Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka Airpol N50 styczniki działają odwrotnie

28 Sty 2015 22:35 2001 7
  • Poziom 5  
    Witam, kupiłem sprężarkę Airpol N50 bez możliwości sprawdzenia, po podłączeniu sterowanie działa jednak gdy ją włączę to ledwo rusza na pustym zbiorniku jak jest 2 atm ciśnienia w zbiorniku to silnik nie ma siły ruszyć. Wydaje mi się że odwrotnie działają styczniki są tam 3 sztuki przyciskiem włącza się pierwszy i trzeci jednocześnie (silnik ledwo rusza) a po chwili wyskakuje trzeci a działa pierwszy i drugi (silnik jakby miał lżej) kiedy przycisnę ręcznie styczniki pierwszy i drugi sprężarka rusza bez problemu nawet kiedy jest 5atm w zbiorniku a później szybko przycisnę pierwszy i trzeci stycznik to widać że silnik nabiera wyższych obrotów. Jak zmienić sterowanie tych styczników? Czy może to zależeć od tego że w złej kolejności podłączyłem fazy l1 l2 l3 ( chodzi mi o zasilanie bo był ucięty kabel i zakładałem wtykę) próbowałem przekładać jednak zmieniały się tylko obroty. Jeśli ktoś posiadał by taką sprężarkę to bym był wdzięczny za podpowiedz w jakiej kolejności włączają się styczniki.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator
    Każdy elektryk powinien bez trudu to zdiagnozować. I lepiej będzie, jeśli przeglądnie całe urządzenie oraz poprawi, jeśli coś trzeba. Nie wkładaj palców w coś, czego nie znasz.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    Wstaw chociaż zdjęcie zawartości skrzynki sterowniczej.

Ja mam akurat trzy styczniki w poziomie, dwa duże i jeden mały. Od prawej numerując dwa duże i jako trzeci mały. Startują pierwszy czyli stycznik główny oraz mniejszy (3) czyli stycznik gwiazdy. Po odliczeniu przez przekaźnik zdaje się K2 zadanego czasu następuje przełączenie w trójkąt, czyli działa stycznik główny (1) oraz stycznik trójkąta (2). W trakcie trwania "gwiazdy" powinieneś mieć również otwarty odprężnik, przy czym słaby zawór zwrotny z baniaka może mocno utrudniać rozruch, nawet uniemożliwić ruszenie silnika na gwieździe ;-) Polecam sprawdzić czy na poszczególnych stycznikach masz wszystkie fazy na silnik. On jest w stanie coś tam działać na dwóch fazach, ale lichawo i efekt dłuższej pracy chyba wiesz jaki będzie.

Dodatkowo i co jest najważniejsze przy pierwszym podłączeniu w instalację, kierunek obrotów musi być zgodny z założeniem fabryki!!
  • Poziom 5  
    Jutro porobię zdjęcia i wstawię wieczorem jak wrócę z pracy, a właśnie dzisiaj był u mnie elektryk i jak poprzekładał kable to aż się ścieżka na płytce spaliła ale spróbuję przylutować kabel zamiast tej ścieżki i mam nadzieję że będzie tak jak było czyli wraz źle ale że się nic więcej nie spaliło. . . Mam pytanie jak podczas pracy silnika sprawdzić czy działa gwiazda czy trójkąt? Złe zaworki raczej mogę wykluczyć ponieważ nawet jak jest nabite 6atm w butli to naciskając odwrotnie styczniki niż się włączają przyciskiem to silnik startuje bez problemu. Jutro porobię zdjęcia i wstawię mam też schemat elektryczny z airpolu to też wstawię może to coś pomoże.
  • Poziom 21  
    prezesss89 napisał:

Jutro porobię zdjęcia i wstawię wieczorem jak wrócę z pracy, a właśnie dzisiaj był u mnie elektryk i jak poprzekładał kable to aż się ścieżka na płytce spaliła ale spróbuję przylutować kabel zamiast tej ścieżki i mam nadzieję że będzie tak jak było czyli wraz źle ale że się nic więcej nie spaliło. . .

No to dobry zawodnik... Ta płytka to nie jest czasem z przekaźnikiem, m.in. odpowiedzialna za zabezpieczenie "olejowe" ??

prezesss89 napisał:
    Mam pytanie jak podczas pracy silnika sprawdzić czy działa gwiazda czy trójkąt?

Po obrotach, na gwieździe masz niższe obroty. Dodatkowo możesz zdjąć dekielek z puszki na silniku i tam masz wpięte kable to ew. probówką można sprawdzić czy dobrze podaje fazy na odpowiednie uzwojenia, no ale tutaj już musisz coś się znać na silnikach i uważać, żeby Cię nie usmażyło ;-)
    Jak dla mnie jeśli silnik ma ciężko, to albo brakuje mu fazy, albo jest uszkodzony, trzeba by mierzyć prądy na poszczególnych fazach czy są równe.
    Jeszcze ew. pytanie czy sam silnik nie jest zatarty na łożyskach ??

Tu masz zbliżony model (7,5kW) i tak startuje z pustego zbiornika, przy czym przy pełnym zbiorniku i sprawnych zaworach, oraz odprężnikiem nie ma różnicy:
    https://www.youtube.com/watch?v=UWukNLJO2bY
    Słychać wyraźnie przełączenie na trójkąt po kilku sekundach. Sam czas według DTR to około 10 sekund, przy czym ja miałem 7 sekund i w zależności od oleju oraz temperatury otoczenia czasem trzeba więcej, czasem mniej.
    Kwestia oleju jest tutaj dosyć istotna, przy niskich temperaturach dziadowski olej mineralny nie pozwoli na rozpęd na gwieździe ;-)
  • Poziom 5  
    miałem straszne dużo na głowie ostatnio ale już mam zdjęcie skrzynki Sprężarka Airpol N50 styczniki działają odwrotnie
    zapodział gdzieś mi się schemat który miałem ale jeszcze poszukam. Moja sprężarka jak odwrotnie naciskam ręcznie styczniki to pracuje bardzo podobnie jak na filmie.
  • Poziom 21  
    Ciężko jest mi na 100% powiedzieć bo mam nieco inną skrzynkę, a te zdjęcie niespecjalnie dobrej jakości wstawiłeś. Jednak wydaje mi się, że jest tak jak pisałem wcześniej, czyli wpierw 1 i 3 potem 1 i 2 od prawej licząc.
  • Poziom 5  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, udało mi się dopiero zlokalizować usterkę dwa kable były wpięte nie w te miejsca, teraz sprężarka pięknie pracuję. Jedynie nie działa lampka od oleju jednak kiedy dotknę kablem od czujnika do masy to się wyłącza więc jest dobrze bo zabezpieczenie działa.