Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik TECH - Komunikacja ze sterownikiem TECH ST-392 zPID

25 Jan 2015 19:06 4926 33
  • Level 17  
    Witam

Czy ktoś próbował połączyć się jakimś programem ze sterownikami Techa przy pomocy ich interfejsu RS, wiem że najprościej jest za pomocą St-500 , ale to dość dużo kosztuje i taniej byłoby poprzez RS

pozdr...
  • TespolTespol
  • Level 11  
    Mam taki sterownik do kominka. Gdzie on ma gniazdo RS?
  • TespolTespol
  • Level 17  
    z boku sterownika , żeby to zobaczyć trzeba rozkręcić obudowę metalową .

Jak byś miał jakiś pomysł jak się z nim skomunikować to chętnie podejmę współprace.
  • Level 10  
    Mnie to interesuje z innego powodu. Mam ten sterownik i kombinuje z jego podłączeniem do modułu ST-61. tak żeby nie kupować dodatkowego sterownika. Mam instalacje CO wykonaną z rur PEX. Dlatego chce zastosować ST-61 i zawór 4 -drogowy, który zabezpieczy mi instalacje od podania za gorącej wody. Pytanie czy ST392 będzie współpracować z ST-61? Nie wiem do czego chcesz wykorzystać tą komunikacje, ale chyba czegoś takiego się nie spodziewasz WuWuwu.zdalnie.techsterowniki.pl/index.php?
    Link z tej dyskusji Wu.Wu.Wu.forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18180-sterownik-modu%C5%82-st-500-enthernet-tech/page-2
    Tu jest programik na komórkę, ale trzeba mieć moduł Wu.Wu.Wu.play.google.com/store/apps/details?id=pl.techsterowniki.pokojowka
    PS Nie mogę podawać adresów stron, ale trzeba tylko wyrzucić Wu....
  • Level 11  
    Witam podepnę się pod temat, ktoś coś na temat Elektroniczny miarkownik ciągu ST 322 zPID TECH i automatyczne sterowanie przepustnicą montowaną zamiast wentylatora ???
    http://allegro...
    Moderated By mirrzo:

Usunąłem linka do aukcji
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Level 11  
    Poradziłem koledze, żeby wywalił wentylator i wstawił miarkownik ciągu ST 322 zPID TECH (jeżeli mnie pamięć nie myli to ten). Nadal jest moim kolegą :-). Ogólnie jest zadowolony, ale ten sterownik jest przystosowany do spalania węgla. On pali drewnem. Mówił, że przepustnica przy normalne pracy nie otwiera się na 100%. Tylko przy kalibracji idzie na 100%. Nie można tego zmienić przestawiając jakiś parametr z menu serwisowego! Zestaw ten powoduje, że kocioł się tak mocno i szybko nie "rozpędzi". Drewno pali się dłużej (przy paleniu metodą spalania od góry) niż to było na wentylatorze. Ale on ma mocno udziwniony komin, tzn. wylot z kotła chyba 180 mm, zwężony do 140 mm na wkładzie do komina i na górze regulator ciągu kominowego SMARTFLOW - fi 200 mm.
  • Level 11  
    Wczoraj podpiąłem oscyloskop pod ten sterownik kominkowy. Też jestem zainteresowany odczytem danych do systemu inteligentnego domu.
    Widać, że przesyła dane dopiero po włączeniu na wyświetlaczu - moduł Internetowy.
    Wygląda, że to tylko próba nawiązania komunikacji z ST-507 (jeśli on obsługuje go)
    Na oko za krótka ramka danych. Wydaje mi się, że dopiero dłuższa będzie jak drugi moduł zacznie go odpytywać.

Nie będzie chyba tak łatwo jak w:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2689981.html

Pozdrawiam
  • Level 11  
    Po trzech latach palenia w kominku z tym sterownikiem (TECH ST-392 zPID) mogę napisać jedno. Ten kto programował to ustrojstwo nie pali w kominku, palił krótko lub nie ma o tym pojęcia. Kolega, któremu poleciłem tą firmę, po roku reklamowania sterownika ST 322 zPID TECH otrzymał zwrot kasy. Powód, przepustnica zacinała się w położeniu np. 10% otwarcia i dalej nie chciała ruszyć. Nie potrafili tego naprawić, na koniec stwierdzili "wadę fabryczną!" czy coś w tym stylu.
    Nie wiem czy jest sens komunikacji z tym sterownikiem.
    PS. Osobiście myślę o Atmega328P i Arduino.
  • Level 11  
    Ja palę tym sterownikiem 2 sezon. Nie mam większych zastrzeżeń. Problem był tylko z ustawieniem progów temperaturowych rozpalenia i wygaszania. W sumie wynikający z dużej sprawności kominka i niskich temperatur spalin. Serwisant poprzestawiał i jest OK. U mnie przepustnica jest na max zawsze przy buforze 1000l to tylko służy w zasadzie do wygaszania a nie regulacji tempatury CO. Ale raz testowałem jak to działa - myślę ze sterownik to ogarniał, niestety efekt jest taki, że widać jak palenisko przygasza i rozpala. Ogólnie jestem zadowolony. Myślałem tylko, że da się go zintegrować łatwiej z inteligentnym domem

Pozdrawiam
  • Level 11  
    Praca z buforem to inna bajka. Jakie masz nastawy? Czy masz ochronę powrotu zawór temperaturowy lub laddomat? Myślałem o buforze, ale z takim zasobnikiem trzeba mieć albo duży salon albo podwójna szybę w kominku. Po zagrzaniu 1000l wody miałbym 35stC w salonie :-).

Dodano po 15 [minuty]:

pawel2828 wrote:

Wygląda, że to tylko próba nawiązania komunikacji z ST-507 (jeśli on obsługuje go)
    Pozdrawiam

Wysłałem zapytanie do Tech. Odpowiedź jest krótka i na temat. Współpracuje
    "Z st-505 lub wifi rs". Pytanie tylko czy warto wydać ok. 500 zł na ST-505.
  • Level 11  
    Główne źródło ciepła to kocioł gazowy Viessmann 200w 24kW, wszędzie podłogówka pod gresem i w łazience grzejnik (do podsuszania ręcznika).
    Kominek to dodatkowe źródło ciepła - Unico Nemo 4B TopEco narożny z podwójną szybą w układzie zamkniętym.
    Bufor 1000l bez wężownic. Góra bufora to sprzęgło. Oczywiście na powrocie zawór 3drogowy (chyba 45stC).
    Dodatkowo wstawiłem 2 zasobnik CWU przez który dopiero jest ładowany bufor.

Sterownik do kominka to TECH 392-zPID nastawy to:
    - temperatura zadana CO to 85st (czyli max)
    - temperatura załączania pompy CO to 60stC (histereza 2st)
    pozostałe bajery wyłączone

Spaliny są na poziomie ok 90-110 stC
    Takie ustawienia otwierają przepustnice na max - bufor przejmuje nadwyżkę - a ja mam czysty kominek.

Zawor 3drogowy utrzymuje min 45st w płaszczu nadwyżkę zrzuca na bufor, a nadwyżka daje mi 60st na buforze. Bufor ładnie się uwarstwia.
    Palenie ok 6 godzin grabem ładuje mi bufor z 20 st na 60. Wystarczy mi to prawie na 2 dni na utrzymanie ciepła w domu (200m2 grzanych) przy temperaturach 5-10stC na zewnątrz - okres przejściowy. Dom jeszcze nie zamieszkały.

Palenie na maxa daje mi szybę czystą. W kominku płyty są bialutkie i wypalone
  • Level 10  
    W takim układzie to ten sterownik będzie działał dobrze. Bez bufora by sobie nie poradził. Jaką masz wersję oprogramowania? Ja mam MOD: 3.0-r1 zPID:5.7.
  • Level 10  
    Czyli masz nowszy soft. Może coś poprawili. Masz i tak lepszy układ instalacji CO od mojego. Masz bufor. Też działam w tym kierunku. Na początek, mały bufor z zasobnika CWU -100 litrów. Zobaczymy jak to będzie działać.
  • Level 11  
    100l? Hymmmmm to powiem szczerze 30min palenia i załadowany. Obawiam się, że to nic nie zmieni. Może trochę polepszy proces regulacji sterownikiem. "Taki malutki kondensatorek" w układzie A jaki masz kominek i jaką temperaturę spalin?
  • Level 11  
    100 litów bo taki mam zasobnik ciepła do c.w.u. Żeby zobaczyć czy to coś zmieni. Mam małe pomieszczenie, max jaki wejdzie to 350-400 litrów. Będzie jak słusznie zauważyłeś, małym "kondensatorem", który odbierze nadmiar ciepła i polepszy pracę kominka. Mam wkład kominkowy z płaszczem wodnym ROMOTOP KV 6.6.2 TV. Temperatura spalin jest różna na tą chwilę 20:19 (01XII): temperatura spalin 124stC, temp. c.o. 55stC nastawione 60st.C. Mało drewna i to topola. Pali się, ale ciepła nie za wile :-). Bardziej w komin. Przepustnica 100%.
    Napiszę do serwisu Techa, czy wgrają mi nowsze oprogramowanie do sterownika. Ten mój reaguje jak rząd na kryzys. Z dużym opóźnieniem :-). Jak napiszą, że nie to będę kombinował z jakimś innym sterowaniem. Mój sterownik ma tylko jeden czujnik na bufor, jeden na c.w.u i jeden na płaszcz wodny + temp. spalin. Te nowsze z tego co widziałem mają już dwa czujniki na bufor.
  • Level 11  
    Można chyba samemu wgrać - jest w panelu USB i opcja aktualizacja. Jakieś pliki widziałem na ich stronie. U mnie były te dodatkowe czujniki - wrzuciłem je do zasobników CWU - aby na panelu wyświetlało jaka temperatura.
  • Level 11  
    Tak, masz rację. Jest plik z aktualizacją. Ściągnąłem plik, ale po włożeniu pendrive i ponownym uruchomieniu nic się nie dzieje. Tak jakby nie wykrywał pendrive`a. Sterownik uruchamia się normalnie.
    PS Znasz pin kod, menu serwisowego?
  • Level 11  
    Niestety - ale gdzieś kiedyś widziałem na jakiejś stronce.
    A gdzieś w menu jest test usb? Zobacz czy czyta USB, On chyba jeszcze zdjęcia pokazuje czy to ten od podłogówki M8.
    Nie zmieniałem nic, servisant mi poustawiał. Będzie u mnie to podpytam
  • Level 11  
    W tej wersji softu którą mam nie ma takiej pozycji jak test USB. Próbowałem aktualizować soft na rozgrzanym wkładzie. Jest mała nadzieja, że zadziałało jakieś zabezpieczenie i nie puścił aktualizacji gdy była temperatura wody i salin. Spróbuje rano jak kominek ostygnie.
  • Level 11  
    U mnie w ustawieniach/menu instalatora/ jest opcja aktualizacja oprogramowania

Pewnie do tego to służy
  • Level 11  
    Tam ma tylko Moduł GSM i internetowy. To starszy soft. Niestety próba aktualizacji na zimnym wkładzie nic nie pomogła. Musze napisać do Techa :-(.
  • Level 10  
    Napisałem do Tech`a i tak jak przypuszczałem, do mojego sterownika nie ma aktualizacji. Soft ze strony Tech jest do ST-392S z PID. Jam mam ST-392 z PID :-(.
  • Level 1  
    Witam użytkowników ST392.
    Mam taki w garści i na dniach będę go próbował podłączyć do bufora 1500l
    I jednej pompki którą mam zamiar ładować bufor.
    Do tego na powrocie zawór termostatyczny z nastawą regulowaną 50-70st.
    Pytanie jak macie podłączone?
    Chodzi mi o to pod jaką pompkę bo jest do wyboru pompka co, cwu i bufora z dwoma czujnikami.
    Jak podłączę pompkę pod "Pompa bufora" jak zareaguje sterownik w momencie naładowania bufora?
    Czy wygasi kominek przepustnicą?
    Bo chyba nie wyłączy mi pompy bufora jedynej pompy w układzie?
    Bo przecież przy otwartej przepustnicy zagotuje się wodą w płaszczu.
  • Level 11  
    Nie wiem co masz na myśli pisząc zawór termostatyczny? Ochrona powrotu?
    Przykładowe instalacje masz na stronie TECHa. W takim układzie z buforem i tym sterownikiem potrzebujesz dwóch pomp. Jeżeli masz tylko jedną, kup drugą :-). Można też kombinować układ z jedną pompą przy kotle i zaworem 3-drogowym ale koszt zakupu (zawór+siłownik+sterownik) będzie większy niż zakup drugiej pompy.
    Jeżeli masz taki sterownik to chyba masz i instrukcję. "Jeżeli czujnik bufora jest aktywny (zaznaczona opcja zbiornik bufora) pompa załączy się gdy temperatura CO będzie powyżej temperatury załączenia oraz będzie wyższa o wartość histerezy od temperatury bufora. W przeciwnym wypadku pompa nie będzie pracować. Zakres nastaw tego parametru zawiera się w przedziale 30÷75 st C." Powyżej 75 st. C pompa się wyłączy. Nie mogę teraz tego znaleźć, ale po przekroczeniu określonej temperatury, sterownik włączy wszystkie pompy i zamknie przepustnice. Jak tak kombinujesz sam, to masz zabezpieczenie przed zanikiem napięcia?
  • Level 11  
    Znalazłem
    "Alarm temperatury
    Alarm ten aktywuje się w przypadku niebezpiecznego wzrostu temperatury CO do 85 st C. Załącza się sygnał dźwiękowy, pompa zostaje uruchomiona, styk bez napięciowy zostaje rozwarty a przepustnica zamyka się. Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „Zbyt wysoka temperatura CO”
  • Level 11  
    Bufor 1500l to z 12 godzin będziesz ładował. Zabezpieczenia trzeba dać, aby spokojnie spać. One pewnie nigdy się nie załączą. W przypadku zaniku zasilania - przepustnica domyka się na maksa i wygasza palenisko wiec też małe szanse, że coś się stanie, a jest zawór włączający przepływ zimnej wody przez chłodnicę. Kwestia układu. Ja ma Unico i grzeje CO na 55st - wiec do 85 jeszcze daleko. Przez pierwszy rok miałem UPSa podpiętego. Teraz wywaliłem
  • Level 11  
    Paweł czy możesz naszkicować swój układ z buforem. Sam sterownik od Tech`a tego nie ogarnie. Rozumiem, że grzejesz mały bufor i przez niego ładujesz ten 1000 litrów? ten mały to cwu? Co steruje pompą, która bierze wodę z bufora?
  • Level 11  
    Tak to wyglada
    2 rozdzielacze hydrauliczne po 10 i 12 pętli
    3 grzejniki łazienkowe (pompa grzejnikowa jest zamontowana na zasilaniu nie powrocie)

Pompą kominkową steruje sterownik st-392
    Pompa podłogówki sterowana jest przez 2 listwy L8 Techa przez przekaźniki
    Pompa grzejnikowa podpięta pod system "inteligencji" załącza się gdy w buforze jest więcej niż 35st w godzinach 20-24. lub domownik załączy - wówczas pracuje 1 godzinę (jeżeli bufor jest zimny < 30 -załączana jest grzałka w grzejnku)
    Pompa cyrkulacji CWU sprzężona z inteligentnym domem - załącza się gdy pojawi się ruch w kuchni i łazienkach na jakieś 4min i sprawdzany jest warunek czy na powrocie z cyrkulacji nie przekroczono 35st

sterownik TECH - Komunikacja ze sterownikiem TECH ST-392 zPID
  • Level 11  
    Trochę masz tych buforów. Dwa zasobniki cwu i jeden bufor 1000l. Tak myślałem, że nie da rady tego ogarnąć sternikiem Tech od kominka. Rozumiem, że ST-392 steruje tylko pompą kominka. Masz ustawioną blokadę kotła po rozpaleniu kominka?
    Myślę o podobnym układzie, ale bez tylu zbiorników wody. Rozumiem idę sprzęgła, ale ja raczej zamierzam zrobić coś takiego (zał. Twój przerobiony rysunek)
    Zamiast sprzęgła (w roli bufora ciepła) zawór 3D. Zawór 3D sterowany przez sterownik przez pomiar temperatury w najzimniejszym pomieszczeniu. Nadmiar ciepła zrzucany do zasobnika, po osiągnięciu temp. zadanej w tym pomieszczeniu. Po wygaszeniu kominka, grzanie ciepłem z bufora dodatkową pompą (dorysowałem pod buforem). Oczywiście mój schemat będzie prostszy i bez "inteligentnego domu".