Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PA55/80A 520

Lukowski 14 May 2005 00:28 4341 7
 • #1
  Lukowski
  Level 2  
  Mam od pięciu lat pralkę j.w. i przez ostatnie pół roku dotknęły ją choroby, chyba typowe dla tego typu (prześledziłem rozmowy na forum). Najpierw był wystrzał - popalony panel sterujący w okolicy triaka sterującego systemem JET i ścieżki doprowadzające do niego zasilanie. Wymiana triaka i odtworzenie połączeń nie pomogło, sprawdziłem też działanie zaworu przesterowania systemu JET napięciem sieciowym - działął poprawnie. Uznałem, że uszkodzony jest chip i wymieniłem panel sterujący, razem z zaworem przesterowania (bo tak mi poradzili w serwisie gdzie kupowałem panel, a dokładnie to ONI w podobnej sytuacji wymieniają jeszcze profilaktycznie łącznik drzwiowy). Pralka działa, ale zdarza jej się utknąć i sygnalizuje trzema mrugnięciami diody "gotowa", że zablokowana jest pompa. Sprawdzałem po spuszczeniu resztki wody, że wirnik pompki nie ma żadnych oporów. Sprawdzałem też drożność węży. Mam pytanie: czy następnym krokiem jest wymiana silnika pompy? To nie kosztuje majątku, ale nie jestem pewien czy pomoże.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #3
  misiekmisiek
  Level 17  
  Morzesz przed wymianą pompy zajrzeć do zaworu przesterowania ( ponownie ) zdarzyło mi się, że tam zawisiły się paprochy i przyblokowały go do całkowitego zamknięcia przy wylewaniu wody. Skutek taki, że przy wylewaniu część wody szła do kanalizacji a część na jeta. Minął czas wylewania resztka wody w pralce dawała sygnał na sterownik i wyskakiwał błąd nie wylanej wody blokując wirowanie i dalszy program.
  Misiek
 • #4
  Lukowski
  Level 2  
  Sprawdziłem ponownie zawór przesterowania - nic tam nie "siedzi". Przy okazji poprzednich odwiedzin w serwisie, dostałem dwa bardzo proste, ale jednocześnie super funkcjonalne dodatkowe elementy: wycięta z grubej folii osłonka na zawór przesterowania (jak coś z góry kapnie to nie zrobi od razu tak niebezpiecznego w skutkach dla panelu sterującego zwarcia) oraz plastykowego koszyczka (podobnego do wałka do włosów mojej mamy) do umieszczenia w pompie, bo producent zrobił wprawdzie dojście do czyszczenia pompy, ale na czym ewentualne skrawki mogłyby się zatrzymać - nie mam pojęcia. Wkład ten chroni dodatkowo zawór przesterowania, by tam nie ugrzązł jakiś paproch. Ja więc wymienię silnik pompki. Dziękuję za podpowiedzi i mam nadzieję, że ten temat pomoże innym.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  Lukowski
  Level 2  
  U mnie w domu nie leżą moduły sterujące na kopy. Wymiana na PA55/80A 510 (bez jet set) to kolejne 200 zł. Tak, że zrobię to, gbyby obecny moduł padł. Mam nadzieję, że nie za szybko, bo zasilanie do triaka zabezpieczyłem dodatkowym bezpiecznikiem.
 • #7
  darten
  Level 11  
  Odnośnie łożysk w PA5580A510 to występują 2 szt. 6203-Z i 6204-Z oraz uszczelniacz 25x47x11/13.

  Podczas odpompowywania wody pompka hałasuje, czy ktoś wie co to może być, niby jest czysta i swobodnie się obraca, działa lecz dużo głośniej niż dawniej.
 • #8
  waldek259
  Level 19  
  Pompa niestety do wymiany.Nie do naprawy chyba że coś wpadło do pompki np. moneta potrafi głośno hałasować. Pompa jeżeli sam wymienisz to koszt ok 50zł.