Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym przykleić okleinę meblową?

bogi 25 Sty 2015 21:02 28299 14
  • #1 25 Sty 2015 21:02
    bogi
    Poziom 28  

Witam,

odkleiła mi się pod wpływem ciepła okleina z drzwiczek szafki w kuchni. Czym mogę ją przykleić żeby się trzymała?

3 14
  • #2 25 Sty 2015 21:30
    Qbuś
    Poziom 38  

Fornir, laminat, papier, ABS, PCV, folia "finish", czy jeszcze coś innego, jak ma ktoś zgadnąć. Wróżbita Maciej, już podobno wrócił z wakacji, zapytać ?

4
  • #3 25 Sty 2015 21:30
    D214d3k
    Poziom 39  

Klej do drewna ale trzeba przygotować powierzchnię a potem docisnąć wiec bez demontażu się nie da.

2
  • #4 25 Sty 2015 21:35
    karolark
    Poziom 40  

Boki czy front - to robi dużą różnice :D

5
  • #5 26 Sty 2015 19:09
    bogi
    Poziom 28  

Chyba pcv, bo się od ciepła odkleiło i minimalnie skurczyło.
    Jeden z boków.

0
  • #6 26 Sty 2015 20:55
    karolark
    Poziom 40  

Jak bok to żelazko i docisnąć :-) aby tylko lepsza połowa nie dojrzała co czynisz z prasowaczką :cry:

2
  • #7 26 Sty 2015 21:09
    Qbuś
    Poziom 38  

Jeżeli PCV, to nie żelazko !!! Popsujesz i jedno i drugie. Drzwiczki zdemontuj i zanieś do jakiegoś zakładu co mebelki produkują zapłacisz 5 zł i zrobią nową okleinę (poprzednia się skurczyła to już nie odzyskasz :cry: )

0
  • #8 26 Sty 2015 21:53
    bogi
    Poziom 28  

O nie tak panowie nie tak.

Może źle przedstawiłem problem. Front z bokami pokryty jest jednym arkuszem okleiny przykład.
    Odkleił sie od ciepła jeden bok. Stolarz nie umiał mi powiedzieć jak i czym to skleić.

3
  • #9 26 Sty 2015 22:50
    zwrotnica
    Poziom 15  

bogi napisał:
    Odkleił sie od ciepła jeden bok. Stolarz nie umiał mi powiedzieć jak i czym to skleić.

Ponieważ okleina odlazła wskutek wysokiej temperatury to problem będzie wracał. Powód? Takie elementy fabrycznie "komponuje się" z płyty MDF i folii z użyciem specjalistycznych klejów w temperaturach rzędu 130°C. Jeśli mebel stoi tuż przy kuchni z piekarnikiem to ma często do czynienia z temperaturami 180-230°C.

Podobne naprawy można prowizorycznie wykonać przy użyciu taśmy 2-stronnie klejącej położonej pod folię. Niestety będzie to działanie doraźne, nieskuteczne.

Inny sposób to użycie mocnego kleju montażowego. Jeśli będzie używany na gorąco to trzeba wziąć uwagę, że PVC "popłynie" w temp. 150°C.

Tutaj więcej o klejach: [1], [2]. Powodzenia.

P.s. Stolarz nie umiał podpowiedzieć bo takie meble nie mają wiele wspólnego ze sztuką stolarską a najważniejsze ... nie szkodzić. Po prostu trafiłeś na prawdziwego stolarza :D

0
  • #10 27 Sty 2015 02:13
    vorlog
    Poziom 33  

Tego nie da się w sensowny sposób przykleić. Można łatać ale i tak odlezie.
    Powodem tego nie jest raczej temperatura tylko wadliwe wykonanie (opinia kuzyna-stolarza, na co dzień pracującego z tymi frontami). U mnie odlazły okleiny na wszystkich frontach szafki w pokoju, gdzie ani wilgoci ani wysokiej temperatury nie ma. W kuchni były chyba lepszej klasy, bo się trzymają. Jedno i drugie ma ok 12 lat.
    Jedyna rada to wymienić fronty na nowe. Może być problem z dostępnością wzoru i kolorystyki...
    Drogie toto specjalnie nie jest, fakt, zależy ile metrów kwadratowych frontów się uzbiera.
    V.

2
  • #11 27 Sty 2015 09:16
    Romulus7874
    Poziom 27  

Niestety potwierdzam opinię/spostrzeżenie vorlog. W całej kuchni odkleiły się okleiny od dzrzwiczek. Nawet na szufladach. Nie jest wilgotno, nie jest gorąco. Przy piekarniku gdyby tylko to się stało, nie byłoby zdziwienia, ale nawet na szafce 2m dalej...?
    Każda próba podejścia do problemu "na gorąco" skończy się odklejeniem/skurczeniem okleiny. Zresztą to jakiś plastik (pvc?)

1
  • #12 28 Sty 2015 23:54
    zwrotnica
    Poziom 15  

zwrotnica napisał:
    bogi napisał:

Tutaj więcej o klejach: [1], [2]. Powodzenia.

Nie pozostaje nic innego jak poprawić po "fuchowcach" :D
    Miałem kiedyś podobny przypadek z meblem firmy Black Red White. Mimo wymiany blatów, "łaskawej" zresztą po licznych podchodach, problem wrócił po pół roku a nie miałem już "śmiałości" powtórnie dociekać czy zawinił prezes, kooperant, sprzedawca czy magazynier. Po prostu omijam ten szyld szerokim łukiem. Spójrz na metkę producenta i potraktuj "odkleinę" jak ostrzeżenie na przyszłość :D

1
  • #13 29 Sty 2015 00:06
    Slawas
    Poziom 15  

To nie wina firmy, lecz ogolnie technologii. U mnie w kuchni odkleiła się okleina po 13 latach, a w komodach od innego producenta po 3 latach. Znajomy stolarz był w szoku że az tyle lat ta okleina wytrzymała. Drzwiczki kuchenne poszły do malowania, a te od komody producent wymienił na nowe w ramach gwarancji (dbałości o dobrą opinię).

0
  • #14 29 Sty 2015 00:16
    zwrotnica
    Poziom 15  

Slawas napisał:
    To nie wina firmy, lecz ogolnie technologii.

No ale to firma (poprzez swoich pracowników) rżnie głupa i robi wszystko aby klientowi wmówić niewłaściwe użytkowanie mebla! O tym mówię :D

1
  • #15 13 Wrz 2015 20:23
    bogi
    Poziom 28  

Zakończyło się zakupem nowego frontu.

1