Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BERLINGO - oświetlenie wnętrza kabiny kontra kierunkowskazy

28 Sty 2015 22:09 1323 7
 • Poziom 9  
  Witam
  Potrzebuję schemat oświetlenia kabiny wraz z włącznikami drzwi, a także schematu dla kierunkowskazów.
  Przytrafiło mi się coś takiego że wszystkie drzwi pozamykane włączniki działają prawidłowo a nie gaśnie lampka oświetlenia wnętrza i pali się kontrolka otwartych drzwi na desce. Mało tego jak włączę prawy kierunek to pulsuje mi oświetlenie wnętrza i kontrolka na desce. Objaw taki jakby było zwarcie obwodu włączenia światła wnętrza z obwodem prawych kierunków. Po wyjęciu żarówek kierunkowskazów prawych działanie jest OK lampka gaśnie normalnie.
  Objaw pulsowania światła wewnętrznego występuje tylko przy przekręconym kluczyku i przy pozamykanych drzwiach. Światło po wyjęciu kluczyka i zamknięciu drzwi niestety nie gaśnie.
 • Poziom 16  
  Wygląda mi to na brak "izolacji" względem masy, jednego z przełączników drzwiowych,
  lub któregoś "powiązanego z tym" przewodu.
  Odepnij przełączniki i sprawdź czy nie masz masy na "stałe".
  Sprawdź stan samych przełączników.
 • Poziom 9  
  no tak by wyglądało ale pulsowanie (kierunek prawy włączony) ustaje po otwarciu jakichkolwiek drzwi i lampka na desce nie pulsuje a w kabinie pali sie pełnym światłem. Wniosek że włączniki działąją zwierają do masy poprawnie.
 • Poziom 26  
  Sprawdź wszystkie masy.
 • Poziom 9  
  jakby nie było masy to w ogóle żarówka by nie swieciła a po wyjęciu żarówek kierunku obwód pracuje prawidłowo. A w tym przypadku widać jakby minus obwodu oświetlenia stykał się z obwodem żarówek kierunkowskazów. Minus zamyka się przez żarnik żarówek kierunków. Tylko jest jedno ale a mianowicie po otwarciu drzwi poprzez zestyk włącznika podawany jest minus czyli w momencie załączenia kierunku byłoby zwarcie.
  Myślę że problemem może być uszkodzone BSI w tym obwodzie oświetlenia.
 • Poziom 16  
  Kolego mam pytanie czy próbowałeś po kolei wyjmować żarówki czy wyjąłeś wszystkie naraz .Piszesz że po otwarciu drzwi .Pytam których ,kierowcy,pasażera,bagażnika,czy jest to obojętne?

  Dodano po 7 [minuty]:

  Ta teoria o masie i prądzie jest dla mnie niezrozumiała ponieważ nie podałeś rocznika auta.
 • Poziom 16  
  Mam tylko "jedną propozycję", post #2, ,.lecz bardziej uważnie !.
 • Poziom 9  
  temat został rozwiązany.
  Znalazłem na innych forach właściciela berlingo który miał dokładnie taki sam objaw. Jego autoelektryk znalazł przyczynę, a mianowicie z prawej strony pod tapicerką schowka w podłodze (prawa strona tył) jest kostka łącząca obwody tylnych swiateł i to właśnie tam był zoonk. Trochę wilgoci dopełniło swego. Czyszczenie przelutowanie dało 100% efekt.
  DZIĘKUJE za wszystkie sugestie
  POZDRAWIAM