Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat rozdzielnicy - proszę o weryfikację

25 Sty 2015 11:50 22749 37
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Po kilkutygodniowym czytaniu forum zabrałem się za rysunek rozdzielnicy w nowo wybudowanym domku jednorodzinnym bez instalacji odgromowej.

Proszę o ocenę, czy jest prawidłowo zaprojektowana.

Dom jest zasilany linią kablową do skrzynki z licznikiem (zabezpieczenie B25A).
    Długość kabla od skrzynki do słupa to około 70m. Przydział mocy 16kW, układ t-n-c.

Uziemienie będzie fundamentowe, około 7m od rozdzielni.

Jeśli potrzeba dodatkowych wiadomości, proszę pytać.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    A kolega jest wykonawcą, inwestorem czy projektantem?

stachu30 napisał:
    Przydział mocy 16kV

A może jednak kW?

stachu30 napisał:
    Proszę o ocenę czy jest prawidłowo zaprojektowana.

Nie jest.

1) Brak wyłącznika różnicowo-prądowego dla oświetlenia w łazience dyskwalifikuje rysunek

2) W jakim celu stosuje kolega 4-polowy moduł przeciwprzepięciowy, jeżeli punkt rozdziału znajduje się w rozdzielnicy?

3) Brak opisów przekrojów przewodów dla pozostałych obwodów

4) Brak kontrolek obecności faz

Połączenia wyrównawcze?
  • Moderator Elektrycy
    To nie jest schemat! To rysunek "poglądowy"....

Czy posiada kolega uprawnienia budowlane do projektowania instalacji elektrycznych?
    Co to jest sieć t-n-c 16kV?
    Brak informacji o przekrojach przewodów (pełnych a nie szczątkowych).
    Brak informacji o pomieszczeniach.
    Na jakiej podstawie "zaprojektowano" przewody "obszywające" aparaturę jako 4mm^2?
    Przewód 2,5mm^2 do zasilenia piekarnika/płyty indukcyjnej?
    Jakie są warunki przyłączeniowe?
    W jakim układzie podłączony jest ochronnik i jakie są odległości odpowiednich przewodów od szyny GSW?
    Czy w przypadku przepalenia się ochronnika i zwarciu warystorów będzie kolega latał do złącza?

Takie kilka pytań na wstępie.
  • Poziom 31  
    stachu30 napisał:
    Jeśli potrzeba dodatkowych wiadomości proszę pytać

Co to jest uziemienie fundamentowe ?!

stachu30 napisał:
    Proszę o ocenę czy jest prawidłowo zaprojektowana.

Nie, nie jest prawidłowo namalowana. Projektować powinien projektant, namalować może każdy ale nie do każdych celów.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 30  
    kSmuk napisał:
    2) W jakim celu stosuje kolega 4-polowy moduł przeciwprzepięciowy, jeżeli punkt rozdziału znajduje się w rozdzielnicy?
    Wielokrotnie widziałem takie rozwiązania w rozdzielnicach przemysłowych.
  • Moderator Energetycy
    jann111 napisał:
    stachu30 napisał:
    Jeśli potrzeba dodatkowych wiadomości proszę pytać

Co to jest uziemienie fundamentowe ?!

http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,33
    oraz
    PN-HD 60364-5-54:2010 p. 542.2 Uziomy
    (norma wycofana i zastąpiona przez PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja angielska)
  • Poziom 31  
    elpapiotr napisał:

oraz
    PN-HD 60364-5-54:2010 p. 542.2 Uziomy
    (norma wycofana i zastąpiona przez PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja angielska)

Szkoda, że kolega nie rozróżnia uziomu od uziemienia. :cry:
    Ale rozumiem, że to przelotny efekt uboczny "nocnych rozmów Polaków". :D (kwiatki)
  • Moderator Energetycy
    No tak - a ja myślałem, że to pojęcie nie jest znane koledze, stąd pospieszyłem z informacją.
    PS. Nocne rozmowy Polaków są czasami bardzo pouczające, a i język ostrzą :)
  • Poziom 9  
    Jestem inwestorem. Instalację będzie robił znajomy elektryk. Nie ma dużego doświadczenia w tych sprawach dlatego poprosiłem o poradę tutaj na forum.
    Na końcu instalacja będzie odebrana z pomiarami przez elektryka z uprawnieniami.

Chodziło oczywiście o 16kW (czeski błąd).

Warunki przyłączeniowe:
    Przyłącze kablowe YAKY 4X70mm^2 z najbliższego słupa linii napowietrznej nn-0,4kV do złącza zabudowanego , zintegrowane z układem pomiarowo-rozliczeniowym ZK1x-1P.
    Zabezpieczenie główne 3x40A, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A (ZKP).
    Punkt rozdziału instalacji z układu t-n-c na t-n-s w instalacji odbiorczej. Punkt ten należy uziemić.

Przekroje przewodów
    - do rozdzielnicy 4x10mm^2
    - przewody gniazdkowe 3x2,5mm^2
    - przewody oświetleniowe 3x1,5mm^2
    - połączenia w rozdzielnicy przewód 4mm^2
    - przewód uziemienia od szyny PE do GSW 1x10mm^2

Na rysunku dorysowałem zasilanie obwodu oświetlenia łazienki z wył. różnicowo-prądowego P302 40A 30mA. Czy może lepiej będzie zastosować dodatkową różnicówkę tylko na to oświetlenie?

Czyli w moim wypadku zastosować 3 polowy moduł przeciwprzepięciowy? Sugerowałem się innymi rozdzielnicami omawianymi na forum, elektryk również zaproponował mi takie rozwiązanie.

Kontrolki obecności faz nie są wymagane, ale rozważę je zamontowanie.

Wszystkie instalacje będą wykonane z rur plastykowych, brodzik i wanna z akrylu.

Przewody łączące aparaturę modułową napisałem że będą 4mm^2. Sugerowałem się kilkoma tematami o rozdzielnicach. Zastosować inne?

Przewód 5x2,5mm^2 będzie za słaby do podłączenia kuchenki elek.? Zastosować grubszy?

Od szyny GSW do szyny PE w rozdzielnicy będzie 7m. Ochronnik jest podłączony do sieci t-n-s wydzielonej z t-n-c (zgodnie z warunkami przyłączeniowymi).

W przypadku przepalenia się ochronnika będę latał do złącza. W takim wypadku będzie wiadomo że coś się stało. Jeśli zastosujemy dobezpieczenie ochronnika to w przypadku przepalenia się ochronnika będziemy pozbawieni ochrony, a do rozdzielnicy nie będziemy zaglądać bo instalacja działa.

• Moderator Energetycy
    Cytat:
    Punkt rozdziału instalacji z układu t-n-c na t-n-s w instalacji odbiorczej. Punkt ten należy uziemić.

Bzdura, wielokrotnie na tym forum wyjaśniana.
    A znajomy elektryk niech się podszkoli, skoro to inwestor ma wiedzieć więcej, niż on.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Tak dokładnie mam napisane w warunkach przyłączenia...
  • Poziom 30  
    Łukasz-O napisał:
    ijając już nakaz uziemienia punktu podziału.
    Od kiedy z TN-C można zrobić TN-S?

Albo dzisiaj mam gorączkę i mój umysł jasno nie pracuję albo czegoś nie rozumiem.
  • Poziom 21  
    stachu30 napisał:
    Jestem inwestorem. Instalację będzie robił znajomy elektryk. Nie ma dużego doświadczenia w tych sprawach dlatego poprosiłem o poradę tutaj na forum.
    Na końcu instalacja będzie odebrana z pomiarami przez elektryka z uprawnieniami.

Rozumiem, że kolega sobie coś poczyta potem nauczy swojego znajomego elektryka a potem tego elektryka sprawdzi inny elektryk którego kolega do wykonania tego nie weźmie bo jest za drogi i mu pewnie nie ufa.
    :D :D :D :D :D :D

Kolego możesz czytać 3 lata posty na forum coś tam se rysować i w końcu i tak wykonanie będzie spierniczone. Smiać mi się chce jak inwestor chce być projektantem i jednocześnie chce być mądrzejszy od montera instalacji i pewnie od pomiarowca też. Bo pewnie jak będzie coś spartolone to trzeba wmówić temu co ma dać pieczątkę, że jest dobrze i można podpisać bo po co przerabiać bo za dużo roboty.
  • Admin Elektroenergetyka
    INTOUCH napisał:

Albo dzisiaj mam gorączkę i mój umysł jasno nie pracuję albo czegoś nie rozumiem.

Na gorączkę polecam Pyralginę albo kontakt z lekarzem lub farmaceutą :D

Czego kolega nie rozumie? Może obrazki pomogą - pierwsze lepsze z google: Link
    Czy teraz wiadomo dlaczego?
  • Poziom 30  
    To w końcu w domu mam TN-S czy TN-C-S. Przyłącze w TN-C.
  • Poziom 30  
    Już się dokształciłem.
    Link
    Cytat ze strony.
    Cytat:

Przypadek 1
    Jeśli podział PEN na PE i N jest w złączu to według PN-IEC 60364 jest to układ TN-S.
    Przypadek 2
    Jeśli podział PEN na PE i N jest wewnątrz obiektu budowlanego to jest to układ TN-C-S.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Przypadek 1
    Jeśli podział PEN na PE i N jest w złączu to według PN-IEC 60364 jest to układ TN-S.
    Przypadek 2
    Jeśli podział PEN na PE i N jest wewnątrz obiektu budowlanego to jest to układ TN-C-S.

Szczerze mówiąc pierwszy raz się spotykam z takim podziałem. Dla mnie jest TN-S jeśli ze stacji transformatorowej wychodzi 5 żył, cała reszta to TN-C-S.

stachu30 napisał:
    Instalację będzie robił znajomy elektryk. Nie ma dużego doświadczenia w tych sprawach dlatego poprosiłem o poradę tutaj na forum.
    A czy nie lepiej od razu wziąć doświadczonego elektryka do wykonywania instalacji? Albo niech ten bez doświadczenia (ma od w ogóle świadectwo kwalifikacyjne?) robi pod jego nadzorem?
    TWK napisał:
    Dla mnie jest TN-S jeśli ze stacji transformatorowej wychodzi 5 żył, cała reszta to TN-C-S.

I prawidłowo, tak ma być.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wszystkie rady ale zostanę przy "znajomym" elektryku.
    Nie uważam żeby był on gorszy od elektryka z pieczątką bo nawet i tym zdarzają się "kwiatki " w instalacji. A na dobrego fachowca ciężko trafić.

No to Panowie, jakieś propozycje odnośnie rysunku?
  • Poziom 17  
    Skoro kolega zostaje przy "znajomym" elektryku i darzy go zaufaniem to nasze rady, porady są chyba zbędne.
    Elektryk powinien wiedzieć co jest źle, dobrze i co należy zmienić.
  • Moderator Energetycy
    stachu30 napisał:
    Dziękuję za wszystkie rady ale zostanę przy "znajomym" elektryku.
    Nie uważam żeby był on gorszy od elektryka z pieczątką bo nawet i tym zdarzają się "kwiatki " w instalacji. A na dobrego fachowca ciężko trafić.
    Nooo. mając taki schemat myślę, że sobie poradzi :D
  • Użytkownik usunął konto  
    Transformatora nie widać, jest za to napis: Oddzielny przewód neutralny i oddzielny przewód ochronny w całym układzie sieci.
    Celowo wyostrzyłem "sieci".
  • Poziom 10  
    stachu30 napisał:

Mogę dodać tylko tyle ze swojej strony do rysunku:

Oczywiście układ TN-S to układ sieci 5 żył z transformatora z uziemionym punktem N i PE.(punkt 312.2.1 Układy TN normy )

Skąd wiadomo, że nie jest potrzebna instalacja odgromowa - skoro niema projektu i obliczeń.

Twoja instalacja nie istnieje z punktu widzenia elektryka pomiarowca ponieważ:

a) nie masz projektu wykonanego przez projektanta z uprawnieniami w odpowiedniej specjalności - proponuje poczytać Ustawę Prawo Budowlane (obowiązki inwestora i projektanta)

b) układ sieci zasilającej na twoim rysunku niezgodny z Warunkami przyłączenia - wynik pomiarów już jest negatywny na etapie projektu. Projektant i elektryk pomiarowiec i elektryk wiedzą gdzie zaczyna się instalacja odbiorcza.

Zmień elektryka i zleć wykonanie projektu fachowcowi, zanim utopisz pieniądze w błoto.

Jeśli elektryk wykona instalację elektryczną w/g porządnego projektu to żadne "kwiatki" się nie pojawią.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Łukasz-O napisał:
    Pomijając już nakaz uziemienia punktu podziału.

Z TN-C można zrobić TN-S .
  • Poziom 27  
    Łukasz-O napisał:
    Pomijając już nakaz uziemienia punktu podziału.

Polecam stronę 39 w książce " Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych " profesora Brunona Lejdy wyd. WNT ISBN 978-83-7926-018-8.