Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie.

Kontraktor73 24 Sty 2015 13:55 7083 4
  • #1 24 Sty 2015 13:55
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Lodówka-zamrażarka Siemens SIKAFROST CONFORT elektronik KG31E00/03, nie chłodzi, zamrażalnik mrozi normalnie. Lodówka-zamrażarka z jednym agregatem od jakiegoś czasu przestała chłodzić, zamrażalnik pracuje normalnie.
    Przeprowadziłem analizę i doszedłem do wniosku że nie zostaje podane napięcie na elektrozawór, który kieruje czynnik do chłodzenia komory chłodziarki.
    Niestety kontrolka od nastaw temp chłodziarki ciągle miga, pokazując nieprawidłowość między nastaw temp. z panującą temp. w chłodziarce. Nastaw temp. w zamrażarce działa normalnie, wskazania temp. chłodziarki prawidłowy, agregat pracuje normalnie. Po rozebraniu sterownika Bosch Typ:9708050009
    Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie., Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie., Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie., Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie.
    po dokonaniu pomiarów, brak wysterowania tyrystor TIC106N który podaje napięcie na powyższy elektrozawór. Tyrystor zmierzony, wygląda na dobry, ominięcie tyrystor, na elektrozawór podane napięcie, chodziarka chłodzi. Dodatkowo dokonałem pomiarów czujników temp. wraz z przewodami zaznaczonych na rysunku: czujnik nr 1 =2,45kΩ, czujnik nr 2 =5,93kΩ, czujnik nr 3 =2,35kΩ, temp. otoczenia 7°C.
    Czy czujnik nr 2 nie ma za wysokiej wartości, nie jest uszkodzony. Gdzie jest zlokalizowany i czy jest możliwość jego wymiany.
    Proszę pomoc, jakieś sugestie.

1 4
  • SterControl
  • SterControl
  • #3 05 Lut 2015 00:35
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Witam i dziękuję za odzew.
    Lodówka jak przestała chłodzić, ustąpiła miejsce pożyczonej lodówce i została przeniesiona do nie ogrzewanego garażu. W chwili pomiarów czujników temperatura otoczenia około +7°C.
    Co do umiejscowienia czujników to nie potrafię określić gdzie się znajdują. Jedynie co znalazłem w internecie to ten rysunek, ale nie mogę zlokalizować czujników.
    Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie..
    Pomiar czujników w komorze zamrażarki -22°C, komora chłodziarki +2-3°C. Są to temperatury z wskazań z nastawień na panelu sterownika, temperatura w chłodziarce dodatkowo zmierzona termometrem alkoholowym. Temperatura na zewnątrz jak pisałem powyżej +7°C.

1
  • #4 05 Lut 2015 11:54
    jack63
    Poziom 40  

Ten rysunek ofertowy służy tylko do zamawiania DOSTĘPNYCH do kupienia części zamiennych. :cry:
    Nie zauważyłem tam czujników temp. Wzrok mi się pogorszył wiec mogłem przeoczyć. :cry:
    Trzeba podejść do sprawy z innej strony.
    Jeżeli wskazania temp w lodówce są OK, to przynajmniej jeden tor pomiarowy działa i można z niego skorzystać do identyfikacji czujników i ich wstępnej diagnozy.
    Wystarczy trochę pomyśleć i zamienić wtyczki od czujników (o ile się da?). Czujniki wyglądają na NTC 5k, czyli typowe.
    Sterownik jest robiony "na piechotę". Bez procesora więc banał. Obsługę czujników pewnie "robi" scalak CA324 czyli poczwórny wzmacniacz operacyjny.
    Jeżeli jest problem z pomiarami, to:
    1. Czujnik (ki) jest uszkodzony: skorodowana pochwa, zawilgocony itd.
    2. Uszkodzony jest CA (LM) 324 lub elementy wokół niego.
    3. Jest problem z zasilaczem : trafo, mostek i kondensator. Nie zuważyłem stabilizatora napięcia.
    Jeżeli układ sterowania nie przełącza układu chłodniczego na pracę parownika chłodziarki to:
    1. Patrz układ pomiarowy.
    2. Uszkodzony jest zawór przełączający 3D, ale pisałeś że po zasileniu go z zewnątrz układ chłodniczy w chłodziarce startuje.
    3. Uszkodzony jest triak zasilający ten zawór lub jego otoczenie ze sterowaniem włącznie.
    To powyższe jest do naprawy. Najgorsze co może być, to uszkodzenie czujnika temp znajdującego się w takim miejscu, że nie można go wymienić bez zniszczenia sporego kawałka obudowy i izolacji. Tak może być gdyż nie ma go w zestawie części zamiennych.
    Trzeba jeszcze wiedzieć gdzie i jak i co niszczyć. :D

1
  • #5 16 Lut 2015 12:43
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Witam. Z braku czasu nie mogłem zajrzeć do lodówki.
    Zlokalizowałem czujniki temperatury w komorze zamrażalnika pod maskownicą.
    Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie. Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie.
    Zlokalizowałem czujniki temperatury w komorze lodówki.
    Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie. Lodówka SIEMENS KG31E00/03 - lodówaka nie chłodzi, zamrażarka mrozi normalnie.
    Oto ten czujnik wraz z przewodami w komorze lodówki identyczny znajduje się w komorze zamrażalnika.
    Pomiar czujnika w temperaturze około 20-21°C to 1 kΩ, wraz z spadkiem temperatury rezystancja czujnika wzrasta, wyniki pomiarów jak powyżej.
    Przewody z wtyczkami łączące czujniki.

A to miejsce gdzie wchodzą przewody do obudowy lodówki.
    Triaka wymieniłem na nowego chociaż stary miał identyczne parametry. Dwa tranzystory podmienione.
    Pomiar elementów zamontowanych na płycie sterownika dokonałem i mieszczą się w w swoich parametrach (wymieniłem 1 kondensator elektrolit). Układy scalone z braku możliwości nie sprawdziłem ani nie podmieniłem.
    Przy pomiarze ciągłości przewodów łączących czujniki zauważyłem, że czujnik na parowniku nie wykazuje rezystancji, natomiast gdy lodówka popracowała około 1h rezystancja czujnika wzrosła do 1,4kΩ. Czy oznacza to że jest on zaśniedziały?
    Może podłączyć zamiast czujnika na parowniku potencjometr 5-10kΩ i zobaczyć czy wysteruje triaka.
    Przy pomiarze napięcia zasilania na wzmacniaczu operacyjnym zauważyłem skoki napięcia 10,95-11,54. Czy to normalne? Może wpływ na to miało rytmiczne pulsowanie diody na nastawie temperatury zamrażalnika?
    Jeżeli jest zaśniedziały czujnik na parowniku może jest możliwość zatopienia na stałe jakimś rezystorem?
    Zastanawiałem się też nad zamontowaniem w komorze lodówki termostatu mechanicznego jakie stosuje się w innych lodówkach, do sterowania triakiem.

2