Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PA55/80A 520

Lukowski 14 May 2005 00:28 4341 7
    Lukowski
    Level 2  
    Mam od pięciu lat pralkę j.w. i przez ostatnie pół roku dotknęły ją choroby, chyba typowe dla tego typu (prześledziłem rozmowy na forum). Najpierw był wystrzał - popalony panel sterujący w okolicy triaka sterującego systemem JET i ścieżki doprowadzające do niego zasilanie. Wymiana triaka i odtworzenie połączeń nie pomogło, sprawdziłem też działanie zaworu przesterowania systemu JET napięciem sieciowym - działął poprawnie. Uznałem, że uszkodzony jest chip i wymieniłem panel sterujący, razem z zaworem przesterowania (bo tak mi poradzili w serwisie gdzie kupowałem panel, a dokładnie to ONI w podobnej sytuacji wymieniają jeszcze profilaktycznie łącznik drzwiowy). Pralka działa, ale zdarza jej się utknąć i sygnalizuje trzema mrugnięciami diody "gotowa", że zablokowana jest pompa. Sprawdzałem po spuszczeniu resztki wody, że wirnik pompki nie ma żadnych oporów. Sprawdzałem też drożność węży. Mam pytanie: czy następnym krokiem jest wymiana silnika pompy? To nie kosztuje majątku, ale nie jestem pewien czy pomoże.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    misiekmisiek
    Level 17  
    Morzesz przed wymianą pompy zajrzeć do zaworu przesterowania ( ponownie ) zdarzyło mi się, że tam zawisiły się paprochy i przyblokowały go do całkowitego zamknięcia przy wylewaniu wody. Skutek taki, że przy wylewaniu część wody szła do kanalizacji a część na jeta. Minął czas wylewania resztka wody w pralce dawała sygnał na sterownik i wyskakiwał błąd nie wylanej wody blokując wirowanie i dalszy program.
    Misiek
    Lukowski
    Level 2  
    Sprawdziłem ponownie zawór przesterowania - nic tam nie "siedzi". Przy okazji poprzednich odwiedzin w serwisie, dostałem dwa bardzo proste, ale jednocześnie super funkcjonalne dodatkowe elementy: wycięta z grubej folii osłonka na zawór przesterowania (jak coś z góry kapnie to nie zrobi od razu tak niebezpiecznego w skutkach dla panelu sterującego zwarcia) oraz plastykowego koszyczka (podobnego do wałka do włosów mojej mamy) do umieszczenia w pompie, bo producent zrobił wprawdzie dojście do czyszczenia pompy, ale na czym ewentualne skrawki mogłyby się zatrzymać - nie mam pojęcia. Wkład ten chroni dodatkowo zawór przesterowania, by tam nie ugrzązł jakiś paproch. Ja więc wymienię silnik pompki. Dziękuję za podpowiedzi i mam nadzieję, że ten temat pomoże innym.
    User removed account
    Level 1  
    Lukowski
    Level 2  
    U mnie w domu nie leżą moduły sterujące na kopy. Wymiana na PA55/80A 510 (bez jet set) to kolejne 200 zł. Tak, że zrobię to, gbyby obecny moduł padł. Mam nadzieję, że nie za szybko, bo zasilanie do triaka zabezpieczyłem dodatkowym bezpiecznikiem.
    darten
    Level 11  
    Odnośnie łożysk w PA5580A510 to występują 2 szt. 6203-Z i 6204-Z oraz uszczelniacz 25x47x11/13.

Podczas odpompowywania wody pompka hałasuje, czy ktoś wie co to może być, niby jest czysta i swobodnie się obraca, działa lecz dużo głośniej niż dawniej.
    waldek259
    Level 19  
    Pompa niestety do wymiany.Nie do naprawy chyba że coś wpadło do pompki np. moneta potrafi głośno hałasować. Pompa jeżeli sam wymienisz to koszt ok 50zł.