Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze kotła gazowego - opinie

25 Sty 2015 17:04 2685 11
  • Poziom 13  
    Witam.
    Nieuchronnie zbliża się czas wyboru kotła gazowego.
    ... i czym więcej czytam tym mniej wiem:)
    Wyczytałem że do podłogówki nie potrzeba dużej mocy i jest wskazany montaż kotła z jej modulacją.
    OK, ale do CWU już jest potrzebna większa moc..

Pytanie:
    Czy moc jest modulowana osobno dla CO a osobno dla CWU ? (chyba nie)
    W takim razie jaką moc wybrać ?
    Czy w kotłach typu "lodówka" dostęp do przyłączy jest od przodu po zdjęciu obudowy,
    czy do ich montażu jest potrzebny dostęp z prawej lub z lewej strony kotła?

wyszukałem kilka propozycji:

http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_k...z_wbudowanym_zasobnikiem/ecocondens_solid_20/

http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_k...e_kotły_co/jednofunkcyjne/ecocondens_gold_20/

http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_k...wbudowanym_zasobnikiem/Ecocondens_Integra_20/

Może coś z De Dietrich Twineo Egc lub MODULENS AGC ?

Co sądzicie o kotłach ARISTON ?

Proszę o pomoc w wyborze.

ps. Dom 150m2 powierzchni całkowitej, dobrze izolowany, rekuperacja, 100% podłogówka.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 27  
    Nie wiem czy wszystkie, ale na pewno większość pieców w trybie CWU grzeje z pełną mocą.
  • Poziom 42  
    Dla CO wystarczy Ci kocioł ok 6-8 kW. Problemem jest to. że ....praktycznie takich kotłów na rynku nie ma. :cry:
    Dla CWU są dwie opcje:
    1. Grzanie przepływowe. Kocioł tańszy i cały układ zajmuje mniej miejsca, ale dla komfortu potrzeba moc ok 24 kW. Taki jest w tej chwili "standard rynkowy".
    Dla CO taki kocioł będzie 3-4X przewymiarowany()! ze wszystkimi tego konsekwencjami.
    2. Zasobnik CWU. Różne pojemności i sposoby grzania. Pozwala na komfortowe korzystanie z CWU przy zasilaniu z kotła małej mocy.
    Fajna rzecz przy solarach. Sam taki układ posiadam i sobie chwalę.

Koszty oczywiście rosną z poprawą komfortu i komplikacją instalacji. Zasobnik zabiera tez miejsce i wymaga (z reguły) naczynia przeponowego.

Zakładam, że bierzesz pod uwagę tylko kotły kondensacyjne i nie masz węża w kieszeni jak deweloper.
    Proponuję kocioł Victrix 12 z zasobnikiem. Jaki zasobnik to już kwestia dość indywidualna w zależności od dalszych planów (np. solary), miejsca i oczywiście kasy.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 13  
    Opcja nr1 odpada.
    Cytat:
    Proponuję kocioł Victrix 12 z zasobnikiem
    "tyz ladny" ;)
    Ale może jeszcze ktoś się wypowie.
    Jak to jest z tą mocą.. czy kocioł moduluje ją automatycznie? np. kocioł 24kw nastawiamy na 4kw. Czy taki kocioł w momencie dogrzewania CWU w buforze zwiększa moc do 24kw i po jej zagrzaniu wraca na nastaw 4kw ...czy jak to jest?
  • Poziom 27  
    Tak, w trybie CWU kocioł grzeje z pełną mocą, a następnie powraca do poprzednich nastaw
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Tak, w trybie CWU kocioł grzeje z pełną mocą, a następnie powraca do poprzednich nastaw

Krótko i na temat. Dzięki.
    Pozostaje kwestia wyboru marki i modelu.
    No i jeszcze jak by się ktoś wypowiedział jaki dostęp jest potrzebny przy montażu "lodówek".
  • Poziom 32  
    Zależy od budowy obudowy :) Np. w Junkersie wystarczy 2cm po boku by rozchylić i zdjąć obudowę. Masz to zawsze opisane w instrukcji a te są na stronie producenta. Przyłącza w kierunku ściany to chyba standard w kotłach wiszących.
    Jeśli planujesz zasobnik to wybierz kocioł z najmniejszą potrzebną do c.o. mocą.
  • Poziom 42  
    Nemonek napisał:
    Tak, w trybie CWU kocioł grzeje z pełną mocą,

Nie koniecznie. Nie wiem jak w innych kotłach, ale mój Victrix12 (1f) dobiera moc do różnicy temp nastawionej i zasobnika. Także nie jedzie na full.
    W kotłach 2f pewnie tak jest na początku a potem moduluje aby utrzymać nastawioną temp.
    William Bonawentura napisał:
    Przyłącza w kierunku ściany to chyba standard w kotłach wiszących.

Mój ma przyłącza w dół pionowo. Dalej robisz to co ci pasuje.
  • Poziom 13  
    Tak sobie czytam te specyfikacje techniczne i czegoś tu nie rozumiem.
    Jest ogulnie przyjęte że rozwiązanie jednofunkcyjny+zasobnik jest oszczędniejsze niż kocioł dwufunkcyjny (przepływowy).

Załóżmy że 10min. prysznic zużywa 100l wody 35C.

Weźmy kotły tej samej mocy (np. 24kw/)
    ARISTON Genus Premium Evo i ARISTON Genus Premium Evo System+zasobnik BCH120
    dwufunkcyjny będzie pracował na pełnej mocy przez 10min. żeby oddać 100L wody temperaturze 35C
    podczas gdy jednofunkcyjny do zagrzania 100l wody do temperatury 35C potrzebuje około 20min. (nie wspomnę o dobowych stratach)
    I bądź tu mądry :)

Genus Premium Evo

Genus Premium Evo System+zasobnik BCH120

• Poziom 42  
    Specyfikacje podają, uśrednione dla partii pomiarowej, wyniki w stanach USTALONYCH.
    Nikt dokładnie nie wie co sie dzieje w stanach nieustalonych, czyli przy rozruchu i zatrzymaniu.
    Nas interesuje rozruch, bo wtedy kocioł pracuje nieekonomicznie. Im szybciej zostanie uruchomiony palnik przy zimnym kotle i kominie tym większe straty i obciążenia cieplne wymiennika.
    Dla kotła 2f rozruch musi być natychmiastowy aby szybko uzyskać ciepłą wodę w kranie, więc jadą na full. Kocioł 1f z zasobnikiem może sobie "pozwolić" na spokojne, powolne rozruchy bo z reguły ciepłej wody w zasobniku jest jeszcze dość.
    A tak dla 2f każde odkręcenie kranu to start palnika. Zamknięcie to zatrzymanie przepływu i gaszenie palnika i tak w kółko. Zwykłe "szarpanie" kotłem. Co prawda nowe kotły 2f sa w zasadzie 1f z wymiennikiem płytowym więc obieg w wymienniku spalinowym nie ustaje i można go wystudzić, ale z rozruchem nic się nie da zrobić.
    Dlatego zasobnik jest korzystny dla kotła i ...kieszeni.
    dement napisał:
    Załóżmy że 10min. prysznic zużywa 100l wody 35C.

Dziwne założenie. (?) Z jednej stronuy jesteś bardzo rozrzutny bo zakładasz 100l na prysznic, a z drugiej nieprzyjemnie dla siebie oszczędny bo temp. wody określasz na 35oC.
    Nie wiem po co te "wyliczenia" ? Koszty samego grzania wody są podobne dla dobrego 1f i 2f, ale jest efekt opisany wyżej. Straty postojowe dobrego zasobnika są minimalne a ciepło z niego uciekające zostaje w budynku, który i tak trzeba grzać. Zakładam że zasobnik nie jest w nieogrzewanej piwnicy tylko w miarę blisko punktów poboru CWU.
    Dla super komfortu można grzać zasobnik trochę wyżej i zamontowac zawór mieszający dzięki któremu będziemy mieli zawsze tą samą temp. CWU. Ten zawór to standard przy solarach, bo słuzy jako przeciwpoparzeniowy. Dodatkowo zasobnik umożliwia stosowanie recyrkulacji - trzecia rura przy każdym punkcie poboru.
    Pomimo podobieństwa kosztów dla CWU przy kotłach 1f i 2f są duże różnice w ekonomice grzania CO, a ona jest najważniejsza. Grzanie CWU w zimie to max 20% zużycia gazu. Przewymiarowany kocioł dla CO, a taki z reguły jest 2f, zużywa więcej gazu i trudniej utrzymać komfortowe temp. Poczytaj o taktowaniu kotła i problemach ludzi, którzy mają takie przewymiarowane kotły.

Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od upodobań, rozkładu pomieszczeń i...kasy.
    Najlepiej wybierz sobie 2,3 rozwiązania i zastanów się nad "zadami i waletami" oraz kosztami. Uwzględnij nie małą cenę komina!
    Bierz pod uwagę dostępność fachowego serwisu oraz okres gwarancji.
    Nie wiem jak teraz ale Imergass dawał 5 lat przy wykonywaniu płatnych corocznych przeglądów, które i tak dla bezpieczeństwa i ekonomii pracy kotła trzeba robić i nie wolno na tym oszczędzać!
    Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji. Można tylko doradzać. Patrząc z mojej strony nie masz wyboru. Ja go z resztą też nie miałem tak jak większość ludzi mających domy z małym zapotrzebowaniem na CO. Kupiłem najmniejszy dostępny na rynku kocioł 1f. Co prawda był i może dalej jest jeszcze mniejszy, ale cena jego powalała.
    "Miłego" podejmowania decyzji. :D
  • Poziom 13  
    Dzięki za tak obszerną wypowiedź.
    Przy tych 12kw jaki masz zbiornik i ile tra mniej-więcej jego nagrzanie ?
  • Poziom 42  
    Mam zasobnik "solarny" z dwoma wężownicami - 300l. Kocioł grzeje górną wężownicę obejmującą ok. 80l. Czujnik temp CWU jest na wysokości powrotu z wężownicy. Kocioł jest ustawiony na temp. CWU ok 46 oC. Jeszcze się nie zdarzyło aby brakło ciepłej wody.
    W zasadzie dla mojego domu ten kocioł jest za ...duży, ale niema mniejszych na rynku. :cry:
    Jak szukałem to był w katalogach Wolf z orientacyjną ceną ok 8k zł. więc wybrałem Victrix'a.