Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do włączania kompa

Amigo201 14 Maj 2005 12:24 1876 15
  • #1 14 Maj 2005 12:24
    Amigo201
    Poziom 16  

Poszukuję programu który by włączał i wyłączał kompa o czasie.Mój bios nie posiada funkcji WAKE UP.

0 15
  • #2 14 Maj 2005 12:48
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie jest mi znany program działający na WYŁĄCZONYM komputerze. Funkcje BIOS-u należące do grupy WAKE-ON potrafią "obudzić" komputer w reakcji na zdarzenie typu sygnał z karty sieciowej czy też z modemu. Nie spotkałem się z funkcją BIOS-u "budzącą" komputer o określonej godzinie.

0
  • #3 14 Maj 2005 12:53
    guciom
    Poziom 2  

No to jedynym rozwiazaniem jest zakup odpowiedniego rozszezenia sprzetowego. Program problemu nie rozwiąze, poniewaz aby byl wykonywany, musi być włączony komputer:P. Takie jest życie. Biosy są z założenia swoistymi procesorami z wbudowanym oprogramowaniem, które steruje całym kompem. Mają własne zasilanie, które podtrzymuje parametry dla oprogramowani BIOS. Nawet jeśli płyta ma wakeup a wyciagniesz bateryjke lub wymienisz na rozladowaną -taką która straciła prawie całą pojemność - komp nie uruchomi sie automatycznie - bo program nie dziala:P Poszukaj w necie rozwiazan sprzetowych.
    Pozdro

0
  • #4 14 Maj 2005 13:10
    Amigo201
    Poziom 16  

chodzi mi o to że komputer znajduje się w odległości ok 20 km od domu a chciał bym go odpalać na noc do ściągania filmów.

0
  • #5 14 Maj 2005 13:14
    jankolo

Proste - moim zdaniem - rozwiązanie byłoby takie:
    bierzesz wyłącznik programowalny (np. ZS10 - http://www.e-system.com.pl/o2,programatory,czasowe.php) i dorabiasz do niego układ przekaźnikowy zwierający swoje styki wyjściowe (beznapięciowe) na ok. 1 sekundę. Styki te podłączasz równolegle do przycisku włączającego zasilanie komputera. Oczywiście rozwiązanie takie dotyczy komputerów z zasilaczami ATX.

0
  • #6 14 Maj 2005 13:31
    r06ert
    Poziom 25  

jankolo napisał:
    Proste - moim zdaniem - rozwiązanie byłoby takie:
    bierzesz wyłącznik programowalny (np. ZS10 - http://www.e-system.com.pl/o2,programatory,czasowe.php) i dorabiasz do niego układ przekaźnikowy zwierający swoje styki wyjściowe (beznapięciowe) na ok. 1 sekundę. Styki te podłączasz równolegle do przycisku włączającego zasilanie komputera. Oczywiście rozwiązanie takie dotyczy komputerów z zasilaczami ATX.

Mozna tez do AT, wystarczy zmienic czas załączenia z 1 sekundy (tak jak pisze jankolo) na np 12 godzin czy ile tam chcesz...
    A mi łatwiejszym rozwiazaniem wydawało by się podłączyć jakiś prosty włącznik zmierzchowy równolegle do przycisku włączajęcego kompa. Oczywiście takie rozwiązanie nie daje dużej dokładności ustawiania czasu włączenia. Dodatkowo godzina włączenia bedzie zależeć od pory roku, pogody.

0
  • #7 14 Maj 2005 13:35
    jankolo

smutny napisał:
    podłączyć jakiś prosty włącznik zmierzchowy równolegle do przycisku włączajęcego kompa

Jedna uwaga: wyłączniki zmierzchowe mają zazwyczaj 220V na zaciskach wyjściowych. Zatem takie rowiązanie można zastosować do zasilaczy AT. W przypadku ATX należy dodać układ przekaźnikowy realizujący taką funkcję, o jakiej juz pisałem.

0
  • #8 14 Maj 2005 13:55
    r06ert
    Poziom 25  

jankolo napisał:
    W przypadku ATX należy dodać układ przekaźnikowy realizujący taką funkcję, o jakiej juz pisałem.

albo przed przekażnikiem (w włączniku zmierzchniowym) dać jakiś prosty układ różniczkujący lub multiwibrator monostabilny :) I w przypadku ATX ustawić czas multiwibratora na ok 1s. Jezeli włącznik zmierzchniowy posiada na wyjściu gniazdo 220V, a nie styk to zawsze można je przerobić... w 5 minut :)

0
  • #9 14 Maj 2005 15:07
    montyP
    Poziom 13  

jankolo napisał:
    Nie spotkałem się z funkcją BIOS-u "budzącą" komputer o określonej godzinie.

Ja się spotkałem z taką funkcją, w BIOSIE mojej k7s5a jest coś takiego jak RTC Alarm Power ON, można sobie ustawić uruchomienie kompa.

0
  • #10 14 Maj 2005 18:47
    jannaszek
    Poziom 39  

montyP napisał:
    jankolo napisał:
    Nie spotkałem się z funkcją BIOS-u "budzącą" komputer o określonej godzinie.

Ja się spotkałem z taką funkcją, w BIOSIE mojej k7s5a jest coś takiego jak RTC Alarm Power ON, można sobie ustawić uruchomienie kompa.

jest taka opcja w moim biosie również- alarm rtc resume
    ale jest też program AUTO POWER ON SHUT DOWN który budzi i usypia kompa
    z budzeniem o tyle problem ze nie każda płyta współpracuje z nim-ale po instalacji dowiesz się

0
  • #11 14 Maj 2005 18:56
    r06ert
    Poziom 25  

jannaszek napisał:
    jest też program AUTO POWER ON SHUT DOWN który budzi i usypia kompa
    z budzeniem o tyle problem ze nie każda płyta współpracuje z nim-ale po instalacji dowiesz się

ten progream wyprowadza komputer ze stanu hibernacji, czy ze stanu całkowitego wyłączenia??
    Jak ktoś wcześniej wspomniał, komputer musi byc "na chodzie" aby jakikolwiek program działał...

0
  • #12 14 Maj 2005 19:12
    jannaszek
    Poziom 39  

ma być włączony tylko na listwie-{nie stan hibernacj}-startuje normalnie kompa z biosu

0
  • #13 14 Maj 2005 19:49
    childmaker
    Poziom 35  

Cytat:
    odpalam program w zakładce power on ustawiam czas właczenia i wyłaczenia
    klikam ok. nastepnie wyskakuje okienko z zapytaniem czy skonfigurowac włączeni komputera automatycznie czy manualnie. jest tez tam napisane ze niektórych plyt głównych nie da sie skonfigórowac automatycznie(mojej tez nie) wiec wybieram manualnie i klikam ok. Wyskakuje okno które pokazuje jaka godzine ustawic w biosie, klikam finished i otwiera sie okno pomocy które opisuje co zmienic w biosie. restartujesz kompa wchodzisz do biosa do POWER MANAGMENT SETUP nastepnie wlanczasz opcje RESUME BY ALARM DATE i ustawiasz datena zero a godzine na tą która ci wypluł weśniej ten program no wiesz date wlączenia kompa. nastepnie wychodzisz z biosu fciskajac F10 i enter. i wylanczasz kompa na obudowie przez dlugie przytrzymanie przycisku POWER. i to wszystko komputer jest wyłączony i czekasz aż sie wlączy.
    mam nadzieje ze nie pogmatwalem powodzenia

0
  • #14 15 Maj 2005 01:40
    ghost
    Poziom 23  

i na pewno zadziala to tylko w przypadku komputerow kposiadajacych taka opcje w biosie (czyli musi to byc ATX i to raczej nowszy.
    Odnosnie wylacznika "zewnetrznego" to sadze ze bez problemu mozna uzyc wylacznika "wtyczkowego" (takiego 24-godzinnego) rowniez w obudowie ATX - w wiekszosci BIOS (uprzedzam - mimo jej istnienia nie zawsze dzala) jest opcja "Power state after power failure" - trzeba to ustawic na "always ON" - wtedy przebiega to tak : komputer zostawiamy wlaczony - zostaje wylaczony na chama przez wylacznik o okreslonej porze (co jest wlasnie rozumiane jako "power failure" wiec po ponownym wlaczeniu napiecia komputer wstanie sam, co najwyzej sprawdzi spojnosc (XP) lub trzeba wylaczyc automatyczny scandisk w 98 (bodajze opcja "AutoScan=0" w pliku C:\msdos.sys
    W ten sposob budza sie na przyklad serwery po awarii zasilania u mnie w sieci lokalnej (nie ma upsa wiec po wlaczeniu zasilania po prostu odpalaja sie same)

0
  • #15 19 Wrz 2006 14:04
    bomber
    Poziom 24  

KM Wakeup
    sprawdz czy ten program bedzie dzialal u ciebie
    2. Ja mam najlepszy sposb nie w zadnym biose tylko mam taki zasilacz co jak sie podlaczy napiecie to odrazu startuje :D to jest sprzecior uszkodzony w dobrym znaeczeniu ..sam sie tak zrobil :D

0
  • #16 19 Wrz 2006 19:37
    313846
    Użytkownik usunął konto