Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

huawei hg553 e3131 - podłączyć modem e3131 do routera hg553, widzi, nie łączy

tom1eczek 25 Sty 2015 23:58 2823 12
  • #1 25 Sty 2015 23:58
    tom1eczek
    Poziom 20  

witam. mam problem ze skonfigurowaniem routera huawei hg553 vodafone do pracy z modemem e3131 nie hilink - zwykły z play z karta sim play. przez internet chce puścić monitoring także musi być router z wyjściem rj45. modem i karta działają w pc.

początkowo oprogramowanie było dlinka i na nim udało mi się uruchomić kartę play w modemie e160e. 70kbps uploadu nie pociągnie mi transmisji. ustawienie:
    vendor id 12d1
    prod id 1003

skanowanie z modemem 3131
    T: Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#= 3 Spd=480 MxCh= 0
    D: Ver= 2.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
    P: Vendor=12d1 ProdID=14fe Rev= 1.02
    S: Manufacturer=HUAWEI
    S: Product=HUAWEI Mobile
    C:* #Ifs= 2 Cfg#= 1 Atr=80 MxPwr=500mA
    I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=usb-storage
    E: Ad=01(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
    E: Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
    I: If#= 1 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=usb-storage
    E: Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
    E: Ad=82(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms

modem e3131 ustawienie tak jak wynika ze skanowania
    vendor id 12d1
    prod id 14fe

przy probie połączenia, pudło.
    Connection log:

Detected key: Vendor ID 12d1, Product ID 14fe
    Waiting for ZeroCD to disable (about 20 secs) <<nie rozumiem tego
    Loading serial module
    No ttyUSB0 detected: Vendor ID 12d1, Product ID 14fe

w modemie komendami at przez topnetinfo wyłączyłem cdrom i kartę sd - nie pomogło.

zmieniłem oprogramowanie na huawei od jednego z użytkowników elektrody. Pewnhym trickiem (eksport ustawień edycja pliku i import ustawiłem odpowiednie pola których nie chciał router przepuścić przez przeglądarkę - user i hasło) modem zadziałał, 1mbps uploadu. ale nic tam nie można ustawić ddns, firewalla (odrzuca pingi z zewnątrz), poblokowane porty nie da rady dostać sie do rejestratora cctv.

Próbowałem wgrać openwrt - router zbrickował się na jakiś czas po czym odpuścił i dał sobie wgrać z powrotem dlinka ru-10.

Mam do Was pytanie walcze dwie noce już. jak przestawić ten modem żeby chciał pracować z tym routerem? vendor id na 14fe coś czytałem że na 1506 by zadziałał - wpisywałem, nie znajduje.
    lub opcja B, potrzebuję openwrt dla tego routera wersja na włochy italy. może zadziała

0 12
  • #2 26 Sty 2015 08:12
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdzałeś jakie dostajesz IP przy takim połączeniu ?
    Druga sprawa to standardowo zapewne masz zablokowane połączenia przychodzące.

0
  • #3 26 Sty 2015 09:06
    tom1eczek
    Poziom 20  

ip zaewnetrzne było 46.112.51.235 z tego co pamiętam i nie dało się pingować z zew. Dlatego wróciłem do softu dlinka tam może uda sie odblowakać porty

.....jak zadziała modem. a trzeba podobno kolejność portów pozmieniać, modem na poczatku. na chomiku lesiolo (dobra strona) znalazłęm taki kawałek:

modyfikując odpowiednio komende AT^SETPORT=A1,A2;x1,x2,x3,x4,A1,A2 i wysyłając ją do modemu
    gdzie x1 - ttyUSB0, x2 - ttyUSB1, x3 - ttyUSB2, x4 - ttyUSB3
    (ustawia się zmieniając wartości po średniku, licząc od zera, to co przed średnikiem zostawiamy w spokoju)
    Ważne! niczego nie ujmujemy ani nie dodajemy, przestawiamy tylko kolejność !
    Przykład AT^SETPORT=A1,A2;1,16,3,2,A1,A2 gdzie kolejno
    1 to Modem = ttyUSB0
    16. NCM = ttyUSB1
    3. DIAG (Application Interface) = ttyUSB2
    2. PCUI (PC UI Interface, AT Commands) = ttyUSB3
    A1. CDROM
    A2. SD Card
    Legenda do wartości setport
    A1 CDROM, A2 SD, A BLUE TOOTH, B FINGER PRINT, D MMS, E PC VOICE
    1 MODEM, 2 PCUI, 3 DIAG, 4 PCSC, 5 GPS, 6 GPS CONTROL, 16 NCM

0
  • #4 26 Sty 2015 11:27
    mbo

Połączenia z zewnątrz standardowo blokuje operator - dopytaj u niego o pakiet/APN bez tej blokady.

0
  • #5 26 Sty 2015 21:54
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

W Play nie ma takiej możliwości.

0
  • #6 26 Sty 2015 23:22
    tom1eczek
    Poziom 20  

raz: Dostałem do testów inny modem e398 lte. jutro Zobaczymy.

Dwa: a DDNS? router kiedy zmienia ip, melduje do ddns'a. Wtedy ja wbijam ip ddns on przekierowuje mnie na moje aktualne zmienne ip i co, ściana? sieć nie pozwoli wejść? W taki razie jak serwery wysyłają do me dane? Skąd klient poczty wie, że przyszedł do mnie właśnie email? Serwer poczty chyba mu melduje? Jak sieć rozróżnia kierunek ruchu?

Trzy: Wpadłem na taki pomysł. modem odbiera i wysyła sms. Prawda to? Można by to wykorzystać do zapoczątkowania transmisji. Albo wykorzystać maila. Rejestrator zresztą ma funkcje meldowania o ruchu na maila (np z ip) którego odebrałbym na androidzie. Nie wiem.

0
  • #7 27 Sty 2015 08:18
    mbo

DDNS tylko pozwala obejść problem zmiennego IP.

W podanym przykładzie transmisja inicjowana jest z łącza w świat - klient e-mail wysyła zapytanie do serwera.
    SMS nic tutaj nie daje - to zupełnie iny rodzaj transmisji.

Aby to działało potrzebowałbyś punktu pośredniczącego z którym zawiązana byłaby transmisja z rejestratora np. VPN.

0
  • #8 30 Sty 2015 23:43
    tom1eczek
    Poziom 20  

okej. czyli robie tunel vpn między chałupą,a obiektem monitorowanym z tym nieszczęsnym internetem mobilnym? W chałupie mam zmienne ip. Czy vpn działa między dwoma zmiennymi ip?

0
  • #9 31 Sty 2015 23:44
    mbo

Może działać - to tylko kwestia odpowiednich ustawień.

0
  • #10 19 Cze 2015 19:30
    rimk
    Poziom 9  

@tom1eczek możesz napisać co dokładnie zrobiłeś, żeby e3131 zadziałał na hg553? próbowałem wyłączyć cd i sd, ale ciągle zielona dioda i brak reakcji...

0
  • #11 22 Cze 2015 22:40
    tom1eczek
    Poziom 20  

Powiem Wam co i jak. Na omawianym routerze hg553 kolega zainstalował openwrt co umozliwiło podłączenie jakiś rozsądnych modemów. Wgranie openwrt czasem jest problemem są rózne wersje tego routera, czasem się brickuje. Przy czym on m jakby dwie kieszenie na soft. jesli na nowym nie moze wystartować po kilku próbach startuje ze starego. Ustawia sie te open wrt przez konsolę więc nie pomogę. Później openwrt z internetu pobiera sterowniki do danego modemu. Czasem nie da się czegoś zrobić z gui nawet przez konsole i trzeba wyeksportować plik config otrzorzyć to archiwum edytować plik i wrzuci spowrotem n router. Na przykład jak apn uzytkownika i hasło do sieci się ustawia.

w każdym razie do tego podłączyłem huawei e398 lte. Modem na dwie antenki (jedną antene mam podłączoną), z plusa był bez simlocka. Do modemu włożyłem wykupiona w t- mobile kartę ze stałym i publiczym ip 30gb transferu na firmę 40 pare złotych. Lte działa w mojej zapadłej podwarszawskiej dziurze. W dzień 8Mbit w nocy 16Mbit. open wrt umożliwił ustwienie forwardingu na firewallu i monitoring działa.

Coś jescze muszę poblokować porty bo mam jakiś dziwny ruch na wanie ok 6gb transferu na kilka dni, a na lanie już niema tego ruchu znaczy ktoś się dobija od zewnątrz.

Pozdrawiam, Tomek

0
  • #12 22 Cze 2015 22:59
    tzok
    Moderator Samochody

Jestem zdziwiony, bo do niedawna w żadnym LTE w Polsce nie było opcji publicznego IP, wszystko szło przez NAT i nie dało się uruchomić serwera. Zostawało tylko HSDPA, tam np. w Orange można było użyć APN: vpn.

Co do dziwnego ruchu to Open/DD-WRT ma sysloga i iptables...

0
  • #13 23 Cze 2015 18:43
    tom1eczek
    Poziom 20  

po prędkości wychodziłoby, że jest to lte bo podłączałem modem do laptopa jak router nie działał to prędkość połączenia wyświetlał 43mbps, rzeczywiste oczywiście te 8-16. ale nie istotne.

jak ma się wykupiona usługę stałe ip w tmobile to wtedy w apn trzeba zamiast internet wpisać data.

Właśnie nie mogę znaleźć, a nawet nie wiem czego szukać w tych logach openwrt jeśli chodzi o ten transfer danych o stronie wan.

Tomek

0