Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A

gadon 25 Jan 2015 16:14 25029 20
 • #1
  gadon
  Level 10  
  Witam, na wstępie zaznaczę że nie jestem żadnym fachowcem tylko hobbystą po długiej przerwie w tym temacie:).
  Z góry przepraszam jeżeli moje pytania będą lekko mówiąc niepoważne.
  Otóż przymierzam się do zrobienia zasilacza regulowanego od 1 do 30V o wydajności do 10A, znalazłem interesujący schemat, prosty ale nie do końca,
  nie rozumie połączenia miedzy dwoma kondensatorami filtrującymi a uzwojeniem wtórnym transformatora? Na zasilanie symetryczne mi to nie wygląda bo masa jest podłączona gdzie indziej poniżej schemat ideowy.
  Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Moim zdaniem bez sensu to połączenie, a tak na marginesie LM338 ma tylko 5A, więc skąd by miało być te 10A skoro regulatory połączone są szeregowo.
 • #3
  gadon
  Level 10  
  Właśnie tak myślałem a połaczenie równoległe i wyjścia przez rezystor dadzą wiecej jak 5 a?
 • #4
  Oprysk Stonki
  Level 29  
  Myślisz, że LM338 zapewni ci prąd 10A w pełnym zakresie napięć? A pdf umiesz czytać? Co tam pisze o mocy traconej w układzie?
 • #6
  gadon
  Level 10  
  Wiem ze przy większej temperaturze te układy oddają mniej prądu, chodzi mi o to żeby uzyskać więcej niż 5 amper, 5 amper jest dla temperatury 25 stopni watpie żebym uzyskał taką zwykłym radiatorem
 • #7
  Oprysk Stonki
  Level 29  
  Nie, zależna jest różnica napięc pomiędzy wejściem a wyjściem układu. Wewnętrzne zabezpieczenie dba o to, aby w układzie nie wydzielała sie za duża moc. Więc układ może i będzie pracował z prądem wyjściowym 10A, ale przy małym spadku napięcia w układzie.
 • #8
  gadon
  Level 10  
  rozważałem już ten schemat który podsunął fuutro ale znalazłem jeszcze coś takiego
  Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A

  Dodano po 5 [minuty]:

  Moje pytanie jest takie czy przy połączeniu dwóch układów lm równolegle będzie wszystko w porządku, przecież każdy układ ma swoja tolerancje i wątpię by prąd na wyjściu w obu przypadkach był identyczny
 • #10
  krzysztof723
  Level 30  
  gadon wrote:
  Otóż przymierzam się do zrobienia zasilacza regulowanego od 1 do 30V o wydajności do 10A,


  Jeżeli chcesz zbudować zasilacz o napięciu wyjściowym 1,2...30V i wydajności prądowej 10A to tak, jak w tytule tematu można to zrobić w oparciu o dwa połączone równolegle stabilizatory LM338K w obudowie TO-3.
  Nie nadają się do zbudowania takiego zasilacza stabilizatory LM338T w obudowie TO-220. Na tych dwóch stabilizatorach połączonych równolegle można zbudować zasilacz z prądem wyjściowym do 6A.
  Pojedynczy stabilizator LM338T ma wbudowane ograniczenie prądowe do 2,8...3A.
  Poprawny schemat zasilacza 10A z udziałem dwóch LM338K załączam poniżej.

  Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A

  gadon wrote:
  Moje pytanie jest takie czy przy połączeniu dwóch układów lm równolegle będzie wszystko w porządku, przecież każdy układ ma swoja tolerancje i wątpię by prąd na wyjściu w obu przypadkach był identyczny


  Rozumiem, że zastanawiasz się dlaczego w tym zasilaczu na wyjściach LM350 nie ma podłączonych rezystorów wyrównawczych.
  Otóż stosując takie rezystory na wyjściach "OUT" każdego z połączonych równolegle stabilizatorów znacznie pogarsza się stabilizacja napięcia na wyjściu przy większych prądach obciążenia.
  Poniżej załączam schemat, który polecam zbudować (nawet na pająku), aby się przekonać, jak w rzeczywistości działa zasilacz w takiej konfiguracji połączeń.
  Na wejściu stabilizatorów LM317T zostało ustawione napięcie +20V, na wyjściu potencjometrem 2,2k/A zostało ustawione napięcie +10V.
  Rezystory 0,1 Ohm/5W są podłączone na wyjściach OUT stabilizatorów.
  Następnie do wyjścia został podłączony rezystor 2,2 Ohm/10W powodując obciążenie układu prądem około 3,1A (pomiar multimetrem).
  Napięcie na wyjściu spadło z +10V do +8,4V...
  Rezystory 0,1 Ohm zostały zwarte przewodem i ponownie do wyjścia został podłączony rezystor 2,2 Ohm/10W powodując obciążenie układu prądem do 3,6A (pomiar multimetrem)
  Napięcie na wyjściu spadło z +10V do +9,5V...

  Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A
 • #11
  gadon
  Level 10  
  Zasilacz regulowany na dwóch LM338 10A
  Myślę że na moje potrzeby taki układ w zupełności wystarczy, wprawdzie mam trochę słabsze trafo niż sugerowany w schemacie ale i tak nie zamierzam obciążać tego zasilacza w 100%. Wielkie dzięki dla Krzysztof723 !
 • #14
  jaqbcz
  Level 11  
  Dzięki za informację, czy dobrze wnioskuję z tego schematu że można dowolnie podnosić amperaż dodając kolejne lm'y? (oczywiście z odpowiednio wydajnym źródłem zasilania)
  Pozdrawiam
 • #15
  _jta_
  Electronics specialist
  Nie całkiem dowolnie - przez pin ADJ płynie jakiś prąd, powodujący błąd napięcia wyjściowego, tym większy, im więcej LM-ów połączysz; żeby zmniejszyć ten błąd, trzeba zwiększać prąd Q1, zmniejszając oporniki VR1, R1 i R2; do kilkudziesięciu LM-ów można używać Q1=BD140 i mieć równie dobrą stabilizację, ale do większej ich ilości przyda się mocniejszy tranzystor, może Darlington, bo 741 ma mały prąd wyjściowy.
 • #16
  Keram480
  Level 16  
  Można tak powiedzieć ale jeśli jeden układ pozwala na pobór prądu ciągłego do 5 A lub 7 A w szczycie to dwa lub trzy układy tego typu pozwalają na osiągnięcie wielokrotności 5A.
  Ograniczenie jednak jest w transformatorze no i na pewno w zastosowanych diodach prostowniczych i pojemności kondensatorów.
 • #17
  jaqbcz
  Level 11  
  a tam od razu kilkadziesiąt (nie sprecyzowałem przepraszam) - mam 8szt. i 2 fajne radiatory w które wejdzie 6 szt., poza tym do celów warsztatowych chyba więcej mi nie potrzeba...
  Jeszcze miał bym jedno pytanie, czy jeżeli pod taki zasilacz podepnę rezystor pomiarowy z tego multimetru:
  http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
  nie będzie to miało wpływu na jego pracę?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • #18
  Keram480
  Level 16  
  Jeśli mówiąc rezystor pomiarowy myślisz o zastosowaniu tego multimatru jako pomiaru prądu to oczywiście. Wpływu na pracę zasilacza nie będzie miało to żadnego znaczenia. Sprawdź jednak w opisie multimetru czy jego napięcie zasilania nie powinno być galwanicznie oddzielone od napięć pomiarowych bo w innym przypadku będzie miało wpływ na pracę i prawidłowe wskazania multimetru.
 • #19
  jaqbcz
  Level 11  
  dokładnie chodzi o rezystor do pomiaru prądu, zasilanie do multimetru jest brane przed regulatorem więc raczej nie będzie miało wpływu na wskazania, tak czy inaczej dzięki za pomoc, a zasilacz pewnie niedługo pojawi się w diy, chociaż chyba większości już zbrzydły zasilacze w tym dziale...;)
  Pozdrawiam
 • #21
  L_M
  Level 32  
  Rysunek z 1 postu po małych poprawkach ma sens i jest umieszczony na 12 stronie datascheet LM338 jako Figure 22 : TRACKING PREREGULATOR.