Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GS-V500 - Zgrywanie z kamery DV - nie nagrywa się znacznik daty

Markoopole 24 Sty 2015 21:27 1557 14
  • #1 24 Sty 2015 21:27
    Markoopole
    Poziom 7  

Zgrywam obraz z kamery DV. Robię to przez złącze DV za pośrednictwem karty Pinnacle USB-510 i komputera z Win 7. Obraz zgrywa się bez problemu. Ale bez znacznika daty wkomponowanego w nagranie. Zdaje się, że ten znacznik jest nagrywany na taśmie osobno, nie razem z obrazem, tak sądzę. Czy można jakoś zmusić kamerę by zgrać obraz wraz ze znacznikiem daty ? Przejrzałem już wątki dotyczące zgrywania z kamer cyfrowych ale nikt nie sygnalizował takiej potrzeby.

0 14
  • #2 24 Sty 2015 22:06
    zbysiusp
    Poziom 13  

Witaj!

Miałem identyczny problem jak Ty podczas zgrywania wielkiej kolekcji taśm DV na dysk twardy. Po długich poszukiwaniach znalazłem program DVDate obecnie w wersji 7.1:
    Link
    Sprawdza się świetnie!

Mam nadzieję, że jestem pomocny.
    Pozdrawiam serdecznie
    zbyszek

1
  • #3 25 Sty 2015 04:59
    Polon_us
    Poziom 41  

Standardową metodą zgrywania filmu z kamery DV do komputera jest bezpośrednie połączenie FireWire (in. DV, iLink czy IEE1934).
    Przy tym połączeniu osiąga się najlepszą jakość zgrywania. I nie kłopotów z znacznikami daty.

Wiem to z osobistych doświadczeń :_)

Kolega nie próbował w ten sposób?

Ten komputer to PC czy laptop?

0
  • #4 25 Sty 2015 08:35
    zbysiusp
    Poziom 13  

Witam!

Zgrywam owszem zawsze przez FireWire otrzymując plik avi (we właściwościach video: codec DV). Niestety nie wiem jak "wyciągnąć" z niego datę i czas. Na jednej kasecie jest kilka filmów z różnymi datami sprzed lat. Na ekraniku kamery daty zmieniają się pięknie, ale w pliku już ich nie widzę. Filmy zgrywam i montuję w Pinnacle Studio 17 i chciałbym przed każdym filmem wstawić klatkę z datą i czasem. Proszę opisać jak wyodrębnić ścieżkę czasu z pliku avi. Kamera THOMSON VMD3.

Pozdrawiam
    Zbyszek

0
  • #5 25 Sty 2015 16:45
    Markoopole
    Poziom 7  

Polon_us napisał:
    Standardową metodą zgrywania filmu z kamery DV do komputera jest bezpośrednie połączenie FireWire (in. DV, iLink czy IEE1934).
    Przy tym połączeniu osiąga się najlepszą jakość zgrywania. I nie kłopotów z znacznikami daty.

Wiem to z osobistych doświadczeń :_)

Kolega nie próbował w ten sposób?

Ten komputer to PC czy laptop?

Nie próbowałem FireWire z braku takowego złącza w PC.

Dodano po 2 [minuty]:

zbysiusp napisał:
    Witaj!

Miałem identyczny problem jak Ty podczas zgrywania wielkiej kolekcji taśm DV na dysk twardy. Po długich poszukiwaniach znalazłem program DVDate obecnie w wersji 7.1:
    Link
    Sprawdza się świetnie!

Mam nadzieję, że jestem pomocny.
    Pozdrawiam serdecznie
    zbyszek

Z opisu te programy są obiecujące. Jedyny problem to fakt, że są do prywatnego użytku a ja potrzebuję do oficjalnego użytku w instytucji.

0
  • #6 25 Sty 2015 16:52
    Polon_us
    Poziom 41  

Moja przygoda z Pinnacle skończyła się na wersji 14 Ultimate. Używałem kamer JVC i Canon. O ile w kamerze miałem ustawione pokazywanie znacznika daty/czasu, to przenosiło to się na materiał video przenoszony do komputera.
    I żadnych specjalnych zabiegów nie musiałem robić - tylko ustawienie w kamerze.

Nie mam pojęcia dlaczego u kolegi(ów) nie przenosi się ten znacznik. Nie wiem, czy to kwestia kamery czy kwestia programu. Tak z czystej ciekawości. W trakcie importowania tego materiału, w komputerze powinien był być widoczny ekran kamery. Czy w tej sytuacji (komputer - na nim ekran kamery) widać tam te znaczniki czasu?

Można podejść do tego problemu inaczej.

zbysiusp napisał:
    chciałbym przed każdym filmem wstawić klatkę z datą i czasem.

Nie wiem, czy warto męczyć się i szukać jakiegoś programu, który by "wyciągnął" ten znacznik.
    Osobiście, po prostu spisałbym tę datę i czas. A w trakcie edycji dodał to do materiału w "kamero-podobny" wygląd, to żaden problem w Pinnacle.
    Oglądający nie będzie wiedział zupełnie, czy to było dodane w ten czy inny sposób.
    Jakby w ogóle go to obchodziło. Istotne jest, że widać czas i datę, kiedy ujęcie zostało zrobione. I tylko to się liczy.

0
  • #7 25 Sty 2015 16:54
    Markoopole
    Poziom 7  

Obraz z kamery jest widoczny w okienku podglądu ale bez znacnika daty. Kłopot w tym, że charakter nagrania powoduje, że data powinna być na całym zapisie.

0
  • #8 25 Sty 2015 17:01
    Polon_us
    Poziom 41  

Jeżeli to tylko data (bez czasu) to nie będzie kłopotu, aby ją nałożyć na całe video z danego dnia.

Czy z punktu formalnego - dla instytucji to będzie problem?

0
  • #9 25 Sty 2015 17:09
    Markoopole
    Poziom 7  

Tak, kopia musi byc w pełni oryginalna, bez ingerencji i dodawania czegokolwiek

0
  • #10 25 Sty 2015 17:41
    Polon_us
    Poziom 41  

@Markoopoloe
    Dwa pytania:

Czy kolega próbował ściągnąć te video poprzez wyjście analogowe kamery zamiast DV?

Czy wtedy też jest brak tych znaczników?

Czy model kamery został podany poprawnie? Nie mogę znaleźć kamery o takim symbolu.

0
  • #11 25 Sty 2015 19:43
    simhak
    Moderator - SAT

Moment.
    Chodzi o datę i godzinę umieszczoną na nagraniu i widoczną podczas odtwarzania w kamerze, czy też o parametry nagrania dostępne z właściwości pliku?

Czy podczas nagrywania w menu była włączona funkcja widoczności daty na filmie?

0
  • #12 25 Sty 2015 20:04
    Markoopole
    Poziom 7  

Mój błąd kamera to Panasonic NV-GS500. Próbowałem przez analogowe i nie zgrywa nic w ogóle, czarny obraz. Na tej samej karcie Pinnacle USB-510.

Dodano po 40 [sekundy]:

Chodzi o datę wkomponowaną w nagranie.

0
  • #13 25 Sty 2015 20:27
    simhak
    Moderator - SAT

simhak napisał:
    Moment.
    Chodzi o datę i godzinę umieszczoną na nagraniu i widoczną podczas odtwarzania w kamerze, czy też o parametry nagrania dostępne z właściwości pliku?

Czy podczas nagrywania w menu była włączona funkcja widoczności daty na filmie?

Obydwie są "wkomponowane", o którą chodzi?
    Byla podczas nagrania?

0
  • #14 25 Sty 2015 20:52
    Markoopole
    Poziom 7  

Chodzi o tę datę,którą widać jak odtwarzam na kamerce, to jest data z dnia nagrania.

0
  • #15 26 Sty 2015 03:21
    Polon_us
    Poziom 41  

Markoopole napisał:
    Próbowałem przez analogowe i nie zgrywa nic w ogóle, czarny obraz.

Pytanie, czy to problem kamery czy karty Pinnacle.
    Dla sprawdzenia, gdzie leży przyczyna "czarnego ekranu" proponuję podłączyć kamerę bezpośrednio do telewizora do wejścia Composite lub S-VHS.
    Zakładam, że kolega ma oryginalny kabel, który był na wyposażeniu kamery.
    Przy próbach proszę sprawdzić działanie przycisku EXT. DISP na pilocie. Ma on "władzę" włączenia/wyłączenia daty na ekranie.
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić działanie tego przycisku EXT. DISPLAY dla połączenia DV.

0