Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saitek Switch Panel - Nie wykrywany przez komputer (zero reakcji)

rathma669 25 Jan 2015 23:25 753 2
 • #1
  rathma669
  Level 9  
  Witam!  Jak w temacie, posiadam panel do symulatora lotnictwa Saitek Switch Panel (PZ55), który po podłączeniu do komputera kompletnie nie reaguje. Na komputerze nic się nie dzieje oraz na panelu nie świecą diody sygnalizujące wysunięcie lub schowanie podwozia. Po rozebraniu okazało się że jeden z tranzystorów (Q8 zdjęcie w załączniku) ma w każdą stronę zwarcie. Po wylutowaniu go, zwarcie w układzie zniknęło, a tranzystor na zewnątrz dalej zachowuje się nie właściwie (na każdej nóżce zwarcie). Czy ktoś z posiadaczy owego panelu mógłby ściągnąć tylną obudowę (dosłownie 4 śrubki i tył schodzi, płytka jest na wierzchu - nie trzeba jej wyciągać) i mógłby mi podać model tego tranzystora (zaznaczony na czerwono, najlepiej z opornościami na poszczególnych złączach), a także przemierzyć napięcia względem masy na nim oraz na punktach które oznaczyłem na żółto na zdjęciu?
  Byłbym niezmiernie wdzięczny ;)

  Pozdrawiam
  Rath

  Saitek Switch Panel - Nie wykrywany przez komputer (zero reakcji)
 • #2
  herki1996r
  Level 10  
  Niestety siedzę teraz na telefonie i za bardzo zdjęć nie widzę. Tranzystor ma mieć w jedną stronę między bazą-emiterem i bazą-kolektorem przejście. Między kolektorem-emiterem brak przejścia. To czy przyłożysz "plus" od miernika do bazy lub kolektora i wskaże przjeście to znaczy cxzy jest to tranzystor npn czy pnp. Mógłbyś podać oznaczenie tranzystora? Na ogół sam tranzystor nie pada, musi być jeszcze jakieś inne uszkodzenie. Spróbuj wymienić, koszt kilku groszy i daj znać czy dalej go uszkodziło. Tak w ogóle jak doszedłeś do tego, że jest uszkodzony tranzystor? Był rozsadzony? Czy tak tylko trafiłeś, czytając twój opis "na zewnątrz" rozumiem, że go wylutowałeś i sprawdziłeś.
 • #3
  rathma669
  Level 9  
  Przyjacielu, przeczytaj dokładnie temat :) Sprawdzałem miernikiem wszystkie tranzystory, ten miał między bazą a emiterem, emiterem a kolektorem, bazą a kolektorem zwarcie (w obie strony). Wylutowałem go (tak jak z resztą już napisałem) i sprawdziłem, poza układem również wszędzie miał zwarcie. Założyłem temat aby właśnie się dowiedzieć jaki to był tranzystor, ponieważ w obecnym jego stanie nie mam możliwości dojścia do tego. Tranzystor ma oznaczenie M6, jednak wielu producentów tak oznacza swoje tranzystory i nie potrafię dojść do tego jaki to dokładnie jest (przykładowe tranzystory o oznaczeniach M6: BSS66 NPN, MMBA812M6 PNP, Si2316BDS MOSFET). Dlatego właśnie potrzebuję kogoś kto posiada taki sam sprzęt i potrafi określić jaki w tym miejscu znajduje się tranzystor.

  Pozdrawiam
  Rath