Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żarówki Spectrum - wybuchają przy przepalaniu się

27 Sty 2015 16:39 2103 8
 • Poziom 2  
  Czy też tak macie, że żarówki marki Spectrum (a przynajmniej świecówki z wąskim gwintem) przy przepalaniu się zawsze wybuchają. Gwint zostaje w oprawce, a szklana bańka zostaje wystrzelona w powietrze. Nie wydaje mi się to bezpieczne. Poza tym nie lubię pomidorowej z żarówką w środku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 15  
  Używam spectrum E27 na klatkach schodowych. Ja tam niczego niepokojącego nie zauważyłem ( Poza tym, że jak czasem wykręcam spaloną żarówkę to potrafi ona właśnie rozprysnąć szkłem. Nauczyłem się nie patrzeć na żarówki podczas wykręcania :P ).

  Prawdopodobnie to przez to, że zwarcie się robi podczas jej przepalenia. Jaki bezpiecznik siedzi na obwodzie tej lampy?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 2  
  Dzięki za odzew. Bezpiecznik B16. Nie pamiętam czy zawsze przy okazji przepalenia się żarówki wyrzuca bezpiecznik ale na pewno kilka razy tak było.
 • Poziom 15  
  Na oświetleniu powinieneś mieć B10 jeśli przewody są 1.5mm2.
  Sprawdź czy nie masz zbyt wysokiego napięcia na tej oprawce. Raczej wątpliwe że to wina materiału by za każdym razem eksplodowały :D
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 14  
  To strzelanie wynika z niechujstwa producenta.
  Jeśli jest spory spodziewany prąd zwarcia, a żarówka nie posiada bezpiecznika ograniczającego ten prąd zwarcia (kiedyś polskie żarówki miały taki - był on zamontowany w trzonku, był widoczny wewnątrz grubszej części słupka), i do tego jest wypełniona gazem, w którym łatwo pali się łuk elektryczny (np. argonem) to po przepaleniu się żarnika zapala się łuk, którego rezystancja spada wraz z wzrostem prądu, a że nie ma co tego prądu ograniczyć - to skutek jest taki, że zanim wyłącznik B10 zadziała to żarówkę rozerwie.

  Nawet jak obwód będzie zabezpieczony wyłącznikiem B6 to takie żarówki potrafi rozerwać...

  Obecnie jest to istna plaga, żarówki, "wstrząsoodporne" nawet koło takich nie leżały co widać po ich budowie - prawdziwa żarówka wstrząsoodporna ma żarnik skręcany jednokrotnie, jest on długi i jest podparty nawet w 5...15 miejscach (prawdziwa żarówka wstrząsoodporna jest w maszynie do szycia - wystarczy zobaczyć jak jest zbudowana). Powinien się tym zająć prokurator (narażenie użytkownika na szkodę na zdrowiu - nie chciał bym być w skórze kogoś komu te resztki z eksplodującej żarówki wpadną do oka, w często takie żarówki są eksploatowane w oprawach otwartych) i UOKiK.

  żarówka jest nieodporna na skoki napięcia, i nie toleruje zbyt wysokiego napięcia - to znacznie skraca jej żywot. Ale niedopuszczalne jest aby żarówka w chwili przepalenia eksplodowała. Obecnie jest zalew chińskiej tandety, która jest nietrwała i niebezpieczna.

  Dziś panuje sztuczne postarzanie produktów, które polega na ich tandetnym wykonaniu i na tym, że projektuje się urządzenie tak, aby jego części pracowały na granicy obciążalności a często w przeciążeniu, żeby wytrzymało tyle co gwarancja. Często też stosuje się nieodpowiednie materiały.
 • Poziom 15  
  paul0 napisał:
  narażenie użytkownika na szkodę na zdrowiu - nie chciał bym być w skórze kogoś komu te resztki z eksplodującej żarówki wpadną do oka, w często takie żarówki są eksploatowane w oprawach otwartych

  Kiedyś wykręcałem taką spaloną to jeszcze wybuchła i mi dłoń lekko pocięła no i błysk po oczach. Od tamtego czasu nigdy nie patrzę jak wykręcam lub wkręcam żarówkę :)
 • Poziom 12  
  U mojej babci powodem strzelania żarówek było ich niedokręcanie. Lekko wkręcała by potem dało się łatwo wymienić. Styk sie mocno grzał i tak się to kończyło.

  W innym przypadku pewnej klientce strzelały żarówki z powodu zaśniedziałych styków w oprawie.

  Sprawdź te dwa punkty.
 • Poziom 29  
  Na mojego nosa wybuchają dlatego, że w przypadku przepalenia zawsze przez chwilę powstaje łuk elektryczny pomiędzy dwoma końcami żarnika. Jeżeli powstanie łuk to od razu znacznie wzrasta temperatura wewnątrz bańki.