Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie głośników kuchnia, łazienka - Zone2 amplitunera

creativus 27 Jan 2015 19:50 2832 1
 • #1
  creativus
  Level 1  
  Dzień dobry,

  Chcę podłączyć dwa głośniki do drugiej strefy amplitunera i miałem pewną koncepcje jak to zrobić ale jak zacząłem z ciekawości przeglądać forum jak inni do tego podeszli to niestety pojawiło się kilka wątpliwości. Proszę zatem o pomoc. Audio na co dzień się nie zajmuję, jestem zwykłym użytkownikiem w tym zakresie. Nie chciałbym sobie czegoś zniszczyć, więc wolę się dopytać.

  Tło:
  Remontując mieszkanie pomyślałem ze dobrze byłoby mieć muzykę w kuchni i w łazience. Nie chciałem stawiać odrębnych sprzętów audio, więc wymyśliłem amplituner z dwoma niezależnymi strefami. Zamontowałem gniazdko audio w salonie w pobliżu amplitunera oraz pociągnąłem z niego kabel do kuchni, a z kuchni do łazienki. Chciałbym podłączyć po jednym głośniku w pomieszczeniu.  Posiadam:
  Amplituner Yamaha RX-A830 - salon,
  2x Monitor Audio BX5 podłączone do strefy pierwszej - salon
  Kabel z salonu do kuchni i z kuchni do łazienki.

  Pytania:
  Jak podłączyć głośniki? Szeregowo czy równolegle?
  Ile powinny posiadać Ohm, 4 czy 8? Czy to jest zależne od podłączenia?
  Czy mogę zastosować jakiś np. włącznik przy głośniku w celu jego wyłączenia ze strefy? To chyba raczej przy podłączeniu równoległym tylko.
  Czy jakiś dodatkowy potencjometr do sterowania głośnością przy głośniku jest możliwy? Najlepiej jakby był taki z możliwością wyłączenia głośnika, jak w starych radiach ;)

  Na pewno wiem, żeby kupić głośniki wodoodporne ;)

  Proszę o podpowiedzi w zakresie mojego problemu.

  Pozdrawiam,
  creativus
 • #2
  k52
  Level 32  
  creativus wrote:
  Dzień dobry,


  Posiadam:
  Amplituner Yamaha RX-A830 - salon,

  Jak podłączyć głośniki? Szeregowo czy równolegle?
  Ile powinny posiadać Ohm, 4 czy 8?
  Na pewno wiem, żeby kupić głośniki wodoodporne ;)
  creativus


  Przecież to amplituner dwustrefowy, co tu kombinować, ciągniesz dwa kable głośnikowe, z sekcji zone 2, na kanał L i P (aby było stereo) do kuchni. Jak ma grać w kuchni włączasz na pilocie "zone 2" i gra w kuchni, a nie w pokoju.
  Jak chcesz ciągnąć dalej do łazienki, można zamontować odpowiedni wyłącznik, aby nie grały równocześnie. Jak już łączyć to lepiej raczej połączenie szeregowe w przypadku głośników 4 ohm da wypadkową impedancję 8 ohm- więc łatwiejsze dla wzmacniacza. Głośniki montażowe sufitowe, polipropylenowe najlepiej, w takim klimacie zazwyczaj trwalsze niż papier.