Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyanogen chce uniezależnić swój system od giganta z Mountain View - Google'a

Bartek_Go 25 Sty 2015 21:29 5361 35
  • Cyanogen chce uniezależnić swój system od giganta z Mountain View - Google'aNa konferencji w San Francisco prezes firmy Cyanogen, wydającej oprogramowanie do urządzeń mobilnych, bazujące na tzw. "czystej" wersji systemu Android, zaprezentował plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata.

Jednym z głównych celów, jak zapowiedział Kirt McMaster, jest uniezależnienie systemu Cyanogenmod od firmy Google.
    Ma to otworzyć drogę deweloperom do integracji swoich aplikacji z systemem operacyjnym w znacznie większym zakresie niż miało to miejsce dotychczas.
    Jako przykład takiego rozwiązania, podczas przemówienia podany został Google Now - asystent użytkownika scalony z Androidem.
    Być może już w niedługim czasie użytkownicy tego niezależnego systemu operacyjnego będą mogli używać asystenta Yahoo, działającego na podobnej zasadzie.

Pełne zerwanie z usługami giganta z Mountain View ma zająć od trzech do pięciu lat.
    Jak zapowiedziano - za 18 miesięcy nastąpi pierwszy, duży krok w tym celu - otworzenie własnego sklepu z aplikacjami, który docelowo ma zastąpić Google Play.

Źródło:
    http://www.gsmarena.com/cyanogen_looking_to_break_dependence_from_google-news-10903.php

Fajne! Ranking DIY
  • Computer Controls
  • #3 26 Sty 2015 16:13
    t.marynski
    Poziom 17  

Kto jest twórcą Androida? Google?
    Najwyższa pora odbić się od dna i podziękować takim jak Twitter, Facebook i w szczególności google. Ja rozumiem że większość rzeczy jest przydatna jak np. Gmail i podobne lecz nie kosztem wykradania danych z telefonu. Chciał bym by w przyszłości telefony miały czyściuteńki soft bez jakichkolwiek dodatków i by takie śmieci jak GooglePlay i podobne mogły być instalowane i odinstalowywane według własnych upodobań a nie nakaz używania bo google tak chce. CyanogenMODZI dobrze myślą. Uzależnienie wszystkich odmian Androida na smartfony od tego giganta googla prędzej czy później zniszczy ich samych. Coraz więcej ludzi nie chce tego szmelcu a niby to wolny Android stał się więźniem googla. Gdybym nie umiał rootować telefonów i był skazany na oryginalny soft jaki producent mi wcisnął - wybrał bym smartfona z Windowsem a nie Androidem. Linux miał być wolny - tymczasem google robi wszystko by sobie wszystko przywłaszczyć. Człowiek nie ma wyboru! Człowiek musi to mieć bo innego wyjścia nie ma. Punkt dla Kirta McMastera.

• #4 26 Sty 2015 16:17
    mkpl
    Poziom 37  

Windows Phone to też dziadostwo...

Android jest chociaż wolny.. ja mam HTC Mozarta. Telefon idealny aparat super wykonanie fajne ale ten system...

Miałem wcześniej telefon z androidem i mógłbym mu za system dać 7/10, mam telefon z windowsem i daje mu mocno naciągane 4/10.

Jako referencyjny ustaliłem Windows Phone 6.5 jemu mogę dać 10/10. Działało na nim wszystko, dało się zrobić wszystko a szybkością zostawiał androida daleko za sobą mimo znacznie gorszego sprzętu.

Zachęcony prostotą i szybkością WP7.8 szybko się rozczarowałem bluetoothem, aplikacjami, możliwościami i wgl jakimś porąbanym sposobem łączenia z pc ala iOS. Co to za pomysł rezygnowania z funkcji dysku przenośnego? Na co zmuszać ludzi do ZUNE które rozwala ustawienia w systemie?

Podsumowując dobrze, że się podzielili. Może na rynku pojawi się większa różnorodność i konkurencja bo to zawsze dobrze wpływa na produkty :)

• Computer Controls
  • #5 26 Sty 2015 16:42
    t.marynski
    Poziom 17  

Ufff... To mnie zaskoczyłeś z tym Windowsem. Przyznam że nie używałem niczego innego prócz Symbianów :-) i Androidów. Co do Androidów mogę się trochę wypowiedzieć. Zrootowałem już kilkanaście dobrych modeli. Zaczynałem od Wildfire S z Andkiem 2.1 (updt. do 4.0.1). Teraz mam Huawei G630 także pod roocie z Cyjanem 10. Niebo a ziemia. Aplikacje seryjne praktycznie niszczą telefony. No może nie wszystkie lecz Fejs,Twitter i Google to już przesadzili.

• #6 26 Sty 2015 20:09
    lelekx
    Poziom 29  

mkpl napisał:
    Windows Phone to też dziadostwo...

Miałem wcześniej telefon z androidem i mógłbym mu za system dać 7/10, mam telefon z windowsem i daje mu mocno naciągane 4/10.

Jako referencyjny ustaliłem Windows Phone 6.5 jemu mogę dać 10/10. Działało na nim wszystko, dało się zrobić wszystko a szybkością zostawiał androida daleko za sobą mimo znacznie gorszego sprzętu.

Podpisuję się pod tym obiema rękami. Używałem pewien czas telefonu z WM 6.5 - fantastyczny system, niestety telefon mi ukradziono. Mam Lumię 800 z WP 7.8 - jest to totalna porażka, aż trudno urządzenia z tym systemem nazwać smartfonami. Przesiadłem się na Androida (z wielkimi oporami) i nie żałuję, choć do WM 6.5 sporo mu brakuje.

• #7 26 Sty 2015 20:43
    Top Gun
    Poziom 20  

Nie wiem jak działa WP 7.8 ale mam Lumie 635 z WP 8.1 i jestem bardzo zadowolony, na androida to nawet nie chcę spojrzeć. Nic się nie wiesza, wszystko sprawnie chodzi.

• #8 26 Sty 2015 20:54
    SQLmaster
    Poziom 24  

t.marynski napisał:
    Kto jest twórcą Androida? Google?

Nie inaczej.

t.marynski napisał:
    Chciał bym by w przyszłości telefony miały czyściuteńki soft bez jakichkolwiek dodatków i by takie śmieci jak GooglePlay i podobne mogły być instalowane i odinstalowywane według własnych upodobań a nie nakaz używania bo google tak chce.

Nikt Cie nie zmusza. Możesz nie kupować telefonu z Androidem wcale. Google udostępnia też AOSP który jest dokładnie taki jak byś chciał i możesz go modyfikować wg własnego uznania aż do do porzygania. Ach, tylko byłbym zapomniał że programiści Google w pracy zarabiają jak ty czy ja i skądś musi płynąć na ich wypłaty. Dlatego jednak chcą na systemie zarabiać. Jak nie na sprzedaży to później, ale gdzieś muszą. A jak chcesz taki system jaki sobie wymarzyłeś, to albo musisz go sobie na swój telefon sam skompilować albo cierpliwie czekać aż jakiś św. Mikołaj z forum XDA Ci go da gotowego.

t.marynski napisał:
    CyanogenMODZI dobrze myślą.

A ja się zastanawiam co oni właściwie mają na myśli. Jak oni chcą uniezależnić Cyanogenmod od Google. Sami swój alternatywny system od zera napiszą czy o co im chodzi? Bo to, że aktualnie biorą kawał kodu od Google i modyfikują z tego w porywach 10%.... dla mnie to nie jest "uniezależnienie".

t.marynski napisał:
    Linux miał być wolny - tymczasem google robi wszystko by sobie wszystko przywłaszczyć.

Mógłbyś udowodnić? Bo generalnie Google przyczynia się do rozwoju Linuxa całkowicie upubliczniając własny kod wprowadzony do systemu Linux.

t.marynski napisał:
    Człowiek nie ma wyboru! Człowiek musi to mieć bo innego wyjścia nie ma.
    Jak to nie ma? Na smartfonach świat się kończy? Jak byś nie miał to umrzesz? A musi być Android, nie może np Blackberry?

Dodano po 4 [minuty]:

t.marynski napisał:
    Aplikacje seryjne praktycznie niszczą telefony. No może nie wszystkie lecz Fejs,Twitter i Google to już przesadzili.

Nie tylko - głównie nakładki producentów niszczą wydajność smartfonów. Cyanogenmod też jest dość ciężki w porównaniu z 'golutkim' AOSP - ten działa zdecydowanie najszybciej.

• #9 26 Sty 2015 22:16
    bartek33
    Poziom 16  

Windows Phone trochę się zmienił od czasów 7.8. Owszem, teraz ma też swoje + i - ale porównując do 7.8 to dobre zmieniło się wiele rzeczy. Nokia (MS) trochę postąpiło nie fair w stosunku do użytkowników telefonów z WP 7.8 nie oferując aktualizacji do WP 8. Android też ma swoje + i -. Wymaga lepszego sprzętu (tak, wiem, 4 rdzenie i 3GB to przesada w telefonie :) ) - ale niestety taki jest koszt tego że Android jest otwartym systemem i ciężej zadbać o jego optymalizację kiedy musi obsługiwać tyle platform. Systemy typu iOS czy WP mają ściśle określone urządzenia na których pracują - i do tych urządzeń są zoptymalizowane.

• #10 27 Sty 2015 00:21
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

SQLmaster napisał:
    nie może np Blackberry?

Lepszy do zastosowań biznesowych. Deklasuje Androida a tym bardziej Iphone'a. Integracja poczty z obsługa załączników bez ich zapisywanie szukania itd....
    PDF na Androida to niestety pełna porażka. Obracająć się w zamówieniach publicznych i próbując otwierać PDF wygenerowane z systemów CAD, GIS to niestety szybko klasyfikują Androida jak i iPhone'a niestety do roli zabawki.
    Blackberry bije na głowę.

Za to mnie dobił Android beznadziejnie rozwiązaną bazą kontaktów. Tragedia.

• #11 27 Sty 2015 00:37
    SQLmaster
    Poziom 24  

bartek33 napisał:
    Nokia (MS) trochę postąpiło nie fair w stosunku do użytkowników telefonów z WP 7.8 nie oferując aktualizacji do WP 8.
    Pamiętaj że Windows Phone 7 'jechało' na jądrze WindowsCE*. A ósemka na jądrze WindowsNT. Całkiem inne światy i pewnie nie chciało im się lub nie było funduszy na programistów którzy mieliby pisać oprogramowanie zupełnie od zera na stary sprzęt.

* - Microsoft (Steve Ballmer) beznadziejnie późno zrozumiał, że potrzebują nowego systemu i pierwsza wersja była skleconym na szybko interfejsem starego dobrego WindowsCE. Liczył się czas.

• #12 27 Sty 2015 13:29
    mkpl
    Poziom 37  

SQLmaster jeśli to prawda to genialnie jakby ruszyły aplikacje na WinCE/WP6.5 takie jak np Automapa której strasznie mi brakuje....

Ba byłbym prze-szczęsliwy gdyby dało się tam odpalić WM6.5, który też jest oparty o WinCE...

• #14 27 Sty 2015 16:26
    Milek79
    Poziom 15  

mkpl napisał:
    SQLmaster jeśli to prawda to genialnie jakby ruszyły aplikacje na WinCE/WP6.5 takie jak np Automapa której strasznie mi brakuje....

Ba byłbym prze-szczęsliwy gdyby dało się tam odpalić WM6.5, który też jest oparty o WinCE...

Zmienione jest API, więc niestety aplikacji z Windows Mobile nie da się odpalić. Chyba jedyną aplikacją z WM którą da się odpalić na WP7 jest odpowiednio zmodyfikowana Opera Mobile.

Dodano po 4 [minuty]:

bartek33 napisał:
    Windows Phone trochę się zmienił od czasów 7.8. Owszem, teraz ma też swoje + i - ale porównując do 7.8 to dobre zmieniło się wiele rzeczy. Nokia (MS) trochę postąpiło nie fair w stosunku do użytkowników telefonów z WP 7.8 nie oferując aktualizacji do WP 8. Android też ma swoje + i -. Wymaga lepszego sprzętu (tak, wiem, 4 rdzenie i 3GB to przesada w telefonie :) ) - ale niestety taki jest koszt tego że Android jest otwartym systemem i ciężej zadbać o jego optymalizację kiedy musi obsługiwać tyle platform. Systemy typu iOS czy WP mają ściśle określone urządzenia na których pracują - i do tych urządzeń są zoptymalizowane.

Windows Phone ma potężną wadę - brak możliwości działania apek w tle. (a WP7 to w ogóle była porażka, bo nie można było oficjalnie używać w apkach natywnego kodu)

• #15 27 Sty 2015 16:40
    t.marynski
    Poziom 17  

Wiem że twórcy softu chcą zarabiać. Zarobili by więcej gdyby ludziom wybór dali. Ktoś kto nie ma pojęcia jak się pozbyć Facebooka, Twittera, Gmaila i innych z fona który zamula po uruchomieniu tych wszystkich cudów techniki - do Androida nie wraca. Z moich wszystkich znajomych (około 30 osób) wszyscy mieli pierwsze smarty z Androidem. Po 3,4 latach zostałem sam. Reszta na Windowsach. Gdzie tu sens i logika kisić to wszystko w ROMie gdy sprzedaż spada?

• #16 27 Sty 2015 19:05
    SQLmaster
    Poziom 24  

t.marynski napisał:
    Zarobili by więcej gdyby ludziom wybór dali. Ktoś kto nie ma pojęcia jak się pozbyć Facebooka, Twittera, Gmaila i innych

Pewnie wtedy telefon byłby droższy bo te firmy dorzucają się do kosztu telefonu.
    Aczkolwiek zablokowanie ich nie jest takie znowu nie do pojęcia przez ludzi:
    Ustawienia > Aplikacje > wybrać > wcisnąć 'Wyłącz'

t.marynski napisał:
    z fona który zamula po uruchomieniu tych wszystkich cudów techniki - do Androida nie wraca.
    To nie to - przecież dokładnie te same aplikacje są upychane na telefony z Windows.

Problem leży gdzie indziej, Microsoft wymusza rozsądne minimum wydajnościowe od słuchawki. Weźmy najprostszą dziś Lumię 435 lub 535:
    - RAM: 1GB
    - CPU: Snapdragon 200 4x 1,2GHz

I teraz popatrzmy na ofertę Androida klasy najprostszej: masa słuchawek wiąż z 512MB RAM i o wiele gorszym procesorem. Te szroty z Chin nie dorastają specyfikacją do pięt tym najprostszym Lumiom. No to jak to ma być szybsze?

Gdyby Google też ustawiło obowiązek takiej minimalnej wymaganej przyzwoitości sprzętowej, mogło by byś całkiem znośnie. Tylko byłoby drogo, bo MS jedzie po kosztach i ustawia agresywnie niskie ceny by uszczknąć trochę udziałów w rynku.

t.marynski napisał:
    Z moich wszystkich znajomych (około 30 osób) wszyscy mieli pierwsze smarty z Androidem. Po 3,4 latach zostałem sam. Reszta na Windowsach. Gdzie tu sens i logika kisić to wszystko w ROMie gdy sprzedaż spada?

A spada?Cyanogen chce uniezależnić swój system od giganta z Mountain View - Google'a

PS. Ja tam Windows Phone nawet lubię - przynajmniej nie zgapili interfejsu tylko zrobili swój, całkiem oryginalny i ciekawy.

• #17 27 Sty 2015 19:11
    t.marynski
    Poziom 17  

SQLmaster napisał:
    wcisnąć 'Wyłącz'
    Nie we wszystkich modelach bo np. w Ascend G630 gdy klikniesz wyłącz to po 3,4,5 sekundach fejs i reszta "budzą" się ponownie z automatu i to bez restartu telefonu! Koszmar przeżyłem przed rootem.

Te wyniki to jakiś fałsz jest. Nie wierzę w to. Na 650 moich znajomych (prawdziwych) na nk tylko około 100 posiada Androida bo już sie wypytywałem :-) i to wszystkich.

• #18 27 Sty 2015 19:17
    SQLmaster
    Poziom 24  

t.marynski napisał:
    Te wyniki to jakiś fałsz jest. Nie wierzę w to. Na 650 moich znajomych (prawdziwych) na nk tylko około 100 posiada Androida bo już sie wypytywałem :-) i to wszystkich.

Bo to są wyniki globalne, nie są fałszywe i wcale nie oznaczają że Ty nie masz racji dla rynku lokalnego. Wyniki w Polsce mogą być kompletnie inne i zapewne są - dlatego że Nokia jest u nas uwielbiana chyba nawet bardziej jak w Finlandii (są o tym liczne artykuły w sieci), co mogło przy okazji spopularyzować mobilny Windows. Bo no statystyczny klient najpierw patrzył by była to Nokia, a dopiero później jaki ma system.

A nawet znalazłem artykuł który potwierdza że masz rację:
    http://mobtech.interia.pl/systemy-operacyjne/...ularniejszy-system-mobilny-polski,nId,1093342

Ale Polska to kropelka w wykresie światowym.

PS: offtopic: zaszokowałeś mnie 650 prawdziwych znajomych. Chcąc poświęcić każdemu 2 godziny tylko raz w roku masz zajęte 3,5 godziny dziennie tylko na to? A co to za prawdziwy znajomy któremu się poświęca tylko 2 godziny w roku? :?: To nie żaden zarzut oczywiście i nie traktuj jako negatywny tekst - po prostu ja bym chyba tak nie umiał.

• #19 28 Sty 2015 07:50
    t.marynski
    Poziom 17  

SQLmaster napisał:
    Bo no statystyczny klient najpierw patrzył by była to Nokia, a dopiero później jaki ma system.
    To już jest koniec. Przez pewien dość długi czas nie interesowałem się telefonami. Gdy poszedłem do sklepu za granicą kupić telefon do pracy (coś najtańszego) to oczywiście wybrałem Nokię choć za granicą (Hiszpania) królują Sony i Motorola. Kupiłem na szybkiego Nokię 108 Dual. Byłem w szoku gdy z tyłu na naklejce zobaczyłem napis: Microsoft Corporation. Wtedy wróciłem do zainteresowania i dopiero doczytałem w Internecie że Nokia to już nie Nokia. Krótko po tym fakcie (2,3miesiące) gdy zacząłem szukać smartfona ze sklepów w Hiszpanii zniknęły wszystkie smartfony z logo Nokia i pojawiły się telefony z napisem Microsoft.
    Cyanogen chce uniezależnić swój system od giganta z Mountain View - Google'a
    Szukając smartfonu - wiedziałem że to już koniec Nokii. Moim zdaniem szał na Nokię w Europie był tylko w kilku krajach i nawet skłonił bym sie do stwierdzenia że tylko w Polsce.
    Bardzo, bardzo, bardzo mocno popularnym w Hiszpanii jest LG z serii G. W Polsce Nokia straci klientelę gdy z półek w sklepach znikną smartfony przejściowe jeszcze z napisem NOKIA na panelu przednim a Microsoft pod klapką. Z jednej strony to dobrze że MS chce ustandaryzować system Windows tak by ten system istniał we wszystkim tj. w laptopach, smartach, palmtopach itp. itd. Z drugiej strony niedopracowane do końca systemy Windows na których sie pracuje na co dzień powodują to iż dużo ludzi kupując smartfona gdy zobaczy że jest tam Windows - od razu go odrzuci. Nie raz byłem świadkiem w sklepie.
    cyt."a to tam siedzi to samo co u mnie w komputerze?? tak! tylko mobilne! a ... to ja nie chcę tego..."
    SQLmaster napisał:
    zaszokowałeś mnie 650 prawdziwych znajomych.

Nie ma w tym nic dziwnego. Podstawówka: 35osób, zawodówka: 29osób, średnia 45 osób, studia około 100osób, znajomi znajomych około 100 osób; rodzina: 60 osób i już masz ponad 360. Uzbiera się trochę stałych klientów którym usługi od lat robię, ludzi z klubów samochodowych, ludzi z każdej pracy. Dodaj jeszcze wszystkich od strony żony i już masz 600. Czy poświęcam na nk dużo czasu? Wydawało by się że tak ale tak naprawdę jest inaczej. Jestem w necie praktycznie 24h na dobę ze względu na własną firmę. GG i NK otwarte cały czas. Fakt, te 2,5 godziny poświęcasz dziennie lecz ja w necie jestem non-stop i tak tego nie odczuwam. Smartfon też chodzi online non stop + jeszcze skype. No takie życie już jest. Chleba trzeba szukać wszędzie. Zajmuje się serwisowaniem RTV/PC, serwisowaniem samochodów oraz pełną budowlanką. Duże grono prawdziwych znajomych którzy wiedzą czym się zajmujesz to najlepsza reklama na świecie. Najlepsza i darmowa bo 75% mojej pracy to z tzw. polecenia.

Co do Nokii i systemów od Microsoftu. Nie oszukujmy się. Microsoft wiedział co robi i jako firma (korporacja) ma za to u mnie plusa bo ja bym zrobił tak samo. Jak wiadomo systemy Windows to 90% komputerów na świecie. Za 10lat gdy Google czegoś nie obmyśli - 90% smartfonów to będzie Windows. Zaraz będą "krzyki" na forum za i przeciw lecz moim zdaniem w takim kierunku to zmierza. Ilu mamy linuxowców?
    Nawet w firmach częściej wybierają Windows na którym się znają jak Linuxa. Powód tylko jeden. W większości przypadków wystarczy informatyk-laik do obsługi i serwisowania a w przypadku linuxa to już czarna magia. Ludzie wolą kupić płatny system i mniej wydawać na serwisowanie jak siedzieć na darmowych systemach i płacić jak za zboże za wszystkie konfiguracje.

I teraz wystarczy by Microsoft zrobił taki numer: wydał na świat Windows11 na jednej płycie z wersjami dla PC, dowolnego smartfona oraz tableta. Wszystkie systemy w jednym + jeden klucz i jedna licencja na wszystkie posiadane urządzenia. Dodatkowo synchronizacja między nimi i Android do grobu.

• #20 28 Sty 2015 19:43
    mkpl
    Poziom 37  

Raczej tak nie będzie. Palmtopy i smartfony to raczej zamknięte platformy. Nie da rady zrobić jednego pliku instalacyjnego, który by pasował pod każdy sprzęt. Poza tym kto by to ogarnął? Choć taka wizja była by dla mnie idealna :D

• #21 29 Sty 2015 09:05
    t.marynski
    Poziom 17  

mkpl napisał:
    Nie da rady zrobić jednego pliku instalacyjnego, który by pasował pod każdy sprzęt.
    MKPL, a Automapa???
    Przecież gdy uruchamiasz SETUP to masz wybór gdzie i jak instalować (PC, smart czy SD).
    Instalator można zrobić tak by był pod wszystkie platformy z zaznaczeniem że instalator dla urządzeń mobilnych można wystartować dopiero z systemu Windows lecz nie ma przeszkody by był zintegrowany z instalatorem Windows. Po uruchomieniu płyty bootowalnej np. z teoretycznym Windows11 była by opcja ZAINSTALUJ NA PC, NA URZĄDZENIU MOBILNYM itp. itd. Dla mobilnych wystarczy zrobić instalator ONline który rozpozna urządzenie z Windows i sam podejmie decyzję co wgrać.

Co do Windsows10 to powiem że udało mi się to wygrzebać z neta i właśnie testuję wersje beta na "dziadku" (core2duo 2,00GHz, 2GB DDR2-667). Jest ok jak na razie. Mam przypchanego Traya wieloma programami i system wydaje mi się szybszy jak siódemka czy ósemka. Szybciej reaguje, dysk mniej mieli, takie jak Firefoks czy Thunderbird uruchamiają się szybciej no ale jak znam życie - to Windows7 i 8 w wersjach beta też tak się zachowywały.

A co do Cyanogenmodów to wczoraj zacząłem składać własnego ROMa pod Huawei G630. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Czeka mnie kilka miesięcy żmudnego testowania różnych aplikacji i rozwiązań.

• #22 29 Sty 2015 17:17
    mkpl
    Poziom 37  

Mnie chodziło raczej o to iż platformy mobilne nie mają standaryzacji. Co model telefonu to inne sterowniki, wstępne ustawienia pamięci, wyświetlania, typ procesora itp.

Komputer jednak ma standaryzację i system odpali na domyślnych ustawieniach a dopiero później instalowane są docelowe sterowniki.

• #23 29 Sty 2015 17:18
    Milek79
    Poziom 15  

t.marynski napisał:
    I teraz wystarczy by Microsoft zrobił taki numer: wydał na świat Windows11 na jednej płycie z wersjami dla PC, dowolnego smartfona oraz tableta. Wszystkie systemy w jednym + jeden klucz i jedna licencja na wszystkie posiadane urządzenia. Dodatkowo synchronizacja między nimi i Android do grobu.

No, jakby Windows pojawił się na smartfony to Android miałby kłopot. Tylko że na smartfony z x86 zgodne z PC jeszcze trochę poczekamy (o ile w ogóle się doczekamy). :P

• #24 29 Sty 2015 17:59
    SQLmaster
    Poziom 24  

Milek79 napisał:
    Tylko że na smartfony z x86 zgodne z PC jeszcze trochę poczekamy (o ile w ogóle się doczekamy). :P

Problemem jest chyba nie tyle 'inny' typ Windowsa na smartfona, co inny typ procesora na którym program pisany na x86 się nie uruchomi i już. Zapewne mogliby teraz zdecydować że jednak 'od teraz' smartfony z Windows 10 będą na procesorach Intel Atom Z (Np Z3775) a nie ARMach jak wcześniejszy Windows 7/8 Phone. I byłoby bliżej do uruchamiania programów z PC, ale narobiło by się bałaganu w zgodności aplikacji mobilnych.

Tu jest właśnie siła koncepcji androida i użycia maszyny wirtualnej: nie ważne jaki jest w smartfonie procesor, ten sam program i tak działa tak samo (z małymi wyjątkami jak ktoś używa NDK). Czy to będzie jakiś Samsung Galaxy (ARM), czy to będzie Asus Zenfone (intel x86), czy może zapowiadany Android na architekturę MIPS, czy jeszcze coś innego. Producent da co mu pasuje, a programy będą i tak działały.

Jeśli nagle pojawi się jakaś świetna architektura CPU to natychmiast może zostać użyta w Androidzie, z powodzeniem. W Windows Phone czy iOS? Nie ma mowy, za dużo zachodu, bo aplikacje pracują natywnie na procesorze. To daje, moim zdaniem, ogromną przewagę Androidowi. Co prawda wirtualizacja to jest dodatkowe obciążenie i jeszcze do niedawna było przyczyną ociężałości Androida, ale procesory mobilne są coraz szybsze więc przestaje to być problemem. Mocy wystarczy, a za rok dwa, w ogóle nie będzie to problemem.

• #25 29 Sty 2015 21:30
    Milek79
    Poziom 15  

W kwestii iOS się nie wypowiadam, ale z WP coś Ci się pomieszało. Tam wykorzystywany jest runtime .NET. W WP7 apki mogły wykorzystywać tylko C#, więc mogły chodzić na dowolnym procesorze na jaki zostanie przeportowane środowisko .NET. Na przykład emulator WP7 na PC nie był emulatorem procesora, tylko runtimem. Wykorzystali to też do możliwości odpalania apek WP7 na WP8, mimo zmiany jądra. W WP8 poszli po rozum do głowy (bo robienie gier 3D w zarządzalnym kodzie to jakiś głupi żart) i można dołożyć do apki natywne binarki, ale wcale nie trzeba. W Androidzie sytuacja jest identyczna - normalne użytkowe apki z interfejsem robi się w Dalviku/ART (pełni tą samą funkcję co .NET na WP), a gry robi się w natywnym kodzie i dołącza binarki.
    Czyli w kwestii przejścia na inny procesor Android czy WP ma taką samą sytuację: apki wykorzystujące kod zarządzalny działają bez problemów, a bardziej skomplikowane gry wymagają binarek dla danego procesora.
    No i NDK nie nazwał bym "małym wyjątkiem", tylko "dużym wyjątkiem" :P.

Natomiast żeby można było odpalać apki z PC na smartfonie, to trzeba by wrzucić całego pełnoprawnego Windowsa (oczywiście okrojonego, z jakimś innym explorerem), a co za tym idzie procesor x86. (a i tak póki smartfony nie będą PCtami, to pod każdy będzie musiała być specjalna edycja systemu)

• #26 29 Sty 2015 22:53
    SQLmaster
    Poziom 24  

Milek79 napisał:
    W kwestii iOS się nie wypowiadam, ale z WP coś Ci się pomieszało. Tam wykorzystywany jest runtime .NET. W WP7 apki mogły wykorzystywać tylko C#, więc mogły chodzić na dowolnym procesorze na jaki zostanie przeportowane środowisko .NET. Na przykład emulator WP7 na PC nie był emulatorem procesora, tylko runtimem. Wykorzystali to też do możliwości odpalania apek WP7 na WP8, mimo zmiany jądra.

No i jak zmusisz Microsoft by przeportował system oraz .NET na Twoją architekturę CPU? Szanse bardzo nikłe. W Androidzie zrobisz to sam bez łaski lub niełaski Google.
    Poza tym ja miałem na myśli wspominaną tu opcję unifikacji z windows na desktopy czyli jak napisał inny kolega 'smartfony zgodne z pc' albo jak napisałem ja: natywny 'program pisany na x86' a więc tam gdzie potrzebne jest coś więcej jak .NET

Milek79 napisał:
    No i NDK nie nazwał bym "małym wyjątkiem", tylko "dużym wyjątkiem" :P.

Swoją drogą używam telefonu na Intelu (Zenfone) i na razie wszystko co próbowałem zainstalować, to na nim działa więc nie widzę żeby to był 'duzy wyjątek' bo miałbym telefon na którym nic nie działa. Chyba że aplikacja napisana w NDK w jakiś sposób powiela binarki na wszystkie architektury i instaluje różne zależnie od cpu?

• #27 30 Sty 2015 09:20
    t.marynski
    Poziom 17  

Microsoft musi uważać. I to bardzo. Mi się wydaje że MS przewiduje z lekka przyszłość i dlatego standaryzuje sprzęt. Standaryzuje bo boi się GoogleOperatingSystem!
    Teraz sobie wyobraźcie że google nie śpi i w tajemnicy pisze własny system operacyjny. Androida już ma więc sporo sprzętu na rynku tabletów i smartfonów. Teraz tylko brakuje jeszcze premiery systemu operacyjnego dla PC i Maców. To był by dopiero numer. Google wypuszcza własny komercyjny system (a obecny Android to nic innego jak testy sprzętowo-programowe czegoś większego), odłącza aplikacje od Microsoftu i żegnaj Billy (Bill Gates). Żegnaj bo - dopracowany Android działa. Reklama jest. Ludzie wiedzą co to jest. Teraz tylko wystarczy wprowadzić do sklepów GoogleOperatingSystem ze zgodnością z każdym sprzętem Androidowym, mocno podobnym do Windows w cenie 25% wartości Windowsa i Billi się pochlasta. Nie jestem wróżką ale myślę że za jakieś 4,5,6lat tak się stanie.
    Microsoft zrobił sobie różne patenty na wyłączność itp. ot by Internet Explorer i wiele innych. Google wypuści sobie system i zrobi sobie patent na wyszukiwarkę google i Microsoft do piachu.

• #29 30 Sty 2015 13:40
    t.marynski
    Poziom 17  

Każdy korzeń można wyrwać. Wystarczy zainwestować kilka mld U$D w reklamę! Google te mld. posiada. Druga rzecz - wystarczy system tańszy o 50% jak Windows. Trzecie - ważne by było tak by ten system posiadał bardzo dobrze dopracowane wewnętrzne środowisko wirtualne do uruchamiania aplikacji spod Windows. Czwarte - wystarczy stworzyć coś co jest bardzo podobne do windows! Dla przykładu - pliki JPG były by od teraz z końcówką JPK. Pliki EXE miały by końcówkę EZE i tak dalej, dalej. Na dodatek kompletna obsługa i adaptacja wszystkiego co ma Windows. Adaptacja i obsługa w środowisku wirtualnym lub też w rzeczywistym!! Klikasz xxx.exe a on Ci się automatycznie instaluje i tyle. Linux długo nie zagrozi systemom Microsoft bo nie ma Linuxa który by to uczynił. Wystarczy jednak tylko to by znalazł się taki co by CHCIAŁ, MÓGŁ i by TO ZROBIŁ a takim jest google.
    Odwieczny błąd systemów linux jest taki iż te systemy nadal są zakręcone!! Wystarczy tylko mocno upodobnić do Windows i wygrasz z M$. Jest to spore ryzyko utraty kasy lecz google na to stać. Kampania reklamowa musiała by być wszędzie i minimum rok! Wiele stacji TV w wielu krajach a reklamy nowego systemu podobne do reklam jakie zafundowali nam podczas cyfryzacji. Przyszedł Kazimierz Monter i babci dekoderek podłączył! Gdyby ludzie zobaczyli że jest system nowy, działa, jest tak samo prosty jak Windows, nie stwarza problemów w obsłudze - to z czystej ciekawości zaczęli by to instalować. Fakt, M$ by się zaraz bronił dając Windows za pół ceny no ale ilu jest takich którzy chcieli by się przesiąść a nie mają na co?

• #30 30 Sty 2015 14:08
    SQLmaster
    Poziom 24  

Milek79 napisał:
    To nie przejdzie. Windows jest tak głęboko zakorzeniony że jeszcze przez bardzo dłuuugi czas nikt go z PCtów nie ruszy.

Ja się zawsze zastanawiam, czy 'uwolnienie' OS X od sprzętu nie byłoby takim killerem.... (tylko wtedy mogłoby się okazać że OS X nie taki znów wspaniały gdy sterowniki firm trzecich do co rusz wywalają).