Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna pod satel Integra 128 WRL

Igła86 25 Sty 2015 18:13 1716 14
  • #1 25 Sty 2015 18:13
    Igła86
    Poziom 5  

Witam
    Jestem nowym użytkownikiem więc proszę o wyrozumiałość...

Jestem na etapie kładzenia nowej instalacji elektrycznej w budynku.
    Chciałbym również wyposażyć budynek w system alarmowy Satel Integra 128 WLR.
    Wiem, że do samych czujek wykrywających ruch oraz do innych czujek wystarcza kabel YTDY 6 x 0,5.

Chciałbym w późniejszym czasie sterować oświetleniem w budynku oraz wybranymi gniazdkami. Powiedziano mi, że powinienem doprowadzić do każdej puszki pod włącznik kabel YTDY 6 x 0,5 aby kiedyś nie było problemu.

Polecono mi wykorzystanie przekaźnika AWZ514 z pulsara.
    https://obrazki.elektroda.pl/3597062200_1422205883.jpg

Owy przekaźnik będzie wkładany do puszki. Sterowanie będzie na stykach niskonapięciowych. Po wywołaniu na centrali odpowiedniego styku przekaźnik daje styk i napięcie na odbiornik.
    Moje pytanie brzmi, czy jest możliwość podłączyć to również pod włączniki, tak aby była możliwość sterowania manualnego a czasem np. przez telefon czy internet ?? Czy konieczne jest wykorzystanie włączników bistabilnych ?

Jeśli przekaźnik AWZ514 jest nieodpowiedni, to jak to zrobić inaczej? Wiem, że do tego są specjalne przekaźniki na szynę DIN ale chciałbym to inaczej zrobić...

Jestem w tym temacie świeży więc proszę o pomoc...

0 14
  • #2 25 Sty 2015 21:21
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Ja zastosowałbym przewód YTDY 8x0,5 - zapas żył na pewno się przyda.
    Co do sterowania oświetleniem, możesz podprowadzić przewody YTDY do włączników którymi chcesz sterować. Poprowadź wszędzie 8x0,5, nie zaszkodzi (różnica w cenie niewielka). Musisz zastosować głębokie puszki pod włączniki aby wszystko się zmieściło. Co do gniazdek, ze względu na większą moc, zrobiłbym wszystko w rozdzielnicy głównej. Wybrane gniazdka na osobnych obwodach, przewody bezpośrednio do rozdzielnicy, a w niej przekaźniki sterujące na szynie DIN.
    W rozdzielnicy oczywiście ekspander wyjść Integry.
    Nie wiem czym chcesz sterować za pośrednictwem gniazdek, musisz pamiętać o doborze przekaźników odpowiednio do obciążenia.

Pozdrawiam.

0
  • #3 25 Sty 2015 22:16
    Igła86
    Poziom 5  

Hej. Dziękuję za odpowiedź.
    Bardziej mnie interesuje opcja samego przekaźnika w puszcze, chodzi o to, że po wywołaniu odpowiedniego styku centrala daje cynk do przekaźnika w puszce a ten przepuszcza napiecie na odbiornik 230V. To akurat nie jest problem, ale problemem jest włącznik. Chciałbym żeby była też możliwość sterowania manualnego.
    Do ekspandera montowanego na szynie w rozdzielni byłaby konieczność prowadzenia przewodow od każdej lampy. Chodzi o to, że jeśli zrezygnowalbym z satela to mam możliwość podłączenia oswietlenia w puszkach.

0
  • #5 26 Sty 2015 12:25
    Igła86
    Poziom 5  

No tak, jest pokazane jak podłączyć AWZ514 ale ja potrzebuje jeszcze podpiąć do tego wlaczniki. Nie upieram się strikte przy tym przekazniku, może być inny który spełni te zadanie.
    Dziękuję

0
  • #6 26 Sty 2015 23:09
    mielczar51
    Poziom 9  

Aktualnie robię instalację u siebie i wszystko co się da prowadzę do rozdzielnicy - ale bez przesady
    sterowanie z włączników - UTP
    czujki - 6x0,5
    sterowanie niektórymi gniazdami - 3x2,5
    oświetlenie (tam gdzie kilka punktów 7x1, tam gdzie jeden 3x1)

wszystko na 128WLR, TSI i 8xIORS
    szafa na 380 modułów Kubiaka

0
  • #7 27 Sty 2015 02:22
    gdajaca
    Poziom 9  

Czołem.
    Po pierwsze dlaczego używasz centrali 128WRL do instalacji kablowej. Przecież ta centrala jest dedykowana do bezprzewodowych czujek a przy tym jest najdroższa z wszystkich central Satela.
    No ale cóż Twój wybór (może chodzi Ci o uniwersalność i GSM).
    Połącz cewkę przekaźnika pod wybrane wyjście centralki. Styk przekaźnika: pod pin oznaczony C (common) czyli wspólny podłącz fazę z rozdzielnicy elektrycznej a pod NO (normal open) czyli normalnie otwarty podłącz przewód fazowy który wędruje do lampy. Przełącznik o który tak usilnie dopytujesz podłącz jednym pinem pod C a drugim pod NO. W ten sposób będziesz mógł niezależnie od centralki włączać i wyłączać lampę, pod warunkiem że centralka nie poda napięcia na cewkę przekaźnika. Bo jeśli centralka uruchomi przekaźnik to lampa się zapali a pozycja Twojego przełącznika nie będzie miała wówczas znaczenia. Czy o to Ci chodziło ???
    Pozdro.

0
  • #8 27 Sty 2015 02:53
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

gdajaca napisał:
    Po pierwsze dlaczego używasz centrali 128WRL do instalacji kablowej. Przecież ta centrala jest dedykowana do bezprzewodowych czujek

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

gdajaca napisał:
    W ten sposób będziesz mógł niezależnie od centralki włączać i wyłączać lampę, pod warunkiem że centralka nie poda napięcia na cewkę przekaźnika. Bo jeśli centralka uruchomi przekaźnik to lampa się zapali a pozycja Twojego przełącznika nie będzie miała wówczas znaczenia. Czy o to Ci chodziło ???
    Pozdro.

Problem w tym że nie wiemy o co chodziło autorowi, bo nie przedstawił jak do tej pory żadnej koncepcji. Sugerowany sposób podłączenia i owszem jest poprawny , ale nie jedyny i wcale nie najlepszy. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.
    pozdawiam

0
  • #9 27 Sty 2015 03:37
    gdajaca
    Poziom 9  

Witam.

suworow napisał:
    gdajaca napisał:
    Po pierwsze dlaczego używasz centrali 128WRL do instalacji kablowej. Przecież ta centrala jest dedykowana do bezprzewodowych czujek

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Przecież ta centrala posiada wbudowanego ABAXA. No tak czy nie ???

suworow napisał:
    Problem w tym że nie wiemy o co chodziło autorowi, bo nie przedstawił jak do tej pory żadnej koncepcji.

Autor wspomina wyraźnie o chęci połączenia sterowania oświetleniem za pomocą centrali i niezależnego przełącznika.

Igła86 napisał:
    No tak, jest pokazane jak podłączyć AWZ514 ale ja potrzebuje jeszcze podpiąć do tego wlaczniki

Wydaje mi się, że doradziłem mu prosty i skuteczny sposób na osiągnięcie przezeń celu. A czy jest to sposób, który satysfakcjonuje autora???
    Pozwólmy, że oceni go sam.
    Pozdro.

0
  • #10 27 Sty 2015 09:11
    mielczar51
    Poziom 9  

tak 128WRL ma wbudowanego ABAXA i GSM - obie funkcje niezbędne
    (ATD-100 - czujnik temperatury działa tylko bezprzewodowo)
    Dodatkowo centrala ta wcale nie jest droga wliczając te dwa wbudowane moduły (fakt mogła by być np 256WRL bo te 128 We/Wy to tak na styk w moim przypadku)

ceny detal:
    INT128 - 577zł netto
    ACU-120 - 314zł netto
    GPRS-T4 - 329zł netto
    Antena ANT-868 - 37zł netto
    Antena ANT-OBU-Q - 37zł netto
    Obudowa OPU-3 - 109zł netto
    Suma 1403zł netto

INT128WRL - 1155zł netto

więc 248zł taniej

0
  • #11 27 Sty 2015 11:43
    Igła86
    Poziom 5  

gdajaca napisał:
    Czołem.
    Po pierwsze dlaczego używasz centrali 128WRL do instalacji kablowej. Przecież ta centrala jest dedykowana do bezprzewodowych czujek a przy tym jest najdroższa z wszystkich central Satela.
    No ale cóż Twój wybór (może chodzi Ci o uniwersalność i GSM).
    Połącz cewkę przekaźnika pod wybrane wyjście centralki. Styk przekaźnika: pod pin oznaczony C (common) czyli wspólny podłącz fazę z rozdzielnicy elektrycznej a pod NO (normal open) czyli normalnie otwarty podłącz przewód fazowy który wędruje do lampy. Przełącznik o który tak usilnie dopytujesz podłącz jednym pinem pod C a drugim pod NO. W ten sposób będziesz mógł niezależnie od centralki włączać i wyłączać lampę, pod warunkiem że centralka nie poda napięcia na cewkę przekaźnika. Bo jeśli centralka uruchomi przekaźnik to lampa się zapali a pozycja Twojego przełącznika nie będzie miała wówczas znaczenia. Czy o to Ci chodziło ???
    Pozdro.

Właśnie o coś takiego mi chodziło. Proszę powiedz mi jeszcze czy niezależnie od pozycji włącznika będę mógł sterować zdalnie poprzez centrale oświetleniem?? Żeby to działało na przemian - włączę włącznikiem a wyłączę zdalnie i odwrotnie ? Takie rozwiązanie będzie uniwersalne i w każdej chwili będzie można dokładać nowe przekaźniki tylko pod puszki, nie zajmując miejsca w rozdzielni, pod warunkiem że do każdej puszki będzie doprowadzony przewód YTDY. Będzie to funkcjonować jak ekspander INT-ORS tyle, że będzie tańsze i mniej kłopotliwe w ewentualnej awarii.

0
  • #12 27 Sty 2015 12:00
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Igła86 napisał:
    Właśnie o coś takiego mi chodziło

Uwierz mi - nie o to Ci chodziło.
    Igła86 napisał:
    czy niezależnie od pozycji włącznika będę mógł sterować zdalnie poprzez centrale oświetleniem??

Skąd to pytanie? Przecież autor pomysłu napisał: "Bo jeśli centralka uruchomi przekaźnik to lampa się zapali a pozycja Twojego przełącznika nie będzie miała wówczas znaczenia."
    Czyli widzisz. Jak w domu załączysz światło z przycisku - to centrala choćby nie wiem co - nie wyłączy światła - bo włącznik na krótko będzie cały czas trzymał zwarcie.

Dlatego to jest rozwiązanie, ale najmniej ciekawe.

Igła86 napisał:
    Żeby to działało na przemian - włączę włącznikiem a wyłączę zdalnie i odwrotnie ?

Albo konfiguracja "schodowa" jak w elektryce. Albo wszystko przepuszczasz przez centralę, czyli włącznik na ścianie podaje sygnał na wejście centrali (sprawa jasna, nie chodzi o 230V).
    Igła86 napisał:
    Będzie to funkcjonować jak ekspander INT-ORS tyle, że będzie tańsze

Nie będzie tańsze:
    INT-ORS ~= INT-O i 8 przekaźników

0
  • #13 27 Sty 2015 12:07
    Igła86
    Poziom 5  

No tak, masz racje. W takim razie jest inna możliwość niż zakup INT-ORS ? Coś co będzie uniwersalne i stosowane pod puszki elektryczne ??

0
  • Pomocny post
    #14 27 Sty 2015 12:31
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Niestety nie ma uniwersalnego środka. Najłatwiej wykonywać taką instalację, kiedy interesujące Cię gniazdka i obwody oświetleniowe są doprowadzane kablami do rozdzielni. Wtedy jest największe pole do popisu i duża cena (kable). W innym przypadku można właśnie wsadzać do puszki moduły przekaźnikowe (coś na wzór AWZ514 - tutaj uwaga- przekaźnik jest faktycznie na 230V /16A obciążalność, ale urządzenie jest odkryte i wg karty katalogowej jest max. 30V). Także montaż na własne ryzyko i trzeba zachować szczególną ostrożność.
    Warto znaleźć tutaj przekaźnik z jakąś osłoną, który będzie można zamontować w puszce.

Co do sterowania.
    1.) Pomysł nr 1 już padł. Można połączyć równolegle przycisk z wyjściem przekaźnika. Najłatwiej, najszybciej. Brak niezależności w sterowaniu. Jeśli włącznik będzie załączony, centrala nie będzie miała wpływu na światło.

2.) Pomysł nr 2. Konstrukcja jak w wyłącznikach schodowych (klatki schodowe). Przycisk musi mieć styki NO, C, NC. Przekaźnik od centrali również. Odpowiednie połączenie i można na przemian sterować i działa to niezależnie. Plusem jest to, że jak padnie centrala, to włącznik dalej pracuje niezależnie. Minusem jest to, że nigdy nie wiesz czy załączasz czy wyłączasz światło. Tutaj tylko zmienisz stan. Więc nie możesz wydać polecenia z centrali - "Załącz". Centrala zrobi stan przeciwny. Jeśli okaże się, że światło już było załączone, to w efekcie (całkiem niechcący) wyłączysz światło. To jest duży minus.

3.) Pomysł nr 3. Przycisk nie steruje fazą do lampy, tylko zwiera/rozwiera wejście centrali, czyli pomiędzy Zx oraz COM. Wtedy przycisk jest podłączony kablem typu YTDY do centrali. Plus za to, że masz całkowitą niezależność w sterowaniu. Robisz jak chcesz. Minus za to, że odchodzisz od klasycznej, stabilnej instalacji elektrycznej. Jeśli centrala pada, nie ma światła.

4.) Pomysł nr 4. Kombinacja przekaźników w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby. Skomplikowana, wymaga "perfekcyjnej" znajomości działania przekaźnika. Czasami przerost formy nad treścią.

3
  • #15 27 Sty 2015 12:44
    Igła86
    Poziom 5  

Polak jak zwykle mądry po szkodzie. Wcześniej nie pomyślałem o takich rozwiązaniach a teraz rozdzielnia na 80 modułów jest za mała i z czegoś będzie trzeba zrezygnować... Dziękuję wszystkim za pomoc... Jestem bardzo wdzięczny... Pozdrawiam

0