Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TXP42X50E - Nie załącza się

29 Sty 2015 13:31 5502 13

• Poziom 23  
    TV działał w monitoringu więc sporo godzin przepracował
    Objaw jest taki że nie da się załączyć dioda świeci na zielono bez żadnych kodów błędu. I teraz ciekawostka gdy wyjmie wtyczkę z sieci i szybko włączę ponownie to za trzecim czwartym razem załączy się i wszystko działa prawidłowo napięcia wszystkie zgodne z opisem, VSUS 178V.
    Ale wyłączenie z pilota lub z sieci ponownie nie da się załączyć.
    Napięcie stanby 5V, on z main jest prawidłowe, zaraz po włączeniu wtyczki do sieci na ułamek sekundy pojawiają się prawidłowe 3 x 15V i na kondensatorze sieciowym 390V, VSUS nie zdąży się podnieść powyżej 80V.
    Napięcia 15V jest włączane tranzystorami (zwierałem) z zasilacza stanby które również jest prawidłowe
    Nie ma znaczenia ciepły czy zimny, żadne wygrzewanie czy chłodzenie nic nie zmienia, nie reaguje też na ostukiwania.
    Sprawdziłem podstawiłem kondensatory na płycie zasilacza, sprawdzone rezystory smd w szeregach, poprawione lutowania.
    Pewnie jak zwykle jakaś powtarzająca się bolączka dla tego modelu. Panasonic TXP42X50E - Nie załącza się
  • Poziom 43  
    Serwis1 napisał:
    Sprawdziłem podstawiłem kondensatory na płycie zasilacza,

Wszystkie? Czy tylko niektóre?
    Reszta poniżej.
  • Spec od monitorów
    Zazwyczaj problem (załacza się po n-krotnej próbie) był w układzie U203 FAN6755U (przy braku możliwości zakupu lekka przeróbka na NCP 1271A )
    w tym PSU firmy Darfon B159-201 ( 4H.B1590.041/E1)

Link_ schemat PSU Darfon B159-201

3.1.20. Zabronione jest publikowanie małych załączników jeden pod drugim stanowiących ten sam dokument, publikowania załączników nie związanych z prowadzoną dyskusją lub znajdujących się już na forum.

• Poziom 43  
    Serwis1 napisał:
    Napięcie stanby 5V, on z main jest prawidłowe, zaraz po włączeniu wtyczki do sieci na ułamek sekundy pojawiają się prawidłowe 3 x 15V i na kondensatorze sieciowym 390V, VSUS nie zdąży się podnieść powyżej 80V.
    Napięcia 15V jest włączane tranzystorami (zwierałem) z zasilacza stanby które również jest prawidłowe

A tymczasem lisek plecie
    lisek napisał:
    Zazwyczaj problem (załacza się po n-krotnej próbie) był w układzie U203 FAN6755U (przy braku możliwości zakupu lekka przeróbka na NCP 1271A )
  • Spec od monitorów
    Kol. 6-szt takich naprawiłem i działa to do dzisiaj. (':D')

Ma ten PSU na stole , SM i coś ekstra , pomiary i ...?
    * działa bez obciążenia.

• Poziom 23  
    Płyta oznaczona B159-203 C37 N0AE6JK00005 Rev.E1
    Układy są smd i tak nieczytelnie oznakowane i popaćkane że trudno odczytać.
    To co się dało odczytać przy użyciu lupy i kombinacji z oświetleniem 6755 czyli to ten FAN6755 ale ten zasilacz działa prawidłowo jest zawsze te 5V i 15V jest jeszcze UC23063 (16pin), 25600 (8pin)
  • Spec od monitorów
    Skoro masz Stby i +15V stabilne to pozostaje do sprawdzenia , druga cz. układu" część odpowiadająca " za VS/VA... na U202 UCC25600 + polowe Q207/208 i trafka.
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    Skoro masz Stby i +15V stabilne to pozostaje do sprawdzenia , druga cz. układu" część odpowiadająca " za VS/VA... na U202 UCC25600 + polowe Q207/208 i trafka.

Rewelacja!
    Jak nie to, to tamto. Kiedyś się uda zgadnąć. ;)
    A jeszcze parę innych przyczyn, poza samym wytwarzaniem Vs i Va, być może w tym zasilaczu, to z utęsknieniem czekam na ciąg dalszy.

To tak, jak nie dawno - matryca na pewno Nie ... - to pewno t-con, a jak nie, to main. ;)
    Tu też może jednak nie zasilacz? ;)
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    To tak, jak nie dawno - matryca na pewno Nie ... - to pewno t-con, a jak nie, to mainTu też może jednak nie zasilacz?

Kol.mirex czytaj uważnie co napisał autor ,
    Cytat:
    zaraz po włączeniu wtyczki do sieci na ułamek sekundy pojawiają się prawidłowe 3 x 15V i na kondensatorze sieciowym 390V, VSUS nie zdąży się podnieść powyżej 80V.

Jak napisałem ten zasilacz można odpalić na stole bez obciążeń.
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    Kol.mirex czytaj uważnie co napisał autor

Sam czytaj uważne, to nie będziesz (może) pierdół wypisywał.
    Ja mam ten zwyczaj (niedobry dla niektórych), że zawsze czytam dokładnie, zanim coś napiszę. ;)

Dałeś schemat (co prawda zniknęło wszystko, ale tak tu moderują ;) ) i lepiej żebyś się już nie odzywał może? ;)
    Owszem, "słabe" Vs może świadczyć o uszkodzeniu w zasilaczu. Tylko czy na pewno musi?
    Tymczasem jakieś bzdety wypisujesz
    lisek napisał:
    + polowe Q207/208 i trafka.

Czy to sugestia, że te elementy mogą być uszkodzone??
    Czy może masz kolegę @Serwis1 za idiotę, który nie wie co jest potrzebne w przetwornicy?
    lisek napisał:
    Jak napisałem ten zasilacz można odpalić na stole bez obciążeń.

A jak "odpali", to znaczy, że jest dobry? Na "grzyb" komu takie sprawdzanie??
  • Poziom 20  
    We wszystkich TV modele X50 i XT50 był problem z U203 do nr seryjnego:
    42`` xx-25500001
    50`` xx-25600001
    Panasonic wymieniał te układy w ramach gwarancji.
    Są w North symbol TZS9EK097
  • Poziom 43  
    Następny. ;)
    To dlaczego w tym przypadku, na tym podobno niesprawnym U203, ZAWSZE jest poprawne 5V i 15V??
    Czyżby autor nie potrafił mierzyć lub tutaj bajki opowiada?
    Czy też może jest jeszcze jakiś inny związek pracy tego układu z pracą całego zasilacza, pomimo poprawnego produkowania napięć wyjściowych?
    Ktoś wykaże to coś na schemacie? Udowodni w inny logiczny sposób?
  • Spec od monitorów
    Na Link_ I/C Modification (TCZAA6755U, TZS9EK097) piszą o "zmodyfikowanym" tym układzie.

* podobno była wada_technologiczna w procesie produkcji.

p.s
    Pin.1 - 19,5V przy pracy PFC (395V) ,
    * w stby (PFC 328V) pin.1 ok.12V

Ponieważ ten FAN6755U (130kHz) to piszą o zamianie na LD7575
    - "przeróbka elementów" na pin1 i dodaniu R=56k pomiedzy pin.1 i GND (wymuszenie pracy na ok. 130kHz)

• Poziom 23  
    Wymiana U203 oczywiście nic nie dała
    Na stole uruchamia się zawsze prawidłowo, obciążając Vsus żarówką 60wat wszystkie napięcia prawidłowe ale już na dwóch żarówkach nie ruszy i jest taki objaw jak opisałem czyli szybkie trzy wyłączenia i włączenia do sieci to załapie, czyli obciążenie około 0.45A gdy wydajność Vsus według opisu na płycie powinna być 0.75A a więc w połowie wydajności już blokuje.
    Ale gdy ruszy prawidłowo na jednej żarówce to mogę dołączyć jeszcze nawet dwie żarówki po 60W i działa nadal stabilnie.
    Moje podejrzenie w końcu padło na bardzo przegrzane Q207 i Q208 (P1260ATF) i laminat w okolicy ich skromnego radiatora.
    Po zamontowaniu tranzystorów 2SK3568, okazało się że to była przyczyna i faktycznie tranzystory dość mocno się grzeją około 65-70 stopni.
    Wymieniłem radiator ma dużo większy i teraz jest około 50 stopni.
    Odbiornik wcześniej pracował kilka lat non stop jako monitor w monitoringu więc dlatego były tak przegrzane te tranzystory.