Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

transport ziarna pneumatyczny domowym sposobem

jaroo_oo 25 Jan 2015 10:53 4965 13
 • #1
  jaroo_oo
  Level 10  
  Witam.
  Kombinuję domowym sposobem wykonanie urządzenia do transportu pneumatycznego zboża.
  potrzebuję rys. przekroju takiego urządzenia lub coś podobnego
  Link

  Mam też pomysł zeby zamiast kompresora zastosować przerobioną dmuchawę do siana z odpowiednio zwężonym wylotem powietrza. Pytanie tylko, czy taka dmuchawa wytworzy odpowiednie podciśnienie i czy w ogóle wytworzy. Zaplanowałem zwężenie wylotu do 100 mm, a wąż zasysający 50 mm. (trójnik) odległość transportowa to ok 6 m.
  Podpowiedzcie koledzy czy to w ogóle zadziała?
  Proszę o pomoc.
  Pzd.
 • #2
  supchem
  Level 21  
  Przede wszystkim trzeba się zastanowić na jakiej dokładnie zasadzie działa taki przenośnik bo chyba nie chodzi tu tylko o "popychanie" zboża sprężonym powietrzem. Poczytaj o zwężce Venturiego. W tym linku który podałeś widzę mowę o kompresorze i ciśnieniu 6 bar. Żadna dmuchawa do siana nie wytworzy takiego pod ani nadciśnienia. Układ rur w takiej instalacji musi być szczelny i "gładki".
  Dlaczego nie chcesz zastosować zwykłej żmijki do zboża? Taki kompresor jaki będzie potrzebny będzie zużywał znacznie więcej prądu niż żmijka.
 • #3
  jaroo_oo
  Level 10  
  Planowałem zwęzić wylot duchawy do siana do średnicy 150 mm lub 100 mm, następnie zastosować zwężkę (trójnik) na 50 mm. Powietrze przelatywałoby rurą 100 mm , zwężałoby się do 50 mm i znów na końcu wpadałoby do 100 mm. Zastanawiam się czy tą 50 mm nie zassa ziarna.
  Obroty dmuchawy to 990 obr/min, silnik 7,5 kW. Obwód rury wylotowej z dmuchawy to 130 cm.
 • #4
  jaroo_oo
  Level 10  
  Niestety z dmuchawy do siana udało się zrobić dmuchawę do ziarna, nie udało się nnatomiast wytworzyć podciśnienia. Za małe obroty silnika i zbyt duże nieszczelności całego zestawu. Wystąpiło również zjawisko cofania się powietrza do wlotu dmuchawy.
  Czy ktoś z kolegów mógłby mi wytłumaczyc zasadę działania (rysunki, przekroje) dmuchawy ssąco-tłoczącej lub takiej dyszy
  http://www.waap.pl/transport_pneumatyczny.html
  Proszę o pomoc.
 • #5
  pawem1
  Level 25  
  Zasada działania dyszy Venturiego http://woodgears.ca/physics/venturi.html , dysza w środku wygląda tak ( przekrój ) http://www.converteraccessory.com/products/foxtrim/fox.php po okręgu rozprowadzane jest sprężone powietrze w kierunku wylotu, które powoduje niskie ciśnienie po stronie ssącej.

  A co do transportu ziarna to zobacz http://www.cemarol.com.pl/oferta,504,Przenosn...matyczny_ssaco_tloczacy_T_207_T_2071_i_T_2072 gotowe rozwiązania mają separator cyklonowy ( odśrodkowy ) i jest to wydajniejsze niż zwężka Venturiego.
 • #6
  jaroo_oo
  Level 10  
  Dziękuję za pomoc. O taki rysunek mniej wiecej mi chodziło. Wymiary znalazłem na stronie producenta, brakuje mi tylko kąta pod jakim powinna być wykonana szczelina regulacyjna, ale moze dam radę. Muszę napisać do producenta ile takie cudo kosztuje i czy da radę z ziarnem. Albo coś kombinować samemu, bo pewniw tanie nie jest.
 • #9
  jaroo_oo
  Level 10  
  Witam. Czy któryś z kolegów mógłby policzyć, bo ja sobie z tym nie poradzę, jakie podciśnienie należy wytworzyć żeby zassać ziarna pszenicy rurą o średnicy 63 mm do zwężki FX2 która wyglada mniej więcej tak:
  http://www.converteraccessory.com/products/foxtrim/components.php,
  na wys. ok 7 m i odległośc do 15 m.
  Czy dmuchawa bocznokanałowa może wytworzyć takie podciśnienie? I jakiej mocy powinna być taka dmuchawa? Wytypowałem z powyższej strony dmuchawę "600AB i zwęzkę FX2" tylko nie wiem czy takie urządzenie da radę.
  Pozdrawiam.
 • #10
  jaroo_oo
  Level 10  
  Napisałem również do producenta ale odpisali, że nie wiedzą ponieważ ich zwężki jeszcze nikt nie używał do zboża. I jestem w punkcie wyjścia :(
 • #11
  jaroo_oo
  Level 10  
  Witam.
  Posiadam wentylator bocznokanałowy z silnikiem 2,3 kw 2850 obr/min 50 Hz, wydajność powietrza 275 m3/h, podciśnienie 300 mbar. Zboże pobierane jest wężem fi 60. Działa nawet niźle tylko jest trochę za mało powietrza. W związku z tym mam pytanie czy można zwiększyć obroty silnika i czy to spowoduje większy wydatak powietrza czy lepiej zastosować silnik 60 Hz lub falownik. A może rozdzielić silnik od dmuchawy i przerobić na pasek klinowy?
  Proszę o radę
 • #12
  supchem
  Level 21  
  Silnik 60 Hz będzie miał takie same obroty bo u nas w sieci jest 50 Hz. Możesz zastosować falownik lub przekładnię, ale wyższe obroty to i większe zapotrzebowanie na moc. Jeśli Twój silnik nie ma odpowiedniego zapasu mocy to będziesz miał problem z podniesieniem obrotów.
 • #13
  jaroo_oo
  Level 10  
  na razie wymieniłem dmuchawę na bardziej wydajną. testy wkrótce:)
 • #14
  jaroo_oo
  Level 10  
  dmuchawa bardziej wydajna. Zasysa ziarno aż miło wężem 60 mm.