Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE26A330J1 - Trzykrotne mrugnięcie diody po wciśnięciu przycisku POWER

nes421 24 Sty 2015 01:49 1359 3
  • #1 24 Sty 2015 01:49
    nes421
    Poziom 14  

Witam

Trafił do mnie w/w telewizor, w stanie dość agonalnym.
    1) Poprzedni właściciel twierdził, że jest mu zbędny, bo obraz włącza się dopiero po pół godzinie.
    2) Po podłączeniu okazało się, że dioda na przycisku POWER mruga trzykrotnie, ale TV nie startuje (nawet podświetlenie)
    3) Po wykuciu grubej warstwy kurzu z zasilacza, wyczyszczeniu go i wymianie elektrolitów po włączeniu POWER zaczęło włączać się również podświetlenie, ale ekran był szary. Kondensatory trochę sobie grają (na wysokich tonach, również w trybie standby ale wtedy jest inna częstotliwość), ale póki co mniejsza o to - napięcia z zasilacza wszystkie są prawidłowe, o takie szczegóły pomartwię się jeśli okaże się, że jest sens,
    4) Po lekturze forum i rozmontowaniu matrycy plus próbach jej wyginania oczywiście okazało się, że nie ma styku w szkle, i że trzeba by drutować matrycę (przy jej odpowiednim dociśnięciu, jak się już zagrzeje to działa - jak się ją puści to obraz "wisi" (stopklatka ;) )).

ALE - i tutaj pytanie - czy po włączeniu przycisku POWER z przodu tego TV trzykrotne mrugnięcie diody przed włączeniem podświetlenia/obrazu jest normalne ?
    Przestudiowałem instrukcję obsługi do tego modelu, i nic tam takiego nie jest napisane. Z kolei tutaj na Forum nieraz pojawiały się informacje, że Samsung nigdy nie miał kodów błędów na mrugających LEDach.

Pytam czy to normalne, ponieważ nie wiem czy jest sens drutować tą matrycę, czy może to trzykrotne mrugnięcie oznacza, że coś jeszcze jest nie tak, co wyjdzie w trakcie ewentualnej eksploatacji? Prawdę mówiąc, jeśli uda mi się podrutować matrycę (nie wiem czy moja precyzja na to pozwoli ;) jakkolwiek ratowałem już podobnie matrycę w TV Philips, to były tam drivery boczne na PCB a nie takie jak tutaj ), to nie chciałbym już więcej tego TV przez dłuższy czas rozkręcać, bo i tak już za wiele czasu przy nim straciłem, a wiele wart nie jest, jak też i nie ma zbyt rewelacyjnych parametrów.

Pozdrawiam

0 3
  • #2 24 Sty 2015 08:08
    maksar
    Poziom 24  

Rozróżniasz mruganie od przygasania?

-1
  • #3 24 Sty 2015 12:20
    nes421
    Poziom 14  

Dziwne pytanie, mało pomocne, ale: tak, raczej rozróżniam, chociaż np. zdarzało mi się robić układy na mikroprocesorze w których dla ładniejszego efektu mrugnięcia diody sygnalizujące coś robiłem programowo w postaci płynnego przygasania/rozjaśniania. Tutaj jest to on/off diody, ze stałą ilością (3) i interwałem, po czym za każdym razem praktycznie natychmiast następuje włączenie TV (podświetlenia + obrazu), tak więc nie wiem czy to jest normalny sposób bootowania się tego telewizora (nie miałem wcześniej styczności z TV Samsunga - jedynie z monitorami) czy nie. Miałbym mniejsze wątpliwości, gdyby to załączanie trwało długo, albo gdyby przy dociśniętej, rozgrzanej matrycy tych mrugnięć nie było, ale są to zawsze trzy krótkie mrugnięcia po czym jest start, niezależnie od tego czy ta uszkodzona matryca jest dociśnięta i od razu włącza się obraz, czy jest nie rozgrzana, bez docisku, i obraz pojawia się dopiero po jej dociśnięciu. Np. choćby moja plazma z LG startuje 10 razy dłużej, z tym że w niej jest twardy dysk, więc TV czeka aż dysk się "rozpędzi" i odczyta z niego jakieś dane.

Prosiłbym kogoś kto miał już styczność z LCD samsunga o odpowiedź, czy te telewizory mają takie mruganie diodą przed startem jeśli są sprawne, czy nie.

Pozdrawiam

0
  • #4 24 Sty 2015 12:45
    nes421
    Poziom 14  

Jak zwykle same pomocne odpowiedzi, aż się chce pisać. Koledzy, nabijacie sobie ilość postów, czy nie macie nic konkretnego do roboty i nie znając odpowiedzi na konkretne pytanie tak sobie piszecie żeby tylko napisać ?

Bardzo proszę, żeby kolejne osoby które mają zamiar coś pisać nie w temacie, nie zabierały głosu.

EDIT:

Dostałem już odpowiedź na anglojęzycznym forum dot. naprawy telewizorów: w tym modelu Samsunga po uruchomieniu trzykrotne mrugnięcie diody po naciśnięciu przycisku POWER a przed włączeniem się telewizora jest normalne. W wersji 32" występują bodajże 4 mrugnięcia, a ogólnie w Samsungach kilkukrotne mrugnięcie diody przy starcie jest normalne. W instrukcji obsługi tego TV ani w instrukcji serwisowej tego telewizora nie jest to napisane, stąd wynikały moje wątpliwości (inne TV z którymi wcześniej miałem do czynienia poprzez mruganie przed startem sygnalizowały mruganiem diody błędy zgodne z tabelą kodów błędów - stąd moja konsternacja). Może się ta informacja komuś przyda.

1