Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarko-wkrętarka, co wybrać? Dewalt DCD730 CZY Hitachi DS14DSAL

28 Sty 2015 16:53 4434 8
  • Poziom 9  
    Przekopałem już chyba cały internet i wszystkie możliwe modele do porównania i mam dylemat przy wyborze ostatecznym.

Dewalt: http://allegro.pl/dewalt-dcd730c2-wiertarka-wkretarka-57nm-13mm-i5018094396.html

Hitachi: http://www.megamajster.pl/akumulatorowa-wiertarko-wkretarka-hitachi-ds14dsal-tb.php

Nie zawracałbym głowy gdyby nie fakt, że mój faworyt Dewalt może mieć pewne problemy z trwałością, które zostały opisane z :Wielkim teście wkrętarek" - http://panfleks.blogspot.com/2012/03/wielki-test-akumulatorowek-ktora-jest.html , z którego wynika, że... cytuje:
    "Pewną konsekwencją wysokiej prędkości obrotowej jest niższy moment obrotowy [?! - mój przyp.]. Biorąc pod uwagę wydajność maszyny, w ostatecznym rankingu zajmuje ona II miejsce. Jest jednak kilka elementów, które mogą wpłynąć na większą awaryjność tego modelu. W poprzednim artykule wspomniałem o konsekwencji zastosowania szybkiego biegu. Otóż podczas hamowania maszyny występują dużo wyższe prądy, co niekorzystnie wpływa na żywotność szczotek narzędzia. Zakładam zatem, że będą one zużywały się szybciej, niżu konkurencji. Oznaką tego jest fakt sporego iskrzenia na komutatorze podczas hamowania i rozruchu. Innym, równie niepokojącym zjawiskiem, jest sposób zarządzania energią z akumulatora. Idealnie zaprojektowane narzędzia powinno zablokować pracę wrzeciona po osiągnięciu krytycznego poziomu ładunku w baterii. Ma to związek z większą, niż w przypadku akumulatorów Ni-Cd, wrażliwością akumulatorów Li-Ion na zbyt głębokie rozładowanie. Podczas testów możecie zaobserwować, że pomimo znacznej utraty ładunku, wrzeciono nadal się kręci. W skrajnej sytuacji może to doprowadzić do bardzo głębokiego rozładowania i cel i nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora."

Ogólnie zastosowanie tych wiertarek to począwszy od zastosowań domowych poprzez majsterkowanie w drewnie do możliwości budowy prostych mebli, np. ogrodowych, ogrodzenia, altany, budy dla psa, schodów na działce itp. - nie jestem zawodowcem ale zależy mi przede wszystkim na trwałości, z reguły kupuję porządne rzeczy, laptopy, tv które służą mi dłużej niż 3-5 lat co wychodzi mi taniej niż kupno w tym czasie 2 razy taniego sprzętu.

Ogólnie Dewalt plusy to 1900obr/min, moment twardy 57Nm!, waga 1,5kg, cena ok.750zł. Hitachi baterie 2Ah(Dewalt 1,5Ah), wiercenie w drewnie 38mm. Cena ok. 850zł.

Napiszcie co sadzicie, czy mam się obawiać tego co stwierdzono w teście czy mogę spokojnie użytkować tego Dewalta, a może Hitachi będzie odpowiedniejsze do moich zastosowań?

Jeśli uważacie, że to sprzęt na wyrost to może coś tańszego np. Metabo Powermaxx BS https://www.narzedziowy.com.pl/89944_METABO-W...Powermaxx-BS-Basic-2-akumulatory-2-0-Ah-.html za ok. 500zł.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 12  
    Z tych dwóch polecam Dewalt (ze swojej opinii i innych). Jest trwały i daje rade pod większym obciążeniem.
    Co do szczotek, zanim zaczniesz pracować puść ją na najniższych możliwych obrotach na 5 min to się szczotki dotrą i powinno mniej iskrzyć. A co do akumulatorów to li-ion nie posiadają efektu pamięciowego jak Ni-Cd więc jak poczujesz, że wkrętarka zaczyna tracić "power" to możesz śmiało zmienić akumulator na naładowany (nawet takie szybsze zmienianie w przypadku li-ion zwiększy żywotność baterii bo jak li-ion będziesz od 100% do 0 rozładowywał cały czas to się szybciej wyeksploatuje). No i nawet parametry techniczne przemawiają za Dewalt'em a co do pojemności: to czy zmienisz aku np co 1.5h czy co 2h to chyba takiej tragedii nie robi a jak już będziesz tak bardzo potrzebował większego aku to zawsze jest opcja dokupienia 4ah :) A co do metabo to chyba już zależy co zamierzasz tą wkrętarką robić bo jeden i drugi model podany w temacie jest 2x mocniejszy od tego metabo. Jeżeli będziesz jej często używał watro też zapoznać się z ofertami Milwaukee w tym dziale.

Dodano po 16 [minuty]:

Tu masz wersje 12v 3x aku 675 zł Milwaukee Milwaukee M12CDD-202C a tu wersja mocniejsza 18v 2x2ah aku 994 zł Milwaukee M18 BDD-202C Oczywiście można też kupić z aku 4ah ale wiadomo, że będzie drożej.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 9  
    Dzieki za pomoc kolego. Wczesniej zdecydowalem sie, ze jednak wystarczy mi Metabo Powermaxx BS 10,8V a 300zl zostanie w kieszeni. Na razie sie sprawdzila przy naprawie lozka i wierceniu w metalu, zobaczymy jak jej pojdzie z praca w drewnie. Mam pytanie poniewaz po wierceniu w metalu wiertlem 7,5mm na grubosc 2mm nie moge odkrecic uchwytu wiertarskiego, probowalem na wszystkie sposoby i nie ma szans, czy mozliwe, ze przy wierceniu uchwyt sie mocno dokrecil i teraz jest, ze tak powiem "dopiieczony na maxa" i trudno go bedzie odkrecic?
  • Poziom 12  
    Pierwsze słyszę, że tak się stało z uchwytem samozaciskowym (który ten model zapewne ma) i to już po pierwszym użyciu. Raczej uchwytu nie uszkodziłeś przecież nie masz chińszczyzny za 50 zł tylko Metabo (W razie co masz gwarancję). Uchwyt samozaciskowy powinien się odblokować jednym ruchem ręki w stronę odkręcania (przeciwnie do wskazówek zegara :p jedną ręką trzymasz narzędzie a drugą odkręcasz główkę uchwytu, powinien "pstyknąć" i się poluzować) i nie trzeba do tego aż tak dużej siły nieważne jak mocno dokręciłeś. To jest właśnie wielka zaleta uchwytu samozaciskowego.

Dodano po 1 [minuty]:

A "dopieczony na maxa" to jest raczej problem z uchwytami na kluczyk jak kogoś poniesie :D
  • Poziom 9  
    No wlasnie teraz zaluje ze nie wzialem modelu Quick, o ktorym piszesz :) mam zwykly model na wkrecany uchwyt wiertarski i moze dlatego zbyt mocno sie dokrecil i teraz za zadne skarby nie moge go odkrecic?
  • Poziom 12  
    Co masz na myśli mówiąc "zwykły wkręcany" ? A ten na kluczyk jest niezwykły ? :D Masz taki jak na zdjęciu z tego linku ? Jak tak to opisałem wyżej jak się go odkręca bo to jest właśnie ten uchwyt quick lock (bo na kluczyk na pewno nie ma w tym modelu). Nic więcej ci nie jestem w stanie powiedzieć, kupiłeś oryginalny produkt masz gwarancję? Jak się serio nie uda odkręcić to zareklamuj może wadliwą sztukę dostałeś z tego co wiem w GWARANCJI METABO jak się okaże, że to wada fabryczna możesz prosić o nową sztukę. Bo jak żyje nigdy nie dokręciłem tak wiertła we wkrętarce jeszcze takiej małej żeby się odkręcić nie dało...
  • Poziom 9  
    Mam taka jaka pokazales w linku, dokladnie te sama. Nie wiem czy sie dobrze zrozumielismy, jesli nie to sorry :) moze cos zle napisalem, nie jestem specem od elektronarzedzi :) chodzi mi o calkowite zdjecie uchwytu wiertarskiego, odkrecenie go od wkretarki nie tylko poluzowanie go zeby wyciagnac wiertlo lub bit. Dobrze sie rozumiemy :)?
  • Poziom 30  
    sengin napisał:
    chodzi mi o calkowite zdjecie uchwytu wiertarskiego

Sprawdź czy nie jest jeszcze przykręcony od środka wkrętem.
    Niektóre tak mają, nie wiem czy akurat Metabo.
  • Poziom 9  
    Nie jest, na poczatku zdejmowalem bez problemu, problem pojawil sie po wierceniu w metalu. Teraz dodatkowo nie zsowaja sie i nie rozsowaja zabki mocujace wiertla i bity. Chyba czeka mnie wysylka na gwarancji albo sklep sprzedal mi jakis zwrot.