Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Witam proszę o radę w wyborze silniczka

23 Sty 2015 23:43 2505 11
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie proszę o pomoc, bo nie znam się na elektronice i potrzebuje męskiej rady. O tuż świętą za nami, a ja mam jeszcze chęci zbudować szopką, na którą mi zabrakło czasu w grudniu, cóż będzie na następne święta..
    Drodzy Panowie marzy mi się szkopka z ruchomym kołem, a na nim figurki.
    Plastycznie to dam rade, nie wiem co kupić aby ją zasilić, silnik jaki?
    Pasowało by mi coś w tym stylu, ze względu na tą przekładnię ale czy to dobry wybór? Koło z figurkami ma mieć średnicę 50cm.

https://obrazki.elektroda.pl/9055263400_1388585529.jpg

Próbowałam zrozumieć jak wykorzystać ruch posuwisto zwrotny, aby uruchomić kołyskę, jak przyczepić, to do kołyski? jaki silniczek i jak to połączyć w całość.. Prosiłam bym o linki np, z allegro abym miała możliwość kupić zaproponowany silniczek... Dziękuje :)
  • Poziom 16  
    To jest silnik krokowy. Wymaga on specjalnego sterowania. Skoro niewiele masz wspólnego z elektroniką to chyba będziesz miała kłopot, żeby go zasilić.
  • Poziom 7  
    A co bym mogła kupić innego, zainstaluje to mi kolega, ale prosił abym mu przyniosła całość, tylko najpierw muszę to kupić :(
  • Poziom 16  
    Ciężko doradzić jakieś konkretne rozwiązanie. Jak szybko ma się obracać to koło? Może dać silnik DC na 12V z przekładnią planetarną i koło zamocować bezpośrednio na osi silnika.
  • Moderator Samochody
    Mogę zaproponować wykorzystanie silnika z programatora ze starej pralki - to rozwiązanie najprostsze, tylko niezbyt bezpieczne (silnik na 230V).
  • Poziom 16  
    A ja zaproponuję napęd z radiomagnetofonu, a to dlatego że jest tani i cichy, a w razie czego można go zasilić bateriami. Cały magnetofon można kupić za 10/20zł - a być może leży gdzieś na strychu dawno zapomniany.
  • Poziom 43  
    Latwe w uzyciu są silniki prądu stałego, tylko mają bardzo duże prędkości obrotowe (kilka- kilkanaście tysięcy obr/min) więc muszą mieć wielostopniowe przekładnie można kupić gotowy silnik z przekładnią przykładowo:
    Link
    Jakby nie było wystarczajaco wolnego to mozna trochę obniżyć obroty zmniejszając napiecie.

Cytat:
    zainstaluje to mi kolega, ale prosił abym mu przyniosła całość, tylko najpierw muszę to kupić
    Też mi pomocnik, bezmyślny monter, tak to każdy poterfi ;)
  • Poziom 7  
    W grę wchodzi, tez to żeby było bezpiecznie, bo stajenkę chce dać na wystawę organizowaną co roku w naszej parafii więc lepiej żeby silnik był o mniejszej mocy zasilania dla bezpieczeństwa. Słusznym tez że można użyć silnika z zabawek, rozebrałam synowi starą zabawką z autka ale tam nie ma na nim żadnych parametrów więc nie wiem co to z silnik, czy uciągnął by te koło.

Dodano po 43 [minuty]:

Drake160 napisał:
    Ciężko doradzić jakieś konkretne rozwiązanie. Jak szybko ma się obracać to koło? Może dać silnik DC na 12V z przekładnią planetarną i koło zamocować bezpośrednio na osi silnika.

Zastanawiam się na tym rozwiązaniem, proszę o komentarz :)
    Koło ma się wolno obracać. Chciałam zmieścić filmik z YouTube, ale nie mam jeszcze możliwości na to jestem tu "świeża"
    Filmik jest pod tytułem Ruchoma szopka Bożonarodzeniowa uruchomiona w Kościele Parafialnym w Zawadach, na mim widać ja koło się wolno obraca, tak bym chciała.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Agnieszka-04 napisał:
    Filmik jest pod tytułem Ruchoma szopka Bożonarodzeniowa uruchomiona w Kościele Parafialnym w Zawadach, na mim widać ja koło się wolno obraca, tak bym chciała.

Pi razy oko koło obraca sie z prędkością 4obr/min.

Agnieszka-04 napisał:
    Drake160 napisał:
    Może dać silnik DC na 12V z przekładnią planetarną i koło zamocować bezpośrednio na osi silnika.

Zastanawiam się na tym rozwiązaniem, proszę o komentarz :)

Realizacja bedzie najprostsza przy takim rozwiązaniu - tarcza nasadzona będzie bezposrednio na oś silnika. Wada - podwyższenie konstrukcji, bo silnik bedzie pod tarczą.
    W takim rozwiązaniu można zastosować na przykład dostępny na Allegro "Silnik z przekładnią 8 obr/min, 2 kg.cm, 12 V" - typu SG-27122600-244k. W/g opisu silnik pracuje już od 2 V - 1,5 obrotu na minutę. Przy 12V i nominalnym obciążeniu 2kg.cm pobór prądu wynosi 60mA. Oś o średnicy 4 mm, długość korpusu 42 mm razem z reduktorem.
    pobór prądu jak widać niewielki, ale radzę zastosować baterie alkaliczne, 4 paluszki LR6 (albo lepiej LR20) dające 6V.

Inne rozwiązanie - byle jaki silnik wydobyty z byle jakiej zabawki, na oś zakładamy gumę z wentyla rowerowego i organizujemy przekładnię cierną - wałek silnika dociskamy do krawędzi tarczy (da to przełożenie rzędu 250), dla wyrównania bicia (to tylko szopka, tarczę z materiału typu płyta pilśniowa itp. trudno wykonać z idealną precyzją ...) silnik powinien być zamocowany na odpowiednim wahaczu by nie nastąpiła utrata docisku.

Agnieszka-04 napisał:
    Próbowałam zrozumieć jak wykorzystać ruch posuwisto zwrotny, aby uruchomić kołyskę, jak przyczepić, to do kołyski?

Jak widać w tym rozwiazaniu tarcza jest umieszczona pod szopką najprościej na tarczy umieścić kolejną, tyle że nie okrągłą a w postaci krzywki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywka_(maszynoznawstwo) - by kołyska kołysała się na przykład 4x częściej od obrotów tarczy krzywka musi mieć 4 garby na obwodzie.

Agnieszka-04 napisał:
    rozebrałam synowi starą zabawką z autka ale tam nie ma na nim żadnych parametrów więc nie wiem co to z silnik, czy uciągnął by te koło.

Ale wiadomo jaka baterią było zasilane autko (o jakim napięciu) a pozostałe parametry są opcjonalne - przy tak dużym przełożeniu nie potrzeba duzego momentu obrotowego.
  • Poziom 7  
    Bateria z tej zabawki ma parametry 700mAh 7.2V, więc takim napięciem były zasilane dwa silniczki będące w tej zabawce. Posiadam zasilacz tradycyjny, możne się przydać.
    Dodam fotki