Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres do kawy 13Z018 Zelmer - Nie leci woda ..

la-001 26 Jan 2015 13:21 4605 5
 • #1
  la-001
  Level 2  
  Mam problem jak w temacie
  Ekspres do kawy 13Z018 Zelmer torrido

  Wcześniej nie działał czujnik braku wody w pojemniku na wodę i prawdopodobnie zassał powietrze przy przeniu kawy..

  stan faktyczny .
  Wszystko załącza sie prawidłowo
  po włączeniu programu na kawę - Pompa pracuje ale nie leci woda z kawą .

  inne .
  po włączeniu opcji HOT WATER leci tylko powietrze.
  po właczeniu opcji STEAM leci tylko powietrze.
  - próba podania wody na pompe strzykawką - wymuszenie podania wody nie działa... coś blokuje.
  - po wyłaczeniu programu parzenia kawy przez moment da się przepchnąć wodę - prawdopodobnie moment spływania wody do tacki ociekowej .
  - ekspress odkamieniony .
  - problem stał się bezpośrednio po tym jak brakło wody w pojemniku.
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  la-001
  Level 2  
  Czy jeśli w pozycji "STEAM" albo "HOT WATER" z urządzenia do spieniania mleka bije powietrze to można przypuszczać że pompa działa?
  ... ale także nie podaje wody - czyli HOT WATER leci samo powietrze pod ciśnieniem.
  ... przy pracującej pompie nawet po wymuszeniu strzykawką podania wody nie przechodzi przez nią woda...tak jakby jakiś zawór blokował .. dopiero po wyłączeniu parzenia kawy jak wchodzi w tryb wypuszczania wody na tackę udaje się przepchnąć wodę przez pompe..
 • #4
  Maggikk
  Level 9  
  Odkopię temat bo mam podobny problem.
  Ekspres przestał działać po dluższym nieużywaniu (2 lata). Włącza się normalnie, lecz nie pobiera wody. Słychać pracę pompy (głośno - bo na sucho). Strzykawka nie pomaga. Podczas trybu robienia kawy (czyli w momencie pracy pompy) nie da się wstrzyknąć więcej niż 15 ml strzykawką. Po wyłączeniu pompy da się wstrzyknąc więcej wody. W każdym razie z głowicy podczas pracy ze strzykawką wyleciały może 2 krople.
  Czy do wymiany jest pompa czy może inny element? Proszę o pomoc!
 • #5
  szpilek
  Level 12  
  Aby pompka mogła prawidłowo pracować należy ją wyjąć z ekspresu podłączyć oddzielnie zasilanie 230v za pośrednictwem dodatkowego przewodu ze wsuwkami damskimi. Od spodu podłaczyc wezyk iwsadzić od kubka z wodą.Jeżeji to nie pomoże trzeba rozkręcic pompkę (dwa wkręty M4).W górnej części wewnątrz znajduje się sprężynka z kulką która po długim okresie nieużywania zasycha i nie pozwala na przepływ wody. Ważne jest aby zachować ostrożność przy demontażu aby nie zgubić pozostałych części. Wewnątrz plastikowej rurki jest dodatkowo drugi zawór jednokierunkowy w miejscu podłużnego otworu którego warto przy okazji sprawdzić. Po zmontowaniu i sprawdzeniu działania jeżeli wszystko jest prawidłowo zmontowane i przepływy są drożne należy ponownie zdemontować, osuszyć gwintowane otwory i śrubki i skręcić ponownie z zastosowaniem kleju THREADLOCK FORMULA type 245 blue. Jest to konieczne ze względu na wibracje w czasie pracy i możliwość samoczynnego odkręcania.W przypadku gdy podczas parzenia kawy woda wylewa się do tacki ociekowej nie przelewając się przez kawę należy zdemontować elektrozawór wykręcając jego górną część po uprzednim odkręceniu cewki i usunąć zanieczyszczenia w gnieździe pod gumowym tłokiem a następnie przepłukać wodą. Po montażu dmuchnąć w rurkę od strony wejścia, jeżeli wszystko jest prawidłowo zmontowane powietrze nie powinno się ulatniać drugim otworem.Ma zakończenie delikatnie odkręcić górną część trzymającą tłok ze sprężynką i również posmarować gwint klejem. Prawidłowo pracujący ekspres powinien puścić wodę z parą do tacki w momencie zakończenia procesu parzenia aby usunąć ciśnienie wewnątrz zaparzacza co ułatwia jego wypięcie w celu usunięcia fusów i ponownego załadowania kawą. Zdarza się również ze zablokowany jest zawór pod sitkiem w gnieździe mocującym jak i otwory obu sitek. Dla dociekliwych informuję ze pod sitkiem zaparzacza jest również zawór kulowy ze sprężynką który otwiera się dopiero po osiągnięciu określonego ciśnienia (18 barów) co poprawia osiągi w zaparzaniu.
 • #6
  nioop

  Home appliances specialist
  Choć to mało profesionalne to w tym modelu jeżeli po otwarciu widzę pompę koloru białego to zazwyczaj jest uszkodzona :)
  Sam producent też chyba się do tego przyznał, bo przez krótki okres organizował akcje naprawczą polegającą na wymianie tych pomp, nawet gdy były sprawne.

  Sam fakt dokładnego sprawdzenia jest banalnie prosty - Gdy ekspres jest ostygnięty zdejmujemy teflonowy wężyk który wychodzi z pompy do boilera. odkręcamy zawór dyszy i dmuchamy. Jest swobodny przelot ? Układ jest drożny a pompa uszkodzona.