Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bednarka-uziemienie - umiejscowienie bednarki w garażu

billy1979 25 Sty 2015 15:17 3453 32
  • #1 25 Sty 2015 15:17
    billy1979
    Poziom 12  

Witam wszystkich. Poczytałem trochę o uziemieniu za pomocą bednarki i nasuwa mi się kilka pytań na tematy, które nie były poruszane lub ich nie znalazłem.
    Chcę zastosować bednarkę jako uziemienie w garażu o wymiarach 9,5x4,3m. Puszka z bezpiecznikami jest przy wjeździe do garażu po prawej stronie zaś urządzenia (sprężarka 2,2KW i szlifierka stołowa 1KW) będą po przekątnej. Kable siłowe, które są poprowadzone są 4-żyłowe.
    1. Czy zamontować bednarkę najbliżej urządzeń i wtedy krótsze kable (żółto-zielone) doprowadzić do gniazda urządzenia czy zamontować ją przy puszcze z bezpiecznikami i ciągnąć długie kable na drugą stronę do urządzeń?
    2. Posiadam sprężarkę ze starym gniazdem 4- bolcowym. Czy przerabiać gniazdo i wtyczkę na 5- żyłowe czy to tak zostawić?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 25 Sty 2015 15:23
    ekmir
    Poziom 24  

Bednarka przy tablicy elektrycznej

0
  • #3 25 Sty 2015 15:24
    slawekx
    Poziom 28  

billy1979 napisał:
    Poczytałem trochę o uziemieniu za pomocą bednarki i nasuwa mi się kilka pytań Kable siłowe, które są poprowadzone są 4-żyłowe.

Rodzaj sieci zasilającej ? Parametry zasilania ? Jak chcesz zamontować bednarkę ?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 25 Sty 2015 15:38
    billy1979
    Poziom 12  

Sieć trójfazowa 400V 16KW. Co do zamontowania bednarki to mam kilka opcji. Albo w kanale, bo mam tam podpiwniczenie (oprócz środkowego kanału są jeszcze boczne) i te boczne kanały przy ścianach nie są podbetonowane i można by było bednarkę wkopać w piach. Mogę też od strony zewnętrznej również od lewej ściany garażu (strona urządzeń) ale poziom wyżej. Analogicznie mogę zrobić przy puszce z bezpiecznikami po prawej stronie przy wjeździe do garażu. Szukam najlepszego miejsca

0
  • #6 25 Sty 2015 15:54
    billy1979
    Poziom 12  

Ja też nie wiem. Przeczytałem informacje i dane techniczne umowy i tylko napisana jest moc 11KW ( na gębę mówili, że 16KW-muszę zweryfikować) oraz zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. Nic więcej nie ma :(

0
  • #7 25 Sty 2015 16:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

billy1979 napisał:
    Ja też nie wiem. Przeczytałem informacje i dane techniczne umowy i tylko napisana jest moc 11KW ( na gębę mówili, że 16KW-muszę zweryfikować) oraz zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. Nic więcej nie ma :(
    Zajrzeć do warunków technicznych przyłączenia, tam jest wystarczająca ilość informacji.

0
  • #8 25 Sty 2015 16:16
    billy1979
    Poziom 12  

§2 Informacje i dane techniczne do realizacji umowy
    1. Usługa kompleksowa świadcząca będzie w układzie trójfazowym, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A.
    2. Miejsce dostarczenia będące jednocześnie miejscem rozgraniczenia własności instalacji i sieci OSD: przy zasilaniu kablem ziemnym lub przyłączem kablowym z linii napowietrznej - zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu, w kierunku instalacji odbiorcy.
    3. Miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego: Szafka licznika
    4. Właściciel układu pomiarowo-rozliczeniowego: OSD.
    5. Nr licznika: 9976262
    6. Moc umowna: 11kW.
    7. Planowany roczny zakup energii: 10kWh.
    8. Okres rozliczeniowy: dwumiesięczny
    9 Wybrana do rozliczeń grupa taryfowa: dzień i noc, pakiet domowy, G11

0
  • #9 25 Sty 2015 16:45
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 25 Sty 2015 19:02
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bronek22 napisał:

Szanowni koledzy !
    Autor tematu w ogóle nie wie o co wam chodzi z tym typem sieci.

W takim razie niezbędny jest elektryk na miejscu, który dokona wizji lokalnej i zaproponuje właściwe rozwiązanie.

-1
  • #11 25 Sty 2015 21:12
    billy1979
    Poziom 12  

Bronek22 napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Nadal nie wiemy jaki rodzaj sieci.

Szanowni koledzy !
    Ma instalację w której brak jest żółto-zielonego, czyli uziemienia .
    Przeczytał, że PE to jest uziemienie = sprawa prosta wkopuje bednarkę i uziemia bolce w gniazdach.
    billy1979 napisał:
    Kable siłowe, które są poprowadzone są 4-żyłowe.

Wkopanie bednarki jest najprostszą sprawą, kwestia tylko aby ktoś umiał określić w jakim miejscu. Chyba, że to obojętne.
    Co do tej instalacji to uziemienie jest w jednej z 4 żył, która również jest wykorzystywana jako minus przy napięciu 230V. Pozostałe to są żyły fazowe. Wychodzi na to, że jest to sieć typu TT. Chyba zdecyduję się na elektryka aby mi powiedział co i jak zrobić, kupić, a wykonam to sam. Wystarczy, że mi narysuje schemat.

-1
  • #12 25 Sty 2015 21:39
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

billy1979 napisał:

Wkopanie bednarki jest najprostszą sprawą, kwestia tylko aby ktoś umiał określić w jakim miejscu. Chyba, że to obojętne.
    Co do tej instalacji to uziemienie jest w jednej z 4 żył, która również jest wykorzystywana jako minus przy napięciu 230V. Pozostałe to są żyły fazowe. Wychodzi na to, że jest to sieć typu TT. Chyba zdecyduję się na elektryka aby mi powiedział co i jak zrobić, kupić, a wykonam to sam. Wystarczy, że mi narysuje schemat.

W sieci nie ma minusa, to nie prąd stały. Po czym stwierdziłeś, że jest to sieć TT?
    Używasz nazw których nie rozumiesz i nie znasz ich funkcji w instalacji.
    Wkopanie bednarki to faktycznie prosta sprawa, ale co dalej? Jaką zmierzysz rezystancje uziemienia? Jaki wynik uznasz za zadowalający nie znając układu sieci.

-1
  • #13 25 Sty 2015 21:40
    ekmir
    Poziom 24  

billy1979 napisał:

Co do tej instalacji to uziemienie jest w jednej z 4 żył, która również jest wykorzystywana jako minus przy napięciu 230V.

minus nie występuje przy prądzie zmiennym

-1
  • #14 25 Sty 2015 22:09
    billy1979
    Poziom 12  

ekmir napisał:
    billy1979 napisał:

Co do tej instalacji to uziemienie jest w jednej z 4 żył, która również jest wykorzystywana jako minus przy napięciu 230V.

minus nie występuje przy prądzie zmiennym

Masz rację. Chodziło mi o N-neutralny.
    No dobra to jeszcze tak z ciekawości mam jedno pytanie choć nie wiem czy nie za trudne.
    Jak już jest uziemienie (np z bednarki) i poprowadzi się je do bolca w gnieździe oraz wtyczce urządzenia, to druga strona kabla ma być podłączona do obudowy urządzenia?

0
  • #15 25 Sty 2015 22:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

billy1979 napisał:

Co do tej instalacji to uziemienie jest w jednej z 4 żył

billy1979 napisał:
    również jest wykorzystywana jako minus przy napięciu 230V.

billy1979 napisał:
    Masz rację. Chodziło mi o N-neutralny.

A może jednak przewód zerowy? Widzę, że dla Ciebie to wszystko jedno, dla nas nie, gdyż każda nazwa oznacza inne funkcje przewodu w instalacji.
    Tobie kolego nie da się pomóc na forum, potrzebujesz elektryka na miejscu, który wykona robotę jak należy w zależności od układu sieci.

billy1979 napisał:
    No dobra to jeszcze tak z ciekawości mam jedno pytanie choć nie wiem czy nie za trudne.
    Jak już jest uziemienie (np z bednarki) i poprowadzi się je do bolca w gnieździe oraz wtyczce urządzenia, to druga strona kabla ma być podłączona do obudowy urządzenia?

A jak myślisz? Musi być metaliczne połączenie. Jeszcze nie wymyślono ochrony przeciwporażeniowej drogą radiową.
    Pomijam kwestie podłączenia bednarki do "bolca".
    Najpierw bednarkę należy podłączyć do GSU, następnie wyprowadzić przewód do rozdzielnicy głównej i tam w zależności od układu sieciowego podłączyć i rozprowadzić po instalacji.

0
  • #16 25 Sty 2015 22:46
    kb2512
    Poziom 9  

Bronek22 napisał:
    Szanowni koledzy !
    Ma instalację w której brak jest żółto-zielonego, czyli uziemienia .
    Przeczytał, że PE to jest uziemienie = sprawa prosta wkopuje bednarkę i uziemia bolce w gniazdach.

Właściwie to my nie wiemy czy brak jest uziemienia, czy w tych przewodach 4-żyłowych jest brak "N".
    W gniazdach 4-bolcowych podpinało się trzy fazy i uziemienie.

billy1979 napisał:
    Puszka z bezpiecznikami jest przy wjeździe do garażu po prawej stronie

Tylko co w tej "puszce" to nie wiadomo.Potrzebny elektryk do zweryfikowania i poprawnego wykonania

0
  • #17 25 Sty 2015 22:59
    billy1979
    Poziom 12  

"Bednarka do bolca, to był skrót myślowy, a wy wiecie o co chodzi ;). Rozdzielnicę główną mam wiele metrów od garażu. Tam są liczniki i bezpieczniki, do poszczególnych garaży. Poprzednim właścicielom nie przeszkadzało to, że kabel trójfazowy biegnie po dachach garaży luzem i że wystają gołe kable i wszystko wisi jak pranie na sznurku. Ja nie mogę na to patrzeć dlatego chcę z tym zrobić porządek.
    Montowanie bednarki koło głównej rozdzielnicy raczej nie wchodzi w grę więc chyba zamontowana zostanie w podpiwniczeniu kilka metrów pod skrzynką z bezpiecznikami w moim garażu. Rozumiem, że stare gniazda 4-bolcowe oraz wtyczki będzie trzeba pwymienić na 5-bolcowe?

0
  • #18 25 Sty 2015 23:00
    jann111
    Poziom 31  

kb2512 napisał:
    Potrzebny elektryk do zweryfikowania i poprawnego wykonania

dlatego, że takie sformułowania jak
    billy1979 napisał:
    Puszka z bezpiecznikami
    billy1979 napisał:
    Kable siłowe
    billy1979 napisał:
    minus przy napięciu 230V
    itp. świadczą o braku podstawowej wiedzy u autora więc udzielanie rad w "dziale serwisowym" może okazać się wręcz szkodliwe.

0
  • #19 25 Sty 2015 23:11
    kb2512
    Poziom 9  

billy1979 napisał:
    billy1979 napisał:
    Rozdzielnicę główną mam wiele metrów od garażu. Tam są liczniki i bezpieczniki, do poszczególnych garaży.

Kolega nawet nie wie gdzie ma bezpieczniki w tej instalacji?

0
  • #20 25 Sty 2015 23:14
    billy1979
    Poziom 12  

Cytat:

Tylko co w tej "puszce" to nie wiadomo.Potrzebny elektryk do zweryfikowania i poprawnego wykonania

W skrzynce w garażu jest bezpiecznik 20A trójfazowy z którego jedna faza jest wykorzystana do jednofazowego. Na wyjściu bezpiecznika ktoś wykręcił kable trzech faz, które biegną do puszek i następnie na odbiory (kable są poprowadzone, wystarczy podłączyć). Neutralny jest podłączony pod listwę, z której jest wykorzystany do 230V. 230V jest zabezpieczone bezpiecznikiem. Jutro może zrobię jakieś zdjęcia, to będzie widać dokładnie.
    Masz rację, że lepiej zawołać elektryka, aby to dobrze było zrobione. Tylko wielu ma podejście aby właśnie wszystko działało niekoniecznie prawidłowo podłączone. Dlatego pytam was, bo jak się czegoś dowiem, to mi elektryk fuszerki nie odwali.

0
  • #21 25 Sty 2015 23:15
    slawekx
    Poziom 28  

billy1979 napisał:
    Ja nie mogę na to patrzeć dlatego chcę z tym zrobić porządek.

Nadal nie wiadomo czy chcesz wykonać uziom do TT czy stworzyć TN-C-S z TN-C czy może przerabiasz instalację z zerem.

0
  • #22 25 Sty 2015 23:19
    billy1979
    Poziom 12  

jann111 napisał:
    kb2512 napisał:
    Potrzebny elektryk do zweryfikowania i poprawnego wykonania

dlatego, że takie sformułowania jak
    billy1979 napisał:
    Puszka z bezpiecznikami
    billy1979 napisał:
    Kable siłowe
    billy1979 napisał:
    minus przy napięciu 230V
    itp. świadczą o braku podstawowej wiedzy u autora więc udzielanie rad w "dziale serwisowym" może okazać się wręcz szkodliwe.

Nie masz co się czepiać słówek. Podłączałem już tam sprężarkę i szlifierkę i nie masz co się o mnie bać.

Dodano po 2 [minuty]:

slawekx napisał:
    billy1979 napisał:
    Ja nie mogę na to patrzeć dlatego chcę z tym zrobić porządek.

Nadal nie wiadomo czy chcesz wykonać uziom do TT czy stworzyć TN-C-S z TN-C czy może przerabiasz instalację z zerem.

Tak chcę wykonać uziom do TT i zmienić wtyczki i gniazda z 4, na 5-bolcowe.

0
  • #23 25 Sty 2015 23:22
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 25 Sty 2015 23:29
    billy1979
    Poziom 12  

kb2512 napisał:
    billy1979 napisał:
    billy1979 napisał:
    Rozdzielnicę główną mam wiele metrów od garażu. Tam są liczniki i bezpieczniki, do poszczególnych garaży.

Kolega nawet nie wie gdzie ma bezpieczniki w tej instalacji?

No dobra specjalnie jeszcze raz dla Ciebie napiszę.
    Do mojego garażu jest pociągnięty kabel z głównej rozdzielnicy, która jest kilkanaście metrów od mojego garażu. W tej rozdzielnicy jest licznik 3-fazowy (do którego nie mam dostępu, a następnie bezpiecznik 25A, do którego mam dostęp. W moim garażu jest bezpiecznik 20A w skrzynce z bezpiecznikami. Jak mogłeś pomyśleć, że nie wiem gdzie mam bezpieczniki??

Dodano po 5 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    slawekx napisał:
    Uziom w TT nie bedzie działał jako ochrona porażeniowa. IPZ nie wyjdzie.

Dzięki Bronek za pomoc. Musi więc zostać wszystko zostać tak jak jest, bo do głównej rozdzielnicy dostępu nie ma. ENEA tak zrobiła więc tak musi widocznie zostać.

0
  • #25 25 Sty 2015 23:44
    ekmir
    Poziom 24  

billy1979 napisał:
    W tej rozdzielnicy jest licznik 3-fazowy (do którego nie mam dostępu, a następnie bezpiecznik 25A, do którego mam dostęp. W moim garażu jest bezpiecznik 20A w skrzynce z bezpiecznikami.

Czy w tym przypadku mamy zachowaną selektywność ?

-1
  • #26 26 Sty 2015 15:32
    billy1979
    Poziom 12  

Dzień dobry wszystkim. Byłem dzisiaj w ENEA i muszę kilka spraw sprostować. Rodzaj mojej sieci to TN-C. Powiedziano również, że uziemienie każdy musi sobie zrobić w garażu sam. Ja mam przyłącze 16kW choć na umowie jest 11kW. Powiedzieli, że tak jest ale nie wytłumaczyli dlaczego. Zabezpieczenie tak jak już pisałem wcześniej jest 25A, a w garażu 20A.
    Zrobiłem kilka zdjęć jak to u mnie wygląda.

Dwa zdjęcia przedstawiają rozdzielnicę główną, która znajduje się około 20m od mojego garażu. Numer 10 to bezpiecznik mojego garażu.

0
  • #27 26 Sty 2015 16:40
    TWK
    Specjalista elektryk

billy1979 napisał:
    Dwa zdjęcia
    Na pewno wyłącznik nadprądowy 20 A nie może zabezpieczać gniazd. Na pewno w instalacji nie mogą wisieć gołe odizolowane przewody. Instalacja wymaga pilnej naprawy (a i przebudowa przydałaby się), więc wizyta elektryka na miejscu jest niezbędna! Do tego czasu radzę nie używać tej instalacji.

1
  • #28 26 Sty 2015 19:27
    billy1979
    Poziom 12  

TWK napisał:
    billy1979 napisał:
    Dwa zdjęcia
    Na pewno wyłącznik nadprądowy 20 A nie może zabezpieczać gniazd. Na pewno w instalacji nie mogą wisieć gołe odizolowane przewody. Instalacja wymaga pilnej naprawy (a i przebudowa przydałaby się), więc wizyta elektryka na miejscu jest niezbędna! Do tego czasu radzę nie używać tej instalacji.

Tak właśnie zrobię po 2-miesięcznym wyjeździe jak wrócę. Chciałem się tylko zorientować co i jak. Elektryka będę potrzebował, bo chcę również mieć światło w kanale i dodać oświetlenie na sufit i może lepsze lampy dodam na ściany. Będę też potrzebował trochę gniazd 230V i 400V. Ja bym to zrobił aby działało ale chcę aby było też w 100% dobrze zrobione i bezpieczne. Niemniej jednak interesuję się tematem i chętnie zapoznam się z każdą cenną wskazówką fachowców z forum.

0
  • #29 26 Sty 2015 20:12
    TWK
    Specjalista elektryk

billy1979 napisał:
    Tak właśnie zrobię po 2-miesięcznym wyjeździe jak wrócę.
    Aby spać spokojnie na wyjeździe, to radzę wyłączyć zabezpieczenie główne tego garażu, aby w instalacji nie było napięcia. Przekrój tego kabla zasilającego garaż też wydaje się dość mały jak na zabezpieczenie 25 A. Więc może się okazać, że i on będzie do wymiany.

0
  • #30 26 Sty 2015 21:35
    billy1979
    Poziom 12  

Nie miałem czasu zmierzyć żył ale cały kabel dochodzący do garażu ma 13mm. Wiem ,że to żaden pomiar ale tyle na razie wiem. Jutro odłączę zasilanie i sprawdzę grubość żyły. Ten kabel jest sztukowany bo z bezpiecznika wychodzi ciemny kolor, a do garażu wchodzi jasny. No a niby ten kabel montował elektryk z ENEA.

0