Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miniterm Elegance turbo - Ustawienia pieca i sterownika, Potrzebuje rady

moniczka612 28 Jan 2015 20:52 1419 6
    moniczka612
    Level 2  
    Witajcie,

zakupiłam sterownik do pieca Miniterm Elegance turbo - mianowicie Auraton sterownik 2025 Rth. Problem tkwi w tym, że zastanawiam się nad tym czy jest on dobrze podpięty (ponoć tak, ponieważ było to robione wg instrukcji i nic w tym skomplikowanego)... Po po podłączeniu i ustawieniu temperatury dziennej na całym mieszkaniu 20 stopni, sterownik potrafił mi grzać do tej temperatury, jednak na sterowniku pojawiała się temperatura nawet o 2-3 stopnie wyższa i piec jest dalej włączany przez urządzenie i grzeje pomimo osiągnięcia temeperatury. Z założenia sterownik powinien włączyć piec w momencie spadku temperatury poniżej ustawionej i gdy ją osiągnie nie włączać pieca...

Proszę o pomoc ponieważ jestem laiczką a już mam dość zabawy z tym sterownikiem i piecem. Podkreślę, że budynek jest ocieplony, mieszkanie ma 65m2 a zużycia przy temperaturze lekko na plus na dworze są na wysokości około 6m2. Gotowanie jest na indukcji, a wody prawie w ogóle nie zużywam, gdyż obrałam w fazie testów wersję oszczędnościową aby wiedzieć później na ile wody sobie można pozwolić icon_smile.gif Wydaje mi się że zużycie jest bardzo duże, tym bardziej że prognozę, którą dostałam od grudnia do marca przekroczyłam już ponad dwukrotnie. Strach pomyśleć co by było gdyby przyszły mrozy - których w tym roku jeszcze niemal nie było.

Proszę również o ile istnieje taka możliwość, o sugestię dotyczące przykładowych ustawień temperatury dziennej i nocnej. Chciałabym dowiedzieć się jaka temperatura powinna zostać ustawiona na piecu zarówno do ogrzewania mieszkania jak i wody. Na ile powinny być ustawione termostaty na grzejnikach? Maksimum, czy to jakieś indywidualne ustawienie? Chodzi mi o ustawienia, które będą względnie ciepłe i ekonomiczne. Przyznam szczerze, że testuję różne ustawienia a chciałabym poznać jakieś sugerowane przez Państwa - być może są jakieś optymalne.

Czekam z niecierpliwością na szybką odpowiedź
    Pozdrawiam
    Monika
    bro2004
    Level 29  
    Jeśli Auraton 2025 RTH odbiornik (czyli tam gdzie są przewody podłączone) ma cały czas styki zwarte (świeci się czerowona dioda), a na sterowniku (z wyświetlaczem) nie kręci się kółko(kocioł nie dostaje sygnału do grzania), tzn., że urządzenia nie komunikują się ze sobą lub odbiornik jest zepsuty.

Na głowicy masz numery. Każdemu nr przyporządkowane są odpowiednie temperatury. Z reguły dla każdego producenta inaczej. Ekonomicznie w pokojach na 3. W łazience 4,5.
    moniczka612
    Level 2  
    Świeci się czerwona dioda na odbiorniku ale wg tego opisu jest to "on" czyli włączony i niby urządzenia ze sobą są powiązane.

Na sterownik kręci się kółko/wiatraczek z prawej strony jak grzeje... jednak np dziś, sterownik ma ustawione godziny dzienne od 15 do 23 (19 stopni - świeżo ustawione więc sterownik nie zdążył jeszcze do tej temp dogrzać)), zaś na noc ma ustawione 18 stopni. Przed spaniem na sterowniku była temp. 18,4 stopnia (już o 0,4 stopnia więcej niż oczekuję (godzina po 23) i jak rano wstałam było już 19,6 a grzanie do 19 stopni powino włączyć się po 15... kompletnie tego nie rozumie...
    bro2004
    Level 29  
    Jeśli o godzinie 23 było 18,4, a rano 19,6 to znaczy, że kocioł włączył się w nocy.

Spadła temp. poniżej 18 i kocioł próbował dogrzać do 18, a że zawsze jest jakaś bezwładność, więc pokazało na sterowniku 19,6 st.
    Ten Auraton ma funkcję sprawdzania przez jaki czas kocioł pracował. Tak można wywnioskować, czy MiniTerm chodził w nocy.
    Nie patrz na gazomierz, bo ludzie tylko głupieją z tego powodu. Chcą by było ciepło w okolicach 19 st., a żeby kocioł 2 m3 gazu zużył....

Ważne by przeczytać instrukcję obsługi parę razy. Tam jest w miarę to wszystko zrozumiale napisane.
    moniczka612
    Level 2  
    Czytam to instrukcję w kółko ale nie ma tam tego typu informacji niestety :(

Z tymże nawet gdy w dzień pomieszczenia są nagrzane słyszę, że piec się włącza. To jest normalne? nie powinien być on całkowicie cicho do momentu kiedy temperatura spadnie poniżej oczekiwanej? Czyli jak rozumie temp może się różnić pomiędzy tym co ustawię a tym co wskażę sterownik? Nawet o 2 stopnie?

A jaką temperaturę ustawić na ogrzewanie mieszkania? 55 stopni to odpowiednia, czy lepiej zwiększyć? Jedni piszą, że im wyższa temp. tym mniej piec spala bo szybciej się nagrzewa, inni zaś odwrotnie i sama nie wiem. Jaka powinna być ustawiona temp na ogrzewanie wody?
    bro2004
    Level 29  
    Tak, powinien się włączyć kocioł jak temp. dopiero spadnie poniżej nastawionej.

Weź do ręki sterownik i idz do kotła. Zmieniaj temperatury i patrz, czy kocioł dobrze reaguje. Włącza się, wyłącza się.

Na kotle nastaw 58st.C, a jak będa większe mrozy to 60-65 st.C. Dużo nie oszczędzisz zmieniająć cały czas temp. na kotle.
    moniczka612
    Level 2  
    Sprawdzałam i jak podwyższam na sterowniku temp. to się piec włącza. Jednak dziwi mnie to że jak osiągnie temp wymaganą przeze mnie to i tak się włącza. Widzę coś takiego, że piec się włącza mniej więcej co 3 minuty - wtedy na wyświetlaczu pojawia się temperatura np 42 stopnie - on dogrzewa do ustawionej przeze mnie czyli 60 stopni i się wyłącza. Za 3 minuty znowu startuje z czterdziestu kilku stopni i do 60-65 i tak w koło. A jakie powinno być ciśnienie? Ustawiam 1,3 ale nie wiem czy dobre czy nie - tak mi powiedział serwisant. Może to ma coś wspólnego.

Zauważyłam, że oszczędniej było chyba bez sterownika, a wbrew temu wszyscy mówią, że z nim powinno wyjść taniej...