Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch silnika - Na agregacie nie wystartuje silnik 3 fazowy

26 Sty 2015 02:08 4362 15
 • Poziom 11  
  Witam .
  Mam mały problem zakupiłem Agregat prądotwórczy

  ODEL: AN-8675SE3

  DANE TECHNICZNE:

  Moc maksymalna prądnicy 7,5 kVA
  Napięcie wyjściowe 400V/230V/12V
  Zabezpieczenie 3x10A
  Częstotliwość 50Hz
  Moc silnika 8,5 kW
  Pojemność silnika 418 ccm
  Prądnica Bezszczotkowa samowzbudna MIEDZIANA
  Zużycie paliwa ok. 1L/mth
  AVR stabilizacja napięcia przy zmiennym obciążeniu
  Gniazdo ATS automatyczny start w chwili zaniku napięcia

  Po podłączeniu na każdą fazę obciążenia ok. 2kW (razem ok.6kW) agregat pracuje bez żadnych problemów nawet przez kilka godzin . Napięcia względem neutralnego utrzymują na poziomie 231V na każdej fazie , a między fazowe 400V.

  Schody zaczynają się gdy do agregatu chcę podpiąć jakieś obciążenie indukcyjne.
  Po podłączeniu silnika trójfazowego ok.3kW (sprężarka, pusta więc brak obciążenia ) silnik zaczyna buczeć może raz się obróci i staje na agregacie napięcie spada napięcie względem neutralnego do poziomu 90-100V a między fazowy 175-200V zabezpieczenia nad prądowego nie wyrzuca nawet nie słychać żeby silnik spalinowy pracował pod obciążeniem pracuje jak w stanie jałowym. Moje pytanie jest takie , w czym może leżeć przyczyna takiego zachowania czy w prądnicy czy w regulatorze. Dodam że sprężarka po podłączeniu do sieci pracuje bez zarzutów .

  Czytałem coś o cos φ może w ty leży wina może potrzeba podłączyć kondensatory by przesunąć współczynnik mocy ??

  Z góry dziękuje za Odpowiedzi :D
 • Poziom 27  
  Problem polega na tym że silnik indukcyjny w momencie rozruchu pobiera prąd nawet do 10 x większy od znamionowego. Krotnośc prądu zależy także od tego jak mocno silnik jest obciążony.
  Uzwojenia połączone ma w gwiazdę czy w trójkąt?
 • Poziom 11  
  Uzwojenia są podłączone w trójkąt.
  Podłączałem ten sam silnik pod inny agregat tej samej mocy i silnik wystartował nawet pod dużym obciążeniem , silnik spalinowy w trakcie rozruchu chwile przydławiło ale po 2 sek wróciło do normy i działało,
  A gdy podłącze pod agregat na którym nie działa mimo że załączam silnik nie słychać żeby miał jakieś obciążenie
 • Poziom 27  
  Czyli agregat 7,5kW ma tylko na papierze .
  Spróbuj połączyć silnik w gwiazdę i sprawdź czy wystartuje.
  Prąd pobierany przy rozruchu będzie 3 X mniejszy.
 • Poziom 11  
  Gdy podłącze obciążenie rezystancje po ok 2kW na faze to jest ok 6kW agregat pracuje bez zarzutów .
 • Poziom 27  
  Właśnie o to chodzi trzeba ograniczyć prąd rozruchowy.
  Przy obciążeniu rezystancyjnym prąd jest cały czas taki sam.
  Przełącznik gwiazda trójkąt jest jednym ze sposobów ograniczenia prądu rozruchowego silnika.
  Pozwala on zmniejszyć prąd 3 razy.
 • Poziom 35  
  O tym, iż jest to agregat "podróbka" (wiadomej produkcji) świadczą też i inne parametry. Np. markowe urządzenie tego typu posiadają dwukrotnie mocniejszy silnik napędzający prądnicę. W Twoim przypadku powinien mieć ok. 15 KW, a nie 8,5 KW.
 • Poziom 30  
  stanlejipkis napisał:

  Moc maksymalna prądnicy 7,5 kVA
  stanlejipkis napisał:
  Moc silnika indukcyjnego 3 kW

  Czy podróbka czy oryginał silnik i tak nie ruszy.
  Każdy agregat to źródło miękkie. Jak przepływa zbyt duży prąd to napięcie automatycznie siada. Jak dasz zbyt mocny silnik spalinowy na początku to prądnica pójdzie z dymem.
  Żeby odpalić silnik przez rozrusznik Gwiazda trójkąt moc agregatu musiałby być 3-krotnie większa.
  stanlejipkis napisał:
  Czytałem coś o cos φ może w ty leży wina może potrzeba podłączyć kondensatory by przesunąć współczynnik mocy ??
  Za mało, ma kolega wiedzy, że by dobrać baterię kondensatorów, oraz ją zainstalować tak, żeby nie doszło do samo rozruchu lub uszkodzenia generatora.
  Przy rozruchu bezpośrednim 5 krotnie większa. Dodatkowo silnik nie może być od samego początku rozruchu obciążony momentem większym niż 1/4 znamionowego.
 • Poziom 30  
  stanlejipkis napisał:
  Po podłączeniu silnika trójfazowego ok.3kW (sprężarka, pusta więc brak obciążenia ) silnik zaczyna buczeć może raz się obróci i staje na agregacie napięcie spada napięcie względem neutralnego do poziomu 90-100V a między fazowy 175-200V zabezpieczenia nad prądowego nie wyrzuca nawet nie słychać żeby silnik spalinowy pracował pod obciążeniem pracuje jak w stanie jałowym. Moje pytanie jest takie , w czym może leżeć przyczyna takiego zachowania czy w prądnicy czy w regulatorze.


  Takie zachowanie świadczy o tym iż prądnica się "odwzbudza". Jako że jest to prądnica bezszczotkowa to za wzbudzenie odpowiedzialny jest kondensator. Może to być celowo tak zrobione aby prądnica się odwzbudzała i nie przeciążała silnika spalinowego.
  Można spróbować obciążyć każdą fazę agregatu jakimiś halogenami 200W i dopiero spróbować uruchomić silnik sprężarki. Trzeba pamiętać że takie zabawy mogą spowodować uszkodzenie agregatu.
  Obciążenia rezystancyjne agregaty na ogół dobrze znoszą, problemy zaczynają się przy obciążeniach indukcyjnych lub pojemnościowych gdy wektory prądu i napięcia nie pokrywają się.
  Teraz doczytałem że jest to prądnica bezszczotkowa z AVR. Jestem bardzo ciekawy jak w niej rozwiązano regulację napięcia przez AVR?
  Może kolega ma jakiś schemat tej prądnicy lub może kolega zrobić zdjęcia wnętrzności prądnicy po zdjęciu osłon?
  Jeżeli jest to faktycznie prądnica bezszczotkowa z AVR to sama prądnica powinna być podzielona na dwie osobne części i na stojanie i na wirniku. Powinno to się składać ze wzbudnicy i prądnicy (dwa urządzenia w jednej obudowie).
  Wątpię jednak aby Chińczycy wchodzili w tak skomplikowane i drogie technologie.
 • Poziom 6  
  Jaki jest silnik w sprężarce? 230/400 (ew. 220/380), czy jednak 400/690.
  Jeśli pierwszy wariant, to połączenie w trójkat w takim silniku jest niedopuszczalne (przekraczasz napięcia znamionowe uzwojeń prawie dwukrotnie, jak też i prąd rozruchu i pracy).
  Przełącz uzwojenia w gwiazdę i powinien silnik ruszyć, ew. jeśli jednak nie ruszy dodatkowo zastosuj soft-start.
  Jeśli okaże się, że potrzebny jest soft-start, silnik i tak _MUSI_ pracować w układzie gwieździstym przy wersji 230/400, wpięty do sieci 3~400V.
 • Poziom 11  
  Witam .
  Okazało się że w agregacie znajdowała się prądnica o mocy maksymalnej niecałe 5kW nawinięta drutem miedzianym o średnicy 0,6mm . Po obciążeniu jej silnikiem 2,2kW 3f i po dołączeniu szlifierki kontowej 0,6kW po 2 sek prądnica poszła w zaświaty . Silnik większy nie ruszył z ponieważ regulator AVR ograniczał mu prąd w trakcie rozruchu . I teraz mam możliwość kupienia prądnicy o cosφ i dostałem maila że są do wyboru z cosφ= 1 0,8 i który będzie najlepszy dla tego silnika??
 • Moderator
  stanlejipkis napisał:
  są do wyboru z cosφ= 1 0,8 i 1,8


  Ten cos φ 1,8 mnie interesuje najbardziej. Bo o ile wiem, to taką wartość może mieć tylko w warunkach wojennych i w dodatku w innej galaktyce. Czyżby nam coś groziło?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Coś pokręcił. :) Współczynnik cos φ to stosunek mocy czynnej do mocy pozornej. Jeżeli producent deklaruje cosφ = 1, oznacza to, że mamy do czynienia z obciążeniem rezystancyjnym w czystej postaci, natomiast cosφ = 0 mówi nam, że mamy do czynienia z pojemnością lub indukcyjnością.
  retrofood napisał:
  Czyżby nam coś groziło?

  Dro­ga do gwiazd nie jest łat­wa z ziemi na poziomie cos φ = 1.8...
 • Poziom 25  
  1. Moc prądnicy podana jest w kVA. Moc w kW jest liczbowo mniejsza.
  2. Moc prądnicy powinna być większa o od mocy bezpośrednio włączanego silnika 2,5 , 5 , a nawet więcej razy. Im niższej klasy generator, tym mniejszy silnik możemy włączyć. Przykładowe zalecenie: http://www.generatory.pl/files/File/projektowanie/Agregaty_PEX_POOL_PLUS_dobor_agregatow.pdf
  3. To nieprawda, co napisał jeden z kolegów, że krotność prądu zależy od obciążenia silnika w czasie rozruchu. Nie zależy! Zależy tylko czas rozruchu, a więc także możliwość zadziałania wyłącznika samoczynnego z elementem termicznym. Zazwyczaj prąd szczytowy rozruchu (gdy silnik klatkowy, trójfazowy, jeszcze nie obraca się) wynosi 7,5 wartości prądu znamionowego.
  4. Dane znamionowe na tabliczkach współczesnych urządzeń, zwłaszcza niemarkowych, ze wschodu mają zadowolić klienta, ale często nie są prawdziwe.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Szybki Elektron napisał:
  Przykładowe zalecenie:

  Cudze chwalicie własnego nie znacie: Link
 • Poziom 11  
  Witam
  Przepraszam za pomyłkę z cos φ = 1.8 źle popatrzyłem w wiadomość i z szybkości przepisałem bez myślenia chodziło o cos φ = 1 i 0,8 kupiłem już stojan innej firmy i wirnik o większej mocy .
  W agregacie jest regulator AVR z czterema przewodami pomiarowymi( http://regulatoryavr.pl/oferta/7,5B-3F.pdf ) a w nowym stojanie mam tylko 2 wyjścia próbowałem podłączyć jeden żółty przewód i brązowy ale regulator nie stabilizuje napięcia i jest ok 530V między fazowego, i jak to podłączyć wszystkie żółte zmostkować ze sobą .