Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trwałość detektorów Geigera-Müllera

cheval de bataille 27 Jan 2015 23:55 1047 2
    cheval de bataille
    Level 11  
    Mam jedną tubę STS-5 (do licznika Geigera-Müllera), którą kupiłem na portalu aukcyjnym, według sprzedawcy była testowana i jest sprawna. Nie znam jej historii. Według sprzedawcy tuba była nowa (z zapasów).

Zbudowałem licznik Geigera-Müllera z tą tubą (testowałem go dla napięć 480-550V), impulsy są produkowane (dla zwykłego otoczenia), lecz rzadko (raz na kilka, kilkanaście sekund). Próbowałem sprawdzać, czy częstotliwość się zwiększy dla materiałów, które znalazłem w domu, a które podejrzewałbym o (minimalnie) większą radioaktywność (sól kuchenna, doniczki z glebą, zwykłe kamyki, ceramika). Nie zaobserwowałem zmian wyników. Na Youtube widziałem filmiki z tą samą tubką, gdzie układ reagował nawet na zbliżenie kubka ceramicznego, czy pojemnika z solą kuchenną. Dużo większa czułość, niż u mnie, to budzi moje podejrzenia, że coś jest nie tak w mojej konstrukcji.

Chciałbym wykluczyć problem z tubą, stąd moje pytania:
    1. Czy tuba starzeje się z czasem w znaczący sposób zmniejszając swoją czułość, nawet, jeśli jest nieużywana? Wiem, że każda ma przewidziany limit impulsów, ale ta nie była używana.
    2. Czy można jakoś ją sprawdzić inaczej, niż badając, czy nie ma w niej zwarcia?
    3. Co się stanie, jeśli tubę podłączyć niezgodnie z przewidzianą polaryzacją?

Pozdrawiam.
    J45
    Level 11  
    cheval de bataille wrote:

Na Youtube widziałem filmiki z tą samą tubką, gdzie układ reagował nawet na zbliżenie kubka ceramicznego, czy pojemnika z solą kuchenną. Dużo większa czułość, niż u mnie, to budzi moje podejrzenia, że coś jest nie tak w mojej konstrukcji.

Prawdopodobnie z konstrukcją wszystko jest OK. Natomiast kubek który widziałeś na YT został zabarwiony przy użyciu związków uranu, co oczywiście nie dotyczy każdej ceramiki, a zwłaszcza tej współczesnej. Podobnie sól kuchenna nie jest radioaktywna. Tak więc to, co nazywasz większą czułością, jest tylko widocznym skutkiem zbliżenia do detektora źródła promieniowania większego niż tło naturalne. Napięcie które podałeś jest za wysokie dla STS-5 (pytanie, czy rzeczywiście takie jest) - w tle naturalnym STS-5 powinna dawać około 20 - 30 impulsów na minutę.