Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

4 kanały na modułach 433MHz

pustan 23 Jan 2015 23:45 11589 13
Altium Designer Computer Controls
  • 4 kanały na modułach 433MHz

Witam.

Po przystawce do PICKITa wypada pokazać do czego były używane zaprogramowane procesory. Parę miesięcy temu kupiłem dwa zestawy (TX.RX) na 433MHz, by pobawić się w zdalne sterowanie.
    W necie znalazłem strony na ten temat.

http://cxem.net/rmodem/rmodem16.php
    http://forum.cxem.net/index.php?showtopic=107369&st=40
    http://electromost.com/news/distancionnoe_upravlenie/2013-09-21-107

Zrozumiały język. :D Temat dość dobrze opisany, gotowe PCB oraz wsady do procesorów. Trochę czasu i do roboty.

Pierwszy TX powstał na opisanym powyżej PCB. Cztery dowolnie wybierane kanały.

4 kanały na modułach 433MHz 4 kanały na modułach 433MHz

Nadajnik ruszył bez problemu. Nie pasował mi tylko rozkład elementów. Zrobiłem swoją wersję.

Ruszył bez problemu. Jedynie antena paskowa na PCB nie za bardzo się sprawdziła
    (mały zasięg). Możliwe, że tłumiona przez masę na spodzie płytki. Antena spiralna 1/2 fali dała wynik lepszy i zasięg około 15m w budynku przez ściany i strop.

Następny TX był z wykorzystaniem gotowego modułu z zestawu.

Zasięg podobny. TX działa bez problemu. Jedna wada to wolna transmisja. Przed naciśnięciem następnego przycisku trzeba zrobić przerwę 1-2 sekundy.
    Na początek zrobiłem prosty RX do prób sterujący tylko zapalaniem diod LED.
    RX działa w dwóch trybach. Za pomocą zworki wybieramy, czy dioda ma być zapalona chwilowo, czy ma świecić cały czas.

Po tych obiecujących próbach zrobiłem RX z modułem wykonawczym na przekaźnikach. Tutaj działa to na zasadzie, naciskamy przycisk w TX-sie przekaźnik załączony. Naciskamy ten sam przycisk, przekaźnik puszcza.

PCB przerobione pod elementy, które już posiadałem, a szczególnie przekaźniki.
    Dodatkowo do strojenia zrobiłem prosty impulsator na układzie 555 i przekaźniku.
    Czas impulsu regulowany potencjometrem. Służy do włączania i wyłączania TX-a przy strojeniu i sprawdzaniu zasięgu (trzecia ręka :D).

Powstaje jeszcze wersja trzecia TX-a z baterią 12V. Myślę, że to poprawi zasięg.
    Mam nadzieję, że te informacje się komuś przydadzą.

Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pustan
    Level 19  
    Has specialization in: elementy i pozespoły lotnicze.
    pustan wrote 614 posts with rating 1662, helped 17 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2005 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    gemiel
    Level 25  
    Przede wszystkim wywal antenkę odbiornika, a zamiast niej wlutuj kilkanaście centymetrów kabelka, a najlepiej sztywnego drutu w izolacji. W przypadku pozostawienia oryginalnej antenki należało zamontować moduł odbiorczy odwrotnie, czyli tak, żeby antenka była poza obrysem płytki.
  • Altium Designer Computer Controls
    Dragas
    Level 26  
    Nie wiem czy Kolega widział układy pt2272(odbiornik) oraz sc2262(nadajnik). Są to układy stosowane do pilotów z uwzględnieniem kodów(aż do 3^12 kombinacji), od 2 do 6 "kanałów", a kosztują nie wiele więcej niż te gotowe wlutowane w PCB.
    User removed account
    User removed account  
    Pablo2015
    Level 18  
    Nadajnik można zasilać napięciem do 12 voltów, u Ciebie widzę baterię zegarkową. Spróbuj na nadajnik dać te naście woltów i zobaczyć co się stanie z zasięgiem :-).
    piotr411
    Level 22  
    janchar wrote:
    Problemem w zasiegu jest tutaj odbiornik, ktory cechuje sie duza czuloscia, mala selektywnoscia i mala liczba elementow.

Odbiornik zastosowany projekcie i te stabilizowane filtrem SAW, radzą sobie doskonale. Zasięg zestawów zależy od sposobu kodowania jak i napięcia zasilania nadajnika. Prawidłowo wysterowany tranzystor w nadajniku uzyskuje przy 5V, 5dbm przy 12V 15-20dbm, co przekłada się na zasięg około 200m-300m. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że występuje kilka rodzai nadajników pozornie wyglądających tak samo.
    Są nadajniki jedno tranzystorowe, 2 i 3. Pierwsza wersja emituje bez przerwy nośną, co może być pomocne kiedy stosujemy kodowanie manchester, niestety można zapomnieć o korekcji błędów, dlatego należ unikać takiego kodowania. Druga wersja posiada dwa tranzystory, z których pierwszy stanowi "włącznik" nadajnika, czyli nadaje tylko w chwili pojawienia się stanu wysokiego na wejściu. Trzeci rodzaj posiada trzy tranzystory i pozwala na uzyskanie większej mocy przy niższym zasilaniu. Trzeci tranzystor stanowi stopień końcowy w.cz. i może w zależności od wysokości napięcia generować przy 5V - 25dbm, natomiast w wersji z tranzystorem 2n3866 i zasilaniu 60V generować, aż 5W mocy.

Dodano po 5 [minuty]:

Pablo2015 wrote:
    Nadajnik można zasilać napięciem do 12 voltów, u Ciebie widzę baterię zegarkową. Spróbuj na nadajnik dać te naście woltów i zobaczyć co się stanie z zasięgiem :-).

Maksymalne napięcie dla nadajnika wynosi 60V co można odczytać w nocie katalogowej stosowanego tranzystora MMBT3904 jaki najczęściej występuje w module nadawczym. Moduł FS1000A stanowi pewien wyjątek i występuje tranzystor 2SC3357, który można zasilać max do 20V w układzie CB. Jeśli mamy zasilać nadajnik z baterii powinna być to LR23

Dodano po 6 [minuty]:

Dragas wrote:
    Nie wiem czy Kolega widział układy pt2272(odbiornik) oraz sc2262(nadajnik). Są to układy stosowane do pilotów z uwzględnieniem kodów(aż do 3^12 kombinacji), od 2 do 6 "kanałów", a kosztują nie wiele więcej niż te gotowe wlutowane w PCB.

Układy PT2262/2272 występują w kilku wariantach, choć tak naprawdę można podzielić na dwa. Wersja PT2262-L2 z obsługą 6 przycisków oraz wersja PT2262-L4 z obsługą 16 przycisków. Oba układy można emulować nawet przy pomocy Attiny13.
    Ilość kodów jest 3x większa jak podałeś bo można stosować 3 różne wartości rezystora, który służy do "rozciągania" bitów.
    gremlin2001
    Level 11  
    Nadajnik najlepiej zasilać baterią 12V np. A23 jak w fabrycznych pilotach.

Antenę odbiornika - jeśli to "sprężynka" - rozwinąć do formy prostego odcinka drutu.

Odbiorniki też są tu najprostsze jeszcze z trymerem więc cudów nie będzie :)
    Niemniej chińskie fabryczne rozwiązania spokojnie mają 50-300 metrów w zależności od nadajnika.
    Peterson13
    Level 14  
    Możesz udostępnić PCB do modułu odbiornika z czterema przekaźnikami ?
    Interesuje mnie Twoja wersja.
    pustan
    Level 19  
    Witam.
    Nie ma problemu , udostępniam.
    PCB nie nadaje się się do bezpośredniego użytku. Ja to robiłem pod przekaźniki które posiadałem. Nie ma ich w bibliotece EAGLE. Dobrałem podobne a zmodyfikowałem już na PCB. Dlatego, schemat i płytka się różnią. PCB można zmodyfikować pod swoje elementy.
    W załączniku schemat i PCB.
    piotr411
    Level 22  
    W odbiorniku można regulować zasięg pilota(nie mylić z czułością odbiornika czy mocą nadajnika, ta funkcja niema nic z tym wspólnego), o tym mało, kto wie, w opisach modułów tej informacji niema.:) Można określać odległość pilota od nadajnika, można personalizować piloty do określonego pomieszczenia przez odczyt odległości. Można też wykorzystać alarmowania o kończącym się zasięgu. Można wykonać alarm oddalającego się psa, kota.
    Peterson13
    Level 14  
    piotr411

Quote:
    "W odbiorniku można regulować zasięg pilota..... , o tym mało, kto wie"

możesz rozwinąć temat.
    Może warto otworzyć nowy wątek ?
    Bar_boss
    Level 8  
    Peterson13 wrote:
    Możesz udostępnić PCB do modułu odbiornika z czterema przekaźnikami ?
    Interesuje mnie Twoja wersja.

Option PCB - electromost.com/news/priemnik_radiodatchikov/2013-07-18-102
    piotr411
    Level 22  
    Peterson13 wrote:
    piotr411

Quote:
    "W odbiorniku można regulować zasięg pilota..... , o tym mało, kto wie"

możesz rozwinąć temat.
    Może warto otworzyć nowy wątek ?

Odczyt odległości/zasięg można określić po różnicy czasu trwania bajtu synchronizacji (przy systemie kodowania Motoroli). Doświadczalnie obliczyłem, że 1us odpowiada około 30cm odległości odbiornika od nadajnika. Wartość ta może być zafałszowana jeśli pomiędzy odbiornikiem, a nadajnikiem, znajdują się przeszkody.