Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARDO FLZ85S - Pralka nie pobiera wody

maciej.janusz 29 Sty 2015 00:38 723 4
  • #1 29 Sty 2015 00:38
    maciej.janusz
    Poziom 2  

Witam. Mam problem z pralką ARDO FLZ85S która dziś przestała pobierać wodę, wykonała cały cykl bez wody.

Sprawdziłem:
    - blokada drzwi - ok
    - sitko przed elektrozaworem - ok
    - elektrozawory - nie dostają napięcia, po podaniu napięcia bezpośrednio działają
    - hydrostat - zwarte P11 i P12 (P12 w tym modelu nie jest podłączony) pozostałe rozwarte, przedmuchałem rurkę, bez wyczuwalnych oporów

Tutaj skończyły mi się pomysły (i wyniki szukania na forum).

Poprzednie pranie zakończyło się bez odwirowania (zgaduję), pranie było wyciągnięte mokre, po włączeniu płukanie+wirowanie wszystko było w porządku, ale nie jestem pewien czy to ma związek z aktualnym uszkodzeniem.

Co mogę jeszcze sprawdzić żeby zdiagnozować uszkodzenie?

Dodatkowe pytanie to czy jednorazowe pranie na sucho (program 60C) mogło spowodować uszkodzenie grzałki i czy od razu kwalifikuje się do wymiany?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

EDIT: Po obejrzeniu modułu sterowania w świetle dziennym nie widać żadnych uszkodzeń elementów, luty na pierwszy rzut oka też wyglądają w porządku.

0 4
  • Pomocny post
    #2 29 Sty 2015 09:12
    Jacek Szulc
    Poziom 12  

Sprawdziłbym grzałkę. Pranie na sucho przy działającej grzałce powinno skończyć się pożarem.

0
  • #3 29 Sty 2015 12:56
    maciej.janusz
    Poziom 2  

W jaki sposób mogę sprawdzić grzałkę? Pranie skończyło się lekkim swądem, ale na szczęście bez pożaru. Zakładam więc, że grzałka ucierpiała.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sty 2015 13:28
    Jacek Szulc
    Poziom 12  

Najlepiej omomierzem po odłączeniu przewodów zasilających. Rezystancja powinna wynosić kilkanaście ohmów.

Dodano po 6 [minuty]:

Wymontowanie grzałki czasami jest kłopotliwe. Po odkręceniu nakrętki na grzałce trzeba użyć znacznej siły w celu jej wyjęcia (grzałki). Przy wkładaniu nowej dobrze posmarować gumową uszczelkę płynem do prania lub płynem do zmywania.

0
  • #5 30 Sty 2015 21:16
    maciej.janusz
    Poziom 2  

Grzałka padła (brak przewodzenia). Wyjęcie faktycznie kłopotliwe, także z powodu nadtopionej uszczelki (to jedyne uszkodzenie jakie widzę, osłona bębna cała).

Co do przyczyny źródłowej problemu - okazało się, że to jednak hydrostat (odłączenie przewodu pełnego zbiornika spowodowało zadziałanie elektrozaworu).
    Najwidoczniej źle go sprawdziłem za pierwszym podejściem.

Dziękuję za pomoc.

0