Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu, zasilanie symetryczne.

29 Sty 2015 12:07 612 7
  • Poziom 21  
    Witam.
    Składam na zaliczenie układ wzmacniacza i zastanawiam się nad jedną dość błahą sprawą. Układ ma zasilanie symetryczne, chcę zmierzyć moc jaką układ pobiera z zasilacza. Tylko pytanie, jak mierzyć prąd przy zasilaniu symetrycznym. Na której linii? Logika mówi mi, że należałoby zmierzyć prąd na każdej linii i do obliczeń wsiąść najwyższy. Ale czy nie wystarczyłoby mierzyć prądu na ujemnej linii zasilania, zawsze można dopuścić jakiś minimalny błąd, bo prąd, który płynie na gnd jest przecież minimalny.
  • Poziom 12  
    Zależy jaki to wzmacniacz , jeśli zbudowany na elementach dyskretnych , pomiaru prądu można dokonać na rezystorach emiterowych (lub źródłowych) w zależności od rodzaju tranzystorów wyjściowych .
    Jeśli to wzmacniacz typu LM3886 itp (czyli kostka) pomiar prądu należy przeprowadzić w liniach zasilających .
    Oba typy pomiaru nie dają wiarygodnego pomiaru ,a dlaczego ? Przez moc strat jaka jest wydzielana przez sam wzmacniacz
  • Poziom 34  
    W dużym uproszczeniu przy założeniu że zasilasz wzmacniacz sygnałem symetrycznym (akustycznym), wystarczy że zmierzysz prąd na jednej linii, na drugiej powinien być taki sam. Obliczasz moc i mnożysz x 2.
  • Poziom 21  
    Nie chodzi o pomiar mocy wyjsciowej tylko tej, którą wzmacniacz pobiera ze źródła. Taki pomiar jest dokładny tylko chodzi o kwestię rozpływu prądów. Czy wystarczy zmierzyć prąd na jednej linii zasilania (+ lub -) i pomnożyć razy napięcie między vcc+ czy razy róznice napiec miedzy ujemnym a dodatnim. I najważniejsze czy można pominąć prąd płynący przez linie GND i wykonać pomiar jednym amperomierzem.
  • Poziom 34  
    Zależy jaki wzmacniacz, mostkowy czy nie. Jeśli nie mostkowy to mierzysz jedną linie druga jest taka sama tylko działa przy ujemnej połowie sygnału więc masz 2 moce które sumujesz. Np P+=Vcc+ * I+ ; P-=Vcc- * I- ; Pc. =P+ + P -
    W przypadku układu mostkowego Pc= (Vcc+ - Vcc-)*I Lub 2Vcc*I
  • Poziom 21  
    Ten pierwszy wzór jest raczej źle zapisany bo wychodzi, że P+ = (P+) + (P-). Wzmacniacz na jednym układzie TDA 7294. Mierze prąd na jednej linii i licze.
    Pz = 60V * I czy tak? (przy zasilaniu +/- 30V)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie wiem skąd wiozłeś P+=(P+) + (P-) ale nie ważne, dla mało dokładnego wyliczenia nie ważne jak policzysz, czy przyjmiesz 30V i pomnożysz moc x 2 czy 60V i nie pomnożysz wynik będzie ten sam.

Dla dokładniejszego obliczenia powinieneś obliczy dla każdego toru zasilania z osobna mierząc również napięcie na zasilaniu podczas obciążenia. Potem zsumować moce dla obu linii choć będą bardzo podobne.
  • Poziom 21  
    Teraz wzór zmienileś to to lepiej widać ;). Ale oto mi chodziło głównie, dzięki za pomoc, już sie wszystko wyjaśniło.