Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny za ok 2500 zł.

26 Sty 2015 17:02 1173 8
  • Poziom 6  
    Witam,

Minęło już ok 6 lat od czasu zakupu komputera. Uważam, że już najwyższy czas na zmianę, bo wydajność jak też i awaryjność nie jest na zbyt wysokim poziomie.

Chciałbym prosić o pomoc w doborze części do komputera za ok 2500 zł. Komputer będę używał do zastosowań "domowych". Nie zamierzam podkręcać a przynajmniej nie w najbliższych 2-3 latach.

Proszę o doradzenie jakie są sprawdzone sklepy internetowe, które są w jak najtańsze i pewne? Komputer będę montował w sklepie więc tutaj też wolał bym nie dopłacać.

Opłaca się czekać z zakupem komputera czy raczej nie liczyć w najbliższym czasie na obniżkę dolara? W grudniu sobie wybrałem komputer za ok 2400 ale poczekałem bo pomyślałem, że w styczniu będzie taniej bo zawsze jest " taniej" :P Jednak okazuje się, że nie :(
  • Poziom 35  
    Ciężko powiedzieć czy dolar stanieje czy też nie. Obecnie na obniżki się raczej nie zanosi.

Jeśli potrzebujesz sprzęt teraz to obecnie coś takiego
    http://www.morele.net/inventory/info/Qq19uM/
    W koszyku:
    Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)
    Karta graficzna Asus Radeon R9 270 OC 2GB DDR5 (256BIT) PCI-E 2DVI/HDMI/DP BOX (R9270-DC2OC-2GD5)
    Pamięć GoodRam DDR3 PLAY 4096MB PC1866 GY1866D364L9A/4G
    Płyta główna ASRock H81M S1150 H81 2DDR3 USB3/HD/DVI/DS BOX - H81M
    Procesor Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh
    Obudowa SilentiumPC Brutus M25 Pure Black BT-M25 USB 3.0 (SPC106)
    Zasilacz Corsair VS Series 450W 80PLUS 120mm FAN (CP-9020096-EU)
    Napęd LG DVD-RW GH24NSC0 (GH24NSC0.AUAA10B) - Następca modelu GH24NSB0RBBB!

Zostało jeszcze kilkadziesiąt złotych. Można dopłacić do lepszej płyty, wyższego modelu procesora, lepszej obudowy, mocniejszego zasilacza czy też zwyczajnie odłożyć te pieniądze na później i zbierać na dodatkową kostkę RAM. Czy będzie szybko taniej to ciężko powiedzieć, zawsze może być jeszcze gorzej niż jest teraz ;)

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
    Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
    Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
    chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów bez dodatkowego chłodzenia procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-zest...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
    to ta usługa.
    Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
    chłodzenie na procesor
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów z dodatkowym chłodzeniem procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
    W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
    O44Y129AC8
    i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
    Alternatywnie zamiast montażu możesz wybrać kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano
    http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n10-nano-621331/
    Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
    WP35ZXZG5A
    i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.
  • Poziom 6  
    Przepraszam, że dopiero tak późno odpisuję, ale miałem pewne problemy, które uniemożliwiły mi wcześniejsze zajęcie się tym :(

"Ciężko powiedzieć czy dolar stanieje czy też nie. Obecnie na obniżki się raczej nie zanosi. "
    Ceny skaczą raz w dół, raz w górę a do nowej generacji jeszcze trochę czasu...
    Postaram się zamówić jak najszybciej.

"Zostało jeszcze kilkadziesiąt złotych. Można dopłacić do lepszej płyty, wyższego modelu procesora, lepszej obudowy, mocniejszego zasilacza czy też zwyczajnie odłożyć te pieniądze na później i zbierać na dodatkową kostkę RAM. Czy będzie szybko taniej to ciężko powiedzieć, zawsze może być jeszcze gorzej niż jest teraz Wink"
    "KLIK"
    Dziękuję bardzo za rady. Zastanawiałem się między zestawem za 2500 a 2700 zł. W sumie może dobrze się stało, że zwlekałem, ponieważ autor zaktualizował zestawy :) Jednak mam pytania dotyczące samego sprzętu:

1) Jaka jest różnica w wydajności między kartą graficzną radeon r9 270/270x a radeon r9 280. Karty r9 270/270 x mają wyższe taktowanie pamięci i rdzenia a karta r9 280 ma "szerszą"(hmm nie wiem czy to dobre określenie...)szynę pamięci, wyższy model. Czy może w tej cenie lepiej nvidie wybrać?
    2)Jak interpretować dane techniczne pamięci ram? Czy im mniejsze opóźnienia to tym lepsza pamięć? Pamięć "Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V " opłaca się kupować tylko w zestawach. Gdybym jednak chciał zamiast 8 gb, kupić pamięć 4gb to na jaką się zdecydować abym mógł później rozbudować i która by działała w dual chanel?

Mógłby może ktoś polecić inne sklepy oprócz moreli? W morelach mają niskie ceny, darmowy montaż ale... Czytając opinie w internecie natrafiłem na niepochlebne opinie dotyczące gwarancji i składania przez nich zestawów- głównie dotyczących składania. Osoby chwalące sklep nie koniecznie polecały robienie montażu zestawu u nich. Jakbym brał w morelach to skorzystam z kodów :)

Przepraszam za stylistykę ale już dość późno jest.
  • Pomocny dla użytkowników
    1.
    Różnica w wydajności między R9 270 2GB a R9 280 3GB, to nieco ponad 20% (w zależności od wersji), w oparciu o testy na eTeknix i TechPowerUp.
    R9 270 2GB możesz czasami podkręcić (w zależności od wersji) do poziomu R9 270X 2GB. Różnica w wydajności między R9 270X 2GB a R9 280 3GB, to około 15% (w zależności od wersji) w oparciu o testy na eTeknix i TechPowerUp.
    R9 270X 2GB w życiu nie podkręcisz do poziomu R9 280 3GB.
    R9 280 3GB można z kolei czasami podkręcić (w zależności od wersji) do poziomu R9 280X 3GB (np. w teście na xbitlabs.com MSI R9 280 3GB podkręciła się tak dobrze, że pokonała fabryczną R9 280X 3GB w większości gier).

R9 280 3GB to świetna karta, jeśli zmieścisz się w budżecie, to jak najbardziej warto.

Nvidia nie ma raczej nic ciekawego do zaoferowania przeciwko R9 270/270X (GTX 660 już odchodzi i ceny są wysokie, GTX 750 Ti to konkurent dla R7 265). Przeciwko R9 280 3GB wystawiła niedawno GTX 960 2GB, karta póki co jest droższa o ponad 50 zł, mniejszy pobór mocy, wydajniejsza o kilka procent.

2.
    Moim zdaniem, dla płyt Intela z chipsetem innym niż Z87/Z97, optymalne są pamięci 1600 MHz CL9, ale różnica między nimi a 1333 CL9 czy 1600 CL11, jest kompletnie niezauważalna w typowych zastosowaniach oraz niewielka w grach. Z kolei 2400MHz CL9 vs 1600MHz CL9 to już inna historia, jednak płyty Intela inne niż Z87/Z97 nie obsługują taktowania pamięci wyższego niż 1600 MHz.
    W niektórych sklepach można wyrwać 1600MHz CL8 Crucial, droższe o zaledwie kilkanaście złotych od 1600 CL9, i to jest fajna opcja. Dual channel ma raczej marginalny wpływ na wydajność w typowych zastosowaniach i grach. Ale jeśli póki co weźmiesz 4GB, i chciałbyś kiedyś dual chanel, to pamiętaj, aby później kupić taki sam model pamięci (rozmiar, producent, model, częstotliwość, opóźnienia).
  • Poziom 6  
    1)
    Dzięki za wyjaśnienie :) Czyli można założyć, że nawet najgorsza r9 280 będzie lepsza od r9 270 x.

2)
    Czyli w zastosowania domowych nie będzie zbyt wielkiego skoku wydajnościowego. Mógłbyś może polecić kość 4 GB w cenie 150-180zł?

Zostaje jeszcze kwestia tego sklepu. Jestem laikiem technicznym, więc zależy mi na odpowiednim złożeniu sprzętu aby nie było później problemów. Jakie sklepy są godne polecenia przy możliwie jak najniższej cenie?

Miałem na oku x-kom, jednak jeśli ceny większości części są niskie to karta graficzna jest ok 100 zł droższa :( Czy warto brać inne karty http://www.x-kom.pl/g-5/c/345-karty-graficzne...ureChildren%5B1702%5D%5B24826%5D%5B25914%5D=1 zakładając, że nie będę podkręcał?
    1.
    Jasne :) Tzn. pod kątem wydajności. Jest jeszcze kwestia chłodzenia. No ale prawdę mówiąc w sklepach nie ma już referentów R9 280 (tzw. suszarki z jednym, małym wentylatorem), więc będzie OK. Ja posiadam MSI R9 (270) i bardzo sobie chwalę kulturę pracy.

2.
    Te powinny być optymalne dla twojej konfiguracji:

- GeIL Evo Laggera DDR3 4GB 1600MHz CL9 1.5V
    http://www.morele.net/pamiec-geil-evo-laggera-4gb-1600mhz-ddr3-cl9-gel34gb1600c9sc-698703/

- Corsair Vengeance DDR3 4GB 1600MHz CL9 1.5V
    http://www.morele.net/pamiec-corsair-cml4gx3m1a1600c9-426260/

A co do sklepu, to wiesz, może zabrzmi to dziwnie, ale ja nie dziwię się, że niektórzy narzekają na jakość montażu w morele.net. I nie, żebym tu pluł jadem, po prostu ci ludzie mają od groma zamówień, a dodatkowo ludzie korzystają z tych kodów promocyjnych gdzie mają montaż za 1 zł, więc podejrzewam, że aby się wyrobić, to czasami montują to wszystko za 1 zł mega ekspresowo ;) Ale to tylko moje domysły.
    Zapewne większość sklepów byłaby w stanie złożyć ci komputer (za opłatą), jeśli nie mają usługi w ofercie, to pewnie dałoby radę ustalić to telefonicznie, a potem po zamówieniu potwierdzić e-mailem czy coś. Ze znanych mi sklepów, które oferują montaż (oprócz morele.net), to techplanet.pl , proline.pl , esc.pl , komputronik.pl i krsystem.pl . Niestety nie wypowiem się na temat jakości montażu, ponieważ duże zamówienia robiłem tylko w morele, proline i techplanet, jednak bez dodawania usługi montażu.
  • Poziom 6  
    Słuszne spostrzeżenie. Nie brzmi to dziwnie a raczej rozsądnie. Po dłuższej chwili namysłu postanowiłem nie kontynuować tego wątku, który coraz bardziej by zaczął mijać z założeniem tego tematu. Moje obawy opierają się na niewielkiej liczbie opinii. Nigdy nie robiłem zakupów w tym sklepie, więc było by to krzywdzące a dotyczy to większej liczby sklepów.
    "Zapewne większość sklepów byłaby w stanie złożyć ci komputer (za opłatą), jeśli nie mają usługi w ofercie, to pewnie dałoby radę ustalić to telefonicznie, a potem po zamówieniu potwierdzić e-mailem czy coś. "
    50 z lub więcej... Wolałbym za darmo/1 zł :D Szukam jak najtańszego sprzętu więc i marża mniejsza...

Jakie jest twoje zdanie o sklepie krsystem.pl? Mają akceptowalna cenę za towary i składanie. Nie zamawiałeś co prawda montażu ale może napiszesz ogólną opinię o dostarczonych częściach.

2) Dzięki za wypiskę.
    Tak jak wspomniałem wyżej, z tych wymienionych sklepów, to kupowałem jedynie w morele, proline i techplanet. Z krsystem.pl jeszcze nic nie brałem.