Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizacja czasu po DCF77 a strefy czasowe

24 Sty 2015 21:20 1065 2
  • Poziom 16  
    Cześć

Ostatnio z moim znajomym wywiązała się ciekawa dyskusja, i zaczęliśmy się nad ym zastanawiać, jednak nie doszliśmy do jakichś mądrych wniosków więc postaniowłem zapytać, otóż:

Ma ten znajomy zegarek na rękę synchronizowany poprzez sygnał radiowy DCF (synchro czasu). Znajomy ten czasami jeździ do krajów z inną strefą czasową aniżeli nasza (GMT+1), i tutaj moje pytanie. Skąd zegarek "wie", a raczej skąd sygnał DCF wie, że znajduje się on w innej strefie czasowej, bo zegarek zawsze przestawia się zgodnie z obowiązującą strefą i pokazuje czas lokalny. Dodam, że zegarek nie ma modułu GPS.
  • Poziom 37  
    A jaki to model?

Mam zegarek casio z odbiornikiem ale ten odbiornik tylko służy do korygowania czasu wedle czasu atomowego. Dokonuje tego w nocy cztery razy co godzinę. Pobiera sygnał i ok 3 minut ustawia sobie czas.
    Nie ma automatycznych zmian stref. Jest tylko automatyczna zmiana czasu letni zimowy. Zaś co do stref geograficznych to tylko mogę manualnie wybrać strefę a dokładniej miasto by było łatwiej i automatycznie uwzględnia przesunięcie czasu do lokalnego. Choć swojego kupiłem ok 10 lat temu to może coś się zmieniło w tej sprawie :D
  • Poziom 18  
    Sygnał DCF77 zawiera informację o czasie urzędowym obowiązującym w większości krajów Europy (nie obowiązuje np w Anglii). Sygnał ten nie zawiera informacji o innych strefach czasowych. W Anglii emitowany jest inny sygnał czasowy, o nazwie MSF i jest to nie 77 a 60 kHz. w USA jest to WWVB, w Japonii JJY. Z tego co wiem, produkowane są zegarki, które obsługują kilka w/w sygnałów czasowych.