Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostępnienie dźwięku poprzez HDMI ARC w TV Panasonic TX-55AS640E

Wojtek1.9tdi 29 Sty 2015 11:20 4815 6
  • #1 29 Sty 2015 11:20
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

Witam,

chcę poprzez HDMI ARC podłączyć amplituner (na razie nie mam dekodera UPC i sygnał idzie bezpośrednio z kabla UPC do telewizora). Szukałem gdzie się da i nigdzie nie mogę znaleźć opcji włączenia tego ARC. Czy możliwe, że sygnał jest automatycznie nadawany jak tylko wepnę kabel HDMI? Bo jak na razie amplituner Yamaha rx-v477 nie widzi żadnego sygnału.

0 6
  • #2 29 Sty 2015 12:29
    Polon_us
    Poziom 41  

Wojtek1.9tdi napisał:
    Czy możliwe, że sygnał jest automatycznie nadawany jak tylko wepnę kabel HDMI?

Nie, nie jest to możliwe - mam tu na myśli ARC.

Ogólnie, aby uaktywnić ARC:

- w telewizorze włączyć VieraLink, następnie w opcjach VieraLink znaleźć "Wybór głośników" i wybrać "Kino domowe" (wzmacniacz podłączony do gniazda HDMI2)
    - w wzmacniaczu w opcjach HDMI należy włączyć funkcję "HDMI Control"
    - kabel połączeniowy musi spełniać standard HDMI1.4a lub lepszy

0
  • #3 29 Sty 2015 13:05
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że przy Viera Link ma tylko opcją włączone/wyłączone, nic o głośnikach.

Udało mi się włączyć głośniki po ustawieniu we wzmacniaczu funkcji HDMI control na on. Wtedy tak jakby ściąga ten sygnał. Niestety jak przełączę źródło dźwięku na inne to już nie mam pojęcia jak wrócić z powrotem do dźwięku z TV. Jak wyłączę telewizor i amplituner to tak samo nie mam dźwięku. Udaje się go uzyskać jedynie poprzez wejście do funkcji HDMI control i przełączenie z "on" na "off" i ponownie na "on". Gdy to robię to menu funkcji z amplitunera wyświetla mi się na telewizorze, a (telewizor przełącza się na na HDMI2). Tak więc synchronizacja jest włączona, ale tak jakby z amplitunera na telewizor. W drugą stronę włącza się dopiero jak wyłacze HDMI control i włączę ponownie, a następnie na telewizorze ustawię odbiór z tunera DVB-C (amplituner przełącza telwizor na HDMI2, w momencie wejścia w opcje).

Jak to zrobić, żeby automatycznie po włączeniu zestawu głos szedł przez głośniki? Jaki kanał ustawić na amplitunerze, skoro dźwięk idzie przez kanał HDMI out ARC?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sty 2015 15:05
    Polon_us
    Poziom 41  

Polon_us napisał:
    - w wzmacniaczu w opcjach HDMI należy włączyć funkcję "HDMI Control"
    - kabel połączeniowy musi spełniać standard HDMI1.4a lub lepszy

Proszę odpowiedzieć na te pytania.

Poniżej zamieszczam instrukcję tego telewizora. Proszę przejrzeć strony 168-177. Jest tam dokładnie opisany proces konfiguracji systemu VieraLink i kina domowego.
    Nie jest to skomplikowany proces, a w ten sposób kolega szybciej dojdzie do poprawnej konfiguracji całego systemu.

0
  • #5 29 Sty 2015 18:30
    Wojtek1.9tdi
    Poziom 8  

wow - ale piękna instrukcja (234str.) - dzięki wielkie. Powinni dawać coś takiego razem ze sprzętem. Dużo z tego jest dostępna w pomocy w telewizorze ale na papierze dużo łatwiej będzie to ogarnąć.

A tak z innej strony. Czy wyjście optyczne w tym modelu daje sygnał gorszy od tego co puszczę tym HDMI ARC, czy wychodzi dokładnie na to samo? Może niepotrzebnie komplikuje sobie życie?

0
  • #6 30 Sty 2015 06:09
    Polon_us
    Poziom 41  

Wojtek1.9tdi napisał:
    Czy wyjście optyczne w tym modelu daje sygnał gorszy od tego co puszczę tym HDMI ARC, czy wychodzi dokładnie na to samo?

Jakościowo, to jest to samo. Ale jest otwartą kwestią, czy na wyjściu optycznym pojawi się dźwięk 5.1 z urządzeń podłączonych do telewizora przez HDMI. To niestety nie jest takie oczywiste.
    Większość producentów w swoich telewizorach degraduje sygnał do wersji stereo. Choć coraz częściej spotyka się odstępstwa od tej reguły.
    Kolega poprostu będzie musiał to sprawdzić empirycznie, sprawdzić w instrukcji czy też na infolinii.
    Jeśliby okazało się, że przenosi dźwięk 5.1 to nie byłoby różnicy w porównaniu z HDMI ARC.

0
  • #7 30 Sty 2015 07:12
    grubs
    Poziom 32  

Na str. 35 jest wzmianka o podłączaniu urządzeń zewnętrznych bezpośrednio do wzmacniacza w celu uzyskania 5.1 z wyjścia optycznego.

1