Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny wyłącznik silnikowy

23 Sty 2015 22:02 3420 26
  • Poziom 24  
    Dzisiaj badałem wyłącznik silnikowy marki EATON PKZMO-1 In=1A. Rezystancja przejścia to 2,1Ω!! Wydaje mi się, że to za dużo. Więc wziąłem miernik IPZ (mpi-520) i mierzę pętlę zwarcia za wyłącznikiem: pomiar dużym prądem L-N=wyłącznik silnikowy zadziałał, pomiar małym prądem (RCD)= wyłącznik silnikowy zadziałał. Co jest nie tak?

• Poziom 37  
    Wyłącznik silnikowy tak ma, on musi mieć pewien opór - są tam grzałki (to ich opór) i bimetalowa blaszka z napinaczem która wyłącza styki, jak występuje zbyt duże wydzielanie się ciepła.
  • Poziom 24  
    To ok skoro tak ma. To wyzwalacz by zadziałał pod prądem, rzędu kilkunastu mA? Jeszcze to zmierzę ale co wtedy z ochroną przeciwporażeniową takiego silnika?

• Poziom 37  
    Na mA nie powinien działać. Powinien zadziałać na efekt cieplny przepływu 1A (In).
  • Poziom 24  
    Powinien ale działa.
  • Poziom 24  
    No to skoro chroni przed zwarciem to raczej służy do ochrony przeciwporażeniowej.
    Druga sprawa nawet jakby nie służył to pętlę zwarcia mamy większą o ok.2,3 Ω to raczej utrudni zdecydowanie zachowanie ochrony przeciwporażeniowej.
  • Poziom 35  
    elektronikq napisał:
    No to skoro chroni przed zwarciem to raczej służy do ochrony przeciwporażeniowej.

40mA to jeszcze nie zwarcie a jednak śmiertelna wartość prądu. Do ochrony przeciwporażeniowej służą wyłączniki różnicowoprądowe choć wszystko zależy od układu sieci.
  • Poziom 24  
    ziomus90210 napisał:
    elektronikq napisał:

40mA to jeszcze nie zwarcie a jednak śmiertelna wartość prądu. Do ochrony przeciwporażeniowej służą wyłączniki różnicowoprądowe choć wszystko zależy od układu sieci.

Moim zdaniem się kolega myli. Czy ktoś miał podobny problem. Moim zdaniem to niedopuszczalne. Fakt mocy na nim wydzieli się niewiele...
  • Specjalista elektryk
    ziomus90210 napisał:

RCD to tylko ochrona uzupełniająca.
    Ochrona przeciwporażeniowa to zazwyczaj SWZ.
  • Poziom 22  
    Do ochrony to służy przewód ochronny który nie ma prawa być przerywany żadnym wyłącznikiem. Wyłącznik ma przerywać tylko fazy
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Temat warunkowo zostaje odblokowany.
  • Poziom 24  
    Wziąłem drugi taki sam wyłącznik efekt podobny. Wziąłem wyłącznik o prądzie nastawy do 6,3A i przejście jest 0,3Ω. Czy to jest możliwe?
    Dlaczego wyłącznik reaguje na prąd 15mA przy pomiarze L-PE?

PS. Podziękowania za odblokowanie.
  • Poziom 15  
    Proponuję obciążyć wyłącznik rezystorem R=230/15=15kom i sprawdzić jak reaguje.
  • Poziom 22  
    elektronikq napisał:

Dlaczego wyłącznik reaguje na prąd 15mA przy pomiarze L-PE?

Czym generujesz zwarcie, gdzie płynie 15mA?
    Wyłącznik silnikowy 1A nie powinien się wyłączać jeżeli prąd nie przekracza 1A.
    Na wyłączniku jest małe pokrętło do nastawy krotności prądu znamionowego. 1A znaczy do 1A. Może jest ustawione w skrajnie najniższej nastawie i dlatego zachowuje się nieprzewidywalnie?

antomas napisał:
    Małe pokrętło służy do nastawiania wyzwalacza cieplnego. Wyzwalacz zwarciowy wyłączy przy prądzie co najmniej 14A ( dla PKZMO-1 In=1A ) i nie jest regulowany.

Kolega ma rację. No to może wyłącznik do kosza? Bo raczej na udar cieplny przy 15mA to chyba za szybko wyłącza.
  • Poziom 15  
    Małe pokrętło służy do nastawiania wyzwalacza cieplnego. Wyzwalacz zwarciowy wyłączy przy prądzie co najmniej 14A ( dla PKZMO-1 In=1A ) i nie jest regulowany.

• Poziom 37  
    Chyba nie ma co zachodzić w głowę - wyłącznik prawdopodobnie jest uszkodzony.
    Rezystorów lepiej nie podłączać, mocy wyjdzie kilka watów, większośc małych używanych w elektronice po chwili wyparuje (jak jednak nie wyłączy ;) ).
    Lepiej użyć jakieś żarówki malej mocy - a nawet zwyczajnej 60W (przy sprawnym wyłączniku nie powinno wyłączać, bo to jakieś 260mA).
    Z ciekawości zmierzyłem kilka różnych wyłaczników silnikowych na instalajach - zakresy IPZ to 0,2-1 om. Największa zaobserwowana u mnie wartość "oporu termika" to 0,8 oma, więc te 2,1 oma też jest jakies podejrzane.
  • Poziom 24  
    Panowie czy to możliwe, że 5 wyłączników jest uszkodzone? Zmierzę pętlę zwarcia jeszcze pod obciążeniem. Na początku też myślałem, że termik ustawiłem na małą wartość. Potem ustawiłem wartość max=1A i było to samo. Silnik podłączony do wyłącznik pracuje normalnie.
  • Poziom 15  
    Wyłączniki są oczywiście sprawne ( przy założeniu, że miernik jest również sprawny ), tylko kolega wykonuje dziwny pomiar - na zakresie RCD - przecież wyłączniki tego typu nie mają właściwości RCD.
    Kolega sprawdził reakcję tylko wyłącznika silnikowego, być może inne wyłączniki samoczynne np. typu S działają podobnie ? Może należałoby przeanalizować algorytm miernika mpi-520 na tym zakresie.Z innych postów wynika,że badanie zwarciowe może trwać od kilku do 20s.
    Moim zdaniem człon termiczny wyłącznika o czasie zadziałania rzędu godzin nie bierze udziału w wyzwalaniu małym prądem.
    Jeżeli kolega chciałby dalej drążyć ten temat zachęcam do sprawdzenia reakcji wyłącznika na krótkotrwałe obciążenie np wg #19 próbnikiem żarówkowym.
    PKZMO-1 In=1A służy do zabezpieczenia przewodów oraz silnika a także pełni rolę ochrony przeciwporażeniowej przy założeniu, że przy obliczaniu SWZ należy uwzględnić krotność k=14.

Dodano po 5 [minuty]:

krótkotrwałe obciążenie L-N, L-PE np wg #19 próbnikiem żarówkowym.
  • Poziom 24  
    Witam. Napisałem, że silnik podłączony do wyłącznik pracuje normalnie. Silnik pobiera 0,3A. Na początku zmierzyłem pętlę normalnie dużym prądem ale wyłącznik wyłączył się i RCD także. Więc ustawiłem funkcję RCD i zacząłem mierzyć. RCD nie wyłącza się a wyłącznik silnikowy po 1-2 sekundach wyłącza się.
    Sprawdziłem 5 tych włączników co doszło i każdy ma ponad 2Ω! Mocy na tym styku przy prądzie 15mA wydzieli się praktycznie 0, a wyłącznik się wyłącza i nie wiem dlaczego. Po pierwsze 2Ω to dużo a poza tym nawet pętli nie mogę sprawdzić. Miernik sprawny.
    Pomiar przejścia prądem 200mA wykazał 1,76Ω. Pomiar pętli małym prądem wyzwala wyłącznik nawet przy włączonym silniku. Termik nastawiony maksymalnie na 1A.
    Pomiar pętli meggerem udał się, nawet dużym prądem. I pętla wynosi 2,5Ω.
    I dlaczego? Czy to możliwe że 5 sztuk wyłączników było uszkodzonych?

Do antomas dlatego małym prądem bo sonel mpi-502 na dużym prądzie od razu wyzwalał wyłącznik więc zacząłem mierzyć małym prądem ale też wyrzucą i teraz dlaczego.

Dlaczego podczas pomiary wyłącznik reagował nie wiem. Rezystancja jest taka w podobnych wyłącznikach. Pętla zwarcia jest spełniona dla ochrony przeciwporaż. Ia dla tego wyłącznika to 14A. Straty też nie będą duże. Megger mierzył metodą 2 przewodową a SONEL 3 przewodową to ma znaczenie?
  • Poziom 30  
    elektronikq napisał:
    Megger mierzył metodą 2 przewodową a SONEL 3 przewodową to ma znaczenie?
    Co ty kolego mierzysz i co w ogóle chcesz mierzyć.
    Włączony silnik w obwód fałszuje ci wyniki pomiarowe.
  • Poziom 24  
    Mierzyłem pętlę zwarcia na zaciskach silnika. Wyłącznik tak ma, sprawdzałem inne. Schneider ma nawet 5,6Ω! Przy pomiarze pętli metodą 3 przewodową wyłącznik zadziałał. Sonelem nie mogłem tego zmierzyć. Megger sobie poradził. Kwestia dlaczego podczas pomiaru sonelem wyłącznik silnikowy zadziałał.
  • Poziom 30  
    Narysuj schemat i podaj typ miernika szczególnie Sonela
  • Poziom 24  
    Schemat czego? Miernik podałem przecież: MPI 520.
  • Poziom 1  
  • Poziom 24  
    Dziwny wyłącznik silnikowy
    Tak podłączony miernik. Pomiar L-PE z funkcją RCD. Za każdym pomiarem został wyzwolony wyłącznik silnikowy.