Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż zwrotnicy prośba o radę.

24 Sty 2015 18:47 2295 15
 • Poziom 7  
  Witam wszystkich serdecznie.

  Mam pytanie odnośnie zwrotnicy a mianowicie o odpowiedni montaż elementów.
  Stałem się posiadaczem kolumn na Stx 15.2.500 8Ohm i Stx D-800.
  Znalazłem schemat zwrotnicy na stronce STX i chcę ją złożyć tanim kosztem mam już zakupione wszystkie potrzebne elementy. Montaż zwrotnicy prośba o radę.

  Moje pytanie to jak wszystko skomponować co prawda w mało profesjonalny sposób bo nie na płytce a na przewodach wewnątrz kolumny, ale uczę się.
  Moje pytania to:
  1. Czy kondensator (C3 rys.) na głośniku niskotonowym ma być wpięty równolegle jeden koniec do + drugi do - i czy nie uszkodzi wzmacniacza?.
  2.Czy od minusa niskotonowego idę do plusa wysokotonowego itd. czy od razu ze wzmacniacza plusa dać na minus wysokotonowca a minus na plusa? I czemu tak.
  3.Cewkę (L2 rys.) podłączam szeregowo?
  4.Na wysokotonowy daje pierwszą żarówę, rezystor, kondensatory i między nie cewkę (L1 rys.) I tu jeszcze pytanko jak podłącze żarówkę tylko pod kabelek plus to jak ona zaświeci jakby musiała. Nie powinna być wpięta równolegle między plusa i minus?

  Czy to schemat do montażu na płytce a tak na samych przewodach połączenia elementów się zmienią w sensie ich kolejność?

  Sporo czytałem albo jeszcze więcej ale nie chce nic skiepścić i stąd moje pytania. Poza tym najlepiej mi coś pojąć w praktyce.
  Z góry dziękuje jeżeli ktoś zechce mi pomóc żebym mógł to złożyć i nauczyć się co i jak bo nie wiem czy dobrze myślę.
 • Poziom 19  
  Witam. Schemat jest poprawny i podłączaj w/g niego .
  Ad1. Tak , kondensator ma być podłączony równolegle do głośnika niskotonowego nie uszkodzi wzmacniacza chyba że sam kondensator C3 będzie uszkodzony i wewnątrz będzie zwarty. Przed kondensatorem jest cewka L2 która filtruje wysokie częstotliwości a kondensator C3 dodatkowo je niweluje wraz ze wzrostem częstotiwości a do głośnika docierają tylko basy i średnie tony.
  Ad2. Głośnik wysokotonowy podłączony jest odwrotnie ponieważ sygnał do niego przechodzi poprzez kondensatory (kondensatory odwracają fazę) . Sygnał do tego głośnika musi przejść poprzez kondensatory C1 i C2 to filtr niskich częstotliwości wraz z cewką L1. Działa odwrotnie niż filtr do głośnika niskotonowego. W tym przypadku przepuszczane są soprany.
  Ad3. Cewka L2 ma być szeregowo nie inaczej .
  Ad4. Żarówka nie w tym przypadku nie służy do oświetlania wnętrza kolumny ona jest jako zabezpieczenie głośnika wysokotonowego ponieważ zimne włókno żarówki ma mniejszą rezystancję niż rozgrzane. W pewien sposób zabezpiecza głośnik przed przepaleniem podczas np pojawienia się zbyt dużego prądu np. sprzężenia wzmacniacza (pisk w wysokich częstliwości) zaświeca się i zwiększa rezystancję w obwodzie . Żarówkę możesz tylko zamienić miejscem tylko z R1 . Pozostałe elementy mają być jak na schemacie. Zwrotnicę możesz wykonać metodą "na pająka" ( na przykład tak https://img2.sprzedajemy.pl/540x405_trojdrozna-zwrotnica-542627.jpg ) nie musi być do tego robiona płytka drukowana, chyba że masz chęci i czas. Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Dzięki piękne kolego za pomoc i jeszcze jedno pytanko dla pewności rozumiem, że plus i minus daje normalnie do głośnika niskotonowego, gdzie montuje równolegle kondensator a przed nim cewkę w szeregu?
  A dalej wychodzę z niskotonowego na driver zamieniając bieguny czyli z plusa na minus a z minusa na plus?
  Aha i nie wiedziałem czy ten kondensator C3 ma być podłączony równolegle i czy nie spali mi wzmacniacza bo znajduje się za nim a jakby nie było to zwieranie obu biegunów, ale oki skoro tak ma być.
 • Poziom 19  
  Budowę zwrotnicy głośnikowej zacznij od montażu zacisków kolumny np. takiego
  Montaż zwrotnicy prośba o radę.
  Przewód minusowy (masa) prowadzisz od czarnego zacisku do "-" głośnika niskotonowego i jeszcze jeden od tego samego zacisku do "+" głośnika wysokotonowego. Równolegle do głośnika niskotonowego lutujesz kondensator C3 . Nie elektrolityczny! Od zacisku dodatniego (czerwonego) poprzez cewkę L2 doprowadzasz sygnał do "+" głośnika niskotonowego. To tyle jeśli chodzi o tor sygnału do głośnika basowego.
  Następnie lutujesz szeregowo kolejno ze sobą 4 elementy : żarówkę, rezystor R1, kondensatory C1 i C2 . Do punktu połączenia C1 i C2 dolutować należy cewkę L1 drugi koniec tej cewki lutujesz do przewodu od masy (czarny zacisk "-" kolumny). A wolny koniec kondensatora C2 do głośnika wysokotonowego. Wolny przewód od żarówki łączysz z czerwonym zaciskiem "+" kolumny głośnikowej. I to cała zwrotnica głośnikowa. Łatwe?
 • Poziom 7  
  Super wszystko fajnie i prosto wytłumaczone. Dzięki serdeczne.
  Myślę tylko o żarówce bo jest na trzy wsuwki (jak w samochodzie) pod którą podłączyć, ale jakoś sobie może dojdę. Jeszcze raz dzięki.
 • Poziom 19  
  Wystarczy zmierzyć omomierzem które styki są podłączone pod żarnik, można też podłączyć zasilacz ( odpowiednia wydajność prądowa) i przy których stykach zaświeci. W necie też znajdziesz odpowiedź wystarczy wpisać typ żarówki. Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Wiem już przy których świeci. Rozumiem że oba styki żarówki podłączam na kabelku dodatnim bo tylko tak będzie w szeregu?. Zawsze myślałem że potrzebny jest plus i minus, ale tutaj działa jakoś że jak dam więcej mocy to rezystencja rośnie i może się zaświecić tylko na biegunie dodatnim czy tak?
  Sorki że męczę, ale nie chce nic usmażyć i wolę się upewnić.
 • Poziom 19  
  Tak , sygnał "+" przechodzi przez żarówkę a następnie przez rezystor R1. Czyli jeden koniec żarówki lutuje się do zacisku plusowego a drugi do rezystora itd. wg schematu.
 • Poziom 7  
  Wszystko złożone i ładnie gra na razie tylko w jednej paczce w drugiej dopiero będę się bawił.
  Mam jeszcze pytanie trochę z innej beczki jeśli chodzi o driver to na stronie
  STX-a jest mocniejszy model czyli STX D1000, który ma podział przy 1300Hz i tu moje pytanie jak zmienia się zwrotnica w przypadku zastosowania tego przetwornika?
  Elementy, które zmieniają się to chyba kondensatory C1 i C2, oraz cewka L1 rezystor i żarówka mogą być te same chyba. I jestem ciekaw w którą stronę trzeba by było pójść, aby na D1000 uzyskać podany przez producenta podział w okolicy 1300Hz. Wiem już że zwrotnica to nie taka prosta sprawa chodź ciekawa i bez testów i mierzenia trudno samemu coś zrobić co ładnie zagra.
  Czy pojemności kondensatorów wzrosły by czy zmalały w takim przypadku i czy cewka powinna mieć większą indukcyjność i rezystancję czy mniejszą ewentualnie o ile jakby ktoś miał takową wiedzę. A może ktoś wie jakie powinny być zastosowane elementy bo miał doświadczenie z tym głośnikiem.
 • Poziom 19  
  Witam . Głośnik Stx D-800 wg danych katalogowych rekomendowana min. częstotliwość zwrotnicy to 1600Hz a tego większej mocy D1000 to 1300 Hz. Aby z częstotliwością odcięcia zejść trochę niżej należałoby zwiększyć minimalne pojemności C1 i C2 . Różnica 300 Hz a o ile zmienić kondensatory to trzeba liczyć ze wzorów. Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Ok dzięki za odpowiedź. Druga zwrotka też działa, ale przeglądając różne projekty natknąłem się na trochę inne dane elementów również do STX D800 np. kondensatory 250V zamiast 100V i rezystor 8.2 Ohm 20W zamiast 6.8 Ohm 20W.
  I nie wiem czy będzie ok czy po paru godzinach pójdą z dymem?
 • Poziom 19  
  Nie powinno iść z dymem , to tez zależy jaka moc wzmacniacza i jak głośno będzie wysterowany.
 • Poziom 7  
  Koniec to Adaś LX1100. A jak będzie wysterowany no cóż tu raczej będzie zapas więc gry na clipie nie będzie. Ale jeżeli są jakieś przesłanki to mogę wymienić te kondy na 250V i rezystor też. Tylko nie wiem czy jest sens i jaka jest różnica między jednymi a drugimi? Domyślam się że ten kondensator 250V jest odporniejszy na uszkodzenie a rezystor 8.2 Ohm lepiej zabezpiecza wysokotonowy?
 • Poziom 7  
  Ponawiam pytanie w związku ze zwrotnicą co wnoszą kondensatory 250V zamiast 100V, oraz rezystor 8.2 Ohm zamiast 6.8 Ohm w STX D800, ponieważ na poszczególnych projektach różnią się? Bardzo proszę o odpowiedź.
 • Poziom 19  
  Witam . 250V to napięcie przebicia (uszkodzenia) kondensatora. Napięcie doprowadzone do tego kondensatora nie może przekroczyć 250V. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensator Większa rezystancja rezystora zmniejszy prąd do głośnika , może trochę ciszej grać ale też trudniej będzie go spalić.
 • Poziom 7  
  Ok dziękuje Ci kolego jac w-ch bardzo mi pomogłeś i dużo wyjaśniłeś.
  Wszystko wiem na daną chwilę więc myślę, że temat można zamknąć.