Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C] - Podłączenie czujnika nacisku (FSR)

Uber Pro 24 Sty 2015 18:20 927 2
  • #1 24 Sty 2015 18:20
    Uber Pro
    Poziom 2  

Posiadam prosty układ na płytce stykowej (wyświetlacz 16x1 i czujnik temperatury DS18b20) i chciałbym do niego dołączyć zakupiony czujnik nacisku (zmniejsza rezystancje pod wpływem przyłożonej siły). botland.com.pl/czujniki-nacisku/1040-czujnik-sily-nacisku-kwadrat-38mm-15.html

Jestem początkujący i nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Schemat podłączenia znalazłem pod adresem: bildr.org/2012/11/force-sensitive-resistor-arduino/

Tu się zaczynają się moje pytania. Który pin w Atmedze8 jest pinem analogowym oraz w jaki sposób odczytać napięcie/rezystancję z czujnika? Czy dla zwiększenia precyzji przyda się wzmacniacz operacyjny?

0 2
  • #2 24 Sty 2015 19:41
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Opis wyprowadzeń ATmega znajdziesz w dokumencie pt. Datasheet, do ściągnięcia z www.atmel.com..

-1
  • #3 24 Sty 2015 22:11
    Uber Pro
    Poziom 2  

Powyższy post niczego nie wnosi. Podłączyłem już wszystko i udało mi się ustawić odpowiednie bity w rejestrach na podstawie pewnego przykładu.
    Mając fabryczne taktowanie 1MHz wykorzystałem preskaler 8 i wewnętrzne napięcie odniesienia 2,56V. Pomiar dokonuje w trybie free running, jednak na wyświetlaczu dostaję strasznie niestabilny wynik. Bez naciskania czujnika wartości oscylują od 600 do 900, a w przypadku pełnego nacisku 1023.

Od razu zaznaczę, że jedną z nóżek podciągnąłem do masy rezystorem 10K, być może trzeba użyć większego, jednak nie posiadam obecnie na stanie.

Jak mogę zwiększyć precyzję pomiaru oraz stabilność?

Edit: Rozwiązane, zamykam

0