Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cb radio nie chce odbierac w mieszkaniu.Dlaczego?

niewiem1979 29 Jan 2015 11:53 2121 25
    niewiem1979
    Level 20  
    Posiadam cb radio takie "no name" chinskie zapewne.W samochodzie spisuje się znakomicie lecz w mieszkaniu nie słyszę nic.Kupiłem adapter 230v/12v radyjko normalnie świeci kanał 19 wybrany antena zamocowana na balkonie (magnes na balustradzie) Dlaczego tak się dzieje? Nasłuchuję 2 dni i nic.
    zdanek15
    Level 26  
    Sprawdz czy kabel antenowy nie ma uszkodzenia/zwarcia, przerwy/
    Odludź
    Level 10  
    Masę z zasilacza do balustrady daj. Kiedyś się tak bawiłem. Ale zapomnij o dużym zasięgu.
    Moderated By Olek II:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

niewiem1979
    Level 20  
    zdanek15 wrote:
    Sprawdź czy kabel antenowy nie ma uszkodzenia/zwarcia, przerwy/
    Jak napisałem w samochodzie bezproblemowo odbiera.

Dodano po 2 [minuty]:

Odludź wrote:
    Masę z zasilacza do balustrady daj. Kiedyś się tak bawiłem. Ale zapomnij o dużym zasięgu.
    Nie mam zamiaru myśleć o dużym zasięgu ale mam pytanie jaki zasięg jest możliwy w kilometrach? Proszę o odpowiedz.
    Odludź
    Level 10  
    Ja miałem sirio ml145 i yosan120 antena na balkonie 6 piętra odbierała 5km bez zakłóceń kolegę z tą samą anteną, radio jakieś z tych zabronionych ju nie pamiętam jakie.
    yes2mike
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Odludź wrote:

Nie słuchaj takich głupot.
    A sam zasilacz najpewniej możesz wywalić (i to śmiało) do śmietnika. Nawet nie wiem co to jest, ale sam wygląd mówi sam za siebie.

Antenę powinieneś zamontować jak najdalej od elementów metalowych i ścian, na możliwie największej powierzchni metalowej. Do tego normalny zasilacz i musi działać... Chyba, że mieszkasz daleko od cywilizacji CB.
    Pamiętaj też, że ludzie montują na autach nędzne anteny o długości ~50, a te nie będą działać tak jak trzeba i ich "zasięg" możesz porównać z zasięgiem latarki w lesie.
    Novile
    Level 34  
    Odludź wrote:
    Masę z zasilacza do balustrady daj.
    Za takie rady to jest warn od razu na każdym forum technicznym.
    Człowieku, nawet z zasilacza transformatorowego tak nie wolno zrobić, bo się mogą uzwojenia zgrzać i "faza wyląduje" na balustradzie. A tu masz pseudo zasilacz, czyli tzw. adapter impulsowy oparty na dwóch tandetnym tranzystorach produkcji China.

Poza tym anteny samochodowe nie służą do pracy na bazie.Zwłaszcza magnesowe.Jak ktoś chce mieć bazę CB, to trzeba kupić sobie antenę , przynajmniej tzw balkonową ( Boomerang czy Thunder-a) i tyle.Oczywiście do tego zasilacz , najlepiej transformatorowy.Bo z tego co kolega autor pokazuje wyżej ,to jak przyciśniesz nośną tylko zadymi ci pomieszczenie.
    zdanek15
    Level 26  
    Zakładałem że są to 2 różne anteny i dla tego proponowałem sprawdzenie kabla.Teraz rozumiem że Kolega zabiera ze sobą cały zestaw z auta. To jeszcze do kompletu trzeba zabrać akumulator bo tym "zasilaczem" można zasilić diodową lampkę nocną na 12 wolt.Zasilacz ma być 13,8 wolt min 2,5 A.dla słabego radia.
    http://www.sonar.biz.pl/zasilacz-zqs-2a.html
    To tylko przykład nie reklama
    .Labrador
    Level 26  
    niewiem1979 wrote:
    Panowie załatwiłem w pracy taki oto zasilacz na 5A -czy ten się nada?

Nada się
    Olek II wrote:
    Chcę tylko uprzedzić, że jest to zasilacz impulsowy do zasilania LED. Nie jest dostatecznie filtrowany i w radiu będzie to słychać.

I tu kolega ma rację.
    Olek II
    Moderator
    Napięciowo i prądowo, nada się. Chcę tylko uprzedzić, że jest to zasilacz impulsowy do zasilania LED. Nie jest dostatecznie filtrowany i w radiu będzie to słychać.
    niewiem1979
    Level 20  
    Olek II wrote:
    Napięciowo i prądowo, nada się. Chcę tylko uprzedzić, że jest to zasilacz impulsowy do zasilania LED. Nie jest dostatecznie filtrowany i w radiu będzie to słychać.
    Może da się zastosować jakiś filtr?
    Olek II
    Moderator
    Jeśli zakłócenia będą włazić po w.cz, nic nie zrobisz. Proponuję zasilacz transformatorowy.
    niewiem1979
    Level 20  
    Olek II wrote:
    Jeśli zakłócenia będą włazić po w.cz, nic nie zrobisz. Proponuję zasilacz transformatorowy.
    Mam taki zasilacz i nie chcę kombinować.Mam jeszcze w pracy zasilacz w kształcie zasilacza do laptopa ale ma tylko 2A i nie wiem czy to wystarczy. Zasilane nim było precyzyjne urządzenie elektroniczne i nie wiem czy na takim tez byłyby zakłócenia?Jutro zrobiłbym fotkę.
    Olek II
    Moderator
    W paśmie CB, wszystkie zasilacze impulsowe ładują potężne zakłócenia. Dlatego to jest pasmo niestrzeżone, niestrzeżone przed wszelkimi zakłóceniami. Możesz podłączyć, nic się nie stanie, nie pomyl kolorów przewodów, może akurat poziom zakłóceń będzie przez Ciebie akceptowalny. Trzeba spróbować.
    niewiem1979
    Level 20  
    No a co z tym zasilaczem na 2A wystarczyłby?Patrzałem na ten pierwszy teraz co kupiłem na all... ma zaledwie 0,5 a ale diody i cyferki się na nim świecą.
    Olek II
    Moderator
    Nie kombinuj, podłącz ten ze zdjęcia wyżej, 5A. Nie wiem jaki masz w pracy, ale 2A też wystarczy.
  • Helpful post
    ToJestNick
    Level 31  
    Mam Cb radio podłączone w domu, więc mogę dać Ci kilka rad:

Zasilacz minimum 2-3A, podczas nasłuchu radio bierze około 400mA, ale podczas nadawania nawet do ponad 2A.
    Wszelakie zasilacze impulsowe odpadają, podczas nasłuchu może i zakłócenia wytrzymasz, ale jeśli będziesz chciał nadawać to ,,mobilki" Cię przeklną. Wiem, ze swojego doświadczenia :)

Wiedz też, że w radiu usłyszysz zakłócenia od wszelkich przetwornic sprzętu domowego, wystarczy, że włączysz telewizor a poziom zakłóceń znacznie wzrośnie, bez automatycznej blokady (ASC) ciężko to wytrzymać.

Do zasilania CB najlepiej użyć zasilacza transformatorowego z porządną filtracją, bądź najzwyklejszego akumulatora samochodowego- który należy co kilka dni doładować.

Ja przez dosyć długo, bo już prawie 2 lata pracuję na antenie samochodowej President ML 145 zamocowanej na parapecie przy pomocy podstawy magnesowej. W pobliżu jest sporo różnych innych anten. Zasięg odbioru i nadawania bez zakłóceń to 5-6km, mi wystarcza.

Pozdrawiam.
    niewiem1979
    Level 20  
    Sprawa jest prosta, wezmę sobie te dwa i tyle.Rozumiem że przydałaby się jeszcze jakaś blacha jako podstawka pod magnes anteny ?
    ToJestNick
    Level 31  
    Jeżeli balustrada balkonu jest metalowa, to nie musisz stosować żadnej blachy. Ja postawiłem na goły parapet i jest OK :)

Na zasilaczu impulsowym będziesz tylko denerwował kierowców przy próbie nadawania, pamiętaj o tym.

Pamiętaj też o prawidłowym zestrojeniu anteny przed nadawaniem! W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia stopnia końcowego mocy w radiotelefonie.
    niewiem1979
    Level 20  
    Mam metalowa balustradę. Raczej tylko wolałbym słuchać. Jakie oznaczenia ma zasilacz impulsowy a jakie transformatorowy?
    ToJestNick
    Level 31  
    Zasilacz impulsowy nie posiada transformatora, tylko przetwornicę napięcia...
    To zauważysz, np po wadze, zasilacz z transformatorem będzie znacznie cięższy.

Dodano po 1 [minuty]:

Kup sobie coś takiego:

Cb radio nie chce odbierac w mieszkaniu.Dlaczego?

W maks 100zł powinieneś się zmieścić, a wtedy masz pewność, że wszystko będzie OK.

A jeszcze taniej to dorwać jakiś akumulator samochodowy, nawet trochę zużyty :) I doładować go przez noc raz na 3-4 dni.
    Novile
    Level 34  
    ToJestNick wrote:
    A jeszcze taniej to dorwać jakiś akumulator samochodowy, nawet trochę zużyty I doładować go przez noc raz na 3-4 dni.
    No nie bardzo kolego.
    Przede wszystkim akumulator ma za małe napięcie (nawet dobrze naładowany ma ok.12.45V i nie osiągniesz na nim nawet 4W na radyjku mającym napisane 4W. Ponadto wraz ze stopniem rozładowania owo napięcie jeszcze spada, nawet do 10V. Aby radio dawało przyzwoitą moc, trzeba zasilacz i to najlepiej dedykowany do CB, czyli o napięciu 13.8V.
    Oczywiście transformatorowy jest najlepszy. Ja osobiście używam zasilaczy( a mam ich kilka) w których można wyregulować nawet wyższe napięcie niż 13.8V. Dlaczego? Bo w aucie podczas jazdy i pracy silnika występuje napięcie 14.4V i takim są zasilane urządzenia w aucie i do tego są także przystosowane( CB radio nie jest tu wyjątkiem i jest to przewidziane w homologacjach, świadectwach zgodności itp. mimo, iż w instrukcjach pisze o niższym napięciu zasilania). Przy takim napięciu moc nawet 4W-towego radia wynosi więcej niż 4W i to mnie cieszy.

Proszę łaskawie pilnować poprawnej pisowni. Do tego spacje po znakach przestankowych. /Olek II/
    ToJestNick
    Level 31  
    No nie wiem, wydaje mi się, że nie masz racji. Akumulatora nie rozładowuję nigdy poniżej 12.30Volt, gdyż grozi to jego zasiarczeniem, a stosuję akumulator, który jest prawie nowy.

Moc nadawania przy napięciu 12.40Volt wynosi ponad 4Wat. (dokładnie 4,03Wat.)-sprawdzane na profesjonalnym sprzęcie serwisowym (mam kolegę krótkofalowca).

Poza tym, skoro koledze zależy tylko na nasłuchu, to mu ten spadek mocy w niczym nie będzie przeszkadzał.
    A nawet jeśli ta moc nadawania nieco spadnie, to będzie to niewielka- wręcz nieodczuwalna różnica.

W aucie prawidłowe napięcie ładowania zawiera się pomiędzy 13,8-14.4Volt. z czego w większości aut przestrzegana jest ta dolna granica, więc nie wiem skąd u Ciebie hipoteza że w każdym aucie podczas pracy silnika jest napięcie 14.4Volt.
    Olek II
    Moderator
    Czy autor pyta o napięcie ładowania akumulatora, czy zupełnie coś innego? Upominam, odpowiadamy wyłącznie w temacie, takie wywody nie na temat, proszę na pw.