Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów Wiatraczka w zasilaczu ATX

morton20 24 Sty 2015 11:41 495 2
  • #1 24 Sty 2015 11:41
    morton20
    Poziom 8  

Witam.
    Wiem że temat który poruszam był już kilka razy na forum ale nie znajduje konkretnej odpowiedzi dla mnie.
    Czy mogę wpiąć w linie zasilacz potencjometr? Regulować nim napięcie co za tym idzie obroty? Tylko czy nie będzie efektu potencjometr-grzejnik ? Jeżeli nie da się potencjometrem to mogę sobie zamiast 12V podać 5V co za tym idzie zmniejszę jego obroty poprzez zmniejszenie napięcia zasilania? Jakieś sugestie?

0 2
  • #2 24 Sty 2015 11:45
    askr
    Poziom 35  

W czym masz problem?
    Wentylator zasilacza hałasuje?
    Rozkręć obudowę zasilacza, porządnie wyczyść, przedmuchaj sprężonym powietrzem.
    Zmniejszenie obrotów wentylatora wpłynie też na temperatury i stabilność pracy zasilacza. Jesteś pewien, że zniesie to bez uszkodzeń?

Jeśli łożyska wentylatora są wytelepane - rozważ wymianę wentylatora na nowy.

0
  • #3 24 Sty 2015 11:52
    morton20
    Poziom 8  

Zasilacz chce używać jako zasilacz warsztatowy na gniazda bananowe a ten zasilacz nie ma czujnika obrotów... Więc cały czas pracuje na maksymalnych obrotach a to mi nie jest potrzebne przy zasilaniu np. Radia samochodowego w domu więc chce zmniejszyć obroty żeby tak nie szumiał :) krócej ustawić taką prędkość żeby dobrze chłodził a zarazem nie szumiał jak głupi :)

0