Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amerykańskie wojsko chce wyposażyć się w lasery do strącania dronów

ghost666 28 Sty 2015 13:33 3819 12
 • Amerykańskie wojsko chce wyposażyć się w lasery do strącania dronówBroń laserowa montowana jest już na pokładzie statków marynarki wojennej USA, a także na pokładzie dużych pojazdów lądowych. Urządzenia te wykazały możliwość strącania latających dronów podczas testów. Pierwsze sukcesy tej technologii zachęcają wojskowych ze Stanów Zjednoczonych do finansowania dalszych prac rozwojowych w zakresie broni laserowej dedykowanej do strącania dronów. Najnowszym celem jest stworzenie systemu, który mieściłby się na pokładzie zwykłych, niewielkich samochodów, takich jak na przykład popularny Humvee.

  Amerykańscy Marines i inni żołnierze niedługo będą musieli posiadać systemy dedykowane do strącania dronów na polu bitwy. Jakkolwiek USA jest pionierem wykorzystywania bojowego bezzałogowych samolotów do monitorowania pola bitwy, ale także do prowadzenia działań bojowych, to aktualnie jest tylko jednym z 23 krajów rozwijających technologię bezzałogowych pojazdów latających do celów militarnych, zgodnie z raportem RAND. Najnowszym projektem amerykańskiego Biura Badań Marynarki Wojennej jest próba opracowania 30-kilowatowego lasera dedykowanego do małych pojazdów wojskowych. Według przewidywań Biura system ten powinien być gotowy do testów polowych w 2016 roku - to duży krok, po wielu latach prób stworzenia takiego systemu dla małych pojazdów.

  "Jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie złożyć wszystkie te elementy w obudowie małej na tyle, aby możliwe było zamontowanie tego systemu w niewielkim pojeździe taktycznym, a jednocześnie, że system ten będzie dostatecznie potężny, aby móc wykazywać wartość bojową" - mówi generał brygady Kevin Kilea, wiceszef Biura Badań Marynarki Wojennej USA, a także dowódca Laboratorium Rozwoju Zdolności Bojowych Korpusu Marines w wystąpieniu dla prasy.

  Niewielka obudowa tego systemu powinna pozwolić na zamontowanie go na pokładzie Humvee i jego przyszłych następców, nazywanych póki co Lekkim Taktycznym Pojazdem (czyli takim, który miałby pozwolić żołnierzom Marines i Armii na przemieszczanie się). Biuro Badań Marynarki Wojennej zakontraktowało opracowanie broni laserowej jako element projektu GBAD (Ground-Based Air Defense Directed Energy On-the-Move ang. Lądowy Mobilny System Obrony Przeciwlotniczej, Oparty o Skierowaną Energię).

  W 2013 roku ogłoszenie programu GBAD, opisywało laser, który ma zostać opracowany, jako charakteryzujący się mocą od 25 kW do 50 kW. Taka broń miałaby możliwość działać nieprzerwanie przez dwie minuty, z 20-minutowym okresem ładowania (do 80%).

  Zasilanie lasera pochodziłoby częściowo z akumulatorów o wysokiej gęstości energii i z zasadniczego źródła energii pojazdu, alternatora zasilanego przez silnik, jak tłumaczy zarządzający projektem Lee Mastroianni. Waga zespołu akumulatorów nie została podana, jednakże wiadomo już, iż system zasilania OBVP dodaje około 180 kg do wagi pojazdu.

  System OBVP, który już jest wykorzystywany, produkowany jest przez DRS Technologies. Jest on w stanie wygenerować 30 kW mocy, przy stacjonarnym pojeździe, a 10 kW podczas ruchu Humvee.

  Niektóre z elementów systemu detekcji i śledzenia dronów, już zostały przetestowane na bezzałogowych pojazdach "wszelkich rozmiarów", zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem prasowym Marynarki Wojennej. Najbliższe plany przewidują wykorzystanie do testów 10 kW lasera, przeciwko wielu celom i docelową implementację lasera o mocy 30 kW.

  Zainteresowanie Marynarki Wojennej USA wychodzi także poza ląd i morze. W kwietniu Biuro Badań Marynarki Wojennej ogłosiło plany instalacji broni laserowej na USS Ponce, w celu testów w Zatoce Perskiej. Systemy tego typu udowodniły już swoją przydatność w niszczeniu latających bezzałogowych dronów i niewielkich łodzi (o czym pisałem już na Elektrodzie - przyp. tłum.).

  Źródło:

  http://spectrum.ieee.org/tech-talk/aerospace/...wants-laserarmed-humvees-to-shoot-down-drones

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9872 postów o ocenie 8097, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #4
  gruby1
  Poziom 29  
  No bez przesady,myślę że orbity rzędu 1500km przy dobrej pogodzie do pikuś dla lasera. Ale jeśli ktoś się na tym zna to byłoby miło żeby wiedzą się podzielił.
 • #5
  nasty_photon
  Poziom 22  
  gruby1 napisał:
  No bez przesady,myślę że orbity rzędu 1500km przy dobrej pogodzie do pikuś dla lasera. Ale jeśli ktoś się na tym zna to byłoby miło żeby wiedzą się podzielił.


  Nic z tego nie będzie, wiązka laserowej nic nie zrobi obiektowi na orbicie z powodu dyfrakcji i fluktuacji gęstości w atmosferze.
 • #6
  olinek2
  Poziom 23  
  Nie ma opcji, nie zrobisz tak koherentnej wiązki z tą mocą, poza tym ogniskuje się na bliższe odległości.
  I tak w tych laserach ważna jest synchronizacja fazy z każdego ze wzmacniaczy, bo to łączenie wielu laserów w jedną wiązkę. Większość komercyjnych rozwiązań nie dba o fazę i mimo dużej mocy nie ma synchronizacji fazowej, przez co finalnie moc jest mniejsza.
 • #7
  nasty_photon
  Poziom 22  
  olinek2 napisał:
  I tak w tych laserach ważna jest synchronizacja fazy z każdego ze wzmacniaczy, bo to łączenie wielu laserów w jedną wiązkę. Większość komercyjnych rozwiązań nie dba o fazę i mimo dużej mocy nie ma synchronizacji fazowej, przez co finalnie moc jest mniejsza.


  Nikt nie robi wzmacniaczy laserowych w taki sposób, a systemy o których mowa wykorzystują lasery i wzmacniacze światłowodowe.
 • #8
  olinek2
  Poziom 23  
  Oj robi robi, światłowodowy jeden bez łączenia z wielu wiązek na 30kW to trochę ciężka opcja, mówię o łączeniu w światłowodzie.

  Mimo wzmacniaczy światłowodowych myśli się też o mixowaniu w polu dalekim kilku/kilkudziesięciu takich wzmacniaczy, a wtedy już o fazę trzeba zadbać.
 • #9
  submariner
  Poziom 32  
  Dlaczegóż to nie można łączyć wiązek laserowych? :) Oczywiście jeśli potrzebujemy to do niszczenia obiektów , tam jest ważna nie tyle moc co energia przenoszona przez wiązkę. Zbyt duża moc nie przechodzi przez atmosferę bo wytwarza się plazma rozpraszająca wiązke więc i tak trzeba ją dopiero ogniskować na niszczonym obiekcie.
  https://www.youtube.com/watch?v=KfVS-npfVuY
  Tak można wykorzystać to zjawisko na filmie użyty została użyta niewidzialna wiązka lasera CO2 i stworzyć np miecz z "Gwiezdnych Wojen" .
  Na podobnej zasadzie działają laserowe urządzenia do obezwładniania, zamiast wystrzeliwanych przewodów generowana jest wiązka lasera UV po której przenoszone jest wysokie napięcie porażające przeciwnika.
 • #10
  olinek2
  Poziom 23  
  Submariner nie orientujesz się jakiej mocy laser tam mają i ile schodzą z czasem trwania impulsu :)?
 • #11
  Martin_250
  Poziom 12  
  Ciekawe jakie będą mieli miny gdy natkną się na drona pokrytego powłoką ze srebra. Najlepiej takiego z funkcją automatycznego ustawienia lustra prostopadle do wycelowanej w niego wiązki.
 • #12
  submariner
  Poziom 32  
  "Submariner nie orientujesz się jakiej mocy laser tam mają i ile schodzą z czasem trwania impulsu Smile? "
  Nie wiem o którą kwestię pytasz, jeśli chodzi o Japończyków to są impulsy pikosekundowe i chyba kilkanaście kW, dokładnie nie pamiętam...
  Co do dronów pokrytych srebrem to owszem ta wiązka podczerwona mocno reaguje na kolory ale testowane są też lasery na swobodnych elektronach dla których srebro nie jest barierą gdyż generują promieniowanie UV o dość krótkiej fali ok 190nm i krótszej co praktycznie nie odbiją się od materii.
 • #13
  zwrotnica
  Poziom 15  
  Tylko patrzeć jak pojawią się "niewidzialne" drony :D