj temat zakończyłem.

Dla Twojej ciekawości - mój kuzyn pisał pracę inżynierską z akustyki reżyserki. Na tej pracy przy okazji obalony został mit "wytłoczkowy". W tym pojedyńczym punktcie pracy było wykonane DMTA dla materiału takiej wytłoczki i aproksymacja do skali makro. Dodatkowo na końcu został wykonany uproszczony model pomiarowy - z ustrojami typu wytłoczka i porównany z innymi ustrojami. Wyniki okazały się zadziwiająco beznadziejne więc to był dobry przykład w odpowiedzi "czego na pewno nie stosować".

Mi wystarcza jak dostaje dokument ze stemplem i podpisem osoby upoważnionej z wnioskami. Nie mam czasu analizować jak co było robione.

BTw,
    zaużyłem, że nie często udaje Ci się napisać coś co przyczynia się do rozwiązania tematu, więc może zamiast pytając podważać kogoś doświadczenia skupisz się na byciu konstruktywnym.
  • Poziom 41  
    @b00l3r Myślałem, że właściwości takie mierzy się w komorze pogłosowej. DMTA jakoś mi do tego nie pasuje. Poza tym u Ciebie w laboratorium, czy u kuzyna?
    Jeśli negujesz użycie jakiegoś materiału, warto napisać dlaczego. Tym bardziej, skoro masz jakieś jego pomiary.

Co do zastosowania gąbki, dobra jest ona tak jak i wytłaczanki, gąbka nie przepuszcza powietrza, co za tym idzie, nie pochlania dźwięku, lub pochłania go w małym stopniu.
    Zdecydowanie lepszym materiałem jest wełna mineralna, niekoniecznie musi być to wełna "akustyczna" one są takie same, tylko akustyczna jest droższa.
    Ważnym jest aby wełna była zamknięta szczelnie materiałem przepuszczającym powietrze, ale zatrzymującym pył, czyli np fizelina.
    Nie warto również kłaść wełny, czy jak się ktoś uprze gąbki bezpośrednio na ścianie, gdyż pogorszymy pochłanianie dołu.

Druga sprawa, czy pomieszczenie musi być kompletnie głuche, jeśli tak, to dlaczego?

Karton gips jest jednym z najgorszym materiałów akustycznych, gdyż nie jest sztywny, telepota się, a stelaże się trzęsą i tłuką.

Jeśli już koniecznie chcesz zbudować pomieszczenie z K-G to mocuj go bardzo sztywno.

Skoro pomieszczenie to ma mieć 1,5x2m to raczej skupiłbym się, na jego rezonansach i czasie pogłosu niż na dyfuzorach z gąbki, które zdyfuzją najwyżej 2kHz w górę. O ile gąbka coś potrafi rozproszyć.

Zastanów się na ile możesz wykonać ściany z wełny mineralnej, chociaż dwie, oraz skośny sufit, czy możesz zrobić którąś ścianę pochyłą, skoro masz już ten kartongips.

Moim zdaniem ładowanie w pomieszczenie wszystkiego co można wyszukać na allegro z nazwą "akustyczna" nie jest dobrym rozwiązaniem.
  • Poziom 23  
    Nie pogłosowej lecz bezechowej. Swojego czasu miałem pomieszczenie imitujące takie warunki i nazywałem je label + sprzęt pomiarowy. Osobiście nic na tym nie robiłem, tylko wypożyczałem pomieszczenie i najmowałem technika.
    Do tego typu pomiarów - porównawczych - nie potrzebna jest komora bezzechowa. U mnie warunki były odpowiednio dobre aby móc przeprowadzać różne śmieszne eksperymenty. Charakterystyka szumu była modyfikowana o charakterystykę "odsłuchową" w danym punkcie i to wystarczało wg techników. Odnośnie DMTA, tutaj chodziło o zakres kinetyczno reakcyjny. W skali mikro buduje się geometryczny model i sprawdza jak się zachowuje pod wpływem, temperatury i drgań, po czym aproksymuje się to do skali makro. Eksperyment porównawczy miał na celu tylko sprawdzić jak analiza wyników ma się do rzeczywistości.
  • Poziom 41  
    @b00l3r Ja dźwiękochłonność, czy dźwiekorozpraszalność, mierzyłem w komorze pogłosowej.
  • Poziom 31  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    gąbka nie przepuszcza powietrza, co za tym idzie, nie pochlania dźwięku, lub pochłania go w małym stopniu.

No coś się koledze mocno pokreciło . Gąbka nie przepuszcza powietrza ? A wszelkiego rodzaju gąbkowe filtry powietrza ?
  • Poziom 41  
    @bruns Gąbka występuje w postaci z zamkniętymi porami, jak i z otwartymi. Te drugie to filtry powietrza. Te pierwsze, to akustyczne stożki itp.