Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką zwrotnice GDN 30/120/1, 25/100 i GDWK 8*12/120

konradkaminski00711 27 Sty 2015 01:40 927 3
  • #1 27 Sty 2015 01:40
    konradkaminski00711
    Poziom 7  

Cześć,
    Mam takie pytanie, może ktoś z was, robił już takie "doświadczenie", a mianowicie, posiadam GDN 30/120/1, GDN 25/100 i GDWK 8*12/120 Wszystko 8 Ohm i chciałbym zrobić z tego kolumne 3 drozna tylko GDN 25/100 chiałbym zrobić jako tony średnie , może znacie jakieś programy do wyliczenia zwrotnic, albo ktoś z was już podobne kombinacje robił, prosiłbym o pomoc jakie podzespoły dobrać, albo jaką gotową zwrotnice kupić ;)
    Myślałem żeby założyć od altusów 140 ;)
    Z góry dzięki :D

0 3
  • #2 27 Sty 2015 01:57
    nowaak
    Poziom 14  

Zwrotnice robi się pod dane głośniki, nie można pierwszej lepszej ''założyć''. Poza tym...GDN25/100, używać jako głośnik średniotonowy, mimo że jest głośnikiem niskotonowym? Kolega sie słyszy? Lepiej użyć 16/80 bądź 18/80..

0
  • #3 27 Sty 2015 02:04
    konradkaminski00711
    Poziom 7  

No własnie nie byłem pewien czy ten GDN da rade, ok, też własnie sie zastanawiałem nad 18/80 , A zna Kolega może jakiś program(kalkulator) do wyliczania ? :) Pozdrawiam

0
  • #4 27 Sty 2015 11:37
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

konradkaminski00711 napisał:
    No własnie nie byłem pewien czy ten GDN da rade, ok, też własnie sie zastanawiałem nad 18/80

Teoretycznie to by można było zrobić zespół czterodrożny, o ile tylko GDN30/120 (użyty jako tzw. subwoofer) ma znacząco lepsze parametry w zakresie basów niż GDN25/100. Ale niekoniecznie warto, natomiast odpowiednio mocny GDM będzie tak czy inaczej niezbędny.
    Cytat:
    A zna Kolega może jakiś program(kalkulator) do wyliczania ? :)

Te "kalkulatory" to se można OKDR :evil: Wszystkie jakie znam opierają się na założeniu jakoby głośnik stanowił czystą rzeczywistą impedancję omową (rezystancję) w całym zakresie częstotliwości, tymczasem (nawet pomijając zakres rezonansu) jego impedancja (zespolona) zawiera znaczącą składową indukcyjną, która już przy częstotliwości obieranej zwykle dla danego głośnika jako górna częstotliwość zakresu pracy staje się współmierna co do modułu z impedancją znamionową. Układy zwrotnic powinny zatem uwzględniać istnienie tej składowej, a najlepiej byłoby wówczas, gdyby wykorzystywały ją w roli jednej z indukcyjności filtru. To jest możliwe po warunkiem przyjęcia właściwej struktury zwrotnicy: klasycznej równoległej w przypadku rzędu nieparzystego, lub prawie niespotykanej szeregowej w przypadku rzędu parzystego. Więcej napisałem o tym w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14336381#14336381 ; jeżeli czujesz się na siłach przejść tamtą drogę, poczynając od pomierzenia indukcyjności posiadanych głośników - mogę temat rozwinąć.
    Alternatywą jest skompensowanie składowej indukcyjnej każdego głośnika z osobna przy pomocy szeregowych dwójników RC (obwodów Zobela) po czym można już sięgnąć po obliczenia z użyciem tzw. kalkulatora. Jednak tak obliczona zwrotnica zapewni tylko teoretycznie poprawny rozkład napięć na zaciskach każdego z głośników, który bynajmniej się nie przełoży na rozkład mocy emitowanych przez nie, jako że indukcyjność głośnika utworzy dodatkowy, nie przewidziany w projekcie "filtr dolnoprzepustowy" zniekształcający założoną wypadkową charakterystykę, a niedostarczona do głośników moc wydzieli się w postaci ciepła w rezystorach kompensacyjnych. Powstaną też dodatkowe, również nie przewidziane w projekcie przesunięcia fazy sygnałów emitowanych przez głośniki, nawet gdy że fazy napięć na samych głośnikach będą w idealnej zgodności. Pod tym względem korzystniejsze są zwrotnice wykorzystujące indukcyjności głośników: tam kompensacja (zwykle także niezbędna wskutek tego że owe indukcyjności są większe od wymaganych) jest jednak wyraźnie słabsza.

0