Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator w.cz. do pieca indukcyjnego.

14 May 2005 11:34 12964 27
  • Level 10  
    Witam. Jestem tu nowy i proszę o pomoc. Chcę samodzielnie zbudować mały piecyk indukcyjny. Ideę uzwojenia już mam. Potrzebuję pomocy w zbudowaniu generatora prądu w.cz. o 1<P<2 kW. Nie mam o tym pojęcia, bo w życiu czegoś takiego nie montowałem, choć obycia z elektryką i elektroniką trochę mam. Co możecie zaproponować?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 21  
    W moim zakladzie takie cos dziala i zajmuje caly pokoj . Lepiej tego nie rob ,ale kup na wysprzedazy . Dziala na triodzie duzej mocy zas cewka w wielkosci lokcia , piecyk na dwie dlonie , wszystko chlodzone woda , zasilane 3 fazowe.
  • Helpful post
    Level 1  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 10  
    Zajmuje cały pokoj, ale pewnie piec ma wsad wielosetkilogramowy. Mój ma grzać - nawet nie topić - poniżej jednego kilograma stali.. To ma być urządzenie powiedzmy kieszonkowe..
  • Level 1  
  • Level 21  
    Piec o ktorym mowilem topi blyskawicznie probki materialowe do 0.5 kg- zadnych setek kilogramow .
  • Helpful post
    Level 2  
    O ile wiem, w piecach indukcyjnych stosuje się inną zasadę generacji przebiegów przemiennych indukujących prądy wirowe grzejące wsad. Sugerowany układ generator - wzmacniacz ma pewną wadę, wynikającą z niskiej sprawności wzmacniaczy. Jako zadanie domowe proponuję znaleźć w literaturze dane o max. sprawności poszczególnych typów wzmacniaczy i policzyć ile ciepła potrzeba odprowadzić w "kosmos" przy użytkowej mocy 2kW. Można jednak inaczej. Odpowiedzią jest słowo "falownik". W piecach stosuje się falowniki rezonansowe - cewka grzejaca jest częścią obwodu rezonansowego. Przełączanie łączników energoelektronicznych odbywa się w zerze prądu lub napięcia, powoduje to , że łączniki nie grzeją się tak mocno (straty są minimalne). Najprostrzy f. rezonansowy można by zbudować na 2 łącznikach. W domu mam jeszcze tyrystory o prądzie ok. 80A i odpowiednie radiatory. W sklepie taki zestaw kosztował mnie ok. 200 zł. obecnie pozbywam się tego prawie za darmo. Jaką moc można byłoby uzyskać generując np. sinus o amplitudzie prądu 10A w urządzeniu zasilanym z sieci 230V? Mam nadzieję że wiecie. Inną sprawą jest potrzebna częstotliwość do grzania wsadu. Zmienia się ona w zależności od wielkości i rodzaju wsadu. Typowy zakres to kilkaset do kilku tysięcy Hz. Większe częstotliwości nie są potrzebne.

Dodano po 2 [minuty]:

O ile wiem, w piecach indukcyjnych stosuje się inną zasadę generacji przebiegów przemiennych indukujących prądy wirowe grzejące wsad. Sugerowany układ generator - wzmacniacz ma pewną wadę, wynikającą z niskiej sprawności wzmacniaczy. Jako zadanie domowe proponuję znaleźć w literaturze dane o max. sprawności poszczególnych typów wzmacniaczy i policzyć ile ciepła potrzeba odprowadzić w "kosmos" przy użytkowej mocy 2kW. Można jednak inaczej. Odpowiedzią jest słowo "falownik". W piecach stosuje się falowniki rezonansowe - cewka grzejaca jest częścią obwodu rezonansowego. Przełączanie łączników energoelektronicznych odbywa się w zerze prądu lub napięcia, powoduje to , że łączniki nie grzeją się tak mocno (straty są minimalne). Najprostrzy f. rezonansowy można by zbudować na 2 łącznikach. W domu mam jeszcze tyrystory o prądzie ok. 80A i odpowiednie radiatory. W sklepie taki zestaw kosztował mnie ok. 200 zł. obecnie pozbywam się tego prawie za darmo. Jaką moc można byłoby uzyskać generując np. sinus o amplitudzie prądu 10A w urządzeniu zasilanym z sieci 230V? Mam nadzieję że wiecie. Inną sprawą jest potrzebna częstotliwość do grzania wsadu. Zmienia się ona w zależności od wielkości i rodzaju wsadu. Typowy zakres to kilkaset do kilku tysięcy Hz. Większe częstotliwości nie są potrzebne.
  • Level 14  
    przybyszj wrote:
    ... Sugerowany układ generator - wzmacniacz ma pewną wadę, wynikającą z niskiej sprawności wzmacniaczy........ Odpowiedzią jest słowo "falownik".

No a układ GENERATOR -> WZMACNIACZ to nie falownik ?:roll: . Przybyszj, wyczytałem w twoim poście, że w profesjonalnych piecach indukcyjnych są stosowane obwody rezonansowe.
    Wiesz więcej w tym temacie ode mnie, mógłbyś napisać coś o tym bardziej szczegółowo? Jak ma wyglądać taki układ rezonansowy, a zwłaszcza jak ma być on sterowany (mile widziany jakiś rysuneczek).

Zdrówko
  • Level 10  
    Temat sie troche rozwinal i przybiera postac pieca. Teraz potrzebuje tylko dwoch tranzystorow MOSFET - TC4420 i TC4429 albo 100% zamiennikow. Calosc opiera sie na TL494 jako generatorze WCZ. Projekt zerżnięty z www.hvguy.com.
  • Level 13  
    no i jak tam z tym sterowaniem MOSFEtami? ja mam podobny problem.
    czy udało ci się zmontować drivery na tym TL494? czy może twój gen w.cz. jest sam w stanie wysterować mosfeciki?

zarzuć jakiś schemat el. sterowania.
  • Level 10  
    Hej. Mam kompletny schemat całego pieca, załączam. To jest projekt gości ze strony hvguy.4hv.org. Ciągle nie udało mi się uruchomić układu, chociaż jest już poskładany. Brak czasu.
  • Level 23  
    Witam ja również składam piec z tego schematu mam kilka pytań do ciebie a mianowicie:
    -Jaki rdzeń oraz ile zwoji zastosowałeś w transformatorze nr 3??
    -Jaki transformator zastosowałeś w T nr2??
  • Level 2  
    jaki jest potrzebny transformator???? ile A to mnie interesuje
  • Level 10  
    Nic z piecem na razie nie robię. Leży i rdzewieje. W pierwszym trafo rdzeń z trafopowielacza z TV, zwojów tyle ile pisze w schemacie (bodaj 4). Drugi trafo (uzw. wtórne) na czterech takich rdzeniach (proponowałbym jednak na sześciu), nawinięte rurką miedzianą fi=6mm. Dobrze, gdyby płynęła nią jakaś woda, bo będzie się grzało.
  • Level 10  
    Ciekawi mnie czy ktoś zbudował działający generator z powyższego schematu wg mnie w transformatorze T3 brakuje kondensatorów przez które zmykały by sie prądy bierne, jest to układ obcowzbudny i musi być dostosowany do rezonansu inaczej rdzeń T3 bardzo szybko po kilkudziesieciu lub kilkuset okresach dojdzie do nasycenia a tranzystory skutkiem dużego prądu ulegną spaleniu.:!::?:
  • Level 14  
    A gdyby tak wykorzystać spawarkę inwertorową jako generator pieca indukcyjnego.
    Mamy gotowy układ zasilania z regulacją mocy i zabezpieczeniem przeciw zwarciowym, należało by tylko dobudować /przebudować końcówkę mocy spawarki/pieca.[cewka indukcyjna,kondensator]
    Taką małą spawarkę ok. 1kw można na Allegro dostać za 650zł.
    Gdyby coś nie wyszło spawarka pozostaje spawarką.

Pozdrawiam.
  • Level 2  
    Nie bardzo wiem jak działa spawarka inwertorowa, ale pomysł wykorzystania gotowego generatora jest ciekawy. Tylko czy ma ktoś dość wiedzy aby to zaadoptować do pieca. A spawarkę i tak miałem kupić.
    Co do schematu, który zamieścił kolega A'te to wszystko było by pięknie gdyby nie brak konkretnych informacji na temat transformatora T3 i samej cewki.
    Link podany przez kolegę A'te przewijał się na elektrodzie kilka razy, ale ja jakoś nie mogę znaleźć tam odnośnika do informacji o piecu więc zakładam, że i komuś również mogło się to zdarzyć. Tu daję link bezpośrednio to tematu http://www.hvguy.4hv.org/ih/2500Wheater.htm
    A i jeszcze jedna mała uwaga - widzieli koledzy ceny kondensatorów 4700uF na 200v?
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Kolego ( grigu ) kondensatory moim zdaniem trzeba wyrzucić z tego projektu, gdyż jest to podwajacz napięcia. Ten projekt jest zza oceanu, a na nasze realia to powinno pójść bez podwajania napięcia :]

Też zbieram materiały do tego pieca, a największy problem jaki napotkałem to jest T2. Czy ma ktoś jakiś pomysł ? Chyba, że pominąć ten transformator i TL494 z układami TC. Może lepiej i prościej byłoby na układzie IR2153 . Tak jak z czeskiej strony http://danyk.wz.cz/induk.html
  • Level 42  
    Ten schemat to jakieś nieporozumienie - pełny mostek a TL494 pracuje jak z pojedynczym wyjście - symetrię przebiegu szlag trafia.
    Zamiast kombinować jak koń pod górę należy rozpiąć wyjścia TL494 do normalnego układu, zamiast driverów TC442x wstawić klasyczne drivery na parach PNP/NPN i sprawa załatwiona.

IR2153 nie nadaje się do takich mocy.
  • Level 39  
    @RoMan
    Jest to taki "patent" z tym TL494 na skrócenie czasu martwego i zwiększenie częstotliwości pracy, często stosowany np. przez konstruktorów elektronicznych cewek Tesli (SSTC). Potencjometrem R4 należy ustawić wypełnienie na dokładnie 50%.
  • Level 42  
    Ależ ja wiem i rozumiem, jak to działa. Tylko skracanie czasu martwego kończy się skracaniem czasu, po którym klucze wypuszczają magiczny dym. A te diabelstwa bez magicznego dymu nie chcą już działać.
    Zwróć uwagę, że o ile przy cewce Tesli ma to odrobinę sensu, to tutaj masz transformator wyjściowy stale obciążony. Co zyskujesz po wyzerowaniu czasu martwego? 2% więcej mocy? I nie wiadomo ile mocy na grzanie MOSFETów?
    Sposób sterowania MOSFETów to skrajna amatorszczyzna - brak choćby układów RD w obwodach bramek, które zapewniłyby minimum czasu na przeładowanie ich.
    Jeśli komuś się zdawało, że w ten sposób zmniejszy EMC, to popełnił koszmarną pomyłkę - trzeba było zrobić układ rezonansowy i napędzać to wypełnieniem rzędu (2*)20-25% Wpływ wsadu można ograniczyć prostym dławikiem bez rdzenia.
    W obecnym układzie _każda_ pasożytnicza indukcyjność tylko bruździ. Tu wszystko dzwoni - począwszy od przewodów łączących transformator sterujący z bramkami MOSFETów. Prądy w obwodach bramek rzędu prądów w drenach - koszmar.
  • Level 12  
    No dobrze to może ten IR2153 wykorzystać do sterowania tranzystorów IGBD ? tylko ten schemat trzeba by było przerobić http://danyk.wz.cz/igbt_3.html co kolega -RoMan- powie na ten temat ?

Dodano po 18 [minuty]:

Czy ma prawo to zadziałać ? Generator w.cz. do pieca indukcyjnego.
  • Level 39  
    Powyższy schemat jest błędny, nie można w ten sposób sterować tranzystorów w mostku H.
    Po co wogóle chcesz robić pełny mostek? Dla mocy do 2kW wystarczy układ półmostkowy, taki jak na czeskiej stronie.

Nie pomyśl sobie że jestem złośliwy - ewidentnie brakuje Ci elementarnej wiedzy o układach tego typu, możesz sobie krzywdę zrobić eksperymentując z układami zasilającymi dużej mocy...
  • Level 12  
    Kombinuje jak mogę , na tym forum pojawiało sie wiele schematów i większość osób twierdzi że zawierają błedy ale nikt nie przedstawił w pełni działającego :] Więc szukam dalej .
  • Level 39  
    PawełS1717 wrote:
    Tutaj jest bardzo dobre opracowanie http://www.portalnaukowy.edu.pl/ind_heater_1.htm

Projekt zawiera te same błędy powielone z TEJ strony, które wytknął wcześniej RoMan.

Podejrzewam, że nie znajdziesz tak łatwo sprawdzonego i niezawodnego projektu, wszystko co jest w internecie to układy eksperymentalne, mniej lub bardziej podatne na usterkę. Chociażby kłopotliwe jest znalezienie dobrej jakości (mało stratnych) kondensatorów do obwodu rezonansowego wzbudnika.
pcbway logo