Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji kabla elektroenergetycznego

23 Sty 2015 21:57 2376 11
  • Poziom 24  
    W wielu przypadkach spotykam się z takim opisem pomiaru rezystancji izolacji kabla elektroenergetycznego: Podłączamy do miernika jedną żyłę a pozostałe zwieramy razem, łączymy z pancerzem, powłoką kabla i uziemiamy. Tekst nie jest "jota w jotę" ale sens jest zachowany. Co autor ma na myśli pisząc "uziemiamy"?

Do moderatora: poprawiłem to co zauważyłem i dalej mam komunikat:(

Moderowany przez Akrzy74:

Nie sądzę, aby komunikat wciąż się pojawiał. Skoro kolega lubi bawić się w kotka i myszkę, nie pozostaje mi nic innego jak sięgnąć po instrumenty regulaminowe.
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu

• Moderator Energetycy
    Autor miał na myśli p. 61.3.3 normy PN-HD 60364-6
  • Poziom 37  
    elektronikq napisał:
    Co autor ma na myśli pisząc "uziemiamy"?

Że uziemiamy.

Przychodzą mi dwie myśli do głowy jedna teoria druga praktyka.
    Teoria by rozładować bo kabel zachowa się jak kondensator, może trzepnąć :cry: zafałszować pomiar ładunkami elektrostatycznymi. Dlatego czasem stosuje się też trzeci przewód pomiarowy.
    Praktyka. Uszkodzenie kabla w ziemi pomiar między żyłami OK, ale jedna żyła miała kontakt z ziemia poprzez dziobnięcie szpadlem. Drugi podczas wciągania kabli na koryta kabel jakoś ciął się poprzez zagięcie na łączeniu koryt zwarcie do koryta. Pomiar izolacji do uziemienia dał efekt zwarcia. Koryta uziemione i zamiast wykryć zwarcie przy zapięciu kilkudziesięciu amper wykryto po montażu bez huku.
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    Polecam opisy badań w książce W. Orlika "Pomiary elektroenergetyczne dla praktyków", jak również normy PN/E-76-5125 i N-SEP-E-004.
  • Moderator Energetycy
    TWK napisał:
    Polecam opisy badań w książce W. Orlika "Pomiary elektroenergetyczne dla praktyków"
    W wyd. III z 2011 roku str. 107 oraz 219
  • Poziom 24  
    elpapiotr napisał:

Jest tam napisane:
    Mierzymy między przewodami czynnymi a przewodem ochronnym przyłączonym do układu uziemiającego. Tylko po co?
    Posiadam książkę Orlika ale tam nie jest napisane dlaczego i te schematy są dla mnie beznadziejne. Jedna elektroda jest do mierzonej żyły a druga do "uziemienia".
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    elektronikq napisał:
    Pomiar rezystancji izolacji kable elektroenergetycznego

W wielu przypadkach spotykam się z takim opisem pomiary rezystancji izolacji kabla elektroenergetycznego: Podłączamy do jedną żyłę a pozostałem zwieramy razem, łączymy z pancerzem, powłoką kabla i uziemiamy. Tekst nie jest "jota w jotę" ale sens jest zachowany. Co autor ma na myśli pisząc "uziemiamy"?

Nic nie poprawiłeś, a post jest bez sensu. :|
  • Poziom 24  
    Poprawiłem. Na rysunku Orlika. Jeden zacisk miernik podłączony do badanej żyły a drugi do uziemienia.
    Pozostałe żyły zwarte i uziemione. No i co to ma znaczyć, że płynie prąd przez ziemię? Pytam bo nie wiem a nie lubię nie wiedzieć.
    elektronikq napisał:
    Poprawiłem
    elektronikq napisał:

Nie mam nastroju do żartów! :|
  • Poziom 37  
    Nie mam nowej wersji Orlika. Muszę zahaczyć o księgarnię ale to zrobię chyba we wrześniu dopiero.
    Z pewnością chodzi ci o trzy rysunki pomiaru kabla z kombinacjami podłączenia miernika. To moim zdaniem jest taki skrót myślowy pana O. zaś to uziemienie zacisku miernika i uziemienie kabla żył to by było przejrzyste tak jak ze schematami elektronicznymi gdzie pomija się ścieżkę masy a tylko robi symbol. Mniej kresek a każdy wie o co biega.
    Jeden przewód + dajesz na żyłę zaś - na żyły zwarte i uziemione.
  • Poziom 24  
    No dobrze ja ro rozumiem w ten sposób. Zwieram żyły i powłokę kabla i podłączam do uziemienia (bednarki) po co?
    Kolega Zdzisiek mądrze napisał z tym symbolem ale to nie elektronika, bo też o tym myślałem.
    Akrzy74 napisał:
    elektronikq napisał:
    Cytat:
    Poprawiłem

Cytat:

Nie mam nastroju do żartów!

Zamykam.

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.