Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak samodzielnie wykonać kabel USB 3.0

robsum 26 Sty 2015 12:32 1764 17
  • #1 26 Sty 2015 12:32
    robsum
    Poziom 12  

Niby proste pytanie. Chcę samodzielnie wykonać kabel USB 3.0 z dwoma wtykami męskimi typu A. W necie znalazłem schematy wtyku A USB 3.0 (9 pinów + ekran). Ale nigdzie nie znalazłem, z jakiego przewodu można go wykonać... W opisie podane są dwie masy - jedna do zasilania: GND (pin ze standardu 2.0) oraz druga masa oznaczona GND DRAIN (masa do transmisji wg. standardu 3.0). I tutaj jest moje pytanie - czy taki kabel można wykonać ze skrętki ekranowanej? Ale ponieważ ma ona 8 żył i ekran, coś trzeba by skrosować. Np ekran z GND DRAIN. Czy to będzie działało? Czy też do tego jest jakiś specjalny kabel z 9 żyłami i ekranem?

• #2 26 Sty 2015 13:45
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Jak długi kabel chcesz zrobić? Co do czego będziesz nim podłączać?
    Co to wg Ciebie znaczy skrosować?

• #3 26 Sty 2015 14:10
    robsum
    Poziom 12  

Maksymalna długość jednego z nich to 7m (wiem, że niby 5 to max, ale cóż, trzeba zaryzykować). Inne będą miały w granicach 2 - 3m. Ich przeznaczenie nie jest jeszcze jednoznacznie zdefiniowane. Robię obecnie adaptację w piwnicy pod warsztacik, i musiałem wykonać ściankę działową, w której poumieszczałem gniazda zasilające, LAN, USB, RTV, GND. Czyli jeżeli chodzi o USB, to będzie zamontowany HUB z 7 wyjściami USB 3.0, a z HUB'a przewodami dojdę do gniazd, w których zamontuję wkładki Keystone USB AF-AF.
    Skrosować to znaczy połączyć dwa punkty krosówką, czyli cienkim drucikiem w izolacji - taki żargon z telekomutacji. Jednym słowem zewrzeć.

• #4 26 Sty 2015 19:04
    timon22332233
    Poziom 23  

Skoro coś jest oznaczone GND to powinno być zwyczajną masą

• #5 26 Sty 2015 19:40
    diseasekowalski
    Poziom 35  

robsum napisał:
    Maksymalna długość jednego z nich to 7m

Myślę, że to nie zadziała na skrętce. Daj znać jak wyszło.

• #6 26 Sty 2015 19:40
    robsum
    Poziom 12  

Z tym oznaczeniem GND to nie jest tak do końca, jedno jest z zasilania a drugie z transmisji. Być może faktycznie można je poprowadzić jednym przewodem, ale to zależy od zastosowanych rozwiązań. Tworząc taki a nie inny standard, po coś zrobili te dwie masy...

W necie znalazłem taką fotkę:

pokazuje ona, jak jest podłączony kabel USB 3.0 do HUB'a. Widać wyraźnie, że jest 9 przewodów i druty od ekranu (gdybym miał zgadywać, to patrząc od prawej, są to:
    czarny -> GND (USB 2.0)
    biały, zielony -> transmisja danych (USB 2.0)
    czerwony -> zasilanie +5V (USB 2.0)
    czarny -> GND DRAIN (USB 3.0)
    fioletowy, pomarańczowy -> odbiór danych (USB 3.0)
    dwa odizolowane druty -> ekran
    żółty, niebieski -> nadawanie danych (USB 3.0)

Może ktoś jednak wie jak to jest, bo jeżeli wsadzę złe kable, to na wieki zostanę ze standardem USB 2.0 (kabli ze ścianki już nie wyciągnę - taką technologia...)
    Dlatego nie interesują mnie obecnie eksperymenty, tym bardziej, że muszę zamówić wszystkie kable.

• #7 26 Sty 2015 19:47
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Nie planujesz kanału technicznego w ściance?

• #8 26 Sty 2015 20:25
    timon22332233
    Poziom 23  

To zrób wersję Alpha na kawałku kabla, jak zadziała to dopiero zastosuj w praktyce.

Dodano po 2 [minuty]:

@robsum Jakby było widać, to zapewne GND, ekrany jak i GND DRAIN byłyby połączone jedną ścieżką masy, ale to tylko przypuszczenie. W zwykłym USB ekran i masa to synonim. Drain z angielskiego drenaż. Hmm zastanawiające.

Dodano po 6 [minuty]:

http://i14.photobucket.com/albums/a349/KMoore4318/usb30-usb20.jpg
    Tutaj wyraźnie widać 4 masy. Zastanawia mnie złącze ID, ale jest tylko jedno na dwuportowy wtyk więc ta opcja odpada. Wydaje mi się, że to zwykła masa. W kablach SATA też są 4 przewody masy, jeden z lewej, drugi z prawej i dwa po środku i też tak naprawdę nikt nie wie dlaczego po środku są dwa :D

• #9 26 Sty 2015 21:27
    robsum
    Poziom 12  

Jeszcze coś takiego wygrzebałem w necie:

Wygląda to tak, jakby każda para transmitująca dane w standardzie 3.0 miała oddzielny ekran (dlatego na wcześniejszym zdjęciu pojawiają się dwa odizolowane druty). Ciekawe tylko, czy są one odizolowane od ekranowania całego kabla.

Czy w takim razie ktoś może wie co to jest za kabel?

• #11 26 Sty 2015 22:16
    robsum
    Poziom 12  

timon22332233 napisał:
    Kabel USB 3.0

Okazuje się, że tak też się nie da. Znalazłem w necie Specyfikację USB 3.0, a w niej jest opis techniczny interesującego mnie kabla USB 3.0 A-A:

Wychodzi na to, że oryginalny kabel USB 3.0 (tego typu, nie dotyczy innych) nie obsługuje USB 2.0 !!!!!!!
    Ma ktoś jeszcze jakieś konstruktywne pomysły? Oczywiście chodzi mi o to, żeby chodziły urządzenia z USB 2.0 jak i USB 3.0.
    Może ktoś wie, jaki jest symbol tego pełnego przewodu.

• #12 26 Sty 2015 22:25
    diseasekowalski
    Poziom 35  

To nie lepiej dać na końcu hub usb 3.0 ze wsparciem dla 2.0?

Dodano po 17 [sekundy]:

Najlepiej z dodatkowym zasilaniem :-)

• #13 26 Sty 2015 22:27
    timon22332233
    Poziom 23  

robsum napisał:
    Jeszcze coś takiego wygrzebałem w necie:

Wygląda to tak, jakby każda para transmitująca dane w standardzie 3.0 miała oddzielny ekran (dlatego na wcześniejszym zdjęciu pojawiają się dwa odizolowane druty). Ciekawe tylko, czy są one odizolowane od ekranowania całego kabla.

Czy w takim razie ktoś może wie co to jest za kabel?

Kabel z tego posta obsługuje 2.0 ma nawet widoczne kolory a w śród nich biały i zielony.

• #14 26 Sty 2015 22:31
    robsum
    Poziom 12  

Przewód zawiera odpowiednie żyły, ale kabel o jakim pisałem, wykonany zgodnie z obowiązującą specyfikacją USB 3.0 nie będzie obsługiwał USB 2.0, bo jak byk w tabeli stoi, że piny 1-3 nie są podłączone.

• #15 26 Sty 2015 22:43
    timon22332233
    Poziom 23  

Co kolega chce nim łączyć?

• #16 26 Sty 2015 23:05
    robsum
    Poziom 12  

timon22332233 napisał:
    Co kolega chce nim łączyć?

Tego dokładnie nie wiem - opisałem sytuację w moim drugim poście.

• #17 27 Sty 2015 08:37
    timon22332233
    Poziom 23  

Jeżeli hub USB to potrzebuje kolega męsko-żeński czyt. Hetero kabel, czyż nie?

• #18 27 Sty 2015 19:51
    robsum
    Poziom 12  

Nie. Potrzebuję AM-AM. Dlaczego - wyjaśniałem w drugim poście...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME