Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson stylus SX115 - białe pasy niedokładne drukowanie

24 Jan 2015 13:34 1470 6
  • Level 9  
    Witam

Drukarka drukuje co którąś linijkę dobrze, a przez reszte wierszy przechodzą białe paski co sprawia ze dokument jest nie do odczytania. Nie pomaga czyszczenie głowicy z poziomu oprogramowania.

mam drugą taką samą drukarkę w której padł skaner, przełozyłem skaner z jednej do drugiej i zaczeło wszystko ładnie działać, po tygodniu i ta drukarka przestała drukować , tzn. głowica jezdzi i drukuje tylko ze na biało, jakby drukowała powietrzem...

Nie wiem co robić proszę o pomoc
  • Level 35  
    Głupie pytanie, ale czy ściągnąłeś naklejki z tuszy. Zostaw włączoną drukarkę na kilka godzin głowice powinny się odpowietrzyć. Jakie tusze włożyłeś orginały czy zamienniki.
  • Level 9  
    tak naklejki ściągnąłem, nieraz juz była włączona na kilka godzin ale wogóle nie pracuje takze sie samo chyba nie odpowietrzni, zamienniki...

mi juz padły dwie te drukarki, a koledze działa wszystko jak wdrukarni drukuje bardzo duzo i na zamiennikach i jemu działa

Dodano po 3 [minuty]:

dodam jeszcze ze w obu przypadkach awaria nastapiła z dnia na dzien, jednego dnia wszytsko ładnie działało drugiego dnia włączyłem i nie drukuje
  • Level 35  
    W pojemnikach jest tusz . Wyjmij i zobacz czy chlupie.
  • Level 9  
    chlupie, nowe zmieniałem tez nie pomogło
  • Level 9  
    Mam tę drukarkę SX115, w której jednak zaciął się skaner więc wystawiłem na sprzedaż, jak i mam sprawne SX410 i SX218 głowice o nieco większej ilości dysz jednak na te same pojemniki z tuszami czyli T0711 T0712 T0713 T0714 a używam dostępnych w sprzedaży pojemników samoresetujących napełnianych i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie. Drukuję całe strony kolorowe A4 w najlepszych jakościach i zdjęcia itp.
    Jednak przy pierwszym użyciu pojemników samoresetujących w skutek źle przetłumaczonej instrukcji (wydawało mi się to dziwne ale postępowałem zgodnie z nią) pozostawiłem koreczki zatykające system odpowietrzający tychże pojemników a rezultat drukowania był dokładnie taki jak opisany w wątku tj najpierw normalnie drukowała, potem białe linie, później całkowity brak nadruku we wszystkich barwach. Po wyjęciu koreczków odpowietrzających ponownie jak magia zaczęła normalnie drukować, a przy wyciąganiu było słychać aż zassanie powietrza.
    Niedawno, po roku użytkowania pojemników ponownie je napełniałem (one nie mają gąbek ani wypełniaczy więc wchodzi do nich około 4krotnie więcej tuszu i z 4-5razy w czasie eksploatacji drukarka sygnalizuje wyczerpanie tuszu choć on tam jest (EPSON ma licznik elektroniczny) co resetuje się wyciągając i wkładając pojemnik. Po napełnieniu frustracja mnie ogarnęła gdy wydrukom brakowało barwy Magenta, nie to aby były paski czy coś ale zupełnie jej nie było, choć nie zrobiłem nic inaczej niż przy poprzednich napełnianiach oraz nie inaczej jak przy pozostałych pojemnikach a napełniałem wszystkie. Tym razem koreczków zatykających odpowietrzenie nie było, wyciągałem i wkładałem ten i inne pojemniki ale wciąż drukarka nie drukowała kolorem Magenta. Próbowałem też przytykając szczelnie usta do otworu odpowietrzającego dmuchać w niego jak i zasysać i wciąż bez rezultatów. Wreszcie wyjąłem główny korek zatykający otwór którym się napełnia pojemnik (są dwa otwory: do napełniania i odpowietrzający, z czego odpowietrzający pozostawia się bez korka a napełniający zakorkowany, [do dyspozycji są oryginalne silikonowe koreczki]) i zobaczyłem iż tusz w pojemniku, który jest półprzezroczysty, aż drgnął w stronę kanału odpowietrzającego. Po zakorkowaniu i zainstalowaniu pojemnika w drukarce zaczęła ponownie normalnie drukować i kolor Magenta z którym był problem ponownie był w nadrukach, czyli wyjęcie i włożenie korka głównego tym razem pomogło właściwie odpowietrzyć pojemnik i rozwiązało problem.

Ten przykład ukazuje, że co najmniej w pojemnikach resetowalnych napełnialnych, potrafi dojść do jakiegoś problemu z odpowietrzaniem a to powoduje całkowity brak danego koloru.

Nie wiem jakich autor użył pojemników, zastanawiające jest, że akurat wszystkie barwy zniknęły co by skłaniało w stronę tej teorii spiskowej jakoby ten model został zaprogramowany na śmierć. Jednakże jeśli to był komplet zamienników jednego producenta, to może jednak mają one jakiś problem z odpowietrzaniem. W zamiennikach nie ma koreczków itp jest jedynie miejsce w którym zrywa się tę taśmę u góry doprowadzającą powietrze poprzez mały labiryncik. Uważam, że można by spróbować dmuchnąć i/lub zassać powietrze ustami w tym miejscu a następnie sprawdzić czy to odniosło jakikolwiek skutek, choć jak się przekonałem na bazie moich pojemników gdzie widzę co się wewnątrz dzieje, dmuchanie czy zasysanie poprzez kanał odpowietrzający nic nie dało przy zatkniętym korku głównym. Ta uszczelka na dole, która wchodzi na bolce głowicy chyba skutecznie zasklepia się gdy pojemnik nie jest zainstalowany w drukarce. Spróbować jednak można. Ja bardziej skłaniam się właśnie ku tezie, iż pojemniki z tuszami mają jakiś problem z odpowietrzaniem, wytworzyło się w nich podciśnienie podobnie jak w moich napełnialnych i stąd brak nadruków.
    Jeśli jednak problem występuje na różnych kompletach pojemników z tuszami to coś innego go powoduje, może niewłaściwa praca systemu odsysającego tusz.
    W moich drukarkach, tych dość dużo drukujących, z tyłu po otwarciu klapki wyciągnąłem i wysunąłem wężyk odprowadzający odsysany na pampers tusz, i włożyłem do jakiegoś pojemniczka (zgodnie z demonstracjami na YouTube), tak że odsysany tusz wydalany jest poza drukarkę a nie na przesilony pampers, który kiedyś mógłby stanowić problem. Ileż on w końcu może tego tuszu przyjąć oraz namakając i zasychając a przez to twardniejąc może w końcu zatkać odprowadzenie odsysanego tuszu. Może i to warto sprawdzić, czy po wyjęciu z tyłu drukarki wężyka odprowadzającego odsysany tusz (jako że dość poważnie chlapie, najlepiej umieszczeniu w jakimś zamkniętym pudełku ale nie w pełni szczelnym aby ciśnienie, w którymś momencie nie uniemożliwiło napełniania) nie rozwiąże problemu.
    Może awarii uległ sam element odsysający (gdzieś gdzie drukarka dokuje karetkę) i stąd brak właściwego odpowietrzania pojemników skutkujący brakiem nadruków, jednak z tym elementem nie mam doświadczenia.
  • Level 9  
    Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Też miałem problem z zaciętym skanerem i migającymi diodami, więc kupiłem drukarkę dawce na allegro i wymieniłem całą górną klapę zawierającą skaner i przez tydzień wszystko działało, do czasu...
    Spróbuje jeszcze z tym odpowietrznianiem