Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Latitude E6410 - Grzeje się

patrykszalanski 27 Sty 2015 15:08 3615 20
  • #1 27 Sty 2015 15:08
    patrykszalanski
    Poziom 5  

Witam. Witam. Zakupiłem niedawno Della po leasingowego i postanowiłem go odświeżyć. Wymieniłem pastę na procesorze oraz thermopady.

Niepokoi mnie strasznie temperatura Mikroukładu i GPU, która potrafi podskoczyć podczas pracy na przeglądarce nawet do 100 stopni.

0 20
  • #2 27 Sty 2015 16:22
    elessar87
    Poziom 33  

Przed konserwacją chłodzenia temperatura kształtowała się tak samo?

0
  • #3 27 Sty 2015 16:23
    patrykszalanski
    Poziom 5  

Była nieznacznie niższa, ale i tak potrafił się podgrzać porządnie.

0
  • #4 27 Sty 2015 17:39
    Wysuszek
    Poziom 13  

Rozumiem że żeberka miedziane (radiator) przy wylocie też czyściłeś ? Nie ma tam dywanika z kurzu ?

Sprawdz czy dokręciłeś dobrze cały radiator.

0
  • #5 27 Sty 2015 18:11
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jaką pastę zastosowałeś?

1
  • #6 27 Sty 2015 22:42
    patrykszalanski
    Poziom 5  

Pasta nie ma znaczenia, na procesorze się nie grzeje. Grzeje się na Mikroukładzie i GPU, a tam są zamocowane Thermopady firmy AAB, nowe 1,5mm. Normalnie ma temperaturę 60 stopni, ale te dwie rzeczy, akurat tam gdzie są termopady potrafi podgrzać się sporo tak, że czasem na samym biosie potrafi się wyłączyć.

Może grubości thermopadów im nie pasują?

0
  • #7 27 Sty 2015 23:13
    elessar87
    Poziom 33  

patrykszalanski napisał:
    Może grubości thermopadów im nie pasują?

To jedna z możliwości.

Jaką przewodnością cieplną charakteryzują się zastosowane termopady? Chodzi o wartość wyrażoną w jednostce W/mK

0
  • #8 29 Sty 2015 09:48
    patrykszalanski
    Poziom 5  

7W/mK mają te thermopady. Samo chłodzenie jest raczej dobre, jedynie wentylator załącza się dopiero bardziej przy 70-80 stopniach. Temperatura w Mikroukłądzie i GPU ma też takie dziwne skoki, rozgrzeje się do 100 stopni, chwilę pochodzi wentylator na pełnych obrotach i temp spada do 70.

Uklad chłodzenia jest dobry, bo czuć że przewodzi ciepło. Brak mi już pomysłów.

0
  • #9 05 Paź 2015 22:21
    xfiless
    Poziom 10  

Udało się rozwiązać problem?

0
  • #10 05 Paź 2015 22:37
    patrykszalanski
    Poziom 5  

Witam. Tak. Okazało się, że to nie thermopady, a sam układ chłodzenia (wentylatorek był dobry, ale ta rurka, w której jest gaz nie dawał już rady). Kupiłem chłodzenie, wymieniłem i lapek działa wyśmienicie do tej pory ;)

0
  • #11 05 Paź 2015 23:08
    xfiless
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź..

A udało się zakupic nową rurkę? Bo w sumie używana może być na któtko(brak gazu, albo małego jego stężenie)...?

Zmagam się z podobnym problemem:

Dziś zauważyłem, że w e6410 z nVidią włącza się za często wentylator z pełnymi obrotami. Do tej pory wszytko było ok.
    Laptopa kupiłem używanego około rok temu. Do tej pory temperatury były ok.

A teraz:
    Temperatura mikroukładu płyty głównej 80-90*C a nawet do 95*C.
    Grafika nVidia też wysoka - 80-90*C a nawet do 95*C.
    Temperatura procesora ok - 40-45*C.

Wentylator z pełnymi obrotami 3800RPM, daje radę schłodzić do 74*C, potem wzrost temperatury i znowu schłodzenie itd..(w tle film 720p, chrome, muzyka - mp3)

Co ciekawe laptop się nie zawiesza, nie wyłącza, nie restartuje - całe szczęście.

Zastanawiam się, trafił ... grafikę?

A może tak jak u Ciebie rurke wystarczy wymienieć?

Warunki otoczenia, jeśli chodzi o temperaturę nie zmieniły się. Tem otoczenia około 21*C.

Może, ktoś ma jakis pomysł? Czy jednak myśleć o zakupie płyty głównej?Czy zaryzykować i kupić układ chłodzenia - tzn tą rurkę miedzianą?

I jeszcze jedno, w razie wymiany dawać thermopady grubości 1mm czy 1,5mm? lepiej jak jest ściśnięty? W orginale zdaje się, że są grubości 1mm?

Ma znaczenie kierunek tz góra-dół zamontowania thermopadu?Wpływa to na przekazywanie ciepła?

Pozdrawiam

0
  • #12 05 Paź 2015 23:24
    patrykszalanski
    Poziom 5  

Kierunek thermopadu nie bo do niego musza być zastosowane thermopady bez kleju (te z klejem jest na inny rodzaj chłodzenia), ale grubość ma, to trzeba testować samemu jaka jest odpowiednia. Taki delikatny ścisk aby był. Niestety mam lapka bez układu NVidia.

Prawdopodobnie mój lapek był bardzo katowany na grach, może nawet na wymagających (wytarte klawisze a,w,s,d xD (bez tego układu NVidia to samobójstwo dla typowo biznesowego lapka. Z NVidia jeszcze to ujdzie)

Trzeba też pamiętać o jednej rzeczy Dell E6410 jest ogólnie "ciepłym" laptopem i wysokie temperatury około 80-90*C to u niego normalka.

Układ chłodzenia z demontażu zakupiony na serwisie allezło, ale działa super. Jednak w moim wypadku zakup chłodzenia to był taki wóz, albo przewóz, bo zakupiłem go jako ostatni ratunek (a może to jednak układ chłodzenia padł). Wentylator załączał się wtedy zbyt często co było dziwne (strzelałem, że czujnik padł). Rurka od chłodzenia (ta stara) była bardzo ciemna co wydało mi się podejrzane. Zakupiona ma jaśniejsza barwę, czyli ta stara z mojej dedukcji pewnie się zużyła (może na katowaniu na grach).

Ty w swoim posiadasz układ NVidia, więc gry nie powinny mu zaszkodzić

Procesor graficzny nie powinien się uszkodzić, jeżeli jeszcze nie wykrzacza (nie wyłącza) się to jest to do odratowania. Możesz zaryzykować z kupnem nowego chłodzenia, ale musisz zwrócić uwagę przy kupnie, aby dostać odpowiedni model (ten z układem NVidia)

0
  • #13 05 Paź 2015 23:41
    xfiless
    Poziom 10  

Dzięki za wszelkie informacje

Zaczne id thermopadów, potem rurka..

dam znać jak mój problem rozwiązałem. może się komu przyda..

Pozdrawiam

0
  • #14 10 Paź 2015 23:10
    xfiless
    Poziom 10  

Witam ponownie,

Założyłem nowe thermo pady firmy AAB 1,5 mm grubości i 7W/mK, na GPU i Mikroukład
    Dokładnie wesja: AAB Cooling Thermo Pad 120.20.1,5 kolor szary.

Odległości pomiędzy rdzeniem a radiatorem w Dell e6410 z NVidią, to około 1mm dla GPU i 1,5mm dla mikroukładu płyty głównej, ale wyczytałem, że lepiej sprawuje sę thermo pad, gdy jest ściśnięty.

Powołuje sie na test:
    http://www.overclock.pl/articles/show/id/598,8,11,docisk-oraz-grubosc-termopada-a-wydajnosc

Mam jednak wrażenie, że słabo spisują się te thermopady, tzn słabo odprowadzają ciepło, bo sytuacja się powtarza, tzn jest podobnie jak wcześniej, GPU i mikroukład osiągają temperaturę 80*C, przy zwykłym przeglądaniu internetu. Tak na pewno ma nie być.
    I również powołując się na test:
    http://www.overclock.pl/articles/show/id/598,6,11,testy

Rura miedziana z wyglądu jest ok, nie ma zaczernień..

No i teraz zastanawiam się co zrobić..

Chce zakupić thermo pady firmy:
    Gelid GC-Extreme Thermopad 1mm 12W/mK

niestety nie znalałem 1,5mm grubości, a wydaje mi się, że byłyby lepsze

Tu pytanie czy to są thermo pady, którę potrafią najwięcej odprowadzić ciepła?
    Czy ktoś działał z nimi? Może potwierdzić, że faktycznie dają dobre wyniki?

Czy na rynku są thermo pady o jeszcze lepszym wpółczynniku? Ja nie znalazłem.

Dotarłem jeszcze do:

Thermal Grizzly Minus Pad 8 8W/mK
    i
    Phobya XT 7W/mK

Koledzy, koleżanki poradzie coś...

Pozdrawiam

0
  • #16 12 Paź 2015 20:01
    rafcio363
    Poziom 30  

Wymień heat pipe czyli tzw rurke, w tym modelu to częsta przypadłość.
    A nawet bym powiedział że standardowa.
    Żadne termopady itp.
    Wymiana pasty, jak nie pomogło a wiatrak się kręci to heatpipe.

0
  • #17 12 Paź 2015 21:57
    xfiless
    Poziom 10  

Dzięki za odzew
    Wiatrak kręci..
    Ale temperatura na procku jest ok 38-40*C no max do 45*C - więc ok, czy z tego nie wynika, że rurka dobrze odprowadza ciepło?
    Chyba, że procesor tyle ciepła nie wytwarz, a rura daje radę mimo, że jest zużyta..

Tylko na GPU i mikroukładzie jest wysoka temperatura.

0
  • #18 10 Mar 2016 21:14
    majonez.
    Poziom 11  

Trochę odkopie temat. Mam identyczny problem. Grzeje mi się układ graficzny nVidia, temperatura osiąga nawet 100C przy przeglądaniu internetu. Wymieniałem pastę, thermopady, czyściłem wentylator i nic. Zmierzałem już do wymiany płyty głównej (oprócz tego czasami nie działa mi touchpad i raz ładuje się bateria raz nie od paru miesięcy - stąd zamiary), aż trafiłem na ten wątek.

Dodam, że nie mam żadnych artefaktów ani problemów z wyświetlaniem, a temp. procesora są w normie.

Jak rozpoznać zużyty heatpipe? Mój ma może ciemnejszy kolor - ciężko to stwerdzić. Ale ogólnie jest gorący. Może bliżej wentylatora mniej ciepły. Jest ktoś w stanie ocenić czy jest on zużyty?

Dell Latitude E6410 - Grzeje się

0
  • #19 10 Mar 2016 22:06
    rafcio363
    Poziom 30  

Nie da się tego wizualnie ocenić,poprostu się wymienia jeśli laptop się grzeje za bardzo.
    Dla tego modelu jestem pewny w 100% :)

1
  • #20 11 Mar 2016 11:49
    xfiless
    Poziom 10  

u mnie Temperatura do 84 C dochodzi na GPU, ale wiatrak jest wstanie to schłodzić do 60 C

Pewnie część gazu już uleciała z rurki - ale tak zostawiłem

a thermopady ok, to znaczy są trochę ściśnięte?

0
  • #21 18 Paź 2016 12:18
    rafcio363
    Poziom 30  

Ostatnio mi się sprawdziło w tym modelu rozwiązanie:
    Wycinamy z starego radiatora grubość 1mm! (blaszke wielkości rdzenia grafiki gpu) i zakładamy ją na paście ( z obu stron) zamiast thermopadu gpu.
    Temperatura spadła z 90stopni na 52.
    Wiadomo że najlepsza blaszka była by miedziana ale wole prawdziwy aluminium niż chińską "miedź".

Oczywiście jak jest heatpipe uszkodzony to nic nie pomoże.

W moim przypadku dawcą był taki radiator - wycięte nożycami do blach.

0