Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa i dzialanie laserów-DPSS,HeNe,Ar-wszelkie pytania tu!

pdmk 13 May 2005 20:59 6888 0
 • #1
  pdmk
  Level 18  
  W pierwszej lekcji dowiecie sie czym jest laser i dlaczego dlugosc fali jest tak wazna :)

  Szukajac w Panu Googlu mamy:

  LASER - Light Amplification by Stimulating Emission of Radiation.

  A tu prosty ciekawy opis dla laikow i poczatkujacych laserfreakowcow: Laser jest wzmacniaczem promieniowania świetlnego działającym na zasadzie wymuszonej emisji, a jego nazwa pochodzi od skrótu nazwy angielskiej - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.
  Światło, które wpada do cylindrycznego wnętrza lasera, zostaje przechwycone przez dwa zwierciadła. Odbijając się od nich, przekazuje swoją energię wypełniającej cylinder substancji (gazu lub kryształu). Atomy kryształu lub gazu zostają wzbudzone poprzez absorpcję fotonów światła. Kiedy wzbudzone atomy zderzają się z kolejnymi fotonami, emitują energię w postaci światła. Budowa i dzialanie laserów-DPSS,HeNe,Ar-wszelkie pytania tu!
  Wyemitowane światło ma jednakową częstotliwość fali, stąd nazywa się je światłem spójnym. Długość takiej fali zależna jest od materiału z jakiego laser został wykonany.
  Zjawisko wymuszonej emisji odkrył w drodze teoretycznych rozważań Albert Einstein, analizując prawa promieniowania świetlnego. Możliwość otrzymania zjawiska wymuszonej emisji promieniowania elektromagnetycznego na drodze eksperymentalnej uzasadnił w 1940 roku radziecki uczony W. A. Fabrikant.
  W latach 1952 - 53 z koncepcją budowy wzmacniacza mikrofal działającego na zasadzie wymuszonej emisji wystąpili, niezależnie od siebie, Charles H. Townes i jego współpracownicy w Stanach Zjednoczonych.
  Pierwsze takie urządzenie, noszące nazwę lasera, zostało zbudowane w 1954 roku. Wynalazek lasera polegał na rozszerzeniu wykorzystania zjawiska wymuszonej emisji promieniowania elektromagnetycznego na zakres fal świetlnych. Z pierwszym projektem tego rodzaju urządzenia wystąpił w 1958 roku ponownie Townes wraz z innym fizykiem amerykańskim Arthurem L. Schawlowem. Rok później Townes zbudował model lasera, lecz próby nie wypadły pomyślnie.
  Pierwszy czynny laser został zbudowany po kilku dalszych miesiącach.
  W maju 1960 roku młody amerykański badacz Theodor H. Maiman z laboratorium Hughes Aircraft Company zademonstrował laser rubinowy, wytwarzający niezwykle spójną i monochromatyczną wiązkę światła.
  Wkrótce po laserze rubinowym, w którym akcja laserowa zachodzi w jonach chromu krystalicznego rubinu, został zbudowany laser gazowy (akcja laserowa przebiega w nim w mieszaninie helu i neonu), a następnie w 1962 roku laser półprzewodnikowy i w 1963 roku laser cieczowy.
  Promień lasera ma bardzo różnorodne zastosowania praktyczne - od medycyny, poprzez elektronikę, nowoczesne uzbrojenie, do np. sprawdzania oświetlenia w nowo budowanym tunelu.  Zrodło: http://www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/laser.html

  Kolejna barzdzo wazna sprawa jest dlugosc fali, ktora w najwiekszym stopniu wplywa na widzialnosc danego koloru wiazki. Najlepiej ukaza to zamieszczone ponizej obrazki:

  Ten rysunek pokazuje jakie dlugosci fali uzyskujemy poprzez rozne typy laserow: Budowa i dzialanie laserów-DPSS,HeNe,Ar-wszelkie pytania tu!

  PS. W kolejnej lekcji (juz jutro :) ) dowiecie sie jak jest zbudowany DPSS. Do posta postaram sie dolaczyc rozne ciekawe rzeczy, pod warunkiem ze mam je jeszcze na HDD.

  Pozdrawiam