Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trudności w montażu anteny satelitarnej

klkck 29 Jan 2015 16:18 8562 23
 • #1
  klkck
  Level 11  
  Witam.

  Niedawno zmieniłem miejsce zamieszkania i oczywiście wystąpił problem w montażu anteny satelitarnej. Moje mieszkanie jest od strony północnej. Nie ma możliwości poproszenia sąsiadów, żeby zamontować antenę po stronie południowej. Nawet spółdzielnia mieszkaniowa odmawia pozwolenia na montaż na dachu budynku. Teraz trochę pozytywnie... Mam mieszkanie szczytowe, na trzecim piętrze. Gdybym zamontował antenę na balkonie to delikatnie przesłania niebo, narożnik budynku... I teraz pytanie... Czy będzie to przeszkadzało w złapaniu sygnału? Dodam, że antena posiada czaszę o średnicy 80cm, operator NC+, czyli kierunek Hot Bird. A to taki szkic (fatalny w wykonaniu, wiem)...
  To dwa bloki, niebieskie kółka to anteny innych, a koło znaku zapytania jest mój balkon...
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Jeżeli antena będzie nad obrysem dachu-budynku, tak by "widziała" południe powinno dać się ja ustawić, tylko żeby maszt był sztywny i nie "pływał" na wietrze.
 • #3
  klkck
  Level 11  
  Właśnie chodzi o to, że nie jest nad obrysem budynku...
  Mieszkam na trzecim piętrze a jest ich cztery...
 • #4
  janszy3643
  Level 29  
  Antena musi "widzieć" południe bez przeszkód, jeżeli nie to nie uzyskasz sygnału. Kierunek na satelitę możesz podpatrzyć u sąsiada.
 • #5
  klkck
  Level 11  
  Wiem, tak jak napisałem delikatnie celuje w narożnik budynku, niestety...
 • #6
  miro.nasz
  Level 26  
  Witam!
  Widzę proste wyjście. Bierz flaszkę idź do sąsiada, który ma zamontowaną antenę Zastosuj konwenter podwójny bez żadnej regulacji kabel podłącz sąsiada do podwójnego konwertera a drugie wejście sobie. Twój koszt to konwenter i kabel.
  Pozdrawiam Miro Nasz.
 • #8
  klkck
  Level 11  
  To nie takie proste... Musiałbym ciągnąć kupę kabla po całym dachu bloku. Układ tu jest taki, że na piętrze jest 6 mieszkań i nie ma bardzo jak ciągnąć kabli. Mało tego większość ma tu kablówkę...90% mieszkańców to emeryci... Dodam, że miesiąc przed przeprowadzką (nie wiedziałem wtedy, że będę wędrował na inne mieszkanie) przedłużyłem umowę z NC+ na 2 lata na bardzo dobrych warunkach...
  Jakiś jeszcze pomysł?
 • #9
  maksar
  Level 31  
  klkck wrote:
  Jakiś jeszcze pomysł?

  Określ się dokładnie z tym kierunkiem.
  Po tych bazgrołach nic nie można stwierdzić.
 • #10
  andpol 33
  Level 38  
  Skorzystaj z tej strony;Link. Będziesz mniej więcej widział kierunek. Jeżeli nie to pozostaje Ci wezwać fachowca z miernikiem, żeby sprawdził na miejscu.
 • #11
  miro.nasz
  Level 26  
  Witam!
  Po tych wszystkich radach widziałbym jeszcze jedno wyjście./Tak na marginesie. Zakład radiowo-telewizyjny prowadzę ponad 50lat. pałeczkę przejoł syn , wnuk kończy studia czyli zakład pokoleniowy. Anteny instalujemy od 50lat. I wiem z doświadczenia, że walka może być długa i kosztowna./ A wyjście bym widział w poproszeniu fachowca prawdziwego z porządnym miernikiem takim na, którym zmierzy sygnał i jeszcze wydrukuje dane.
  Może się ukazać że przedłużysz ramię mocującą antenę do balkonu i po sprawie.
  Twój koszt to 50zł za pomiar.
  Pozdrawiam Miro.Nasz.
 • #12
  LeDy
  Level 43  
  klkck wrote:

  Jakiś jeszcze pomysł?

  Poskładać wszystko , podłączyć do dekodera, do TV, talerz w ręce i sprawdzić czy złapie i jak załapie to na ile siły, jakości. Jak trochę zasłania to odbierze.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  klkck wrote:
  koło znaku zapytania jest mój balkon...


  Pozostaje długi wysięgnik (ale nie może się "bujać").
  Tylko dlaczego "uciekasz" z uchwytem w bok, zamontować go "z przodu" balkonu (tak jak oś całego bloku).
 • #15
  t.marynski
  Level 17  
  @klkck - mógł byś podać jaka jest odległość od balkonu do końca budynku?

  Trudności w montażu anteny satelitarnej
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Ja bym proponował uchwyt w tym miejscu (albo na wprost, albo w bok, ale bliżej przodu balkonu).
  Trudności w montażu anteny satelitarnej
 • #18
  klkck
  Level 11  
  Witam.
  Ok, po kolei...

  andpol 33 - Korzystałem z tej strony. Pokazuje jak pójdzie sygnał z drugiej strony bloku (balkony są po obu stronach).

  miro.nasz - Instalatorowi ciężko było precyzyjnie określić czy będzie łapał sygnał czy nie. Stwierdził, że jest to ciężkie miejsce do instalacji. Żadnego wydruku nie dostałem.

  Le Dy - Na niektórych blokach widzę, że są zamontowane anteny które są zasłonięte częściowo balkonem. Jedna wprost celowała w ścianę budynku, co mnie kompletnie zdziwiło...

  Michal2002 - Nie jestem instalatorem więc właśnie zwracam się z tym problemem do Was Koledzy...

  KOCUREK1970 - Chciałem kupić ramię 100cm ale odradzili mi to w serwisie montującym sprzęt satelitarny. Twierdzą, że będzie się strasznie bujać i będzie lipa z sygnałem oraz może się po prostu urwać ramię...

  Nie uciekam od narożnika balkonu. Nieprecyzyjnie to narysowałem... Mam właśnie zamiar zrobić montaż jak najbliżej narożnika budynku.

  t.marynski - Około 6,5 metra.

  jaszto - Nie znam się na tym...

  KOCUREK1970 - Tak właśnie chcę zrobić...


  Może po zdjęciu coś wywnioskujecie. Robione z boku żebyście widzieli mniej więcej skręcenie czaszy...
 • #19
  andpol 33
  Level 38  
  Obawiam się, że co do tego balkonu, nikt Ci jednoznacznej odpowiedzi nie da. Nie mysłałeś o zamontowaniu anteny z okna przy samym skraju budynku? Wtedy antena będzie wystawać poza blok.
 • #20
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  klkck wrote:
  Chciałem kupić ramię 100cm

  To nie wystarczy - za krótkie będzie (masz 2 okna do przodu, każde niech z 1 m chociaż ma, to już 2 m do przodu).
  Patrząc po antenach z drugiej strony bloku i ich skręceniu, ramię będzie dłuuugie (piszesz, że jest tam 6,5 m) - tego nic nie utrzyma w poziomie.
  andpol 33 wrote:
  co do tego balkonu, nikt Ci jednoznacznej odpowiedzi nie da

  Niestety - tylko spróbować pozostaje.
  andpol 33 wrote:
  Nie mysłałeś o zamontowaniu anteny z okna przy samym skraju budynku?

  Pewnie się da, tylko co na to spółdzielnia (niszczenie elewacji, ścian itd.)...
 • #21
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Może już wystarczy tego, da się, może.
 • #22
  t.marynski
  Level 17  
  klkck wrote:
  Instalatorowi ciężko było precyzyjnie określić czy będzie łapał sygnał czy nie. Stwierdził, że jest to ciężkie miejsce do instalacji. Żadnego wydruku nie dostałem.

  Bo nie było sygnału. Instalator kit Ci wcisnął. Popatrz na kąt z jakim odsunięta jest od ściany antena po drugiej stronie. Nie ma szans na złapanie czegokolwiek z Hotbirda trzymając antenę w ręku na Twoim balkonie.
  Według moich obliczeń potrzeba Ci minimum 240cm rurki (max.330) nie licząc długości balkonu. Jest możliwość zainstalowania, nawet bym się tego podjął :-) (mam podnośniki) lecz spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała "ale" i będziesz musiał to zdemontować.
  Usztywnić też się da lecz będzie to wyglądało naprawdę tragicznie.
  Trudności w montażu anteny satelitarnej Trudności w montażu anteny satelitarnej
 • #23
  klkck
  Level 11  
  Długie ramię odpada... Coś mi się zdaję, że poniosę klęskę z tą sprawą...
  Zobaczymy co da się zrobić...

  Dzięki bardzo Wszystkim za udzielone rady...
 • #24
  kola012
  Level 10  
  Do precyzyjnego wyszukiwania miejsca instalacji anteny SAT bardzo pomocne jest zjawisko zaćmienia satelity, które występuje przez kilka dni dwa razy w roku (marzec i październik). Ma ono miejsce obecnie (już się kończy) i polega na tym, że o określonego dnia o określonej jego porze, satelita jest dokładnie na drodze między odbiorcą a słońcem. Inaczej mówiąc w tym momencie jak patrzysz na słońce to patrzysz też na satelitę. Jaki z tego pożytek? A bardzo duży bo jak mamy słoneczny dzień to wszystkie ściany, balkony, dachy, które są oświetlone przez słońce będą w zasięgu danego satelity. Sam miałem podobny problem bo sąsiedni budynek zasłaniał mi kawałek nieba ale w momencie zaćmienia satelity wyszedłem przed mój blok i po cieniu już dokładnie widziałem gdzie nie mogę powiesić anteny. Zrobiłem tez zdjęcie dla innych sąsiadów.
  Objawem zaćmienia satelity są też silne zakłócenia sygnału aż do całkowitego jego zaniku. Zjawisko trwa kilka minut przez kilka dni.
  W necie znajduje się strona www, która pozwala na dokładne wyliczenie momentu zaćmienia. Jest on zależny od rodzaju satelity i położenia geograficznego odbiorcy. Zainteresowanym mogę podać wieczorem.

  Edit:
  Strona jest pod adresem:
  http://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php
  Należy tylko wskazać swoje położenie na mapie i wybrać właściwego satelitę. Podana pora jest wskazana w tabeli u dołu strony dla czasu UTC (z lewej) i lokalnego (z prawej)
  Przykładowo dla Wrocławia zaćmienie satelity HitBird (13E) będzie dzisiaj o godzinie 12:21.01s. a dla Astry (19,2E) o 11:53.42s. (jutro też wystąpi ale w mniejszym zakresie).


  Analizując Twój przypadek z zastosowaniem długiego ramienia, to wykorzystując moment zaćmienia HotBirda mógłbyś wystawić rękę, miarkę, patyk... cokolwiek aby w ten sposób ustalić od jakiej odległości od elewacji czy barierki balkonu pojawia się słońce (czyli sygnał z HotBirda). W ten sposób będziesz mógł ustalić jak długi uchwyt musiałbyś kupić.
  Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie to instalacja anteny na samym dachu. Nie koniecznie musiałbyś niszczyć sam dach. Może jest jakiś komin. Kupujesz uchwyt kominowy, wieszasz miskę i zrzucasz kabel raptem piętro niżej do swojego mieszkania. Ostatecznie pogadałbym z sąsiadem i wybłagał udostępnienie jego balkonu do montażu anteny. Może prędzej antena wyłapie sygnał znad dachu a nie krawędzi ściany bocznej.
  Moja spółdzielnia nie robi problemów z montażem anteny na dachu. Bierze się tylko na siebie odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia (np dziura w papie itp.) które powstały by z winy montażu anteny.
  Widzę też, że Twój blok jest chyba ocieplony styropianem. Jeśli tak to będziesz miał problem z przymocowaniem uchwytu do elewacji.