Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka była przyczyna uszkodzenia karty graficznej

YOYO123 24 Sty 2015 16:07 1086 8
  • #1 24 Sty 2015 16:07
    YOYO123
    Poziom 6  

Witam

Po podłączeniu zestawu (używanego z allegro), wszystko śmigało. Komputer w BF4 dawał radę na 90-140fps na ultra w 1080p. Po odpaleniu FarCry 4 komputer się wyłączył po 20min grania. Po 1min udało się go uruchomić, ale znów padł po wejściu do menu gry. Za 3 razem po 5s od włączenia, a następnie przy próbie włączania wiatraczki się lekko zakręcały, wszystko się podświetlało i gasł.

Pomogło wyciągnięcie i włożenie jeszcze raz karty graficznej (chciałbym dodać, że musiałem przełączyć wtyczkę do innej przy zasilaczu modularnym. Następnie po testach i przełączaniach na inne wejścia powróciłem do pierwotnego i włączył się tak samo jak na innych. Graficznie pokazane na zdjęciu w załączniku). Zaktualizowałem bios, wszystkie sterowniki itd. Niestety ciągle wentylatory karty graficznej działały na 100% i nie dało się zmienić ich obrotów w żaden sposób. Prawdopodobnie jakiś czujnik siadł. Karta pojechała na gwarancję po sprawdzeniu jej na innym komputerze. Co mogło być przyczyną uszkodzenia? Głowię się nad tym, że jak karta znów przyjdzie to nie chciałbym znów jej stracić.

Mam 3 sugestie.

1. Zapomniałem przełączyć wentylatory na tryb Fast te na obudowie i w obudowie był piekarnik (tylko czego nie wywalił BSOD o przegrzewaniu się, bo przecież są te softwarowe zabezpieczenia).
    2. Czy kable mogły być w jakiś sposób uszkodzone, przez co jakieś zwarcie się zrobiło? (trudno w to wierzyć).
    3. Podczas transportu złącze na płycie się jakoś uszkodziło (mało prawdopodobne)?

Chciałbym dodać, że dokupiłem 2 wentylatory na górę i dół obudowy które działają na 50%.

Ma ktoś jakieś pomysły?

Płyta główna: Gigabyte B85M- D3H
    Procesor: I5 4690
    Karta: Palit Gtx970 jetsream
    Ramy: 8GB bodajże Ballistix
    Dysk1: SSD Crucial 64GB
    Dysk2: HDD 500GB
    Zasilacz: SilentiumPC Deus M1
    Obudowa: Gladius M40

0 8
  • #2 24 Sty 2015 16:32
    atlas of cloud
    Poziom 12  

Ja trochę słabo siedzę w komputerach, ale mi to pachnie na przegrzanie grafiki albo gorzej, procesora, ale w ogóle u ciebie wszystko powinno być chłodzone.
    Patrzyłeś na temperaturę procesora podczas uruchamiania FarCry 4?

Możesz zainstalować chłodzenie wodne, ale nie wiem czy to coś da.

-1
  • #3 25 Sty 2015 19:15
    YOYO123
    Poziom 6  

Po odesłaniu grafiki, włączyłem Far Cry 4 na integrze.
    Przy 4, czy tam 5 wentylatorach w obudowie, temperatura procesora nie przekracza 55-60 stopni C, po 10 min grania w FC4 na ultra przy 5fps.
    Wtedy miałem tylko 2, które działały może na 20%.

Edit:

Co do przegrzania, to nie powinien wcześniej jakiś BSOD wyskoczyć?

Edit:

Zależy mi na odkryciu przyczyny usterki. Ma ktoś jakieś sugestie?

Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

0
  • #4 27 Sty 2015 16:17
    Dez1
    Poziom 23  

Konieczność manipulacji / przepinania wtyczek w zasilaczu jest szczególnie podejrzana i szedłbym chyba tropem uszkodzenia karty graficznej przez zasilacz.
    Może warto sprzedać, dołożyć kilka złotych i kupić inny? Albo przynajmniej dla świętego spokoju zmierzyć napięcia.
    ...
    Fakt, że być może nie jestem obiektywny - jakoś nie mam zaufania do zasilaczy SilentiumPC..

0
  • #5 27 Sty 2015 17:08
    YOYO123
    Poziom 6  

Tylko czy przy przypadkowo jeśli nie włożę sond do odpowiednich wejść to mogę spowodować zwarcie? I czy jeśli napięcia będą w porządku to znaczy że to nie zasilacz?

@Edit

Czy da coś włożenie karty 7300GT i sprawdzenie pod obciążeniem?

0
  • #7 28 Sty 2015 13:31
    kiss39
    Poziom 33  

Witam.
    Odnośnie --

Cytat:
    Tylko czy przy przypadkowo jeśli nie włożę sond do odpowiednich wejść to mogę spowodować zwarcie? I czy jeśli napięcia będą w porządku to znaczy że to nie zasilacz?

Tu masz film video ilustrujący TEST zasilacza w stresie i jak to powinno wyglądać pod względem napięć [V]

Test 3D do obciążenia PC
    -FurMark
    -Unigine - Benchmark VALLEY- za darmo do pobrania - http://unigine.com/products/valley/

Jaka była przyczyna uszkodzenia karty graficznej
    Film- przedstawiający górskie krajobrazy Syberii Benchmark VALLEY

Filmy Benchmarki "Unigine" testujące wydajność kart graficznych 2GB i 3GB:
    Unigine Heaven
    Ungine Sactuary
    Ungine Tropics

System Requirements
    Hardware:

GPU:
    ATI Radeon HD 4xxx and higher
    NVIDIA GeForce 8xxx and higher
    Intel HD 3000 and higher
    Video memory: 512 Mb
    Disk space: 1.5 Gb

Operating system:

MS Windows XP / Vista / 7 / 8
    Linux (proprietary video drivers required)
    Mac OS X 10.8+ (Mountain Lion)

0
  • #9 30 Cze 2017 23:25
    YOYO123
    Poziom 6  

Karta była uszkodzona. Pomogła gwarancja i wymiana zasilacza na nowy.

0